سمعک مچی چیست؟
سمعک مچی چیست؟ آیا وجود دارد؟
26 بهمن 1400
سمعک بلتون و لوازم جانبی آن
خرید سمعک بلتون با بهترین قیمت
26 بهمن 1400

اختلال نقص توجه چیست؟ راه های درمان نقص توجه

درمان اختلال در نقص توجه کودکان چیست؟

اختلال نقص توجه یا بیش‌فعالی یک نوع اختلال رفتار رشدی در کودکان است. در اختلال نقص توجه کودک توانایی دقت و تمرکز بر روی یک موضوع را ندارد، یادگیری فرد کند است و فرد دارای فعالیت بدنی غیرمعمول و بسیار بالایی است، به طوری که مدت زمان بسیار کمی می‌تواند بر روی یک موضوع تمرکز کند و با فعالیت بدنی زیاد باعث شلوغی و سر و صدا در محیط می‌شود. از مهم‌ترین علائم نقص توجه می‌توان به فقدان توجه زیاد، فعالیت بیش از حد فرد و رفتارهای تکانشی اشاره کرد. بسیاری از افرادی که با اختلال کمبود توجه رو‌به‌رو هستند، ممکن است یک یا چند اختلال رفتاری دیگری نیز داشته باشند.

اختلال نقص توجه در کودکان یکی از شایع‌ترین اختلالات رفتاری در سنین کودکی و دوران بلوغ است و داده‌های آماری نشان می‌دهد که حدود ۳ تا ۵ درصد کودکان تا قبل از هفت سالگی به این اختلال مبتلا می‌شوند. همچنین این اختلال نقص توجه بیش فعالی در دوران ابتدایی مدرسه برای کودکان و در هنگام بلوغ کودکان اتفاق می‌افتد.

معمولا با افزایش سن افراد، درمان در بسیاری از افراد اتفاق خواهد افتاد. اما به این نکته نیز باید توجه زیادی داشت که اختلال نقص توجه درمان نشده می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را برای فرد به دنبال داشته باشد و باعث ارتکاب جرایم و آسیب های اجتماعی بسیار زیادی شود.

از این رو اهمیت بسیار زیادی دارد که هم علائم نقص توجه را به خوبی بدانید و هم در جهت درمان کمبود توجه در صورت ابتلا اقدام کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با اختلال نقص توجه هر چه بیشتر آشنا کنیم.

انواع اختلال نقص توجه و بیش فعالی

در اختلال نقص سه توجه، سه نوع اختلال پایه و اصلی شناسایی شده است که عبارت هستند از:

۱-بی‌توجهی اولیه: نشانه این اختلال بی‌توجهی مکرر و ناتوانی در حفظ تمرکز هنگام انجام تکالیف یا فعالیت‌ها است. کودکان مبتلا به این نوع اختلال نقص توجه معمولا در کلاس درس حواس پرت هستند و از دیگر همکلاسی‌ها عقب می‌افتند.

۲-بیش‌فعالی و بیش‌رانشی اولیه: از مشکلات اولیه این اختلال رفتار بیش‌رانشی و تکانشی و حرکات نامناسب مانند بی‌قراری و ناتوانی در حفظ تمرکز است. از نشانه‌های این اخلال می‌تواند این باشد که کودکان مبتلا به این اختلال معمولا بچه‌های شیطان و دلقک کلاس به حساب می‌آیند. این می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلات مختل کننده زیاد برای فرد شود.

۳-ترکیبی:در این نوع اختلال، اختلال کمبود توجه ترکیبی از اختلال‌های بی‌توجهی و بیش فعالی-تکانشی است.

اختلال کمبود توجه
اختلال کمبود توجه
رزرو مشاوره آنلاین کودک و درمان اختلال یادگیری

اختلال ترکیبی نقص توجه و بیش‌فعالی معمولارایج‌ترین نوع اختلالی است که می‌تواند برای فرد اتفاق بیفتد. اختلال بی‌توجهی اولیه در موارد حاد، در دختران و افراد بزرگ‌سال بیشتر تشخیص داده می‌شود.

علت ابتلا به اختلال نقص توجه چیست؟

علت اصلی ابتلا به نقص توجه در کودکان هنوز به طور کامل و قطعی مشخص نشده است. البته مطالعات و بررسی‌ها در حوزه اختلال نقص توجه نشان می‌دهد که ساختار مغز افراد مبتلا به این اختلال نسبت به افراد عادی دارای تغییرات قابل توجهی است.

هم‌چنین برخی پژوهش‌های حیوانی نیز تفاوت‌هایی را در ساختار مغز مانند قضاوت، کنترل تکانش، هشیاری، برنامه‌ریزی و انعطاف پذیری ذهنی نشان داده است. برخی بررسی‌ها نشان می‌دهد که بروز مشکل نقص توجه در اختلال یادگیری می‌تواند به دلایل ژنیتکی و ارثی باشد. به طوری که بررسی دوقلو‌های یکسان و خواهران و برادران نشان می‌دهد که اگر یکی از دوقلو‌های یکسان به اختلال کمبود توجه مبتلا شود، احتمال این که خواهر یا برادر آن فرد به اختلال مبتلا باشد، ۹۲ درصد خواهد بود.

اختلال نقص توجه در کودکان
اختلال نقص توجه در کودکان

علاوه بر آن، احتمال ابتلا به اختلال نقص توجه در دوقلو‌های ناهمسان می‌تواند در حدود ۳۳ درصد باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهند که حدود ۸ تا ۱۰ درصد جمعیت جامعه احتمال ابتلا به این اختلال را دارند که عدد قابل توجهی است.

بررسی ژن و مغز افراد مبتلا به اختلال نشان می‌دهد ژن‌هایی که سطح نسبی مواد شیمایی مغز به نام انتقال دهنده‌های عصبی را کنترل می‌کنند، در افراد مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی تفاوت قابل توجهی دارد. همین می‌تواند عامل شکل گیری این بیماری باشد. هم‌چنین سطوح انتقال دهنده‌های عصبی در این بیماران، خارج از حد طبیعی قرار دارد و این باعث بروز مشکلات بسیار زیاد می‌شود.

علایم کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش‌فعالی چیست؟

نوع و شدت علایم در افراد مبتلا به اختلال نقص توجه به میزان زیادی تغییر می‌کند. شدت نشانه‌های بیماری به میزان ناهنجاری داخل مغز، محیط فرد و دیگر بیماری‌های مرتبط بستگی دارد. اگر علایم بی‌توجهی، بیش فعالی و پرخاشگری بیش از ۶ هفته طول بکشد می‌توان نتیجه گرفت که فرد مبتلا به اختلال است و نیاز به درمان نقص توجه دارد. از مهم‌ترین علائم نقص توجه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- کودکان دارای اختلال کمبود توجه نمی‌توانند تمرکز خود را بر روی جزئیات حفظ کنند و توجهی نسبت به انجام اشتباه در کارهای کلاسی، کارهای شغلی و فعالیت‌های دیگر دارند.

۲- فرد مبتلا دارای مشکلات زیادی در حفظ تمرکز خود هنگام انجام وظایف یا بازی است.

۳- وقتی با فرد مبتلا به اختلال نقص توجه صحبت می‌کنید، به نظر می‌رسد که به شما توجهی ندارند و حواسشان به شما نیست.

۴- این افراد معمولا نمی‌توانند از یک دستورالعمل پیروی کنند و معمولا تکالیف مدرسه، کارهای روزمره یا وظایف کاری خود را نیمه تمام رها می‌کنند. البته این دقت را داشته باشید که این نشانه به دلیل اختلال مخالفت جویی یا ناتوانی در درک دستورالعمل‌ها نیست.

۵- افراد مبتلا به این اختلال معمولا نمی‌توانند کارها و فعایت‌های روزمره خود را مدیریت کنند.

۶- از نشانه‌‌های نقص توجه در کودکان که این افراد از انجام کارهایی که نیاز به تلاش ذهنی مستمر دارند مانند تکالیف مدرسه و منزل خودداری می‌کنند یا بسیار سخت این کار را انجام می‌دهند.

۷- افراد مبتلا به بی‌توجهی معمولا فعالیت‌ها و وظایف خود مانند اسباب‌بازی‌ها، تکالیف مدرسه، مداد، کتاب‌ها یا وسایل دیگر را فراموش می‌کنند.

۸- فرد مبتلا به اختلال نقص توجه، به راحتی با استفاده از محرک‌های بیرونی دچار حواس پرتی و کاهش دقت در کارهای روزمره و روتین خود می‌شود.

نشانه های بیش فعالی در کودکان 

از نشانه‌های بیش فعالی در کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه این است که این افراد معمولا دست و پاهای بیقرار دارند و بر روی صندلی خود تکان می‌خورند. هم‌چنین زمانی که از فرد خواسته می‌شود بنشیند معمولا صندلی خود را در کلاس ترک می‌کند. هم‌چنین معمولا در شرایط نامناسب در حال صعود هستند. این افراد اغلب زیاد حرف می‌زنند و در بی‌سر و صدا بازی کردن و مشارکت و همکاری در فعالیت‌های تفریحی دارای مشکلات زیادی هستند.

اگر کودک مبتلا داری پرخاشگری باشد، از نشانه‌های آن این است که فرد معمولا پیش از آن سوال به پایان برسد، سعی می‌کند به آن پاسخ دهد. هم‌چنین این افراد نمی‌توانند صبر کنند و انتظار داشته باشند تا نوبتشان در انجام کارها برسد. از دیگر نشانه‌های آن این است که فرد معمولا دیگران را در هنگام بازی یا صحبت کردن متوقف می‌کند و جلوی کار دیگران را می‌گیرد.

هم‌چنین برخی علائم بی‌توجهی، بیش فعالی یا تکانشگری که باعث بروز مشکلات می‌شوند قبل از ۷ سالگی نمایان شده و در مدرسه و خانه بیشتر دیده می‌شوند. هم‌چنین باید شواهد قابل توجهی از اختلالات و مشکلات شدید فرد در اجتماع، محیط آموزشی و عملکردهای شغلی وی وجود داشته باشد.

بی توجهی یا نقص توجه
بی توجهی یا نقص توجه

برای رزرو نوبت و مشاوره جهت درمان اختلالات یادگیری تماس بگیرید.

شماره تماس: ٢ – ٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

درمان اختلال نقص توجه در فرد مبتلا چگونه است؟

از مهم‌ترین روش‌های رایج برای درمان اختلال نقص توجه و مشکلات بیش‌فعالی می‌توان به رفتار درمانی و مصرف دارو اشاره کرد. در ادامه به برخی از روش‌های مناسب این کار اشاره می‌کنیم.

۱-مداخلات در خانه و مدرسه

یکی از کارهایی که والدین می‌توانند برای درمان اختلال نقص توجه کودک شما انجام دهند، تعیین برخی اهداف مانند حفظ برنامه روزانه، کمک به کاهش حواس پرتی، تنظیم اهداف کوچک و معقول، دادن جایزه برای انجام رفتارهای مثبت، استفاده از نمودارها و چک‌لیست‌ها برای برای کودک در انجام کارهای خود است.‌

هم‌چنین والدین می‌توانند فعالیت‌هایی مانند ورزش‌ها و عادات و تفریح‌ها را برای کودک خود پیدا کنند که در انجام آن موفقیت دارد. هم‌چنین کودک مبتلا به این اختلال ممکن است نیاز به اقدامات کمک آموزشی و استفاده از اتاق منابع برای درمان وضعیت خود داشته باشد.

هم‌چنین برخی از بیماران مبتلا به اختلال نقص توجه می‌توانند از مزایا و فواید جلسات خارج از مدرسه برای برای انجام تکالیف، بررسی برخی از تکالیف در منزل و توسعه مهارت‌های مدیریت استفاده کنند. بنابراین باتمرین مهارت و استفاده از روش‌های مناسب والدین می‌توانند کمک زیادی به درمان نقص توجه کنند.

۲-روان‌درمانی

یکی از روش‌‌های مناسب برای بهبود این مشکل، استفاده از تکنیک‌های روان‌درمانی است. مربی کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی، گروه‌های حمایتی و… می‌توانند کمک زیادی به نوجوان کنند تا بسیار بیشتر احساس عادی بودن داشته باشد.

هم‌چنین نوجوان می‌تواند با کمک روان‌درمان‌گر بر بازخورد و مهارت‌های مقابله با مشکلات تمرکز کند. شما می‌توانید برای حل مشکل اختلال نقص توجه در کودک خود از مشاورانی مانند روان‌شناسان، روان‌پزشکان کودکان و نوجوانان، متخصصین رشد و رفتار کودکان، مددکاران اجتماعی و پرستاران کمک بگیرید.

کودکان در شادی
راهکار درمان اختلال بیش فعالی

دارو‌های مناسب برای درمان نقص توجه

یکی از روش‌های موثر برای درمان اختلال نقص توجه استفاده از روش‌های دارودرمانی است. داروهای روان‌گردان یکی از مهم‌ترین دارویی‌هایی است که برای حل این مشکل استفاده می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که اگر از این داروها افراد مبتلا به اندازه مناسب استفاده کنند، مصرف این نوع داروها برای ۸۰ درصد افراد مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی تاثیر بسیار مناسبی دارد و علائم نقص توجه را به میزان زیادی کاهش می‌دهد.

این داروها فعالیت بخشی از مغز را که دارای عدم تعادل در انتقال دهنده‌های عصبی است تحریک می‌کند و فعالیت آن را افزایش خواهد داد. این داروها کمک زیادی به افزایش میزان دوپامین و نوراپی نفرین انتقال دهنده‌های عصبی در مغز می‌کنند. سطح این انتقال دهنده‌های عصبی در مغز ارتباط زیادی با اختلال نقص توجه و بیش فعالی دارد. از دارو‌های روان‌گردانی که بیشتر برای درمان نقص توجه مورد استفاده قار می‌گیرند، می‌توان به آمفتامین و متیل فنیدات اشاره کرد.

یکی از دارو‌های غیر روان‌گردان مناسب برای درمان اختلال نقص توجه، اتوموگستین است که کمک زیادی به حل این مشکل در کودک شما خواهد کرد. از این دارو به مدت چند سال استفاده شد اما به دلیل عوارض جانبی که دارد، امروزه از آن کم‌تر برای درمان مشکلات اختلال نقص توجه و بیش‌فعالی استفاده می‌شود.

داروهای ضد افسردگی 

برخی دارو‌هایی که برای درمان افسردگی موثر هستند، می‌توانند اختلال نقص توجه را نیز درمان کنند. از مهم‌ترین داروهای ضد افسردگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱-ایمی پرامین: این داروی ضد افسردگی می‌تواند سطح نروپینفرین انتقال‌دهنده‌های عصبی یا سروتونین مغز را افزایش می‌دهد.

۲-بوپروپیون:این دارو می‌تواند سطح انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز به خصوص دوپامین را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

۳-دزیپرامین: این داروی ضد افسردگی می‌تواند سطح نوروپینفرین انتقال‌دهنده عصبی در مغز را افزایش دهد.

از داروهای بسیار موثر دیگر که برای درمان اختلال نقص توجه موثر است، می‌توان به داروهای درمان فشار خون مانند کلونیدین و گوانفاسین اشاره کرد. این دارو‌ها برخی گیرنده‌های ساقه مغز را تحریک می‌کنند و کمک زیادی به کاهش حجم حرکات و گفتار بیش فعالی می‌کنند.

علاوه بر روش‌های ذکر شده برای درمان نقص توجه می‌توان از روش‌های دیگری نیز استفاده کرد. یکی از این روش‌ها استفاده از رژیم غذایی مناسب است. افراد دارای اختلال کمبود توجه و بیش فعالی لازم است که یک رژیم غذایی سالم داشته باشند و از مصرف کافئین در طول روز خودداری کنند.

هم‌چنین بسیار مهم است که کاهش مصرف شکر تصفیه شده در رژیم غذایی فرد مبتلا را در نظر بگیرید. هم‌چنین بسیار مهم است در نظر داشته باشید تمام مواد مغذی مورد نیاز به بدن فرد برسد و از بروز علائم نقص توجه هر چه بیشتر جلوگیری شود. هم‌چنین توصیه می‌شود که حتما با یک پزشک و متخصص تغذیه برای این کار مشورت کنید.

بیش فعالی و افسردگی کودکان
علائم بیش فعالی در کودکان

تاثیر فعالیت بدنی 

یکی از کارهای موثر دیگر که کمک زیادی به افزایش تمرکز و کاهش مشکلات اختلال نقص توجه می‌کند، فعالیت بدنی منظم است. فعالیت‌های بدنی منظم هم‌چنین کمک زیادی به درمان بیماری‌های افسردگی و اضطراب خواهد کرد. انجام تمرینات منظم برای افراد دارای اختلال کمبود توجه و بیش فعالی می‌تواند بسیار مناسب باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که اگر افراد دارای این مشکل پس از مدرسه و پیش از انجام تکالیف در منزل به مدت یک ساعت فعالیت سنگین انجام دهند، با افزایش تمرکز مواجه خواهند شد و میزان رفتار‌های بیش فعالی و حواس پرتی در آن‌ها به میزان زیادی کاهش خواهد یافت.

روش مناسب دیگر برای درمان نقص توجه استفاده از داروهای مکمل یا جایگزین است. لازم است که حتما از پزشک درمان‌گر برای مصرف این نوع داروها کمک خواسته شود. هم‌چنین استفاده از رژیم‌های غذایی خاص و ویتامین درمانی شدید، مصرف مکمل‌های گیاهی و معدنی، بیوفیدبک ای ای جی و کینزیولوژی همگی روش‌های بسیار مناسب برای حل مشکل نقص توجه در کودکان خواهند بود.

کودک دارای نقص توجه
کودک دارای نقص توجه

خرید سمعک

در این جا سعی کردیم شما را به خوبی با اختلال نقص توجه و روش درمان آن آشنا کنیم تا بتوانید از مشکلات این اختلال در فرزند خود هر چه بهتر جلوگیری کنید و درمان اختلال یادگیری کودکان را به راحتی انجام دهید. با درمان اختلال یادگیری، می‌توانید از مشکلات بسیاری پیشگیری کنید و مهارت‌های فرزند خود را افزایش دهید.

حال که با درمان اختلال یادگیری کودکان مانند درمان اختلال نقص توجه آشنا هستید، پیشنهاد می‌شود از مشاوران و متخصصان این مرکز برای درمان مشکلات فرزند خود کمک بگیرید یا برای خرید سمعک از فروشگاه طنین سمعک اقدام کنید.

طنین سمعک انواع سمعک را با کیفیت بسیار مناسب و قیمت بسیار عالی در اختیار شما می‌گذارد و شما می‌توانید خرید سمعک را با بهترین کیفیت از این فروشگاه انجام دهید. برای خرید سمعک و ارتباط با مشاوران و متخصصان بر روی لینک زیر کلیک کنید یا تماس بگیرید. در خدمت شما هستیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...