قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
سمعک زدن عیب نیست، نشنیدن عیب است
۳۰ مرداد ۱۳۹۶
تأثیر طب سوزنی در درمان بیماری‌های مرتبط با شنوایی
۱۶ مهر ۱۳۹۶

نظرات ابوعلى سينا درباره ى گوش

يكى از بزرگان علم پزشكى در تاريخ، شيخ الرييس ابوعلى سينا است. نظرات حكيم ابوعلى سينا درباره ى گوش جالب است. او در كتاب سومش به آناتومى گوش و انواع بيمارى هاى آن و طبقه بندى آنها پرداخته است. او اعتقاد داشت كه لاله ى گوش انسان نقش جمع آورى صداها را دارد و صداهاى جمع آورى شده از طريق مجراى گوش به داخل انتقال مى يابد.

او حتى به خميدگى مجراى گوش اشاره كرده است و اندام نهايى براى تبديل صدا را حلزون مى داند و بيان مى دارد كه حلزون است كه صدا را به عصب گوش تحويل مى دهد. او حتى بيان مى دارد كه علت پيچ دار بودن حلزون به خاطر تعديل سازى امواج صوتى انتقال يافته از هوا (كه سردتر از سر انسان هست) به درون سر (كه گرمتر از هوا است) مى باشد چون ابوعلى سينا به نظريه ى مزاج اعتقاد داشت. او حتى عصب شنوايى را زوج ششم ساقه ى مغز ناميده است.
او افت شنوايى را به دو دسته ى: مادرزادى و اكتسابى تقسيم كرده است و ميزان آن را به اندازه ى متوسط، شديد و ناشنوايى طبقه بندى مى كند.

وی حتى در كتابش بيان داشته است كه صداى بلند باعث كم شنوايى مى شود. هم چنین به يكى از بيمارى هاى گوش كه فرد احساس پرى مى كند اشاره كرده است. او به شاگردانش توصيه مى كرد كه براى درآوردن جرم از درون مجراى گوش از روغن بادام استفاده كنند تا جرم نرم تر شده و راحتتر بيرون آيد.
او به شاگردانش توصيه مى كرد كه مجراى گوش انسان خصلت گرمايى دارد و از دارو درمانى سرد جلوگيرى كنند.
او نقش گوش ميانى را ناديده گرفته بود و بر اهميت گوش داخلى و حلزون تاكيد داشت. او حتى به استخوان پتروز كه جايگاه گوش داخلى هست اشاره كرده و با نام استخوان “سنگى” ياد كرده است. او “دانشمندى” است كه هزار سال پيش و به تنهايى اين علوم را نوشته است
روحش شاد!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *