قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

سمعک چیست؟ انواع سمعک، قیمت سمعک نامرئی، سمعک هوشمند و دیجیتال

سمعک چیست ؟

سمعک (به انگیسی: Hearing Aids) به تقویت کننده الکترونیکی کوچکی گفته می شود که به افراد در شنیدن صداها کمک قابل توجهی می کند. علی رغم تصور برخی، مکانیزم کار سمعک نیز بسیار ساده است. در حقیقت انواع سمعک با تقویت صدا برای افراد کم شنوا، سبب می شود که این افراد قادر به شنیدن تمامی صداها باشند. بدین ترتیب افراد کم شنوا نیز می توانند به سادگی با دیگران ارتباط برقرار نموده و مانند هرکس دیگر در فعالیت های اجتماعی حضوری مستمر و مفید داشته باشند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی متخصصان موفق به ساخت انواع مختلف سمعك گشته اند. شاید تعجب کنید اگر بدانید که شما در مرحله ی خرید سمعک با انواع بسیار گوناگونی از آن مواجه خواهید بود که هر کدام قیمت خاص خود را دارند. البته امروزه انواع سمعک نامرئی نیز توسط شرکت های مختلفی تولید می شود که هر کدام معایب و مزایای خاص خود را دارند. جالب است بدانید که قیمت سمعک نامرئی نیز به آن صورت بالا نیست و بسیاری از کاربران آن ها تهیه و از آن استفاده می کنند. با این حال در سمعک های روز، تاکید بر این است که اولا کاربری و استفاده از آن ساده تر باشد و فرد در مکالمات روزانه، استفاده از تلفن یا تماشای تلویزیون و … احساس راحتی کند. ثانیا در طراحی آن از تقویت صداهای مزاحم محیطی نیز کاسته شود. طبیعی است که افرادی که از سمعك استفاده می کنند، در مقایسه با افراد کم شنوایی که از آن استفاده نمی کنند، به مراتب از درک گفتاری بهتری برخوردار می باشند.

انواع سمعک

انواع مختلف سمعک

برای رزرو نوبت شنوایی سنجی، مشاوره و خرید سمعک هم اکنون با کلینیک طنین سمعک تماس بگیرید!

شماره تماس: ٢-٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

ساختمان سمعک

برای این که بتوانیم از سمعك درک بهتری پیدا نماییم، در این بخش ساختمان آن را به اختصار برایتان شرح خواهیم داد. در حقیقت علی رغم تصور بسیاری از مردم، انواع سمعک ساختمانی بسیار ساده داشته و از سه قسمت تشکیل شده است. این سه جزء عبارتند از:

 1. میکروفون Microphone
 2. تقویت کننده Amplifier
 3. بلندگو Receiver
ساختار سمعک

شمای اجزای مختلف سمعک

شکل بالا به صورت کلی، اجزای یک سمعک را به صورت کاملا شماتیک نشان می دهد. در حقیقت هر سمعك از هر نوعی که باشد، این سه بخش را به گونه ای در خود دارد. طرز کار آن نیز به این صورت است که ابتدا صدا از طریق میکروفون دریافت می گردد. پس از دریافت اولیه صدا، میکروفن امواج صوتی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می نماید. پس از آن این سیگنال ها به تقویت کننده می رسند. تقویت کننده هم قدرت صدا را افزایش داده و نهایتا صدای تقویت شده را از طریق بلندگو یا رسیور به گوش بیمار خواهد رساند.

بدین ترتیب با توجه به اندازه، شکل قرارگیری در گوش و هم چنین قدرت پوشانندگی، انواع سمعک ها را به ۵ گروه کلی تقسیم بندی می کنند. این پنج گروه عبارتند از:

 1. پشت گوشی (Behind The Ear Hearing Aid (BTE
 2. داخل گوشی (In The Ear Hearing Aid (ITE
 3. (Receiver in the canal (RIC
 4. جیبی (Body Worn Hearing Aid (BW
 5. عینكی (Eye Glass Hearing Aid (E.H.A

قیمت سمعک نامرئی و دیجیتال و … چقدر است ؟

قیمت سمعک، یکی از مهم ترین سوالاتی است که تمام مراجعین ما آن را مطرح می سازند. در حقیقت بسیاری از مراجعین می خواهند بدانند که قیمت انواع سمعک چقدر است؟ به عنوان مثال قیمت سمعک نامرئی همواره به عنوان سوالی کاملا متداول از جانب مراجعین مطرح می گردد.

در پاسخ این سوال مهم بایستی اذعان داریم که تعیین کننده اصلی در قیمت سمعک، نوع برندی است که برای خود انتخاب می کنید. امروزه برندهای سمعک بسیار گسترده بوده و انواع آن ها می توان به سمعک زیمنس، اتیکن، فوناک، یونیترون و … اشاره نمود. برای همین اگر می خواهید قیمت این محصول را بدانید، بهتر است که با کلیک روی دکمه ی زیر، به صفحه برندهای سمعک بروید:

برای مشاهده قیمت انواع برندهای سمعک اینجا کلیک کنید

در عین حال اگر می خواهید به صورت کلی بدانید که مثلا قیمت یک نوع سمعک چقدر است، می توانید از جدول زیر استفاده نمایید:

 

نوع سمعک قیمت سمعک
قیمت سمعک آنالوگ حداقل ۴،۵۰۰،۰۰۰ ریال
قیمت سمعک دیجیتال حداقل ۷،۰۰۰،۰۰۰ ریال
قیمت سمعک هوشمند حداقل ۱۲،۰۰۰،۰۰۰ ریال
قیمت سمعک هوشمند وایرلس حداقل ۱۹،۰۰۰،۰۰۰ ریال

وضعیت پوشش بیمه ها برای تهیه و خرید سمعک

بسیاری از مراجعین ما در مورد پوشش بیمه ها برای خرید سمعک سوال می پرسند. در پاسخ به این سوال بایستی اشاره داریم که وضعیت پوشش بیمه ها برای خرید سمعک کاملا بسته به نوع بیمه ای دارد که شما از آن استفاده می کنید. لازم به ذکر است که به هرحال شما می بایست سمعک را ابتدا از ما خریداری نموده و سپس برای دریافت هزینه ی آن با استفاده از فاکتور سمعک از طریق بیمه خود اقدام نمایید. در جدول زیر می توانید اطلاعاتی درباره پوشش بیمه ها درباره خرید سمعک دریافت نمایید:

نوع بیمه تعرفه خرید سمعک (تومان)
خدمات درمانی کارکنان دولت (بستگی به نوع قرارداد دارد) حداکثر ۸۸۲،۰۰۰
تامین اجتماعی حداکثر ۱،۲۶۰،۰۰۰
* خدمات درمانی نیروهای مسلح هر گوش ۱،۰۰۰،۰۰۰ – دو گوش ۱،۴۰۰،۰۰۰
بیمه پارسیان ۷۰۰,۰۰۰
شرکت نفت ۱,۳۵۰,۰۰۰
بانک ملی ۱،۵۰۰،۰۰۰ -۱،۰۰۰،۰۰۰
بیمه آسیا ۱,۵۰۰,۰۰۰
بیمه میهن ۵۰۰,۰۰۰
بیمه پارسیان ۷۰۰,۰۰۰
بیمه نظام آسایش (بستگی به نوع قرارداد دارد) ۵۰۰،۰۰۰ – ۲۵۰،۰۰۰
بیمه ایران (بستگی به نوع قرارداد دارد) ۲،۰۰۰،۰۰۰ – ۶۰۰،۰۰۰
بیمه البرز ۷۰۰,۰۰۰
هواپیمایی (بستگی به ایرلاین دارد) حداقل ۲۵۰،۰۰۰
بیمه سلامت ۸۸۰,۰۰۰
صدا و سیما هر گوش ۹۰۰،۰۰۰
بیمه البرز ۷۰۰,۰۰۰
شهرداری هر گوش ۹۰۰،۰۰۰
بانک ملت یک گوش ۱،۸۰۰،۰۰ – دو گوش ۲،۷۰۰،۰۰۰
بانک سپه، تجارت و کشاورزی یک گوش ۱،۸۰۰،۰۰ – دو گوش ۳،۲۰۰،۰۰۰

* در مورد پرسنل محترم نیروهای مسلح، ارائه فیش حقوقی سرپرست خانوار نیز الزامی می باشد.

نکته مهم درباره هزینه: هرچه در ابتدا سمعک با کیفیت بیش تری تهیه گردد، مخارج آن به نسبت در آینده کم تر خواهد شد. به گونه ای که شما در آینده هزینه تعمیرات سمعک احتمالی کم تری پرداخت خواهید کرد. به همین دلیل برای خرید سمعک بهتر است که روی کیفیت تاکید نمایید.

نکته مهم دوم: اگر هر دو گوش شما ضعیف بوده و قصد خرید سمعك را دارید، به شما اکیدا توصیه می شود که خرید سمعک را حتما می بایست برای هر دو گوش خود انجام دهید. برای اطلاعات بیش تر در این باره نوشته شنوایی دوگوشی را مطالعه فرمایید. بنابراین قیمت را برای هر دو گوش در نظر بگیرید. (یعنی در دو ضرب کنید.)

چرا خرید سمعک برای هر دو گوش لازم است؟

انواع سمعک نامرئی

امروزه انواع سمعک نامرئی به علت مهم ترین خاصیت خود یعنی عدم دیده شدن، طرفدار فراوانی دارد. در حقیقت سمعک نامرئی به سمعکی اطلاق میشود که از لحاظ اندازه بسیار کوچک بوده و کاملا در داخل مجرایی گوش به گونه ای قرار می گیرد که هیچ گونه دیدی از بیرون نداشته باشد.

اگرچه در ادامه ما کلیه سمعک های ممکن را از لحاظ میزان نامرئی بودن و حتی مزایا و معایب هرکدام به صورت تخصصی آنالیز خواهیم نمود، با این حال بایستی بگوییم که اگر قصد خرید سمعک نامرئی را دارید، از گزینه زیر فراموش نکنید:

سمعک نامرئی IIC

سمعک iic نامرئی استارکی

سمعک نامرئی IIC و وضعیت دیده شدن آن در گوش

این نوع سمعک در حال حاضر به عنوان کوچک ترین و ظریف ترین سمعک دنیا شناخته می گردد. IIC مخفف عبارت Invisible In Canal بوده و به معنای سمعک نامرئی در کانال می باشد. کمپانی امریکایی استارکی سازنده این محصول بوده و روز به روز در حال توسعه آن است. این سمعک دارای دو نوع AMP و SoundLens بوده و توانسته است محبوبیت فراوانی را کسب نماید.

همان گونه که در اشکال زیر مشاهده می کنید، تقریبا غیر ممکن است که کسی این سمعک IIC را ببیند. با این حال این محصول برای کم شنوایی های ضعیف تا متوسط کاربرد داشته و نمی توان از آن برای افت شنوایی های قوی استفاده نمود.

سمعک نامرئی

سمعک نامرئی IIC و وضعیت دیده شدن آن در گوش

قیمت سمعک نامرئی

خرید سمعک نامرئی بسته به برند استفاده شده و نوع تکنولوژی به کار رفته در آن ( آنالوگ ، دیجیتال و هوشمند دیجیتال ) از محدوده قیمتی ٧٠٠٠٠٠ تومان شروع و تا ١٣ میلیون تومان هزینه در بر خواهد داشت.

در قسمت بالا یک نوع سمعک نامرئی فوق العاده را مشاهده کردیم. سایر سمعک ها به شکل زیر هستند:

سمعک نامرئی

البته این نوع، همان گونه که گفته شد، بسته به برند آن قیمتی کاملا متغیر دارد. برخی از مدل های این نوع نیز به قدری حرفه ای طراحی شده اند که حتی دوستان بسیار نزدیک افراد هم از این که فرد از سمعک استفاده می کند، آگاه نخواهند شد.

برای رزرو نوبت شنوایی سنجی، مشاوره و خرید سمعک هم اکنون با کلینیک «طنین سمعک» تماس بگیرید!

شماره تماس: ٢-٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

انواع سمعک شامل چه مواردی است ؟

سمعک ها دسته بندی های مختلفی دارند. با این حال وقتی صحبت از «انواع سمعک» می شود، باید توجه داشت که به طور کلی صحبت در مورد یکی از موارد زیر است

 1. انواع سمعک از نظر تکنولوژی ساخت (در همین مقاله این مورد را می خواهیم)
 2. انواع سمعک از نظر شکل ظاهری (در همین مقاله این مورد را می خواهیم)
 3. انواع سمعک از نظر نوع مارک یا برند سمعک (برای مشاهده این مورد روی این لینک کلیک کنید)

۱- انواع سمعک از نظر تکنولوژی ساخت و یا نوع مدار

همان گونه که گفتیم، بعضا سمعک ها را از نظر تکنولوژی ساخت و یا نوع مدار طبقه بندی می کنند. تکنولوژی اخیر سمعک ها بیشتر گرایش به دو نوع سمعک دیجیتال و سمعک هوشمند دیجیتال دارد. به طور کلی اگر بخواهیم، سمعک را از نظر تکنولوژی دسته بندی کنیم، موارد زیر حائز اهمیت خواهند بود:

 1. سمعک آنالوگ (Analog)
 2. سمعک قابل برنامه ریزی (Programmable)
 3. سمعک دیجیتال (Digital)
 4. سمعک هوشمند (Intelligent)
 5. سمعک بلوتوث دار (Wireless)

الف) سمعک آنالوگ (Analog)

سمعک آنالوگ (Analog)

سمعک آنالوگ (Analog)

عکس بالا را در تمام کاتالوگ ها مشاهده می کنید، چرا که این نوع در حقیقت ساده ترین نوع سمعک است. این سمعک امواج صوتی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. در مرحله بعد، این سیگنال ها به آمپلی فایر ارسال می گردد. این نوع سمعک دارای امکان تنظیم صدا و همچنین کنترل زیر و بم بوده و تنها یک برنامه را می توان در آن ها تنظیم نمود.

ب) سمعک قابل برنامه ریزی (Programmable)

این سمعک ها، یک مرتبه پیشرفته تر از سمعک های آنالوگ هستند، چرا که این نوع سمعک ها به وسیله کامپیوتر قابل تنظیم بوده و در آن ها می توان بیش از یک برنامه را تنظیم نمود.

ج) سمعک دیجیتال (Digital)

سمعک دیجیتال (Digital)

سمعک دیجیتال (Digital)

این سمعک ها، به وسیله کامپیوتر قابل تنظیم هستند. کمی پیش تر، سه بخش اصلی هر سمعک را ذکر نمودیم. این سمعک ها علاوه بر آن سه بخش، دارای بخش مدارات پردازشی نیز هست. این مدارات پردازشی خودشان از تعدادی باند و کانال تشکیل شده اند. حال هرچه پردازشگر سمعک یا همین مدارات پردازشی پیشرفته تر باشند، تعداد این باندها و کانال ها بیشتر خواهد بود. این امر سبب می شود که ادیولوژیست یا همان شنوایی شناس بتواند تنظیمات را برای بیمار بهتر انجام دهد. نتیجه این امر، رضایت بیمار از سمعک خواهد بود.

د) سمعک هوشمند (Intelligent)

خرید سمعک هوشمند (Intelligent)

سمعک هوشمند (Intelligent)

این نوع سمعک، یک مرتبه از سمعک دیجیتال پیشرفته تر هستند. در حقیقت اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، سمعک های هوشمند، نوعی سمعک دیجیتال بوده که قابلیت انطباق با شرایط محیط های مختلف شنیداری را دارند. (به زبان ساده یغنی سمعک های هوشمند خودشان سمعک دیجیتال نیز محسوب می شوند. به همین دلیل به این سمعک ها، «سمعک هوشمند دیجیتال» نیز گفته می شود. گاهی برخی می پرسند که «سمعک دیجیتال بهتر است یا سمعک هوشمند؟» در این جا متوجه شدیم که اساسا این سوال اشتباه است چون سمعک هوشمند خود یک نوع سمعک دیجیتال پیشرفته به حساب می آید.)

ویژگی این سمعک ها این است که به دلیل داشتن ردیاب سیگنال گفتار، می توانند گوینده را در محیط اطراف جستجو کرده و صدای او را به صورت فوق العاده ای تقویت نمایند. این سمعک ها، به صورت همزمان صداهای مزاحم محیط اطراف را نیز حذف خواهند نمود.

بیماران استفاده کننده از این نوع سمعک، وضوح صدای فوق العاده ای را احساس کرده و از آن احساس رضایت فوق العاده ای می کنند. تنظیم این گروه سمعک، نیز با کامپیوتر انجام شده و بسته به نوع و مدل سمعک، در کانال ها و باندهای مختلف به صورت عالی قابل تنظیم است.

ه) سمعک بلوتوث دار (Wireless)

سمعک بلوتوث دار (Wireless)

سمعک بلوتوث دار (Wireless)

سمعک های وایرلس یا همان سمعک های بلوتوث دار، دارای قابلیت شبیه سازی عملکرد گوش طبیعی بوده و از این لحاظ پیشرفته ترین تکنولوژی ساخت سمعک محسوب می گردند. این دسته از سمعک ها، علاوه بر داشتن امتیازات و ویژگی های پیشرفته ترین سمعک ها، قابلیت برخورداری ارتباط همزمان میان دو سمعک در دو گوش را دارند. این بدین معنا است که سمعک های دو گوش شما به قدری پیشرفته هستند که می توانند خودشان با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و صدا را به بهترین شکل به مغز شما برسانند.

امکان دیگری که شما با خرید سمعک وایرلس به آن دست خواهید یافت، امکان ارتباط آن ها با تلفن همراه و تلویزیون شما است. به صورتی که شما می توانید از طریق سمعک خود صدا را شنیده و مکالمه کنید. هم چنین می توانید صدای تلویزیون خود را در داخل سمعک خود دریافت کرده و بدین صورت وضوحی بی نظیر از صدا را تجربه نمایید. (برای دیدن آخرین تکنولوژی های سمعک می توانید بخش پایانی این نوشته را ببینید. اگر روی خرید سمعک وسواس دارید، می توانید از میان این تکنولوژی ها موارد لازم را یادداشت نموده و با خود به کلینیک طنین سمعک بیاورید.)

برای رزرو نوبت شنوایی سنجی، مشاوره و خرید سمعک هم اکنون با کلینیک طنین سمعک تماس بگیرید!

شماره تماس: ٢-٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

انواع سمعک از نظر شکل ظاهری

۱- سمعک پشت گوشی (B.T.E):

سمعک پشت گوشی

سمعک پشت گوشی

انواع سمعک پشت گوشی یا BTE تقریبا شناخته ترین نوع سمعك می باشد. (دقت کنید که BTE مخفف عبارت Behind-The-Ear بوده و به معنای پشت گوش است.)

در این نوع که بسیار متداول نیز می باشد، خود سمعك در قسمت پشتی لاله گوش قرار می گیرد. حال برای گوش شخص بیمار بایستی یک قالب مخصوص تهیه شود. (که ما در کلینیک خود انجام می دهیم.)

این سمعک در داخل گوش خارجی قرار گرفته و به سادگی امواج صدا را به گوش شخص انتقال می دهد. استفاده از این سمعک بسیار ساده بوده و به همین علت برای تمامی گروه های سنتی مناسب است. (همان گونه که گفته ایم هیچ وقت برای استفاده از انواع سمعک زود نیست. پژوهش های اخیر نشان می دهد که فرآیند زبان آموزی نوزاد از ۶ ماهگی آغاز شده و به همین علت بسیار مهم است که نوزاد بهترین سمعک را داشته باشد. در غیر این صورت ممکن است که نوزاد در فرآیند زبان آموزی خود برای یک عمر دچار مشکل شود. برای مطالعه بیش تر در این باره به این لینک مراجعه کنید.)

خرید سمعک پشت گوشی BTE

سمعک پشت گوشی BTE

خرید سمعک پشت گوشی یا BTE برای انواع کم شنوایی از ملایم تا عمیق مناسب است. این مدل قابلیت اتصال به وسایل کمک شنوایی همچون FM را دارا بوده و به همین جهت، بهترین نوع سمعک برای کودکان و اطفال می باشد. چرا که با محیطهایی همچون کلاس درس که از سیستم های تقویت صوت گروهی استفاده می کنند، سازگار است.

انواع سمعک پشت گوشی یا BTE

همان گونه که گفتیم، مخلص کلام (یا همان خلاصه کلام!) این است که رسیور یا دریافت کننده در این نوع سمعک ها در داخل کانال گوش قرار گرفته است. این سمعک نام های اختصاری گوناگونی دارد. هر گاه نام های زیر را شنیدید بدانید که به این نوع اشاره دارند:

 • سمعک پشت گوشی یا Behind-The-Ear به صورت اختصاری (BTE)
 • سمعک رسیور در گوش یا Receiver In The Earبه صورت اختصاری (RITE)
 • سمعک رسیور در کانالReceiver In The Canal به دو صورت اختصاری (RIC or RITC)
 • سمعک Canal Receiver Technology به صورت اختصاری (CRT)

گسترش تکنولوژی و پیشرفته شدن سمعک پشت گوشی

گسترش دانش و پیشرفت تکنولوژی، روز به روز سمعک ها را متحول می کند. البته که تکنولوژی در مورد مدل های پشت گوشی سبب پدید آمدن سمعكی به نام فیتینگ گوش باز و رسیور در مجرای گوش شده است.

سمعک های فیتینگ گوش باز (open fitting) و یا رسیور در مجرای گوش (Receiver in The Canal) امروزه بسیار متداول شده اند. اما این سمعک ها چه ویژگی خاصی دارند؟

پاسخ این است که این گروه، یک نوع سمعک پشت گوشی بسیار ظریف بوده و دیده نمی شوند. (سمعک نامرئی) این سمعک ها به قدری خوب در پشت لاله گوش خود را جای می دهند که حتی کم تر از مدل های داخل گوشی قابل رویت هستند.

سمعک OpenFit

سمعک OpenFit

در مدل سمعک های Open Fitting مکانیزم انتقال صدا دقیقا مانند مدل های پشت گوشی مرسوم است. در مقابل در سمعك های رسیور در مجرای گوش (Receiver in The Canal) یا به صورت مخفف RIC صدا از طریق یک لوله خیلی خیلی نازک به صورت امواج الکتریکی به رسیور داخل گوش منتقل می گردد. این رسیور امواج صوتی را به پرده گوش می رساند. به همین جهت این سمعک های RIC کیفیت صدای بهتری داشته و درک گفتار را افزایش می دهند. مدل های RIC بسیار محبوب بوده و خریداران آن پس از سالها از آن ها راضی هستند.

سمعک نامرئی Canal Receiver Technology

سمعک نامرئی Canal Receiver Technology

نکته جالب دیگر در مورد این سمعك ها این است که برای فرکانس های بالا بسیار مناسب بوده و به افراد امکان استفاده حداکثر از باقی مانده شنوایی طبیعی را می دهد. بیماران در مورد این مدل صدایی بلند و رسا، واضح و بدون اعوجاج را گزارش می کنند.

آنالیز میزان نامرئی بودن سمعک پشت گوشی یا BTE

در شکل زیر می توانید آنالیز میزان نامرئی بودن این مدل را مشاهده فرمایید: (قسمت های کم رنگ دیده نمی شوند.)

آنالیز میزان نامرئی بودن سمعک پشت گوشی یا BTE

آنالیز میزان نامرئی بودن سمعک پشت گوشی یا BTE (قسمت های کم رنگ دیده نمی شوند.)

همان گونه که می بینید این سمعک ها از لحاظ نامرئی بودن نیز بسیار قابل قبول هستند.

نقاط قوت و ضعف سمعک پشت گوشی

نقاط قوت: راحتی، به سختی دیده می شود، احساس پر شدن گوش ندارید، نصب آن خیلی ساده است، در مکالمه با تلفن احساس عملکرد خوبی دارد.

نقاط ضعف: عمر رسیور ممکن است در رطوبت های خیلی زیاد کاهش یابد. در فرکانس های پایین عملکردی متوسط دارد. میزان تقویت صدای اندکی محدود دارد.

۲- سمعک های داخل گوشی (ITE)

سمعک داخل گوشی

سمعک داخل گوشی

حال که خانواده همه مدل های پشت گوشی را شرح دادیم، نوبت به خانواده انواع سمعک داخلی گوشی یا همان ITE می رسد. نام ITE مخفف عبارت In The Ear بوده به معنای داخل گوشی می باشد. همان گونه که از نام این نوع پیدا است، این مدل ها در داخل مجرای گوش خارجی قرار گرفته و در مجموع به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

 • الف)داخل گوش (In The Ear (ITE
 • ب)داخل كانال (In The Canal (ITC
 • ج)كاملا داخل كانال (Completely In The Canal (CIC (سمعک نامرئی و غیر قابل دیده شدن)

در ادامه هر کدام از این سه مورد را شرح خواهیم داد. با ما همراه باشید:

الف) سمعک داخل گوشی (ITE)

سمعک داخل گوشی (I.T.E)

سمعک داخل گوشی (I.T.E)

در انواع سمعک های داخل گوشی، کلیه قطعات سازنده در داخل یک پوسته خاص و یا به عبارتی یک جلد مخصوص قرار گرفته است. این پوسته مختص هر فرد بوده و برای هر فرد باید قالب گیری شود.

این سمعک نیز مثل مدل پشت گوشی می تواند برای انواع کم شنوایی از ملایم تا شدید مورد استفاده قرار گیرد. در این نوع، اصوات از طریق بلندگو به کانال گوش هدایت شده و کنترل ها و ولوم این نوع به نسبت مدل های پشت گوشی اندکی کوچک تر است.

مزایا و معایب سمعک داخل گوشی (ITE)

مزایا: نصب نسبتا ساده در گوش، پس از نصب کم تر احساس پر شدگی گوش می کنید، داشتن فضای بیشتر برای ارائه ویژگی هایی همانند میکروفن دایرکشنال، تله کویل و کنترل صدا و ولوم

معایب: نسبتا قابل دیده شدن، نسبت به رطوبت آسیب پذیرتر است.

[سوال: تله کویل چیست؟

تله کویل یک سیم پیچ مسی داخل سمعك بوده و سیگنال های مغناطیسی را از گوشی تلفن افزایش می دهد. در نتیجه شما در هنگام مکالمه با تلفن بسیار راحت تر خواهید بود.]

[سوال: میکروفون دایرکشنال چیست؟

پاسخ:میکروفون دایرکشنال (Directional Microphone) یکی از آپشن های انواع سعمک بوده که برخی سمعک ها دارند. این آپشن در محیط های پرسرو صدا و شلوغ به شما کمک می کند. بدین صورت که این میکروفون دایرکشنال سبب می شود که شما صدای جلوی خود را اندکی بلندتر از صدای اطراف بشنید. بسیاری از سمعک ها دارای تنظیمات دو حالت میکروفون دایرکشنال و میکروفون همه جانبه هستند که خودتان می توانید بین این دو حالت تغییر ایجاد نمایید.

بررسی ها نشان می دهد که میکرفون دایرکشنال در خانه نیز می تواند بسیار به شما کمک کند. مثلا وقتی که در حال گوش دادن به تلویزیون یا رادیو هستید باعث می شود که صداهای مزاحم را کم تر بشنوید.]

آنالیز میزان نامرئی بودن سمعک داخل گوشی یا ITE

در شکل زیر می توانید آنالیز میزان نامرئی بودن این مدل را مشاهده فرمایید: (قسمت های کم رنگ دیده نمی شوند.)

آنالیز میزان نامرئی بودن سمعک داخل گوشی یا ITE

آنالیز میزان نامرئی بودن سمعک داخل گوشی یا ITE (قسمت های کم رنگ دیده نمی شوند.)

ب) سمعک داخل كانال (ITC)

سمعک داخل كانال (I.T.C)

سمعک داخل كانال (I.T.C)

این گروه از انواع سمعک ها همانند مدل داخل گوشی هستند. بدین معنا که قطعات در پوسته و جلدی قرار می گیرند که این پوسته با قالب گیری از گوش بیمار ساخته می شود. تفاوت این سمعک با مدل داخل گوشی این است که این نوع، اندکی کوچک تر بوده و به میزان بیشتری در داخل مجرای گوش فرو می روند. لازم به ذکر است که این سمعک ها برای کم شنوایی های ملایم، متوسط و نسبتا شدید کاربرد دارند.

مزایا و معایب سمعک داخل کانال (ITC)

مزایا: این سمعک به سختی دیده می شود. نصب این نوع سمعک راحت بوده و دارای کنترل ولوم یا صدا می باشد. در سمعک های بزرگ جایی برای میکروفون دایرکشنال نیز وجود دارد.

معایب: معایب این سمعک همانند سمعک CIC اما با شدت نسبتا کم تری می باشد. این سمعک کمی به رطوبت حساس بوده و به علت کوچک تر بودن باتری، عمر باتری اندکی کوتاه تر است.

آنالیز میزان نامرئی بودن سمعک داخل کانال یا ITC

در شکل زیر می توانید آنالیز میزان نامرئی بودن این مدل را مشاهده فرمایید: (قسمت های کم رنگ دیده نمی شوند.)

آنالیز میزان نامرئی بودن سمعک داخل کانال یا ITC

آنالیز میزان نامرئی بودن سمعک داخل کانال یا ITC (قسمت های کم رنگ دیده نمی شوند.)

ج) سمعک نامرئی كاملا داخل كانال (CIC) (نامرئی و غیر قابل دیده شدن)

سمعک نامرئی كاملا ً داخل كانال (C.I.C)

سمعک نامرئی كاملا ً داخل كانال (C.I.C)

امروزه تمایل به استفاده از سمعک نامرئی رو به گسترش است. چرا که اکثر افراد تمایل دارند که سمعک داخل گوش آن ها حتی الامکان در معرض دید نباشد. در این نوع، تمامی قطعات در پوسته كوچكی قرار دارند كه كاملا ً داخل كانال گوش قرار می گیرد. انواع مدل های این سمعک نامرئی كوچكترین سایز را دارند و برای کم شنوایی های ملایم تا بسیار شدید مناسب می باشند. البته بایستی توجه داشت که این سمعک ها فضای نسبتا کم تری برای باتری دارند. در نتیجه این نوع برای افت های شدید و عمیق شنوایی مناسب نمی باشند. چرا که این دسته از کم شنوایان نیاز به مدل های نسبتا قدرتمندتری دارند.

مزایا و معایب سمعک نامرئی كاملا داخل كانال (CIC)

مزایا: به علت داخل کانال بودن، این سمعک دید بسیار کمی داشته و تقریبا دیده نمی شود. نصب و برداشتن این نوع به نسبت کار ساده ای است. نکته خوب درباره این نوع سمعک این است که به علت حالت کلی خود، به وزش باد حساس نیست. هم چنین این نوع به تله کویل نیازی ندارد.

معایب: این سمعک نامرئی به اندازه ای کوچک است که نمی توان در آن میکروفون دایرکشنال کار گذاشت. هم چنین ممکن است با خرید سمعک کاملا داخل کانال، کمی احساس پرشدگی به گوش دست بدهد. هم چنین برخی گزارش داده اند که این نوع، کمی نسبت به رطوبت آسیب پذیر است. این سمعک نامرئی یک باتری کوچک داشته و در نتیجه عمر آن نسبتا کم می باشد. برخی نیز می گویند که گذاشتن و برداشتن باتری در این نوع نیز اندکی مشکل است.

آنالیز میزان نامرئی بودن سمعک کاملا داخل کانال یا CIC

در شکل زیر می توانید آنالیز میزان نامرئی بودن این نوع را مشاهده فرمایید: (قسمت های کم رنگ دیده نمی شوند.)

آنالیز میزان نامرئی بودن سمعک کاملا داخل کانال یا CIC

آنالیز میزان نامرئی بودن سمعک کاملا داخل کانال یا CIC (قسمت های کم رنگ دیده نمی شوند.)

نکته ی مهم: سمعک برای اطفال

به طور کلی استفاده از سمعک های داخل گوشی (هر سه دسته ای که در بالا به آن پرداختیم) برای اطفال توصیه نمی گردد. چرا که اولا قرار گرفتن و نصب آن ها برای گوش اطفال و کودکان به سادگی و راحتی مدل های پشت گوشی نیست. ثانیا چون این سمعک بایستی قالب گیری شود و کودک در حال رشد است، نیاز است که مرتبا با رشد کودک قالب یا همان پوسته آن مرتبا قالب گیری و تعویض شود.

۴- سمعک جیبی (BW)

سمعک جیبی

سمعک جیبی

در این نوع سمعک ، میكروفون و تقویت كننده درون محفظه ای قرار دارد که داخل جیب قرار می گیرد و بلند گوی آن بوسیله یک رشته سیم به همراه قالب ، داخل گوش قرار می گیرد و برای کم شنوائی های ملایم تاعمیق مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه استفاده از انواع سمعک جیبی به دلیل سهولت استفاده از سایر سمعک ها مرسوم نبوده و از این رو روند خرید سمعک جیبی رو به کاهش دارد. اما با این حال گاهی اوقات برای کم شنوائی های بسیار شدید و عمیق استفاده می شوند .

۵- سمعک عینكی

سمعک عینکی

سمعک عینکی

در این نوع سمعک، تمام قطعات، داخل دسته عینک جاسازی شده است و به دلیل راحتی استفاده از انواع دیگر این نوع فقط برای کسانی که تحت شرایط خاصی هستند (مانند افرادی که سابقه جراحی در گوش را دارند و یا مجرای گوش خارجی بدلیل عفونت وترشحات قارچی امکان استفاده از سمعک های دیگر را ندارد و یا لاله گوش از ابتدا تشکیل نشده است ) و نمی توانند از انواع مرسوم استفاده کنند مورد استفاده قرار می گیرد.

برای رزرو نوبت شنوایی سنجی، مشاوره و خرید سمعک هم اکنون با کلینیک طنین سمعک تماس بگیرید!

شماره تماس: ٢-٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

چرا طنین سمعک؟ خرید سمعک از طنین سمعک چه مزایایی دارد؟

کلینیک شنوایی سنجی طنین سمعک با بیش از ۲۵ سال سابقه در امر شنوایی سنجی و تجویز و تعمیرات تخصصی سمعک، از معدود مراکزی است که پس از خرید سمعک نیز همراه شما خواهد بود.

تجربه نشان می دهد که بسیاری از مراجعین پس از خرید سمعک، در چند ماه اول یا حتی سال اول، نیاز به تعمیرات سمعک پیدا می کنند. این موارد معمولا یا به دلیل خرید سمعک از مراکز غیر معتبر (سمعک های چینی که با نام اصلی فروخته می شوند) و یا عدم استفاده صحیح از آن پس از خرید سمعک است. (متاسفانه برخی مراکز غیر معتبر با تبلیغات بسیار قوی، سمعک را به قیمت نسبتا ارزان ۵۰۰ هزار تومان فروخته اما در هنگام خرابی سمعک، به جای پاسخگو بودن به کاربر می گویند: «خرید سمعک ارزان این مشکلات را هم دارد.» و گاه پیش آمده که برخی کاربران برای یک سمعک ۵۰۰ هزار تومانی، ۴۰۰ هزار تومان نیز خرج تعمیر کرده اند.)

ما در طنین سمعک علی رغم بسیاری، به هیچ عنوان پس از خرید سمعک، شما را رها نخواهیم کرد و برعکس شدیدا تاکید می کنیم که تا پایان دوره گارانتی به صورت ۱۰۰% رایگان پاسخگوی خدمات مورد نیاز شما خواهیم بود. اما چگونه ؟

چگونه طنین سمعک همراه شما خواهد بود؟

هر بیمار نیازمند به سمعک، پس از تهیه سمعک از کلینیک طنین سمعک، کارتی با عنوان «کارت طلایی طنین سمعک» دریافت خواهد نمود. شکل ظاهری این کارت به شکل زیر است:

کارت طلایی طنین سعک

کارت طلایی طنین سعک

طنین سمعک، مرکزی است که نه تنها پس از خرید سمعک شما را رها نمی کند، بلکه با نوبت دهی به کمک این کارت شدیدا به شما تاکید می کند که برای معاینات و بررسی ها به صورت دوره ای و کاملا رایگان مراجعه نمایید. این امر باعث خواهد شد که سمعک شما برای سال های سال بدون هیچ گونه نیاز به تعمیرات حتی بسیار جزئی کار کند.

دارندگان این کارت می توانند از مزایای زیر به صورت ۱۰۰% رایگان بهره مند گردند:

۱- معاینات دوره ای کاربر سمعک

با توجه به این که وضعیت شنوایی کاربری که خرید سمعک را انجام داده، ممکن است که در طول دوره استفاده تغییر کند، ما به صورت دوره ای با تاریخ هایی که در کارت طلایی طنین سمعک درج می گردد، شما را معاینه خواهیم نمود. در این میان شما می توانید مطلع شوید که وضعیت شنوایی شما چقدر تغییر یافته است.

۲- ارزیابی کاربر سمعک در نحوه استفاده از آن

ما در طنین سمعک پس از خرید، به صورت دوره ای سمعک شما را ملاحظه و بررسی خواهیم نمود. این بررسی های دوره ای و کاملا رایگان که هر چند ماه یک بار انجام می شود، احتمال خرابی و نیاز به تعمیر سمعک را در آینده به شدت کاهش خواهد داد. چرا که اگر شما در نحوه استفاده از سمعک خود، مشکلی داشته باشید در طول این معاینات به آن پی خواهید برد.

۳- بررسی دوره ای سمعک از لحاظ کارکرد و خرابی های احتمالی

اگرچه تمامی سمعک های کلینیک طنین سمعک(با بیش از ۲۵ سال سابقه) ، اورجینال(اصلی) بوده و دارای گارانتی ۲ ساله می باشند. با این حال در هنگام بررسی ها، اگر هر گونه ایرادی از سمعک مشاهده شد، طبق گارانتی به صورت رایگان برای شما تعمیر و رسیدگی خواهد گردید.

همان گونه که گفته شد، این خدمات برای دارندگان کارت طلایی طنین سمعک به صورت ۱۰۰% رایگان انجام خواهد شد.

ارائه خدمتی ویژه از طنین سمعک: تجويز سمعك توسط متخصص در منزل براي افراد كم توان يا معلول و كهنسال

یکی دیگر از خدمات ما در طنین سمعک ارائه انواع خدمات شنوایی سنجی ، تجویز سمعک ، قالبگیری و معاینات شنوایی در منزل می باشد.

این مرکز به منظور تسهیل در امر کمک به مددجویان کم شنوایی که دچار معلولیت جسمی و حرکتی بوده و یا افراد کهنسالی که قادر به خروج از منزل نمیباشند و یا افراد با ناراحتی های قلبی عروقی که خروج از منزل برای آنها خطرناک است سرویس ویزیت در منزل را فراهم آورده و بدین منظور کلیه خدمات کلینیکی را به بهترین شکل ممکن توسط متخصص شنوایی در منزل ارائه می نماید.

برای رزرو نوبت شنوایی سنجی، مشاوره و خرید سمعک هم اکنون با کلینیک طنین سمعک تماس بگیرید!

شماره تماس: ٢-٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

مرکز گفتار درمانی کودک در تهران و شنوايي سنجي