سمعک های Oticon
معرفی جدیدترین سمعک های Oticon
8 دی 1399
میگرن
میگرن و مشکل شنوایی
8 دی 1399

تاثیرات مشکلات شنوایی بر حافظه

تاثیر مشکلات شنوایی بر حافظه

تاثیرات مشکلات شنوایی بر حافظه – آیا مشکلات شنوایی می تواند شما را فراموش کار کند؟ در ادامه مطلب ببینید چطور و چرا کاهش شنوایی بر عملکرد حافظه شما تأثیر می گذارد.

این دانش عمومی است که کاهش شنوایی درمان نشده می تواند بر میزان استرس و اضطراب افراد تأثیر بگذارد ، اما آیا می دانید می تواند بر حافظه شما نیز تأثیر بگذارد؟
کاهش شنوایی علاوه بر تأثیر قابل توجه بر اعتماد به نفس و سبک زندگی روزمره افراد ، موجب از دست دادن حافظه بلند مدت و گاها کوتاه مدت ما میشود این مسیله اغلب می تواند به عنوان شروع زوال عقل سوء تعبیر شود . به عنوان مثال ، اگر دچار کاهش شنوایی مرتبط با سن شوید ، مشکل بعدی کاهش عملکرد حافظه است که به سراغ شما میاید اما این ممکن است به طور خودکار با مشکلات شنوایی مرتبط نباشد . با این حال ، تحقیقات بسیاری ثبت کرده است که احتمال زیادی وجود دارد که کاهش شنوایی فرد بر توانایی او در حفظ و یادآوری اطلاعات تأثیر بگذارد .
تحقیقات نشان می دهد که کاهش شنوایی بر حافظه تأثیر دارد . در حقیقت ، اعتقاد بر این است که کاهش شنوایی می تواند به طرق مختلف بر عملکرد حافظه تأثیر بگذارد . برای درک اینکه چرا عملکرد شنوایی بر حافظه تأثیر می گذارد ، بررسی تأثیر کلی کاهش شنوایی بر روی فرد مهم است .

بررسی تاثیرات مشکلات شنوایی بر حافظه

تمرکز

هنگامی که دچار کم شنوایی هستید ، باید خیلی ساده تر تمرکز کنید تا صداها را تشخیص دهید.  به عنوان مثال اگر با کسی مکالمه دارید ، تمرکز شما در جهت رمزگشایی از صحبت های شخص و تلاش برای درک مفاهیم گفتگوی شما با فرد مقابل است . این بدان معناست که در این لحظه مغز شما کمتر در حفظ اطلاعات متمرکز میشود.
با توجه به افزایش تمرکز مورد نیاز برای دنبال کردن مکالمه ، مغز اطلاعات را ذخیره نمی کند . مغز که به عنوان اضافه بار شناختی شناخته می شود ، بیش از حد مشغول گوش دادن و تفسیر صداها برای حفظ مطالب و درک مفاهیم است . البته ، وقتی جزئیات مکالمه را امتحان می کنید و به خاطر می آورید ، اطلاعات به راحتی موجود نیست و بنابراین نمی توان آن ها را به یاد آورد .
ممکن است احساس کنید قادر به یادآوری آنچه شنیده اید نیستید ، اما در واقع مغز شما حتی به اندازه ذخیره اطلاعات ورودی نرسیده است که بخواهد آنها رادریافت کند. به همین دلیل ، داده های مورد نیاز برای عملکرد یادآوری را در مغز خود برای درک موثر کلمات نخواهید داشت . در حالی که مکانیسم هنوز در حال کار است ، اطلاعاتی برای پردازش وجود ندارد .

انزوا

کاهش شنوایی درمان نشده اغلب منجر به تنهایی و گوشه گیری در افراد کهنسال می شود . انزوا و کاهش ارتباطات اجتماعی در بین افرادی که کاهش شنوایی یا وزوز گوش درمان نشده دارند بسیار رایج است .
هنگامی که فرد کم شنوا منزوی و گوشه گیر میشود ، مغز و حافظه او در معرض محرک های کمتری قرار می گیرد . در نتیجه ، نیازی به سختی کار نیست و کمتر فعال می شود . این موضوع می تواند منجر به تغییرات ساختاری شود و حتی باعث کوچک شدن مغز شود . جداسازی به این معنی است که عملکرد حافظه شما هر چند وقت یکبار انجام می شود که از ظرفیت آن می کاهد . طبیعتاً این تأثیر منفی بر عملکرد آن دارد . وقتی زمان فرا رسیدن اطلاعات فرا می رسد ، کاهش عملکرد حافظه به این معنی است که به خاطر سپردن موارد برای شما دشوارتر است .

اضطراب و افسردگی

اگر کاهش شنوایی به طور موثر درمان نشود ، می تواند خطر ایجاد مشکلات روحی و روانی را افزایش دهد . بسیاری از افراد دریافتند که کاهش شنوایی مخفی بر سلامت روان آن ها تأثیر منفی دارد ، بطوریکه تعداد قابل توجهی از افراد دچار افزایش اضطراب و افسردگی می شوند .
مطالعات روی افسردگی نشان داده است که می تواند نحوه عملکرد مغز شما را تغییر دهد . هنگامی که افسردگی حافظه را تحت تأثیر قرار می دهد ، به این معنی است که شما قادر نیستید اطلاعات مورد نیاز خود را حفظ و به خاطر بیاورید .

شناسایی از دست دادن حافظه مربوط به شنوایی

اگر دچار کاهش حافظه شده اید ، باید با یک پزشک متخصص مشاوره کنید . در حالی که افراد اغلب در مورد کاهش عملکرد حافظه با پزشک خود مشورت می کنند ، توصیه می شود همزمان با یک متخصص شنوایی نیز تماس بگیرید و از وضعیت شنوایی خود باخبر شوید .
متخصص شنوایی میتواند با یک تست شنوایی ساده عملکرد شنوایی شما را ارزیابی کند و تشخیص دهد که آیا شما دچار نوعی از کم شنوایی شدهاید یا خیر . حتی کاهش شنوایی نسبتاً خفیف نیز می تواند باعث بارگذاری شناختی شود ، به این معنی که افراد می توانند بدون داشتن مشکلات شنوایی متوسط ​​یا شدید ، کاهش حافظه مربوط به کم شنوایی شنوایی را تجربه کنند .

شما میتوانید برای خرید سمعک و مشاوره در خصوص وضعیت شنوایی خود به سایت ما مراجعه نمایید .

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

✅ارزیابی شنوایی

✅ مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

✅مشاوره کودک و خانواده

✅اختلالات یادگیری

✅اختلالات گفتار و زبان

✅مشکلات وسواس و اضطراب

✅مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
✅ و ...