زوال حس شنوایی ، علل بروز آن و راهکارهای پیشگیری و درمان

کم شنوایی مادرزادی یعنی چی؟
همه چیز درباره کم شنوایی مادرزادی و اکتسابی و علل آن ها + اینفوگرافیک
22 مرداد 1395
دارو و کاهش شنوایی
داروها و اثرات سمی آن ها بر شنوایی انسان
22 مرداد 1395

زوال حس شنوایی ، علل بروز آن و راهکارهای پیشگیری و درمان

کاهش حس شنوایی و پیشگیری از آن

زوال قدرت شنوایی چیست؟

از بـین رفـتن و زوال شنوایی به کاهش ناگهانی یا تدریجـی قدرت شنوایی گفته میشود. برحسب دلیل آن، این مشکل می تواند خفـیف تا حاد و همچنین برگشت پذیر، موقتی یا دائمی باشد. از ایـن مشکـل بـه نام اختلال شنوایی نیز یاد می شود که عدم شنوایی مادرزادی نـیز از جمله آن است.
در ایـن مقاله فقـط در مـورد زوال تـدریجـی شنـوایی صحبت خواهیم کرد.

کاهش تدریجی شنوایی ممکن است همه سنین را تحت تاثیر قرار دهد. این مشکل سومین بیماری متداول دراز مدت میان سالخوردگان امریکایی به شمار میرود و تا %۴۰ از افراد بالای ۶۵ سال و %۸۰ از افراد بالای ۸۵ سال را تحت تاثیر قرار می دهد.
ممکن است شما نیز دچار مشکل شنوایی (درواقع کاهش شنوایی) باشید و خودتان از آن بی خبر باشید، مخصوصاً اگر این بیماری به طور تدریجی در شما ایجاد شده باشد. اعضای خانواده یا دوستانتان اولین کسانی هستند که متوجه این مشکل شما می شوند. مثلاً، آنها ممکن است متوجه شوند که شما در فهم صحبت های دیگران مشکل دارید مخصوصاً وقتی چند نفر در آن واحد با شما حرف می زنند یا سروصدایی در محیط وجود داشته باشد مثل صدای رادیو یا تلویزیون.
کاهش قدرت شنوایی می تواند بر عملکرد شما در محل کار و خانه تاثیر بگذارد، همچنین امنیت فردی شما را نیز در مخاطره بیندازد. کاهش قدرت شنوایی چون باعث کاهش ارتباطات اجتماعی فرد می شود، می تواند منجر به تنهایی، افسردگی، و فقدان استقلال شخصی شود. اما ابزارهایی هستند که می توانند به شما در این زمینه کمک کنند.

photo_2016-08-12_13-23-30

علت بروز اختلالات شنوایی

در افراد بزرگسال، از جمله متداولترین دلایل و عوامل موثر در بروز اختلالات شنوایی عبارتند از:

سر و صدا

زوال شنوایی که به خاطر سروصدا باشد می تواند برای افراد در سنین مختلف اتفاق بیفتد و معمولاً طی سالیان دراز و تدریجی صورت می گیرد. طی یک دوره زمانی طولانی، سروصداهایی که در محل کار، طی تفریح (مثلاً گوش دادن به موسیقی با صدای بسیار بلند) و حتی هنگام انجام کارهای روزمره (مثلاً جاروبرقی کشیدن) تجربه می کنید، می تواند منجر به کاهش قدرت شنوایی شود.

سن

در اختلالات شنوایی وابسته به سن، تغییرات گوش درونی که با بالا رفتن سن ایجاد می شود می تواند منجر به زوال شنوایی تدریجی اما ثابت شود. این مشکل می تواند خفیف یا حاد باشد اما همیشه دائمی خواهد بود.
سایر عوامل بروز کاهش شنوایی شامل جرم و چرک گوش، وارد شدن چیزی به درون گوش، بروز جراحت در گوش یا سر، عفونت گوش، پاره شدن پرده گوش، و سایر وضعیت هایی که روی گوش میانی یا داخلی تاثیر می گذارد، می شود.

شنوایی پیری

علائم زوال شنوایی

برخی علائم متداول زوال شنوایی شامل احساس کر شدن و نشنیدن یا بسته شدن گوش می شود. ممکن است برای فهمیدن حرف های دیگران مشکل داشته باشید یا رادیو و تلویزیون را با دای خیلی بلند گوش کنید. سایر این علائم عبارتند از: زنگ زدن گوش، صدای غرش، صدای خش خش یا وز وز. حتی ممکن است دچار گوش درد، خارش گوش، یا تراوش ای از گوشتان شوید. همچنین ممکن است احساس کنید خودتان و اتاق دور و برتان می چرخد یا تکان می خورد، درحالیکه هیچ حرکتی ندارید (سرگیجه).

توجه، در صورت هرگونه مشاهده این علائم، حتما با یک کلینیک شنوایی سنجی تماس حاصل فرمایید. مفتخریم اعلام داریم که کلینیک شنوایی سنجی طنین سمعک با بیش از 25 سال سابقه در قلب تهران در خدمت شماست. برای مشاهده اطلاعات تماس روی لینک زیر کلیک نمایید:

تماس با ما

تشخیص زوال شنوایی

پزشک شما با پرسیدن سوالاتی درمورد علائمی که ممکن است مشاهده کرده باشید یا سابقه سلامتیتان و معاینه جسمی مشکل شما را تشخیص خواهد داد. اگر پزشکتان تصور کند که دچار این مشکل هستید، ممکن است از آزمون نجوا یا دیاپازون برای سنجش شنوایی شما استفاده کند. اگر این آزمایشات نشان داد که شما دچار اختلال شنوایی هستید، پزشکتان حتماً آزمایشات مفصل تری را برای تشخیص شدت این مشکل یا ناحیه ای از گوش که آسیب دیده، انجام خواهد داد.

شنوایی

درمان زوال شنوایی

برای درمان زوال شنوایی ناشی از سن یا ناشی از سروصدا، از ابزارهای مخصوص مثل فروش سمعک استفاده می شود و به فرد آموزش داده می شود که چطور با کم شنوایی یا ناشنوایی زندگی کند، مثلاً توجه بیشتری به حرکات و اشارات افراد، حالت چهره، طرز ایستادن یا نشستن و تن صدا حین صحبت کردن داشته باشند. در سایر انواع اختلالات شنوایی، درمان مشکلی که منجر به از دست رفتن شنوایی شده باشد، مثل برداشتن جرم یا چرک گوش یا مصرف دارو در صورت وجود عفونت، می تواند شنوایی فرد را برگرداند. یکی از بهترین نوع سمعک ها در این موارد، سمعک زیمنس است که برای اطلاعات بیش تر می توانید به لینک قیمت سمعک زیمنس مراجعه فرمایید.

پیشگیری از اختلالات شنوایی

می توانید با اجتناب از صداهای بلند مثل صدای ماشین آلات در محل کار، موسیقی بسیار بلند، یا صدا اتومبیل و موتورسیکلت بلند از بروز ناشنوایی مربوط به سروصدا جلوگیری کنید. درصورت نیاز می توانید از محافظ های گوش مثل گوش پوش استفاده کنید.
برای جلوگیری از ناشوایی مربوط به بروز جراحت و اسیبدیدگی، از وارد کردن وسایل مختلف به داخل گوش خودداری کرده، هنگام رانندگی حتماً کمربند ایمنی خود را ببندید، موقع موتورسواری یا دوچرخه سواری از کلاه ایمنی استفاده کنید و از انجام سایر فعالیت های خطرزا خودداری کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...