در تشخیص کم شنوایی نوزادان قبل از 6 ماهگی باید شتاب کرد !

استفاده از هندزفری و هدفون شنوایی
هشدار: هندزفری و هدفون، شنوایی شما را نابود خواهد کرد !
25 آبان 1395
طراحی سمعک بسیار دقیق
طراحی سمعک فوق حساس و دقیق با الهام گرفتن از مگس !
25 آبان 1395

در تشخیص کم شنوایی نوزادان قبل از 6 ماهگی باید شتاب کرد !

تشخیص دادن کم شنوایی در کودکان

کم شنوایی نوزادان، مسئله ای است که امروز تا حدی شایع می باشد. طبق آمار از هر هزار نوزاد در جهان، معمولا سه یا چهار نوزاد با کم شنوایی عمیق دائمی متولد می شوند. به همین علت مجامع بین المللی همیشه روی این مسئله تاکید دارند که می بایست قبل از شش ماهگی نوزاد، تشخیص کم شنوایی نوزادان انجام داده شود.

شاید بگویید این امر چگونه ممکن است؟ یا این که چگونه می توان در چنین سن پایین که کودک حتی توانایی حرف زدن اولیه هم ندارد، وضعیت شنوایی او را تشخیص داد. در پاسخ بایستی بر این نکته اظهار داریم که تکنولوژی، این مشکل را حل کرده است. امروزه پزشکان با بهره گیری از تجهیزات نوین پزشکی قادرند تا در همان بدو تولد، مشکل کم شنوایی نوزادان را تشخیص و در جهت برطرف ساختن آن اقدام نمایند. لازم به ذکر است که این روش ها از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه هستند.

در حقیقت پس از تشخیص ناشنوایی، می توان پیش از یک ماهگی برای نوزادان سمعک مناسب را تجیز نمود. این امر سبب می شود که رشد زبانی، درکی و اجتماعی این نوزادان همانند همسالان شنوای آن ها افزایش داده شود.

تشخیص کم شنوایی نوزادان

در کنار این موارد، بررسی‌های جدید حاکی از این هستند که کودکان دچار کم شنوایی که قبل از شش ماهگی برای آنان سمعک مناسب تجویز شده و اقدامات توانبخشی صورت پذیرفته است، مهارت های زبانی به مراتب بهتری نسبت به سایر کودکان دارند. در واقع این تشخیص کم شنوایی و آغاز اقدامات توانبخشی در دوران نوزادی و شیرخوارگی باعث این مسئله می شود که نیاز به اقدامات توانبخشی در دوران مدرسه تا حد قابل توجهی کاهش یابد.

پس از به دنیا آمدن کودک، ارزیابی‌های شنوایی مقدماتی صورت گرفته که به آن غربالگری گفته می‌شود. در صورتی که نوزاد از این ارزیابی‌ها رد شود، برای ارزیابی دقیق شنوایی به مراکز درمانی مجهز ارجاع می شوند. پس از تشخیص هرگونه کم شنوایی در این افراد، سمعک مناسب برای کودک تجویز شده و کودک در یک برنامه توانبخشی زودرس ثبت نام می شود.

هم اکنون با طنین سمعک تماس بگیرید!

شماره تماس: ۶۶۹۶۲۹۵۱-۲ (۰۲۱)

نکته دیگری که نباید از یاد برد این است که «هیچ کودکی برای استفاده از سمعک یا هر وسیله تقویت کننده شنوایی کوچک نیست!» در حقیقت هرچقدر که کم شنوایی زودتر و تدابیر رفع آن به کمک سمعک بهتر انجام شود، برای سلامتی آینده او به مراتب بهتر خواهد بود. متاسفانه آمار و ارقام حاکی از آن است که سن تشخیص شنوایی در کشور ما، در حدود 25 تا 36 ماهگی است. این در حالی است که این سن باید به کم تر از 3 ماهگی برسد.

شنوایی سنجی کودک

کم شنوایی نوزادان قبل از 6 ماهگی باید تشخیص داده شود

اگرچه معمولا کم شنوایی های شدید زیر 18 ماهگی کودک تشخیص داده می شوند، اما در کم شنوایی های ملایم و یک طرفه، معمولا مشکل کم شنوایی تا سن ورود کودک به مدرسه تشخیص داده نمی شود. این تاخیر به وجود آمده در تشخیص کم شنوایی، تاثیری غیر قابل بازگشت داشته و سبب این مسئله می شود که کودک به مشکلات زبانی و گفتاری دچار شود. این مشکلات گاه با گفتاردرمانی حل شده ولی اثراتی از آن همواره همراه فرد باقی خواهد ماند.

به همین دلیل تاکید می شود که غربالگری شنوایی امری کاملا مقرون به صرفه است. لازم به ذکر است که حتی کودکانی که در غربالگری اولیه قبول می شوند، می‌بایست تا سن سه سالگی هر 6 ماه یک بار مورد ارزیابی شنوایی قرار گیرند. به همین دلیل متخصصان اطفال از شاخص های خطر کم شنوایی آگاه هستند و زمانی که به مشکل کم شنوایی مشکوک گردند، کودک را به مراکز درمانی ارجاع خواهند داد.

نتیجه نهایی

طبق تحقیقاتی كه به تازگی صورت گرفته است، پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند  که سن طلایی زبان آموزی در حقیقت حدود سن 6 ماهگی است. نه 2 سالگی كه در سال های گذشته تصور می شد.

بنابراین کودک کم شنوا از اولین روزی که كم شنوایش تشخیص داده می شود، لازم است سمعک و اقدامات توانبخشی مناسبی دریافت نماید. (آن هم نه سمعک با تقویت ناکافی یا کیفیت ضعیف بلکه سمعكی با بهترین امکانات ممکن!) چرا كه در تمامی این روزهای کودکی و سالهای بعد استفاده از سمعك و اقدامات توانبخشی،  کودک مهارتهای كلامی خود را كسب نموده و این مهارت ها در موفقیت های بعدی وی تاثیر فراوانی خواهد داشت.

توجه: برای معاینه شنوایی، می بایست به یک کلینیک شنوایی سنجی نوزادان مراجعه فرمایید. مفتخریم که کلینیک شنوایی سنجی طنین سمعک، با بیش از 25 سال سابقه برای این منظور در خدمت شما عزیزان است. برای مشاهده اطلاعات تماس ما روی لینک زیر کلیک فرمایید:

هم اکنون با طنین سمعک تماس بگیرید!

شماره تماس: ۶۶۹۶۲۹۵۱-۲ (۰۲۱)

سنجش شنوایی با تجویز یک سمعک خوب را از ما بخواهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

1 Comment

  1. ماهان گفت:

    خیلی مطلب خوبی بود
    متاسفانه برخی خانواده ها توجه نمی کنند و نتیجه اسفناکی رو خواهند گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...