قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

چرا سمعك ها گران هستند ؟ دلیل آن را اینجا ببینید + عکس

دلایل کمتر شناخته شده افت شنوایی
۴ دی ۱۳۹۶
شنوایی چه حیوانی قوی تر است؟ (مقایسه قدرت شنوایی)
۲۶ بهمن ۱۳۹۶

چرا سمعك ها گران هستند ؟ دلیل آن را اینجا ببینید + عکس

سمعك ها از روز ازل گران بودند و تا ابد گران خواهند بود! اگر می خواهید درباره علت بالا بودن نسبی قیمت سمعک اطلاعاتی کسب کنید، پیشنهاد می کنیم که حتما و حتما مقاله زیر را تا انتها مطالعه فرمایید:

اولين سمعك الكترونيكى دنيا توسط دكتر ميلر ريس هاتچينسون در سال ١٨٩٥ يعنى ١٢٢سال پيش ساخته شد. هاتچينسون دكتراى مهندسى الكترونيك از موسسه ى پلى تكنيك آلاباما (كه اكنون دانشگاه اوبرن است) داشت. اين سمعك به صورت يك ميز “گنده اى” بود كه سه تا گوشى داشت. يعنى سه نفر مى توانستند با آن بشنوند ولى براى شنيدن بايد دور آن ميز مى نشستند و امكان حركت وجود نداشت. اسم اين سمعك آكولاليون نام داشت. شايد براى شما خنده دار باشيد كه چنين سمعكى را تصور كنيد كه بشود براى فردى تجويز كرد چون فرد “سمعك” نمى گرفت، بلكه “ميز” دريافت مى كرد. ولى بايد خدمتتان عرض شود كه اين سمعك ميزى يا ميز سمعكى به قيمت ٤٠٠ دلار آن زمان (برابر با ١٢٠٠٠ دلار اين زمان) فروخته مى شد كه قيمت بسيار بالايى بود.!

در سال ١٩٠٠، مدل قابل حمل آن كه شامل ميكروفن، رسيور و باترى ٦ ولتى بود و آكوفون نام داشت، ارايه شد كه به قيمت ٦٠ دلار آن زمان (برابر با ١٨٠٠ دلار اين زمان) فروخته مى شد كه همچنان مبلغ قابل توجهى است!

سمعك آكوفون اولين سمعك الكترونيكي قابل حمل دنيا كه تقريبا يك قرن پيش اختراع شد و هم اكنون در موزه نگهداري ميشود

در سال ١٩٠٢، نمونه ى جديدترى از اين مدل سمعك با نام آكوستيكون مجددا توسط هاتچينسون به بازار عرضه شد كه توجه همه را در جهان به خود جلب كرد. اين اولين سيستم تقويتى قابل حمل دنيا بود كه در پيشرفتگى گوى سبقت را از همه ربوده بود. در اسناد ثبت اختراع انگلستان، اين اختراع به نام هاتچينسون و در سال ١٨٩٨ ثبت شده و موجود است.

چون در آن زمان، همسر شاه ادوارد هفتم انگلستان، بانو الكساندريا، كم شنوايى داشت، از آقاى هاتچينسون دعوت شد تا در يك كشتى واقع در درياى شمال، براى گوش او اين سمعك را تجويز كند و او سمعك را بر روى گوش او تجويز كرد و اتفاقا تجويز موفقيت آميزى بود، به گونه اى كه ٩٠ درصد شنوايى اكساندريا را به او برگرداند و احيا كرد و به همين خاطر، نشان سلطنتى انگلستان به هاتچينسون عطا شد.

اين سمعك تا ١٩٨٤ همچنان توليد مى شد و رقيبى نداشت، تا اينكه از سال ١٩٨٤ به بعد، سيستم هاى تقويتى مدرن ارايه شدند.

همچنين از ديگر افتخارات هاتچينسون اين بود كه در برخى از پروژه هاى آمريكا با اديسون همكارى داشت و مشاور او بود.

صرف نظر از اينكه دكتر هاتچينسون چه كمك بزرگى به دانش سمعك الكترونيكى كرد، بايد به اين مساله ى مهم نيز توجه داشت كه سمعك هاى “الكترونيكى” هميشه گران بوده و خواهند بود و علت اصلى گرانى آن به خاطر نوآورى هاى فنى است كه بشر به آن دست مى يابد.
جالب است بدانيد شركتى كه در سال ١٩٠٥ در انگلستان ثبت شد و سمعك هاى آقاى دكتر هاتچينسون را ارايه مى كرد، هنوز پابرجاست و همچنان مشغول ارايه ى سمعك هاى الكترونيكى روز دنيا است. اين شركت، شركت AM هست كه در سال ١٩٨٧ به مجموعه ى زيمنس آلمان پيوست و اكنون تحت مجموعه شركت هاى زيمنس مشغول به فعاليت ميباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *