کاهش حس شنوایی و پیشگیری از آن
زوال حس شنوایی ، علل بروز آن و راهکارهای پیشگیری و درمان
22 مرداد 1395
بیماری مادرزادی و شنوایی انسان
تاثیر بیماری های مادرزادی بر شنوایی انسان
22 مرداد 1395

داروها و اثرات سمی آن ها بر شنوایی انسان

دارو و کاهش شنوایی

با مصرف روزافزون دارو ها و نیز با تنوع ایجاد شده در بازار دارویی جهان همه روزه شاهد عوارض دارویی هستیم که اتوتوکسیسیتی ( سمی بودن ) جزء عمده ای از این عوارض را در بر می گیرد. دامنه ی این عوارض از یک عدم تعادل خفیف تا اختلال کامل تعادل و از یک وزوز گوش ساده تا کری کامل متغیر است. معمولا کاهش شنوایی در فرکانس های بالا روی می دهد و می تواند به سمت عدم درک کامل گفتار پیشرفت نماید. وزوز گوش نیز می تواند وجود داشته باشد و به یک کری کامل بیانجامد. از آنجا که این موضوع، موضوعی بسیار مهم است، از شما علاقه مندان به تعمیرات سمعک، دعوت می کنیم که تا انتها با ما همراه باشید:

معمولا بیمار به علت وزوز گوش مراجعه نموده و از افت شنوایی خود بی خبر است. کری موقت در مسمومیت با سالیسیلات ها و کینینها(داروی موثر برای درمان بیماری مالاریا ) دیده می شود و در استعمال دیورتیک های موثر بر قوس هنله (فورسماید و ادکرین) نیز می تواند موقتی باشد که در صورت قطع سریع دارو آسیب حلزون متوقف می شود. کری در اثر مصرف آمینوگلیکوزید ها اغلب دائمی بوده و به ندرت ممکن است برگشت نماید. این کاهش شنوایی معمولا 3 یا 4 روز پس از درمان بروز می نماید و متعاقب یک دوز مصرفی نادر است.

داروها

نوع کری ایجاد شده در اثر آنتی بیوتیک ها و دیورتیک های موثر بر قوس هنله نیز با هم متفاوت است. در آنتی بیوتیک ها ابتدا فرکانس های بالا گرفتار شده و منحنی ادیوگرام دارای شیب تند است که با تشدید ضایعه ی حلزون – در انواع شدید- تدریجا به صورت صاف در می آید و تمام فرکانس ها را درگیر می سازد. حال آنکه در دیورتیک ها اغلب منحنی ادیوگرام صاف و یا با شیب خفیف بوده که با وزوز گوش شدید و ناراحت کننده ی آن هماهنگ است. این اتوتوکسیسیتی تقریبا همواره دو طرفه و قرینه می باشد. لکن علائم یک طرفه اتوتوکسیسیتی را رد نمی کند.

وزوز گوش در مصرف دیورتیک های حلقوی وریدی، بعد از چند دقیقه بارز شده و  آزار بیمار را باعث می شود که توام با افت شنوایی در فرکانس های بالاست. اما آسیب های کمتر در اثر این گونه داروها، با کری پیش رونده و منحنی صاف و همراه با وزوز گوش متوسط است که چندان بیمار را  آزار نمی دهد. سالیسیلات ها، کینین ها و ماندلامین داروهایی هستند که می توانند وزوز گوش بدون کری قابل کشف بدهند. بسیاری برای بهبود شنوایی خود از بهترین انواع سمعک، همانند سمعک زیمنس آلمان استفاده می نمایند.

 کلینیک شنوایی سنجی طنین سمعک: عرضه کننده انواع سمعک داخل گوشی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

2 Comments

  1. نرگس گفت:

    هیچ دارویی پیدا نمیشه که عوارض نداشته باشه
    این رو من با تحقیقات فراوان بهش رسیدم.

  2. امیرمحمد گفت:

    برای همین هاست که من اصلا به مصرف دارو اعتقادی ندارم
    دارو کلا ضرره رو من که ج نداده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...