اختلال یادگیری در کودکان استثنایی
23 بهمن 1400
درمان اختلال در نقص توجه کودکان چیست؟
اختلال نقص توجه چیست؟ راه های درمان نقص توجه
23 بهمن 1400

سمعک مچی چیست؟ آیا وجود دارد؟

سمعک مچی چیست؟

امروزه بسیاری از افراد مسن مبتلا به مشکلات کم‌شنوایی هستند و نمی‌توانند صداهای اطراف خود را به خوبی بشنوند. این موضوع می‌تواند باعث مشکلات زیادی برای فرد شود و نتواند گفت‌وگوی دیگران را به راحتی بشنود یا متوجه صداهای محیط اطراف خود به درستی نشود. به همین جهت برای حل این مشکل از وسیله‌ای به نام سمعک استفاده می‌شود. استفاده از سمعک می‌تواند کمک بسیار زیادی به فرد کم‌شنوا یا ناشنوا کند که مشکلی در دریافت صداهای محیط اطراف نداشته باشد و صداها را بدون نگرانی و با شفافیت بسیار زیاد بشنود. یکی از انواع سمعک که امروزه در برخی سایت‌ها و مقالات خبر از ساخت و فروش آن به چشم می‌خورد، خرید سمعک مچی است.

 هم‌چنین در برخی اخبار و رسانه‌های داخلی مانند خبرگزاری ایرنا و خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز یک نوع وسیله کمک شنوایی با نام سمعک مچی تبلیغ می‌شود و این اختراع جدید، توجه افراد بسیار زیادی را به خود جلب کرده است. از این رو خرید این سمعک و استفاده از آن مورد سوال و بررسی افراد بسیار زیادی قرار گرفته است. به همین جهت در این جا می‌خواهیم توضیحاتی درباره سمعک مچی و فروش سمعک مچی بدهیم تا با این اختراع قوی بیشتر آشنا شوید.

سمعک مچی چیست و چه قدر قابل استفاده است؟

سمعک مچی نوعی سمعک است که شباهت بسیار زیادی به ساعت‌های مچی دارد. ساختش به گونه‌ای است که هنگام استفاده از آن، ارتعاش‌ها و لرزش‌های زیادی را از خود تولید می‌کند و کمک به شنیده شدن صدا می‌کند.

اما نکته‌ای که وجود دارد این است که متاسفانه اختراع سمعک مچی هم‌اکنون قابل استفاده نیست و کسی در ایران و جهان از آن استفاده نمی‌کند یا استفاده از آن بسیار محدود است. در واقع سمعک جدید مچی نوآوری چندان زیادی به حساب نمی‌آید و از سال‌ها پیش افراد متخصص و مخترع در زمینه تولید لوازم کم‌شنوایی برای تولید انواع سمعک مچی در کشور آمریکا اقدام کرده بودند. این نوع سمعک‌های تولید شده مچی اما دارای بازدهی بالایی نبودند و به تولید نهایی نرسیدند.

سمعک مچی چیست؟
سمعک مچی چیست؟

پیش از تولید سمعک مچی، برخی افراد تولید کننده سمعک اقدام به تولید سمعک‌های دندانی کرده بودند و این سمعک‌ها به گونه‌ای بودند که معمولا بر روی دندان قرار می‌گرفتند. اما این سمعک‌های دندانی دارای کارآیی و بازده پایینی بودند و چندان نتوانستند کمکی به شنیدن صداها با کیفیت مناسب کنند، از این رو تولید آن‌ها پس از گذشت مدتی متوقف شد و دیگر کسی به دنبال این نوع سمعک نبود. ساخت سمعک مچی و فروش سمعک مچی در سالیان اخیر بیشتر در حد یک ایده و نظریه مطرح شده است و هیچ شرکت معتبر سمعک‌سازی تاکنون تولید آن را در دنیا و ایران انجام نداده است. هم‌چنین انجمن ادیولوژی ایران یا انجمن شنوایی‌شناسی ایران استاندارد بودن سمعک مچی را در می‌کند و آن را برای افزایش قدرت شنوایی مناسب نمی‌داند.

برای رزرو نوبت شنوایی سنجی، مشاوره و خرید سمعک تماس بگیرید.

شماره تماس: ٢ – ٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

اختراع سمعک مچی
اختراع و خرید سمعک مچی

اختراع سمعک مچی

در دنیا شرکت‌های اروپایی و آمریکایی بسیار زیادی مانند زیمنس، فوناک، استارکی و… برای طراحی و تولید انواع سمعک تلاش می‌کنند. محصولات سمعک این کشورها را وزرات بهداشت و اداره کل تجهیزات پزشکی همه کشورها از جمله ایران تایید کرده‌اند. هیچ یک از این شرکت‌ها هم‌اکنون اقدام به اختراع سمعک مچی و فروش این نوع سمعک نکرده‌اند. علاوه بر آن هیچ شرکتی در ایران به طور رسمی وجود ندارد که برای تولید لوازم کمک شنوایی اقدامی انجام دهد و از این روست که در کلینیک‌های شنوایی فروش سمعک مچی و استفاده از آن به هیچ عنوان هم‌اکنون مورد تایید نیست. اگر شما از مشکلات کم‌شنوایی و ناشنوایی رنج می‌برید، حتما به شما پیشنهاد می‌شود که پیش از خرید سمعک مناسب با یک فرد ادیولوژیست و متخصص در کلینیک‌های شنوایی سنجی حتما مشورت کنید و با کمک متخصص برای درمان کم‌شنوایی خود اقدامی کنید.

ایده ساخت سمعک مچی

سمعک مچی با استفاده از ایده‌هایی که درباره ساختار بدن انسان و پرده گوش به دست آمده است، اختراع و تولید شده است. اگرچه امروزه سمعک مچی استفاده نمی‌شود و مورد اعتبار نیست، اما ایده اختراع سمعک مچی اهمیت بسیار زیادی دارد و این که چگونه و با چه مطنقی مخترعین سمعک مچی به فکر تهیه آن افتادند. 

مهم‌ترین ایده ساخت سمعک این است که صدای محیط اطراف ما به دوش به سلول‌های شنوایی می‌رسد:

۱-از طریق مجرا و پرده گوش

۲-از طریق استخوان جمجمه

۱-مجرا و پرده گوش

در این مورد صدا از طریق لاله گوش جمع آوری می‌شود و از طریق مجرای گوش به سمت پرده گوش هدایت می‌شود و حرکت می‌کند. در واقع پرده گوش دچار ارتعاش می‌شود و استخوان‌چه‌های گوش میانی که در پشت پرده قرار دارد، جابه‌جا می‌شوند. پس از آن مایع درون حلزون گوش جابه‌جا خواهد شد و سلول‌های شنوایی گوش نیز تحریک می‌شوند و به مغز سیگنال خواهند فرستاد.

۲-استخوان جمجمه

درباره نقش استخوان جمجمه در شنوایی شما باید گفت که اگر شما از بهترین محافظ‌های شنوایی و ضد صوت دنیا نیز استفاده کنید باز صدای محیط اطراف خود را تا حدودی خواهید شنید. دلیل این موضوع می‌تواند این باشد که سلول‌های شنوایی بدن داخل یک حلزون استخوانی قرار دارند و این حلزون استخوانی به جمجه مغز انسان چسبیده است. اگر جمجعه دچار ارتعاش شود، حلزون استخوانی و سلول‌های درون آن به خوبی دچار ارتعاش و تحریک زیاد می‌شوند. پس از آن سیگنالی به مغز ارسال خواهد شد. 

ساخت سمعک مچی
ساخت سمعک مچی

ایده تولید سمعک مچی

اسکلت استخوانی بدن کاملا به هم چسبیده است و با ارتعاش استخوان دست، پا، فک صورت و… تحریک جمجمه و حلزون گوش انجام خواهد شد و سلول‌های شنوایی نیز به خوبی تحریک می‌شوند. در واقع نظریه و ایده تولید سمعک مچی از همین روش انتقال صدا از طریق استخوان جمجمه و انتقال صدا از طریق پرده و مجرای گوش به دست می‌آید. در واقع به گونه‌ای طراحی شده است که یک وسیله بر روی مچ مرتعش می‌شود و لرزش‌های ایجاد شده از طریق استخوان دست به جمجمه و حلزون گوش منتقل خواهد شد.

بیشتر بخوانید»

سمعک نامریی زیمنس

تعمیر سمعک

خرید سمعک مچی
خرید سمعک مچی

به عبارتی می‌توان گفت که جمجمه بهترین قسمت بدن برای تحریک جمجه در انقال صدا خواهد بود. زیرا جمجمه نزدیک‌ترین نقطه به حلزون گوش است. هر چه قدر از حلزون گوش در بدن دورتر شوید، کیفیت ارتعاش کاهش پیدا خواهد کرد. این به دلیل وجود عواملی مانند چربی، عضله، صدای عبور خون داخل رگ‌ها، و… است. امروزه سمعک‌های استخوانی بسیار زیاد معتبری وجود دارند که با استفاده از یک هدبند به پشت گوش شما متصل خواهند شد. البته این سمعک‌های استخوانی بسیار نزدیک به حلزون گوش هستند و میزان چربی، عضلات و رگ‌های خونی در مسیر صدا در آن پایین تر از دیگر نقاط بدن است. از این سمعک‌های استخوانی هم‌چنین می‌توان در مواقعی مانند انسداد کانال گوش یا عفونت بسیار زیاد گوش استفاده کرد. از این رو سمعک‌های استخوانی دارای کاربرد بسیار زیادی هستند.

خرید سمعک

در این جا سعی کردیم شما را با سمعک مچی آشنا کنیم تا به خوبی خصوصیات این نوع سمعک جدید را بدانید. اگر چه این سمعک هم‌اکنون کارآیی ندارد و خرید سمعک مچی در بازار انجام نمی‌شود، اما امیدوار هستیم که به زودی پیشرفت علم و تکنولوژی و آزمایش‌های بیشتر این نوع سمعک نیز برای ناشنوایان قابل استفاده شد. اگر از مشکلات شنوایی رنج می‌برید، پیشنهاد می‌شود که برای خرید سمعک در تهران از فروشگاه طنین سمعک با کیفیت و قیمت بسیار مناسب اقدام کنید. طنین سمعک انواع سمعک را با کیفیت و قیمت بسیار مناسب در اختیار شما می‌گذارد و می‌توانید خرید سمعک را با خیال راحت انجام دهید. برای خرید سمعک و سفارش آن بر روی لینک زیر کلیک کنید. در خدمت شما هستیم.

برای رزرو نوبت شنوایی سنجی، مشاوره و خرید سمعک تماس بگیرید.

شماره تماس: ٢ – ٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...