سکته گوش چه درمانی دارد؟
چه عاملی باعث سکته گوش می‌شود؟راه درمان سکته گوش چیست؟
5 اردیبهشت 1400
علت پیر گوشی چه می تواند باشد؟
علت پیر گوشی و راه درمان آن چیست؟
5 اردیبهشت 1400

سمعک استخوانی چیست و چگونه عمل می‌کند؟

انواع سمعک استخوانی را بشناسیم

این مطلب مختص بررسی انواع سمعک استخوانی است و بیان می‌کند که چه کسانی توانایی استفاده از سمعک های استخوانی را دارند. امیدواریم همواره در سلامتی کامل به سر ببرید و هیچ‌گاه مجبور نباشید از خرید سمعک برای درمان کم‌شنوایی یا نتشنوایی استفاده کنید؛ با ما همراه باشید و از این مطالب برای افزایش اطلاعات عمومی‌تان استفاده کنید.

خوب شنیدن یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که لازم است افراد آن‌را داشته باشند. اگر افراد به هر دلیلی توانایی شنیدن نداشته باشند یا کم‌ شنوا باشند نمی‌توانند با دیگران خوب ارتباط بگیرند و در جامعه ابراز وجود کنند. با وجود پیشرفت علم و فناوری‌های جدید خوشبختانه امروزه می‌توان اکثریت مشکلات مربوط به ناشنوایی یا کم‌شنوایی را درمان کرد. برخی از روش‌های درمانی به حتم هزینه‌ی گرانی دارند و شاید برخی نتوانند از عهده‌ی هزینه‌های آن برآیند اما بدون شک این گرانی‌ها ارزش خوب شنیدن و به تبع داشتن یک اعتماد به نفس بالا در جامعه را خواهد داشت.

سمعک استخوانی چیست ؟

به سمعک‌هایی که تمامی نقاط آن در قسمت پشتی گوش قرار می‌گیرند و صداهای اطراف شخص را تقویت می‌کنند، سمعک استخوانی می‌گویند. سمعک‌های استخوانی بر خلاف سمعک‌های معمولی صدا را تبدیل به ارتعاشات خاصی می‌کنند؛ این ارتعاشات خاص از طریق استخوانی که در پشت گوش قرار دارد وارد گوش می‌شوند.

این سمعک برای بیمارانی که شرایط استفاده از آن را دارند بسیار مناسب است. روش انتقال صدا در این سمعک کمی متفاوت‌تر از سمعک‌های مرسوم است، به همین دلیل، هر شخصی نمی‌تواند از آن استفاده کند و می‌توان استفاده و تجویز این سمعک را نسبت به سایر مدل‌ها بسیار کمتر مشاهده کرد.

چه بیمارانی شرایط استفاده از سمعک استخوانی را دارند ؟

سمعک‌های معمول که به دو دسته‌ی سمعک های پشت گوشی و سمعک داخل گوش تقسیم می‌شوند مشکل بسیاری از بیماران را حل می‌کنند، اما برخی از بیماران به دلیل شرایط خاص پزشکی‌ای که دارند نمی‌توانند از سمعک استخوانی استفاده کنند.

برای مطالعه بیشتر در زمینه انواع سمعک و سمعک های پشت گوش و داخل گوش پیشنهاد میکنیم مقاله قیمت سمعک و انواع سمعک از نظر تکنولوژی و ظاهر را حتما مطالعه بفرمایید.

چه کسانی باید از سمعک استخوانی استفاده کنند؟
چه کسانی باید از سمعک استخوانی استفاده کنند؟

برای برخی جالب به‌نظر می‌رسد که چگونه می‌توان از طریق استخوان صداها را تقویت کرد و فرایند شنوایی را با کیفیت‌تر کرد؟ بهتر است بدانید که انسان می‌تواند از دو طریق صداها را بشنود. یکی از طریق راه‌های هوایی و دیگری از طریق راه استخوان. راه هوایی در واقع همان کانالِ گوش است، در این حالت صدا به پرده‌ی گوش می‌رسد و سپس به کمک گوش میانی به حلزون وارد می‌شود.‌ و شنیدن صدا از راه استخوانی به این صورت است که صدا به کمک استخوان به طور مستقیم به حلزونِ گوش رسیده و شنیده می‌شود.

برای اینکه این مسئله را راحت‌تر درک کنید بهتر است به این مطلب دقت کنید. تا به حال صدای خودتان را ضبط کرده‌اید؟؟ معمولا انسان‌ها بعد از شنیدن صدای ضبط شده‌شان احساس خوبی نخواهند داشت، حتی برخی از صدای خودشان متنفر می‌شوند، و این فرقی نمی‌کند که صدای شخصی خوب یا بد باشد، این حالت برای همه اتفاق می‌افتد. 

دلیل این اتفاق این است که صدای ضبط شده‌ی ما از طریق راهِ هوایی به گوش می‌رسد؛ چون مغز در حالت عادی صدای ما را از طریق راه استخوانی می‌شنود و به آن عادت دارد، شنیدن صدا از طریق راه هوایی برای مغز بیگانه به‌نظر می‌رسد و برای ما آزار دهنده است.

سمعک استخوانی برای بسته بودن کانال گوش
سمعک استخوانی برای بسته بودن کانال گوش

بیمارانی که باید از سمعک استخوانی استفاده کنند عبارت‌اند از:

  • بیمارانی که کانال گوششان به‌صورت مادرزادی مسدود است
  • بیمارانی که عفونت‌های شدید گوش دارند
  • بیمارانی که کریِ یک طرفه دارند
  • بیمارانی که علاقه‌ای به استفاده از سمعک‌های مرسوم ندارند

 بیمارانی که کانال گوششان به صورت مادرزاد بسته است 

بیمارانی که به علت مادرزادی، کانال گوش مسدودی دارند، نمی‌توانند صدا را از طریق کانال گوش بشنوند، به همین دلیل باید از راه استخوانی صدا را وارد گوششان کنند. مشکل اترزی یا همان انسداد کانال گوش به چهار درجه تقسیم می‌شود. 

درجه‌ی ۱: در درجه‌ی اول کانال گوش به طور کامل بسته است، و لاله‌ی گوش یا کمی در هم تنیده است و یا سالم است. سمعک استخوانی درجه ۱ برای این گروه از بیماران مناسب است. 

درجه‌ی ۲: بیماران این درجه هم مثل درجه‌ی اول است با این تفاوت که نصف پایینی لاله‌ی گوش فرد دیده نمی‌شود. و سمعک استخوانی درجه ۲ به درد این بیماران می‌خورد.

درجه‌ی ۳: در درجه‌ی سوم هم کانال گوش کامل بسته است و فقط برجستگی‌های گوشتی دیده می‌شوند. برای این گروه از بیماران، سمعک استخوانی درجه ۳ تجویز می‌شود.

درجه‌ی ۴: در بیمارانی که شرایط استفاده از سمعک استخوانی درجه ۴ را دارند، نمی‌توان هیچ نشانه‌ای از گوش دید.

بیمارانی که عفونت‌های شدید گوش دارند

بیمارانی که این مشکل را دارند، به علت ترشحات زیاد و دائمی معمولا هیچ نتیجه‌ای از استفاده از داروها نگرفته‌اند و به علت همین ترشحات دچار افت شنوایی شده‌اند. این گروه از بیماران اگر سمعک‌های مرسوم را انتخاب کنند، خیلی نمی‌توانند از آن‌ها استفاده کنند، زیرا این ترشحات به سمعک می‌رسند و باعث سوختگی آن می‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود از سمعک استخوانی استفاده کنند.

کسانی که مشکل عفونت گوش دارند و گوششان معمولا در حال ترشح عفونت است، بهتر است برای بهتر شنیدن به‌جای استفاده از سمعک‌های مرسوم، از سمعک استخوانی استفاده کنند.

بیمارانی که کریِ یک‌طرفه دارند

این بیماران از عدمِ درک گفتار و مسئله‌ی جهت‌یابی رنج می‌برند. به کمک سمعک استخوانی می‌توان مشکل این بیماران را حل کرد. این بیماران صدا را از سمت گوش ناشنوا جدب می‌کنند و به‌طور مستقیم از طرف گوش ناشنوا و استخوان صدا را به سمت حلزونِ گوش سالم منتقل می‌کنند.

بیمارانی که علاقه‌ای به استفاده از سمعک‌های مرسوم ندارند

گاهی برخی از بیماران به دلیل حساسیت‌هایی که دارند، دوست ندارند از سمعک‌های مرسوم استفاده کنند، دوست دارند سمعکی که استفاده می‌کنند مشکلی در زیبایی‌شان به‌وجود نیاورد. این بیماران معمولا از سمعک‌های عینکی استفاده می‌کنند تا علاوه بر حل شدن مشکل شنوایی‌شان، زیبایی‌شان هم مطرح باشد.

انواع سمعک استخوانی برای کری یک طرفه
انواع سمعک استخوانی برای کری یک طرفه

آشنایی با انواع سمعک های استخوانی

سمعک‌های استخوانی ۴ نوع مختلف دارند که عبارت‌اند از:

  • سمعک استخوانی تلی: این سمعک‌ها برای نوزادان و کودکان مورد بسیار مناسبی بنطر می‌رسند.
  • سمعک استخوانی هد باندی: سمعک‌های هدی باندی هم مثل سمعک‌های تلی برای کودکان و نوزادان مناسب هستند.
  • سمعک استخوانی عینکی: این نوع از سمعک‌ها برای افرادی که سنشان بیشتر از ۹ سال است مناسب‌تر هستند.
  • سمعک استخوانی قابل کاشتن: سمعک‌های استخوانی قابل کاشت، برای کودکان بالای 5 سال بسیار مناسب هستند.
انواع سمعک استخوانی چه هزینه ای دارد؟
انواع سمعک استخوانی چه هزینه ای دارد؟

همه‌ی انواع سمعک‌های استخوانی تکنولوژی یکسانی دارند و تفاوت‌شان را می‌توان فقط در متفاوت‌ بودن شکلشان و البته استفاده‌ی سنین مختلف از آنها بیان کرد.

میزان هزینه انواع سمعک‌های استخوانی چقدر است؟

هزینه سمعک‌های استخوانی عینکی بالای 6 میلیون تومان، هزینه‌ی سمعک‌های استخوانی تلی و هدباندی بالای 5 میلیون تومان، هزینه‌ی سمعک‌های استخوانی قابل کاشت، برابر است با 40 میلیون تومان. هزینه‌هایی که برای هر کدام از سمعک‌ها بیان شد، هزینه‌ی سمعک یک گوش هستند.

عیب‌یابی سمعک‌های استخوانی عینکی

در نگهداری از سمعک‌های مختلف باید بسیار دقت کرد؛ برای مثال اگر کسی احساس کرد که سمعک استخوانی‌اش صدای ضعیفی دارد باید باتری‌ سمعکش را چک کند و در صورت خالی شدن باتری، آن‌را عوض کند. و همچمین باید به تمیزکردن یا تعویض قالب گوش خود بپردازد. اگر سمعک سوت می‌زد باید از درست قرار گرفتن آن در داخل گوش مطمئن شد و قالب آن‌را تعویض یا تمیز کرد.

جهت مشاوره و خرید سمعک عینکی شما میتوانید با کارشناسان ما در کلینیک طنین سمعک تماس حاصل نمایید

شماره تماس: ٢ -٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

در مقاله انواع سمعک عینکی چیست؟ ما بیشتر در مورد انواع سمعک عینکی حرف زده ایم که با مطالعه آن می‌توانید اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

یکی دیگر از مزیت‌های سمعک‌های استخوانی نسبت به سایر انواع سمعک‌ها در این است که می‌توان آنها را با نرم افزار نصب شده روی اندروید یا آیفون کنترل کرد. نرم افزاری که روی گوشی نصب می‌شود مانند یک ریموت‌کنترل عمل می‌کند و می‌تواند مشکلات به وجود آمده در سمعک را هشدار دهد. پزشک‌های متخصص می‌توانند در خصوص استفاده از سمعک‌ها و چگونگی مراقبت و نگهداری از آنها مطالب لازم را به شما بیاموزند و همچنین چگونگی استفاده از نرم‌افزارهای کنترل عملکرد سمعک را به شما آموزش دهند.

هر گاه احساس کردید مشکلی به وجود آمده است که خودتان توانایی برطرف کردن آن‌را ندارید، حتما باید به پزشک متخصصتان مراجعه کنید و از آموزش‌ها و نکاتی که ذکر می‌کند در خصوص بهبود عملکرد سمعک استخوانی عینکی‌تان و یا هر نوع سمعک دیگری که دارید استفاده کنید. حواستان باشد به دقت به آموزش‌ها و هشدارهای پزشک متخصص توجه کنید تا مجبور به پرداخت هزینه‌ای برای خرید یا حتی تعمیر سمعک نشوید.

استفاده از سمعک استخوانی یا هر نوع سمعک دیگری بدون شک هزینه‌‌بر است؛ قیمت سمعک استخوانی یا هر سمعک دیگری به‌اندازه‌ای نیست که هر از چند گاهی بتوان آنها را تعویض کرد. خرید سمعک مناسب گوش، ناشنوایی یا کم‌شنوایی فرد را درمان می‌کند که مطمئنا حس خوبی را به فرد می‌دهد. موضوعی که ممکن است کمی نگران کننده باشد، این است که فرد نحوه‌ی نگهداری و برخورد با سمعک خود را بلد نباشد.

 موردی که حائز اهمیت است این است که باید چگونگی مراقبت و نگهداری از سمعک به فرد استفاده کننده آموزش داده شود تا در مدت زمان بیشتری بتوان از سمعک استفاده کرد.

 

برای تعمیر سمعک خود با کلینیک طنین سمعک تماس حاصل نمایید.

شماره تماس: ٢ -٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

✅ارزیابی شنوایی

✅ مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

✅مشاوره کودک و خانواده

✅اختلالات یادگیری

✅اختلالات گفتار و زبان

✅مشکلات وسواس و اضطراب

✅مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
✅ و ...