قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

مرکز گفتاردرمانی تهران: انواع اختلالات گفتاری و شیوه درمان آن ها

طنین سمعک یکی از برترین و قدیمی ترین مراکز گفتاردرمانی تهران می باشد که با کم ترین هزینه ممکن، آماده انجام خدمات گفتاردرمانی به شما عزیزان است. ما با توجه به چندین دهه سوابق خود، انواع کیس های اختلالات گفتاردرمانی را تجربه نموده ایم. از این رو مفتخریم که امروز در مرکز شهر تهران، آماده ارائه خدمات گفتاردرمانی اعم از گفتار درمانی کودک و گفتار درمانی بزرگسالان و یا گفتاردرمانی در منزل به مراجعین محترم از سراسر تهران می باشیم. هم چنین در این نوشته «گفتار درمانی حرف ر» و درمان را نیز به صورت مثال بیان خواهیم نمود تا با روند گفتار درمانی آشنا گردید.

هم اکنون برای رزرو نوبت گفتار درمانی تماس بگیرید

شماره تماس: ٢-٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

انواع خدمات گفتاردرمانی که توسط ما ارائه می شوند، عبارتند از:

الف) گفتار درمانی بزرگسالان

همان گونه که گفتیم، کلینیک طنین سمعک با ۲۵ سال سابقه یکی از پرسابقه ترین مراکز ارائه خدمات گفتاردرمانی برای بزرگسالان است. ما در مرکز خود با توجه به نوع اختلالات گفتاری شخص و ارائه تمرین های مناسب در کوتاه ترین زمان ممکن با گفتاردرمانی در صدد حل مشکلات گفتاری شما برخواهیم آمد. البته برخی از بزرگسالان نیز با توجه به بیماری های خود قادر به حرکت نبوده و از این جهت برای آنان خدمات گفتاردرمانی در منزل ارائه می گردد.

ب) گفتار درمانی کودک

گفتاردرمانی کودکان به صورت کلی، امری است که حوصله زیادی را می طلبد. شوخی کردن و خوشرویی و حل مشکلات گفتاری کودک در حین بازی، از جمله مواردی است که می تواند گفتاردرمانی کودکان را تسریع بخشد. البته گفتاردرمانی کودک در مرکز ما می تواند تا حد بسیار زیادی موثر واقع گردد. با این حال برخی مراجعین بر انجام گفتاردرمانی کودکان در منزل تاکید دارند.

ج) گفتاردرمانی در منزل

از آن جا که بحث گفتاردرمانی حوصله زیادی را می طلبد، می تواند خدمات آن در قالب مراجعه درمانگر به منزل صورت پذیرد. این امر سبب می شود که بازدهی کار با توجه به راحتی مراجع بیشتر گردد. طنین سمعک یکی از مهم ترین مراکز گفتاردرمانی تهران با ارائه خدمات گفتاردرمانی در منزل می باشد.

گفتاردرمانی در منزل

گفتاردرمانی چیست؟

یکی از خدمات ما در طنین سمعک جدا از بحث سمعک و تعمیر سمعک، خدمات گفتاردرمانی (Speech Therapy) به شکلی کاملا تخصصی و مبتنی بر دانش روز گفتاردرمانی است. با این حال، با بررسی بسیاری از مراجعان، دریافته ایم که بسیاری هنوز دانش کامل و کافی از گفتاردرمانی و اصول آن ندارند. لذا با این اوصاف لازم دیدیم تا در این نوشته به صورت اجمالی، به تعریف گفتاردرمانی، اختلالات گفتاری و شیوه درمان آن ها بپردازیم.

گفتاردرمانی

در حقیقت وظیفه گفتاردرمانگر، درمان افراد مبتلا به اختلالات گفتاری است. اختلالات گفتاری دسته ای از مشکلات هستند که بر روی گفتار، زبان، صدا و آهنگ اثر می گذارند. در حقیقت گفتاردرمانگر باید تشخیص بدهد هر بیمار در کدام بخش و مورد دچار اختلال شده است. این موارد هر کدام تعریفی جداگانه دارند که عبارت است از:

  • زبان: در حقیقت طبق تعریف زبان یعنی وسیله ای که باعث انتقال افکار و مفاهیم به شخص دیگر می شود. در نتیجه همه موارد مختلف اعم از صحبت کردن، نوشتن، اشارات، پانتومیم و … همگی جزء زبان محسوب می شوند.
  • گفتار: گفتار در واقع بخشی از زبان است که در آن برای انتقال دادن افکار و مفاهیم از شخصی به شخص دیگر از صداها، واژه ها و ترکیب های منظم و باقاعده آن ها استفاده می نماییم.
  • صدا: صدا در حقیقت عبارت است از ارتعاش تارهای صوتی و وسیله ای برای ارائه صداهای لازم در گفتار انسان. در واقع بدون استفاده از ارتعاش تارهای صوتی، صدایی وجود نخواهد داشت و انسان فقط از طریق نجوا می تواند حرف بزند.
  • آهنگ: آهنگ عبارت است از رعایت کردن فواصل زمانی مشخصی در ادای صداها و یا کلمات مختلف. آهنگ عنصری است که به کلام انسان، نظم و آهنگی خاص می بخشد.

با توجه به این موارد مذکور در گفتاردرمانی، گفتار درمانی با یکی از ویژگی های بسیار پیچیده و ضروری انسان به نام ارتباط، سر و کار دارد. در حقیقت علم گفتاردرمانی، در مرحله اول به شناسایی گفتار و رشد طبیعی آن و در مراحل بعدی به بررسی اختلالات موجود در روند طبیعی گفتار می پردازد. پس از شناسایی و بررسی این اختلالات، گفتاردرمانگر در صدد رفع این موانع و اختلالات درخواهد آمد.

وظایف گفتار درمان چیست ؟

گفتار درمانی کودک

گفتاردرمانی در منزل

به متخصص علم گفتاردرمانی که به بررسی و درمان اختلالات گفتاری می پردازد، اصطلاحا گفتاردرمان می گویند. مهم ترین و شاخص ترین خصوصیت برای یک گفتاردرمان، داشتن گفتاری مناسب و عاری از هر گونه ایراد است. علاوه بر آن گفتاردرمانگر نیز بایستی از لحاظ شخصیتی، شخصیتی کاملا انعطاف پذیر و مهربان داشته باشد. چرا که قشر زیادی از مراجعان گفتاردرمانی، کودکان خردسال، نوجوانان و افراد سالمندی هستند که تحت اثر علل مختلف دچار اختلال در گفتار گشته اند. این افراد بعضا دچار مشکلات عاطفی، روانی و یا سرخوردگی های ناشی از اختلال گفتاری نیز هستند.

قابلیت دیگری که برای گفتاردرمانگر اهمیت فوق العاده ای دارد، هنرمندی و خلاقیت شخص گفتاردرمانگر است. در واقع گفتاردرمانگر بایستی بتواند شیوه ها و تکنیک های مختلف را به صورت هنرمندانه به کار برد. اگر گفتاردرمانگر قرار است خدمات گفتاردرمانی در منزل را ارائه نماید، می بایست در برقراری ارتباط با دیگران به اندازه کافی قوی باشد.

در کنار موارد یاد شده، سایر وظایف یک متخصص گفتاردرمانی در مرحله نخست عبارت است از ارزیابی، شناخت و تشخیص اختلال گفتاری، ارائه درمان مناسب برای آن اختلال. در مرحله دوم می بایست گفتاردرمانگر، به ارائه مشاوره لازم به بیمار و همراهان وی اقدام نموده و به انجام تحقیقات تکمیلی پیرامون موضوع مربوطه یاری بپردازد.

آشنایی با انواع اختلالات گفتاری

حال که با مفهوم و کلیات گفتاردرمانی آشنا شدیم، در ادامه انواع اختلالات گفتاری را معرفی خواهیم نمود. در حقیقت دلایل متعددی می توانند به عنوان علل اصلی بروز این نابهنجاری ها در گفتار و زبان مطرح شوند. در ادامه سعی می شود که به اختصار درباره هر کدام از این موارد که انواع مراجعین گفتاردرمانی ما به گونه ای با آن مواجه هستند، توضیحی داده شود.

گفتاردرمانی طنین سمعک

۱- تاخیر در رشد گفتار و زبان

تاخیر در رشد به این معنا است که یک کودک، نتوانسته مهارت های متناسب با سن خود را کسب نماید. در واقع مراحل مختلف رشد گفتار و زبان ممکن است به دلایل مختلفی با تاخیر مواجه شود. به عنوان مثال کودکی که در محیطی ساکت رشد می کند، از تحریکات کلامی لازم برای انجام الگوسازی و تقلید محروم خواهد بود. در این موارد ممکن است که رشد زبان در این کودک ها به تاخیر افتد. در این موارد، گفتاردرمانی در منزل می تواند تا حد قابل توجهی موثر واقع گردد.

مثال دیگر در این زمینه، محیط های دوزبانه و هم چنین کودکان دچار عقب ماندگی ذهنی هستند. در این موارد نیز ممکن است که رشد گفتار و زبان تا حدودی با تاخیر مواجه شود. بررسی های ما نشان می دهد که بیماران مبتلا به تاخیر رشد گفتار و زبان، از لحاظ تعداد بیش ترین آمار را به خود اختصاص می دهند.

۲- زبان پریشی

زبان پریشی نیز یکی از مهم ترین اختلالات گفتاری است. در واقع هرگاه زبان تحت اثر ضایعات مغزی دستخوش تغییرات گردد، از مشکل حاصل تحت عنوان «زبان پریشی» یاد می گردد. ضایعه مغزی ممکن است قبل از تولد و یا حتی از بدو تولد ایجاد گردد. در این موارد اصطلاحا به آن زبان پریشی دوران رشد می گویند.

اما اگر این ضایعه مغزی پس از دوران زبان آموزی فرد ایجاد شود، به آن «زبان پریشی اکتسابی» می گویند. در بحث درمان زبان پریشی باید دقت شود که دو مورد ذکر شده کاملا با هم متفاوت بوده و بالتبع روش های درمانی متفاوتی نیز دارند. چرا که در نوع اول برای درمان می بایست روش های برنامه ریزی شده زبان را به شخص آموزش داد. اما در نوع دوم باید به گونه ای «باز آموزش الگوهای زبانی» را برای شخص ایجاد نماییم.

در حقیقت زبان پریشی اختلالی است که انواع گوناگون داشته و می تواند از نوع درکی، بیانی و یا حتی مختلط باشد. در نوع زبان پریشی درکی یا حسی، بیمار علی رغم این که می تواند حرف های دیگران را بشنود اما قادر به فهم آن ها نیست. این سبب می شود که بیمار دستورات کلامی را به گونه ای غلط انجام دهد. متاسفانه در این حالت بیمار خود نمی داند که خطای گفتاری دارد و از این رو قادر به اصلاح آن نیست.  در این حالت خطاهای زبانی متعدد و خالی از محتوا اتفاق می افتند. در این نوع زبان پریشی مراکز زبان در مغز دچار آسیب می شوند.

گفتاردرمانی

در مقابل در زبان پریشی بیانی، بیمار نمی تواند صداهای گفتاری را تولید کند. به همین دلیل وی حتی قادر به صحبت کردن نبوده و گاهی به کلی از آن ناامید شده است. با این حال شخص در این حالت می تواند تا حد زیادی گفتارهای دیگران را بفهمد و مشکل خود را نیز کاملا می شناسد. در این نوع زبان پریشی، مراکز بیانی و تولید زبان در مغز آسیب دیده اند. در این موارد بعضا فلج نیمه راست بدن نیز مشاهده می گردد.

در برخی موارد شدیدتر هم هم مراکز درکی و هم بیانی به صورت توامان دچار آسیب می شوند که به آن زبان پریشی مختلط می گویند. در مورد زبان پریشی نیز گفتاردرمانی در منزل می تواند تا حد زیادی به بهبود مشکل کمک شایانی نماید.

۳- گرفتگی صدا

طیف وسیعی از مراجعین گفتاردرمانی ما، کسانی هستد که به دلایلی صدای آن ها دستخوش تغییر شده است. برخی از این بیماران، کسانی هستند که به سبب استفاده نادرست و فشار بر تارهای صوتی و حرف زدن زیاد، تارهای صوتی آن ها ضخیم شده است. در برخی موارد نیز روی تارهای صوتی زگیل تشکیل می شود و این سبب گرفتی صدا خواهد شد.

در مقابل این ها، افرادی که صدای زیر دارند نیز از جمله مراجعان گفتاردرمانی ما هستند. از جمله این افراد، آقایانی هستند که صدای زنانه و زیر دارند و معمولا در کوتاه مدت بهبود می یابند.

۴- لکنت زبان

یکی از مهم ترین و شایع ترین اختلالات گفتاری، لکنت زبان است. لکنت زبان عبارت است از هر گونه تکرار، کشش، مکث و گیر در جریان گفتاری شخص. لکنت زبان سبب می شود که گفتار از دید شنونده به صورتی کاملا غیر طبیعی جلوه نماید. لکنت زبان نیز روش های درمانی خاص خود را دارد و با تمرین های ویژه قابل حل است. در مورد لکنت زبان نیز گفتاردرمانی در منزل کارایی و نتیجه ای فوق العاده خواهد داشت.

گفتار درمانی بزرگسالان

۵- کودکان مبتلا به فلج مغزی

از جمله مراجعین ما، کودکانی هستند که پیش از رسیدن به سن ۳ سالگی، دچار ضایعه مغزی شده اند. در حقیقت فلج به صورت مختلفی می تواند در بدن کودک ایجاد شود. این مشکل معمولا با فلج اندام های گفتاری همراه بوده و علائمی از جمله آبریزش دهان، صدای بم و حجم تنفسی کم از سایر موارد همراه این اختلال است.

هم اکنون برای رزرو نوبت گفتار درمانی تماس بگیرید

شماره تماس: ٢-٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

۶- کودکان مبتلا به شکاف کام و لب

شکاف کاف و لب از دیگر موارد شایع می باشد. علت این مشکل این است که گاهی در دوران جنینی، جوانه هایی که به لب یا سقف دهان مربوط می شوند، نمی توانند از طرفین به هم برسند. نتیجه این امر این است که میان آن ها یک شکاف باقی مانده و برای کودک مشکل ایجاد می کنند. کودکانی که این مشکل را دارند، ابتدا عمل جراحی را انجام داده و پس از آن به گفتاردرمانی مراجعه می نمایند.

گفتاردرمانی کودکان در منزل

۷- اختلالات تولیدی (تلفظ اشتباه انواع صداها)

گروهی از افرادی که برای گفتاردرمانی مراجعه می نمایند، اشخاصی هستند که به اختلال بد تلفظ کردن صداها دچارند. در حقیقت این افراد صداهای گفتاری را به صورت نادرست و غلط تولید می کنند. علت این امر این است که عضله زبان این افراد دچار عدم هماهنگی می باشد. البته این امر می تواند علل دیگری از جمله کم شنوای و ضعف حس های دهانی نیز داشته باشد. معمولا گفتار این افراد نامفهوم بوده و ممکن است که یک صدا را به صورت اشتباه تلفظ کنند، صدایی را حذف کرده و یا صدایی اضافی تولید کنند.

مثال: گفتار درمانی حرف ر

به عنوان مثال یکی از شایع ترین تلفظ اشتباه های صدایی، تلفظ غلط حرف ر است. بهتر است که برای گفتار درمانی حرف ر مراجعه حضوری صورت پذیرد. اما در این بخش به صورت مثال روش درمان آن را شرح می دهیم.

یادتان نرود که بخش زیادی از گفتاردرمانی تمرین است! شما تنها بایدتمرین هایی را که به شما واگذار می شود مرتب انجام دهید. اصلاح تلفظ حرف ر معمولا کاری زمان بر بوده و با توجه به هر فرد نیز متفاوت است.

گفتار درمانی حرف ر

تمرین جارو کردن سقف دهان: برای انجام این تمرین، می بایست نوک زبانتان را از پشت دندان های جلویی بالا به طرف عقب، روی سقف دهان خود بکشید. فک پایین می بایست بی حرکت بوده و تنها عضله زبان حرکت نماید.

با این تمرین سعی کنید که صدای ر را بسازید. با این حال یادتان نرود که این موارد بایستی حتما حضوری انجام شود تا ما نحوه تلفظ شما را در صورت مشکل به شما گوشزد نماییم. چرا که انجام خودسرانه تمرین ها باعث خواهد شد که تلفظی اشتباه دیگر را فراگرفته و به آن عادت کنید. به همین دلیل است که علم شدیدا به گفتاردرمانی در منزل اعتقاد دارد.

۸- اختلال در خواندن

برخی دیگر از مراجعین گفتاردرمانی، کودکانی هستند که در امر یادگیری و یا خواندن و نوشتن با مشکل مواجه هستند. با توجه به این که زیربنای این اختلال، تشخیص مشکلات شنیداری و ارتباط آن ها با صداها است، برای درمان این افراد از گفتاردرمانی استفاده می گردد. هم چنین اگر شخص کودک باشد، گفتاردرمانی در منزل برای او بی نظیر عمل خواهد نمود.

گفتار درمانی بزرگسالان

هدف های کلی درمان

مبحث درمان در گفتاردرمانی امری جامع و بسیار پیچیده است. با این حال به صورت اجمالی سعی می کنیم که اهداف کلی درمان را برای هر نوع اختلال یادآور شویم.

درمان کودکان مبتلا به تاخیر در رشد گفتار و زبان

هدف از درمان این اختلال، ایجاد محیط کلامی مناسب، افزایش قدرت تمیز و ادارک گفتار، آموزش درک و بیان واژگان مختلف و در نهایت نزدیک نمودن سطح گفتاری کودک و سطح گفتاری هم سن و سالان او می باشد.

درمان زبان پریشی

در درمان زبان پریشی، سعی می شود که بازآموزی یا آموزش الگوهای تولید انواع صدا صورت گیرد. بازآموزی یا آموزش نوشتن و باز آموزی بیان کردن کلمات و ساختار جمله ها، از جمله مواردی است که در درمان زبان پریشی بایستی مد نظر قرار گیرد.

در مورد زبان پریشی درکی، هدف کلی درمان ادراک صحیح گفتار و نوشتار است.

گفتاردرمانی بزرگسالان

درمان اختلال گرفتگی صدا

در اختلال گرفتگی صدا، با توجه به اختلال صوت هدف های درمانی بایستی بر ایجاد تن صدای نرمال تکیه نماید.

درمان لکنت زبان

در مورد لکنت زبان نیز بایستی اهداف از قبیل ایجاد هماهنگی تنفس و گفتار، کاهش سرعت گفتار و کاهش یا حذف لکنت مورد تاکید قرار گیرند.

درمان فلج مغزی کودکان

در مورد کودکان مبتلا به فلج مغزی، مواردی از جمله افزایش حجم تنفسی، تقویت عضلات گفتاری و در درجه نهایی آموزش و تصحیح تولید صداها، از مهم ترین اهداف درمانی به شمار می روند. به همین علت گفتاردرمانی در منزل برای این نوع کودکان توصیه می گردد.

درمان شکاف کام و لب

در کودکانی که به شکاف کام و لب مبتلا هستند، نیز تقویت عضلات اندام های گفتاری، تقویت عملکرد نرمکام و در نهایت آموزش و تصحیح تولید صداها از مهم ترین مواردی هستند که بایستی در درمان این اختلال لحاظ گردند.

درمان بد تلفظ کردن صداها و اصوات

در مورد اختلال گفتاری بد تلفظ کردن صداها، بایستی احتمال داشتن منشاء عصبی یا عضلانی آن ها در درجه نخست بررسی گردد. در صورت نداشتن این علل، بایستی آموزش و تصحیح تولید صداها صورت گیرد. در مورد بیماریانی که این اختلال در آن ها ناشی از مشکلات عصبی یا عضلانی است، بایستی با توجه به نوع و شدت ضایعه، از عملکردهای منجر به هدف مربوط به فلج مغزی استفاده گردد.

درمان اختلال خواندن

در اختلال خواندن نیز بایستی اول نوع اختلال به خوبی بررسی شده و در مرحله دوم اهداف درمانی خاص آن با توجه به مشکلات همان بیمار به صورت مخصوص در نظر گرفته شوند.

هم اکنون برای رزرو نوبت گفتار درمانی تماس بگیرید

شماره تماس: ٢-٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

 

طنین سمعک: برترین کلینیک شنوايي سنجي نوزادان و عرضه انواع سمعک نامرئی و سمعک ویدکس