خرید سمعک مکس چگونه است؟
معرفی جامع سمعک یونیترون مکس (max) از صفر تا صد
20 دی 1400
علائم اختلال یادگیری در کودکان چیست؟
20 دی 1400

خصوصیات کلینیک درمان اختلال یادگیری

بهترین کلینیک درمان اختلالات یادگیری

یکی از مشکلاتی که کودکان زیادی در سنین مدرسه با آن رو‌به‌رو می‌شوند و باید برای درمان آن حتما اقداماتی را انجام داد، بروز انواع اختلال یادگیری در کودکان است. بروز اختلالات یادگیری در کودکان می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی در مدرسه و تحصیل کودک شما شود و فعالیت‌های تحصیلی آنان را با مشکلات زیادی همراه کند. انواع اختلال یادگیری در کودکان می‌تواند تاثیر منفی بر موفقیت و آینده تحصیلی کودک شما بگذارد، از این رو اهمیت زیادی دارد که در کلینیک درمان اختلال یادگیری  یا مرکز درمان اختلال یادگیری، برای درمان این اختلال به صورت زودهنگام اقدام شود. درمان اختلال یادگیری کودکان کمک زیادی به فرد می‌کند که اعتماد به نفس خود را از دوران کودکی بسیار افزایش دهد و روحیه مثبت و شاداب‌تری داشته باشد. توجه داشته باشید که هزینه درمان در این کلیکنیک‌های بسیار کم است.

کلینیک درمان اختلال یادگیری هم‌چنین کمک زیادی می‌کند کودک انگیزه بسیار بیشتری به یادگیری تحصیل و درس داشته باشد و با علاقه بسیار بیشتری به مطالعه بپردازد.

به طور کلی می‌توان گفت اختلال یادگیری نوعی اختلال مغزی است که باعث می‌شود فرد مشکلات زیادی را در استفاده از توانایی‌ها و قابلیت‌های ذهنی خود داشته باشد و این امکان را نداشته باشد که بسیاری از مطالب جدید را یاد بگیرد. به همین جهت عدم درمان اختلال یادگیری کودکان می‌تواند تاثیر بسیار منفی بر توانایی‌ها، استعداد و قدرت یادگیری کودکان بگذارد. در ادامه با همراه باشید تا انواع اختلال یادگیری، روش تشخیص اختلال‌های یادگیری و روش درمان این اختلال در مرکز درمان اختلال یادگیری را بیان کنیم تا هر چه بهتر از اختلالات یادگیری در کودکان خود جلوگیری کنید.

۱-اختلال یادگیری در خواندن

یکی از انواع اختلال یادگیری کودکان، اختلال یادگیری در خواندن است. در این اختلال کودک مشکلات زیادی در هجی کردن کلمات و فهم حروف و صدای حروف خواهد داشت. هم‌چنین فرد با مشکلات زیادی در ادغام کردن حروف برای ساخت کلمات رو‌به‌رو خواهد شد.

هم‌چنین یادگیری کلمات برای فرد بسیار مشکل انجام می‌شود. درمان اختلال یادگیری در کلینیک تخصصی درمان اختلال یادگیری  یا مرکز درمان اختلال یادگیری، اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا این اختلال می‌تواند باعث مشکلات بسیار زیادی در حافظه فرد فعال نیز شود و از یادآوری بسیاری از کلمات و مطالب جلوگیری کند. فعال بودن حافظه فرد به او کمک می‌کند که بتواند در لحظه اطلاعات را در ذهن ذخیره و پردازش کند.

از مهم‌ترین مشکلاتی اختلال یادگیری در خواندن ایجاد می‌کند، این است که مطالبی که کودک مطالعه می‌کند، به سرعت از ذهن او فراموش می‌شوند. هم‌چنین فرد نمی‌تواند درک مناسبی از مطالبی داشته باشد که از روی کتاب می‌خواند. از نشانه‌های اختلال یادگیری در خواندن این است که کودک نمی‌تواند یک مطلب را با سرعت عادی بخواند.

هم‌چنین کودک با مشکلات زیادی در درک و استنباط مطالب خوانده شده رو‌به‌رو خواهد شد و نمی‌‌تواند مفهوم بسیاری از کلمات و جمله‌های کتاب را متوجه شود. اگر به این موارد در کودکی توجه نشود، ممکن است در بزرگسالی هزینه درمان اختلال یادگیری بسیار افزایش یابد.

اختلال یادگیری در کودک را چطور درمان کنیم؟
اختلال یادگیری در کودک

تاثیر اختلال یادگیری در خواندن بر درک کلمات

در اختلال یادگیری در خواندن، درک رابطه بین اصوات، حروف و کلمات بسیار مشکل انجام خواهد شد. هم‌چنین در این اختلال توانایی درک معنای کلمات، عبارات و پاراگراف‌ها به خوبی وجود نخواهد داشت. این نوع اختلال یادگیری باعث مشکلات زیادی در تشخیص حرف و کلمات و درک انواع کلمات و ایده‌ها خواهد شد.

هم‌چنین مهارت‌های لغت عمومی در این نوع کودکان دارای مشکلات زیادی خواهد بود. برای کاهش هزینه درمان می‌توان با مراجعه به کلینیک درمان اختلال یادگیری برای درمان این اختلال بسیار مهم اقدام کرد. زیرا این اختلال باعث مشکل در شناسایی مفاهیم اصلی، تسلط ضعیف آویی، مشکلات رمز گشایی و ایجاد مشکل در ادغام واژگان جدید در جمله خواهد شد.

۲-اختلال یادگیری در نوشتن

یکی از انواع اختلالات یادگیری که باعث مشکلات زیادی در کودک خواهد شد، اختلال یادگیری در نوشتن است. از نشانه‌های این اختلال یادگیری، ایجاد مشکل در یادگیری مهارت‌های دیداری، مهارت‌های حرکتی، ثبت موارد در حافظه و ایجاد مشکل در تغییر موارد در حافظه در لحظه است.

از مشکلات و نشانه‌های اختلال یادگیری در نوشتن می‌توان به این موارد اشاره کرد که نوشتن مطالب و تکالیف را کودکان بسیار کند و آهسته انجام خواهند داد. هم‌چنین این اختلال یادگیری باعث می‌شود که مطالب و مفاهیم بسیار بدخط و نامفهوم نوشته شوند. عدم درمان اختلال یادگیری کودکان در نوشتن باعث می‌شود که کودک نتواند افکار خود را به راحتی بر روی کاغذ بنویسد و در نوشتن مطالب ذهنی با مشکلات زیادی رو‌به‌رو شود.

درمان اختلال یادگیری در کودک چگونه است؟
درمان اختلال یادگیری در کودک

از دیگر نشانه‌های اختلال یادگیری در نوشتن این است که کودک مطالبی را بر روی کاغذ می‌نویسد که درک آن برای سایر افراد مشکل خواهد بود و دیگران نمی‌توانند به خوبی مفهوم کلمات و جملات نوشته شده را بفهمند.

هم‌چنین کودکان مبتلا به این نوع اختلال یادگیری دارای مشکلات زیادی در یادگیری دروسی مانند املا، انشا و انجام مهارت‌هایی مانند جمله‌سازی خواهند بود. به عبارتی این اختلال باعث می‌شود کارهایی که با نوشتن مطالب ارتباط دارند، به سختی انجام شوند. پیشنهاد می‌شود برای کاهش هزینه درمان در صورت مشاهده این موارد، حتما به یک مرکز درمان اختلال یادگیری مراجعه شود.

عواقب عدم درمان اختلال بادگیری در نوشتن

اگر درمان اختلال یادگیری در نوشتن در کلینیک درمان اختلال یادگیری انجام نشود، فعالیت فیزیکی نوشتن بر روی کاغذ و فعالیت ذهنی درک و تلفیق اطلاعات با مشکلات بیشتری رو‌به‌رو خواهد شد. هم‌چنین این اختلال باعث مشکلات فیزیکی در نوشتن کلمات و حروف خواهد شد.

از دیگر مشکلات این اختلال، ناتوانی در نوشتن مفهومی کلمات و ایجاد مشکل در ساماندهی افکار بر روی کاغذ است. از دیگر نشانه‌های این اختلال، می‌توان به ایجاد مشکلات زیادی در مرتب بودن و پیوستگی در نوشتن، نوشتن دقیق حروف و کلمات، ثبات املا و نظم و انسجام در نوشتن اشاره کرد. به طوری که کودک نمی‌تواند جملات و کلمات را با مفهوم مناسب بر روی کاغذ بنویسد.

۳-اختلال یادگیری ریاضی

یکی از دیگر انواع اختلالات یادگیری در کودکان که ممکن است کودک شما به آن مبتلا شود، اختلال یادگیری ریاضی است. از مهم‌ترین مشکلات و نشانه‌هایی که این اختلال برای فرد ایجاد می‌کند، می‌توان به ایجاد مشکل در فهم اصول ریاضی و قوانین اعداد اشاره کرد. به طوری که کودک نمی‌تواند بسیاری از اصول مهم در ارتباط بین اعداد و فرمول‌های ریاضی را متوجه شود.

هم‌چنین از دیگر مشکلات بروز این اختلال، مشکل در فراگیری و حفظ جدول ضرب است. کودک مبتلا به این اختلال نمی‌تواند هم‌چنین انواع مسائل ریاضی را به راحتی حل کند و برای این کار با مشکل رو‌به‌رو خواهد بود. هم‌چنین برای فرد مبتلا به این اختلال این امکان وجود دارد که از نماد‌های اشتباه در مراحل حل مسئله استفاده شود. هم‌چنین کودک در تجزیه و تحلیل کردن صورت مسائل ریاضی دچار مشکلات زیادی خواهد بود. مراجعه به یک مرکز درمان اختلال یادگیری، در این موارد می‌تواند کمک کننده باشد.

اختلال یادگیری ریاضی به گونه‌ای است که کودک در به خاطر سازی مفاهیم پایه‌ای مانند مقایسه بین اعداد به مشکل می‌خورد. هم‌چنین کودک مبتلا به این اختلال ممکن است که مشکل زیادی در اصول شمارش مانند شمارش اعداد زوج یا پنج‌تایی و در گفتن زمان داشته باشد.

به طور کلی توانایی کودک در ریاضی می تواند توسط اختلال در یادگیری زبان، اختلال بینایی یا مشکل در توالی، حافظه یا نظم تحت تأثیر قرار گیرد.

۴-اختلال یادگیری مهارت‌های حرکتی

یکی از اختلالات یادگیری کودکان که در کلینیک درمان اختلال یادگیری، درمان آن انجام می‌شود، اختلال یادگیری مهارت‌های حرکتی کودک است. این اختلال بیشتر به مشکلات حرکتی و هماهنگی بدن شامل مهارت‌های حرکتی ظریف مانند بریدن و نوشتن و مهارت‌های حرکتی درشت مانند دویدن و پریدن مربوط است.

درمان اختلالات یادگیری
درمان اختلالات یادگیری

اعمال حرکتی مانند دویدن، پریدن، بریدن و نوشتن به گونه‌ای است که در مغز باید بتواند با اندام‌های لازم ارتباط برقرار کند تا این اعمال به صورت کامل انجام شود. این اعمال به طور کلی مربوط به خروجی اطلاعات از مغز هستند.

از مهم‌ترین نشانه‌های اختلال هماهنگی حرکتی این است که شما مشکلات زیادی در توانایی‌های جسمی خواهید داشت که نیاز به هماهنگی چشم و دست خواهند داشت. از جمله این مهارت‌ها می‌توان به نگه‌‌داشتن مداد در دست و بستن دکمه پیراهن اشاره کرد. با مراجعه به مرکز درمان اختلال یادگیری، حتما برای درمان انواع اختلالات هماهنگی حرکتی اقدام کنید.

۵-اختلال یادگیری زبان

از انواع اختلالات یادگیری می‌توان به اختلالات یادگیری زبان و ارتباطات شامل توانایی درک یا تولید زبان گفتار اشاره کرد. زبان در واقع برای توضیح کلامی در مورد یک چیز یا برقراری ارتباط با شخص دیگر به ساماندهی افکار در مغز و فراخوانی کلمات مناسب احتیاج دارد.

از نشانه‌های اختلال یادگیری زبان می‌توان به مشکل در مهارت‌های زبان کلامی مانند توانایی بازگویی داستان، روان بودن گفتار، توانایی درک معنای کلمات، توانایی درک گفتار‌ها و مسیر‌های مختلف و… اشاره کرد. کلینیک درمان اختلال یادگیری با کاهش هزینه درمان اختلال یادگیری، این کمک را به کودک می‌کند که مهارت‌های یادگیری زبان خود را بسیار توسعه دهد.

برای رزرو نوبت و مشاوره جهت درمان اختلالات یادگیری تماس بگیرید.

شماره تماس: ٢ – ٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

کلینیک اختلال یادگیری
کلینیک اختلال یادگیری

روش‌های درمان اختلال یادگیری

اختلالات یادگیری در کودکان انواع مختلفی دارند و بسیار مهم است که برای درمان اختلال یادگیری کودکان با روش‌های مناسب روان‌شناسی و دارودرمانی اقدام کنید. در ادامه برخی روش‌های رایج درمان اختلال یادگیری در کلینیک درمان اختلال یادگیری را بیان کرده‌ایم.

درمان اختلال یادگیری با لورتا

یکی از روش‌های درمان اختلال یادگیری کودکان، درمان با استفاده از دستگاه لورتا است. دستگاه لورتا دارای عوارض و خطرات جانبی نیست و بدون نیاز به مصرف دارو، می‌توان اختلال یادگیری کودک را درمان کرد. دستگاه نورتا در کلینیک تخصصی درمان اختلال یادگیری نسل فوق پیشرفته علم نوروفیدبک است و با قدرت چند برابر نوروفیدبک معمولی کمک زیادی به درمان اختلالات مغز در لایه‌های عمقی مغز شما خواهد کرد.

از روش درمان اختلال یادگیری با استفاده از دستگاه لورتا چند سالی است که در کشور ایران نیز استفاده می‌شود و در تعداد زیادی از مراکز علوم اعصاب و روان‌شناسی از این دستگاه بسیار پیشرفته برای درمان اختلال‌های یادگیری در کلینیک درمان اختلال یادگیری استفاده می‌شود.

کادر درمان 

روش دیگر درمان اختلال یادگیری کودکان کمک گرفتن از یک معلم و یا کادر درمانی مناسب است. برخی افراد معلم و متخصص به طور تخصصی آموزش دیده‌اند که با استفاده از راهکارهای مناسب و انجام تمرین با فرد کمک زیادی به پیشرفت او کنند.

در این روش معلم متخصص زمان زیادی را برای آموزش کودک وقت می‌گذارد. از این رو معلم کنار کودک می‌نشیند و به او در یادگیری و حل مشکل کمک می‌کند. البته این روش به گونه‌ای است که تا حدودی کمک به بهبود عملکرد فرد در خواندن و نوشتن می‌کند و شاید نتواند به فرد کمک زیادی کند، زیرا این اختلال یک اختلال شکل‌گرفته در مغز افراد است.

این روش هم‌چنین وقت و هزینه زیادی دارد و تاثیر چندان زیادی نخواهد گذاشت و هزینه درمان اختلال یادگیری در این روش بسیار بالا می‌تواند باشد. با این حال به شما توصیه می‌شود که برای درمان اختلال یادگیری در کلینیک درمان اختلال یادگیری از مشاوران و روان‌شناسان طنین سمعک کمک بگیرید.

دارو درمانی

یکی از روش‌های دیگر برای درمان اختلال یادگیری کودکان استفاده از روش دارو درمانی است. این دارو‌ها معمولا به گونه‌ای هستند که کمک زیادی به جلوگیری اضطراب می‌کنند و در افزایش تمرکز شما نیز بسیار موثر خواهند بود. در صورت استفاده از دوز مناسب دارو‌، داروها می‌توانند در ابتدا پیشرفت زیادی برای درمان اختلال یادگیری داشته باشند اما توجه داشته باشید که هزینه درمان اختلال یادگیری، در این روش بیشتر است.

اما دارو‌ها تنها اختلال را کنترل می‌کنند و فرد پس از مدتی که از دارو استفاده کرد، ممکن است نتیجه مناسبی از مصرف دارو نگیرد. از مهم‌ترین داروها برای درمان این اختلال می‌توان به داروی ریتالین اشاره کرد که کمک زیادی به افزایش قدرت یادگیری کودک می‌کند. این نکته را نیز دقت داشته باشید که استفاده همیشگی از داروها و مراجعه همیشگی به متخصص می‌تواند کمی خسته کننده و وقت گیر باشید.

کلینیک درمان اختلال یادگیری
کلینیک درمان اختلال یادگیری

ورزش و رژیم و غذایی

علاوه بر مراجعه به کلینیک درمان اختلال یادگیری، روش‌های بسیار مناسب دیگری برای درمان اختلال یادگیری کودکان وجود دارد. از جمله می‌توان به ٰداشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن اشاره کرد. در طی فرآیند درمان کودک، بسیار مهم است که محیطی بسیار مناسب برای فرد دارای این اختلال ایجاد شود تا ٰٰرژیم غذایی مناسب داشته باشد و به راحتی ورزش کند.

هم‌چنین اگر شما پدر و مادر فرد مبتلا به این اختلال هستید، حتما سعی کنید که بهترین تعامل را با کودک خود داشته باشید. هم‌چنین سعی کنید کودک خود را به سمت کارهایی حرکت کند که علاقه زیادی به انجام آن دارد. با تشویق کودک خود کمک بسیار زیادی به افزایش انگیزه و اعتماد به نفس در او خواهید کرد.

به طور کلی اختلال یادگیری در کودکان، نوعی اختلال شکل گرفته در مغز است. افراد معمولی به گونه‌ای هستند که با دیدن و خواندن و شنیدن یک مطلب، آن مطلب را در ذهن خود ثبت می‌کنند و به راحتی آن مطلب را تحلیل می‌کنند.

اما اگر فردی مبتلا به اختلال یادگیری باشد و برای درمان اختلال یادگیری اقدام نکند، دست‌یابی و یادگیری مطالب ذخیره شده معمول برای یادگیری مغز او می‌تواند سخت باشد. دقت داشته باشید که حتما برای درمان اختلال یادگیری کودکان باید اقدام کنید زیرا از عوارض درمان نکردن این اختلال، مشکل در برقراری ارتباط با افراد و اجتماع، اعتماد به نفس پایین و افسرده شدن فرد، عدم موفقیت در تحصیل و رسیدن به مدارک عالی دانشگاهی و بی‌سوادی، ایجاد مشکلات زیاد در نحوه برخورد با دیگران  ورفتار است.

مشکل اختلال یادگیری در کودکان
مشکل اختلال یادگیری در کودکان

مرکز اختلال یادگیری

در این‌جا سعی کردیم شما را با انواع اختلال یادگیری که کودکان با آن روبه‌رو می‌شوند، آشنا کنیم. هم‌چنین انواع روش‌های درمانی مناسب برای درمان اختلال یادگیری را بیان کردیم.  برای مراجعه به کلینیک درمان اختلال یادگیری برای مشاوره و درمان اختلال یادگیری کودکان با خانم دکتر معصومه قاسمی با شماره های زیر می توانید وقت مشاوره بگیرید.

برای رزرو نوبت و مشاوره جهت درمان اختلالات یادگیری تماس بگیرید.

شماره تماس: ٢ – ٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...