هشدار: اختلال شنوایی در کودک را به شدت جدی بگیرید!

درمان مشکلات شنوایی
هشدار: سمعک برای هر دو گوش به صورت همزمان حتما لازم است !
15 آذر 1395
خارش گوش و علل
مشکل خارش گوش، علل و درمان آن
15 آذر 1395

هشدار: اختلال شنوایی در کودک را به شدت جدی بگیرید!

درمان اختلال شنوایی در کودکان

شاید باورتان نشود اما اختلال شنوایی آن قدر مهم است که می توان گفت، درک کودکان با اختلال شنوایی از محیط 70 درصد کم‌تر از سایر کودکان است! لحظه ای به این عدد فکر کنید! یک کودک دچار اختلال شنوایی 70 درصد کم تر از یک کودک دیگر می تواند محیط را درک کند! باورتان می شود؟

علی رغم این که رسانه های مختلف همواره درباره تشخیص اختلالات شنوایی کودکان هشدار داده اند، اما هنوز هم بسیاری آن را جدی نمی گیرند. اختلال شنوایی مادرزادی حتی هنوز برای قشر زیادی از مردم کشور شناخته شده نیست! در این نوشتار این مسئله را بررسی می کنیم.

آیا می دانید اختلال شنوایی دقیقا چیست؟ اختلال شنوایی در حقیقت یک نوع معلولیت پنهان است. معلولیتی که بسیاری از کودکان از بدو تولد با آن مواجه هستند. نکته بسیار مهم درباره اختلال شنوایی، تشخیص سریع اختلال شنوایی کودک و اقدام برای درمان است. اگر اقدام برای درمان زود انجام نشود، ممکن است به علت افت تکلم و همچنین اختلال شناختی کودک از محیط اطراف، ارتباطات اجتماعی کودک به شدت افت پیدا کند. بدین صورت که کودک دیگر به حالت عادی قادر به ایجاد ارتباط با دیگران نخواهد بود. این صدمه و آسیب به سبک زندگی آینده کودک، تنها در اثر یک سهل انگاری و تعلل والدین ایجاد خواهد شد.

تشخیص سریع کم شنوایی در کودکان با طنین سمعک

تشخیص سریع کم شنوایی در کودکان

برای رزرو وقت و معاینه شنوایی هم اکنون با طنین سمعک تماس بگیرید!

شماره تماس: ۶۶۹۶۲۹۵۱-۲ (۰۲۱)

در حقیقت اختلال شنوایی در برخی نوزادان، نسبت به سایر اختلالات امری کاملا شناخته شده است. این اختلال به عنوان شایع ترین نقیصه مادرزادی رده بندی می شود. به همین علت سازمان بهزیستی در این جهت گام برداشته و سعی در ایجاد مراکز و انجام مشاوره ژنتیک قبل از بارداری برای خانواده هایی که سابقه اختلالات شنوایی دارند نموده است. علاوه بر همه این ها، در موارد ازدواج های فامیلی، بایستی غربالگری به شکلی پیشرفته انجام شده و تشخیص و مداخله پس از تولد به سرعت انجام پذیرد. چرا که اختلال شنوایی کودک نیز یک نوع معلولیت بوده و به طور کلی معلولیت ها در ازدواج های فامیلی به مراتب بیش تر هستند.

نباید از این نکته فراموش کرد که در صورتی که غربالگری شنوایی در سن زیر یک ماهگی صورت پذیرفته و تا 6 ماهگی اولین مداخله برای درمان انجام شود، کودک می تواند همانند سایر کودکان به خوبی تکلم پیدا نموده و عوارض افت و مهارت های زبانی و یا اجتماعی و شناختی اش به حداقل یا صفر کاهش یابد. به همین دلیل همواره بر این نکته تاکید می شود که والدین در صورت مشکوک شدن به وجود اختلال شنوایی در کودک، هر چه سریع تر به یک کلینیک شنوایی شناسی مراجعه نمایند.

معاینه شنوایی کودک به صورت منظم برای تشخیص کم شنوایی کودک

معاینه شنوایی کودک به صورت منظم برای تشخیص کم شنوایی کودک

در مجموع در مورد کودکان همواره توصیه می شود که خانواده ها در اسرع وقت برای معاینه شنوایی به کلینیک شنوایی شناسی حرفه ای و متخصص مراجعه نمایند. کلینیک شنوایی شناسی، در وهله اول مشکلات شنوایی را تشخیص داده و در مرحله دوم سعی در تامین وسایل توانبخشی به افراد دارد. تشخیص به موقع و استفاده سریع از وسایل توانبخشی برای کودکان سبب می شود که کودک در آینده در کنار بچه های عادی به دانشگاه برود. در حال حاضر، حدود 2500 دانشجوی کم شنوا و ناشنوا در کشور داریم که به سادگی همانند دیگران به ادامه تحصیل مشغولند. اما این امر نیازمند تشخیص و اقدام فوری است.

برای رزرو وقت و معاینه شنوایی هم اکنون با طنین سمعک تماس بگیرید!

شماره تماس: ۶۶۹۶۲۹۵۱-۲ (۰۲۱)

طنین سمعک: مرکز خرید سمعک با ارائه ارزان ترین قیمت سمعک و گفتاردرمانی تهران

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

2 Comments

  1. مبین گفت:

    پسرخاله من یه مدت بود مشکل شنوایی داشت ولی توجه نکردن بدتر شد
    خیلی خوب بود مطلبتون سپاس

  2. آرین گفت:

    خیلی مطلب خوب و مهمی بود واقعا درود بر شما کمکم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...