روش کار سمعک ها
روش کار سمعک ها
9 دی 1399
بهترین مارک های سمعک
بهترین مارک های سمعک کدام‌اند؟
9 دی 1399

ویژگی های لازم برای انتخاب سمعک

انتخاب سمعک

ویژگی های لازم برای انتخاب سمعک _ از آنجایی که افراد دچار کم شنوایی درجات مختلفی از کم شنوایی و نوع کم شنوایی متفاوتی دارند ، بهتر است برای انتخاب یک سمعک مناسب برای کم شنوایی هر فرد نکات زیر را مورد توجه قرار دهد .

بررسی ویژگی های لازم برای انتخاب سمعک مناسب

در واقع یک سمعک مناسب توانایی شنیدن شما را در شرایط خاص بهبود می بخشد که ما در زیر به آنها اشاره میکینم :

کاهش سر و صدای محیط

در همه سمعک ها مقداری کاهش سر و صدا  وجود دارد که این میزان کاهش صدا با توجه به میزان پیشرفته بودن سمعک ها  از یک سمعک به سمعک دیگر متفاوت است .

میکروفون های جهت دار

میکروفنهای جهت دار به گونه ای بر روی سمعک ها قرار می گیرند تا بتوانند صداهایی را که از جلوی شما می آیند، با  صدای که  از پشت سر یا کنار شما ،می آیند را برای راحتی شما بهبود ببخشند . برخی از سمعک ها توانایی تمرکز در یک جهت را دارند . میکروفن های جهت دار می توانند توانایی شنیدن شما را هنگامی که در محیطی با سر و صدای زیاد در پس زمینه هستید ، بهبود ببخشند .

باطری های قابل شارژ

بعضی از سمعک ها باتری های قابل شارژ دارند . این امر می تواند با از بین بردن نیاز به تعویض منظم باتری ، تعمیر و نگهداری را برای شما آسان کند .

امکان برقراری ارتباط بی سیم

سمعک ها می توانند به طور بی سیم با برخی از دستگاه های سازگار با بلوتوث مانند تلفن های همراه ، پخش کننده های موسیقی و تلویزیون ارتباط برقرار کنند . برای برداشتن تلفن یا سیگنال دیگر و ارسال آن به سمعک شاید لازم باشد از یک دستگاه واسطه استفاده کنید .

کنترل از راه دور

برخی از سمعک ها دارای کنترل از راه دور هستند ، بنابراین می توانید برنامه های مهم سمعک را بدون دست زدن به خود  سمعک تنظیم کنید .

ورودی صوتی مستقیم این ویژگی به شما امکان می دهد از طریق تلویزیون ، رایانه یا دستگاه موسیقی دارای سیم به صدا متصل شوید .

برنامه نویسی متغیر

برخی از سمعک ها می توانند چندین برنامه تنظیمی از پیش برنامه ریزی شده را برای نیازها و محیط های مختلف گوش دادن شما ذخیره کنند .

کنترل صدای محیط

برخی از سمعک ها با بهره گیری از امکانات خاص سر و صداهای اضافی را کاهش داده و باعث  جلوگیری از سر و صدای پس زمینه در سمعک می شوند. برخی نیز باعث کاهش صدای باد در هنگام شنیدن می شوند .

هماهنگ سازی

برای فردی که دارای دو سمعک است ، می توان سمعک ها را به گونه ای برنامه ریزی کرد که با هم کار کنند تا تنظیمات سمعک در یک گوش (کنترل میزان صدا یا تغییر برنامه) در سمعک دیگر نیز انجام شود ، که امکان کنترل ساده تر را فراهم می کند .

نکاتی که باید قبل از انتخاب سمعک به آن ها توجه کنید

وقتی به دنبال یک سمعک خوب هستید ، بهتر است گزینه های مورد نیاز خود را جستجو کنید تا بفهمید چه نوع سمعکی برای شما بهتر کار می کند .

چکاپ بگیرید . برای آگاهی از میزان  کاهش شنوایی ، یا وجود جرم گوش به یک متخصص شنوایی (شنوایی شناس) مراجعه کنید .

به یک مرکز شنوایی سنجی معتبر و با سابغه مراجعه کنید ،شنوایی شناس ، شنوایی شما را ارزیابی می کند و به شما در انتخاب مناسب ترین سمعک کمک می کند و دستگاه را متناسب با نیازهای شما تنظیم می کند . گاهی اوقات با دو سمعک ممکن است بهترین نتیجه را بگیرید .

ممکن است مدتی طول بکشد تا به سمعک جدید خود  عادت کنید و تصمیم بگیرید که آیا برای شما مناسب است یا نه اما فراموش نکنید که متخصصین شنوایی شناس ما در( طنین سمعک ) بهترین گزینه را برای شما انتخاب خواهند کرد.

به نیازهای آینده فکر کنید . سوال کنید آیا سمعک انتخابی شما توانایی افزایش قدرت را دارد یا خیر .

گارانتی را بررسی کنید . اطمینان حاصل کنید که سمعک شامل یک ضمانت نامه است که قطعات و نیروی کار را برای مدت مشخصی پوشش می دهد .

مراقب ادعاهای گمراه کننده باشید . سمعک ها نمی توانند شنوایی طبیعی را بازیابی کنند یا تمام سر و صدای پس زمینه را از بین ببرند . مراقب تبلیغات یا توزیع کننده هایی باشید که خلاف آن را ادعا می کنند .

برای هزینه برنامه ریزی کنید . هزینه سمعک بسیار متفاوت است . هزینه های حرفه ای ، کنترل از راه دور ، لوازم جانبی سمعک و سایر گزینه های سمعک ممکن است هزینه اضافی داشته باشد . در مورد نیازها و انتظارات خود با یک شنوایی شناس با تجربه  صحبت کنید .

عادت کردن به سمعک مناسب

عادت به سمعک زمان بر است . با عادت به آن ، به تدریج خواهید دید که مهارت گوش دادن خود را بهبود می بخشید . حتی هنگام استفاده از سمعک صدای خودتان متفاوت به نظر می رسد .

هنگام انتخاب سمعک ، این نکات را بخاطر بسپارید

سمعک شنوایی شما را به حالت عادی بر نمی گرداند . سمعک نمی تواند شنوایی طبیعی را بازیابی کند . آن ها می توانند با تقویت صداهای نرم شنوایی شما را بهبود بخشند .

وقت بگذارید تا به سمعک عادت کنید . زمان می برد تا به سمعک جدید خود عادت کنید . اما هرچه بیشتر از آن استفاده کنید ، سریعتر با صداهای تقویت شده سازگار می شوید .

در محیط های مختلف از سمعک استفاده کنید . شنوایی تقویت شده شما در مکان های مختلف متفاوت به نظر می رسد .

به دنبال پشتیبانی باشید و سعی کنید مثبت باشید . تمایل به تمرین و حمایت خانواده و دوستان با سمعک جدید به موفقیت شما کمک می کند .

موفقیت شما در استفاده خوب و عالی از سمعک ها به استفاده منظم  و مراقبت از آن ها بستگی دارد . علاوه بر این ، یک شنوایی شناس خوب  می تواند در مورد سمعک ها و دستگاه های جدیدی که در دسترس هستند به شما مشاوره داده و به شما کمک کند تا برای رفع نیازهای خود تغییراتی ایجاد کنید . هدف این است که به موقع ، سمعکی پیدا کنید که با آن راحت باشید و توانایی شنیدن و برقراری ارتباطات خود را افزایش دهید .

برای دریافت مشاوره و خرید انواع سمعک و اطلاع از قیمت سمعک می توانید به کلینیک طنین سمعک مراجعه نمایید و یا با شماره های 66962951-66962952-66952918- 021 تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...