آیا بیش فعالی بد است؟ سن درمان بیش فعالی چقدر است؟
11 بهمن 1401
ارزیابی اختلال یادگیری از چه سنی است؟
اختلال یادگیری از چه سنی ارزیابی می‌شود؟
11 بهمن 1401

علت کم شدن صدای سمعک چیست؟

علت کم شدن صدای سمعک چیست؟

در شرایطی که با مشکل کم شدن صدای سمعک مواجه هستید، برای برطرف نمودن مسئله و اینکه خودتان به تنهایی بتوانید از پس حل آن برآیید، خواندن این مقاله به شما توصیه می‌شود. ما در این بخش قصد داریم تا به علت‌های ضعیف شدن صدای سمعک بپردازیم.

اولین مسئله‌ای که در ابتدا برای علت کم شدن صدای سمعک به‌ ذهن می‌رسد، ضعیف شدن باتری است. شما در این حالت به سراغ باتری نو می‌روید و فکر می‌کنید که ممکن است به دلیل تمام شدن باتری، صدای سمعک ضعیف شده باشد. اما می‌بینید که بعد از تعویض باتری نیز همچنان صدای سمعک شما کم است و همه صداها را مثل قبل نمی‌شنوید. اگر مشکل همچنان حل نشد، درمی‌یابید که علت کم شدن صدای سمعک از جای دیگری است. همراه ما باشید تا علل این اتفاق را شرح دهیم.

علت ضعیف شنیدن صدای سمعک

همانطور که گفته شد، بیشتر افراد هنگامی که صدای سمعک‌شان ضعیف می‌شود، ابتدا به سراغ باتری آن می‌روند. نکته مهمی که باید به خاطر داشت، آن است که باتری سمعک، مثل باتری ساعت نیست که اگر ضعیف شود؛ ابتدا عملکرد آن کند شده و به تدریج قطع شود. (باتری این ابزار، صرفاً از نظر ظاهری مشابه باتری ساعت است)؛ ولی این تفاوت عمده را دارد که دارای ولتاژ ثابتی می‌باشد، یعنی اگر قرار است باتری ۱۰ روز کارایی داشته باشد، تا روز دهم ماکزیمم عملکرد خود را حفظ می‌کند و ناگهان خاموش می‌شود. بنابراین علت کم شدن صدای سمعک، ارتباطی با باتری نداشته و باید دلایل دیگری را بررسی کرد. اما اگر صدا به طور کامل قطع شد، باید به دنبال علت قطع شدن صدای سمعک و راه حل‌های آن باشید.

جرم گوش

در گوش همه ما، به طور طبیعی، ماده‌ای زرد یا قهوه‌ای رنگ و چسبنده به نام، سرمن یا جرم گوش وجود دارد. بهتر است بدانیم که جرم گوش ماده بدی نیست. یعنی کاربردهای زیادی را داراست؛ به عنوان نمونه، گوش شما را از ورود ذرات خارجی حفظ نموده و خاصیت ضد قارچ و آنتی باکتریال دارد. اگر جرم گوش زیاد شود و کل گوش را مسدود کند، مثل سد عمل می‌کند و نمی‌گذارد صدا به صورت کامل به پرده گوش برسد. در این شرایط، وقتی سمعک در گوش قرار می‌گیرد، صدا توسط سمعک تقویت می‌شود، از سمعک خارج شده و به سمت پرده هدایت می‌شود. ولی جرم گوش باعث می‌شود تا صدای خارج شده از سمعک به جرم برخورد کرده و منعکس شود. از همین رو، فرد احساس می‌کند که سمعک ضعیف شده است؛ در حالی که، علت کم شدن صدای سمعک، پر شدن گوش از جرم می‌باشد.

اثر دیگری که جرم گوش بر عملکرد سمعک می‌گذارد، این است که ممکن است فرد حس کند که صدای سمعک کم شده و صدای سوت مانندی را نیز از سمعک بشنود. گاهی نیز جرم فشرده از گوش مثل یک مانع عمل می‌کند و باعث برگشت صدا در سمعک می‌شود که به صورت صدای سوت شنیده می‌شود.

جهت خرید و تعمیر سمعک هوشمند با طنین سمعک تماس حاصل نمایید.

شماره تماس: ٢ -٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

فیلتر سمعک

بر روی قسمت خروجی سمعک‌های داخل گوشی، (سمعک‌های CIC یا نامرئی) یک توری قرار داده شده است که اصطلاحاً به آن فیلتر سمعک می‌گویند. این محافظ جرم‌های درون گوش را در خود جمع می‌کند و مانع از وارد شدن جرم به داخل سمعک می‌شود. وارد شدن جرم در سمعک، باعث بروز خرابی رسیور سمعک می‌شود. مقادیر پایین جرم گوش با تمام فوایدی که دارند، اغلب در کار سمعک تداخل ایجاد می‌کنند؛ چراکه ممکن است ذراتی از جرم گوش وارد سمعک شود و باعث شود که فرد حس کند که صدای سمعک گرفته شده است. سمعک‌های امروزی برای پیشگیری از این مشکل، وکس گارد دارند. یکی از مهم‌ترین لوازم جانبی سمعک در زمان خرید سمعک‌های داخل گوشی، wax guard است که بر روی رسیور سمعک قرار می‌گیرد و مانع از ورود جرم به داخل سمعک می‌شود. وکس گارد در سمعک‌های پشت گوشی وجود ندارد و فقط مورد استفاده آن، در حیطه سمعک‌های داخل گوشی می‌باشد. اگر وکس گارد با جرم زیاد مسدود شود، می‌توان گفت که دیگر علت کم شدن صدای سمعک خواهد بود.

تعویض فیلتر سمعک

پس از اینکه علت کم شدن صدای سمعک را یافتید، باید به دنبال علت آن باشید. اگر قصد دارید که صدای سمعک قطع نشود، می‌بایست فیلتر سمعک را به صورت مرتب تمیز کنید و پس از ۲ الی ۳ ماه، فیلتر را به طور کامل تعویض کنید. وکس گارد می‌تواند توسط یک مورد خیلی کوچک بسته شود و دیگر صدا مانند گذشته واضح و شفاف به گوش نرسد. گاهی فرد می‌گوید که من با چشم خود جرمی را در فیلتر مشاهده نکردم، پس نیازی به تعویض نیست؛ اما باید بدانید که گاهی یک قطره عرق یا چربی، بدون اینکه اثر ظاهری روی سمعک بگذارند، می‌توانند فیلتر را مسدود کنند و باعث قطع شدن یا ضعیفی صدای سمعک شوند.

وکس گارد نیز مانند سایر وسایل دیگر، بعد از مدتی خاصیت خود را از دست می‌دهد و برای جلوگیری از برخی مشکلات، باید نسبت به تعویض آن آگاه بود و بسته به میزان جرم گوش، هر چند وقت یکبار آن را به صورت کامل عوض کنید.

باید بدانید که لوازم جانبی هر سمعک مخصوص همان برند می‌باشد. پس نباید از وکس گارد برند یک سمعک، برای سمعک دیگر استفاده کنید. چراکه حتی اگر با فشار بخواهید آن را جاگیر کنید، اول اینکه به زودی پوسته سمعک ترک می‌خورد و دوم، عملکرد درست سمعک را مختل می‌کند.

کم شدن صدای سمعک پشت گوشی

همانطور که گفتیم، فیلتر بر روی خروجی سمعک‌های داخل گوشی قرار می‌گیرد و مانع از ورود جرم به سمعک می‌شود. در مدل سمعک‌های پشت گوشی که سمعک در پشت گوش قرار می‌گیرد، صدا از طریق یک لوله وارد کانال گوش می‌شود و در سمعک پشت گوشی، فیلتر وجود ندارد که با تعویض فیلتر بتوان مشکل را حل نمود. در آن صورت چه کاری را باید انجام داد؟!

اگر قالب سمعک پشت گوشی، از قالب‌های معمولی است، باید قالب را از سمعک جدا کرده و بشویید؛ همچنین با برس مخصوص جرم‌ها را خارج کنید و سپس با سشوار ملایم قالب را خشک کرده و به سمعک وصل کنید. هیچ چیزی را اعم از سنجاق، سوزن و فرچه به داخل سمعک فرو نکنید! هر زمان که سمعک خود را از گوش در می‌آورید، به دقت نگاه کنید و بررسی کنید که خود سمعک کثیف نباشد. زیرا این کثیف بودن سمعک می‌تواند روی کیفیت صدا تاثیر بگذارد. اگر شما کارهای گفته شده را انجام ندهید، می‌توان گفت که علت کم شدن صدای سمعک پشت گوشی، مربوط به مسائل بهداشتی می‌باشد.

یافتن علت کم شدن صدای سمعک

برای اینکه علت کم شدن صدای سمعک را بیابید، باید تمام دلایل را مورد بررسی قرار دهید. زمانی که صدای سمعک قطع یا کم شد، موارد زیر را به ترتیب انجام دهید تا متوجه شوید که دقیقاً مشکل کجاست؟

  • ابتدا سلامت باتری را بررسی کنید؛ در تمامی پکیج‌های سمعک، دستگاهی به نام تستر باتری وجود دارد که با آن می‌توانید چک کنید که آیا باتری مشکلی دارد یا خیر؟
  • در حالتی که باتری سالم است، باتری را در سمعک قرار دهید، سمعک را روشن کرده و در مشت خود نگه دارید. در این صورت اگر صدای سوت سمعک شنیده نشد و سمعک از نوع داخل گوشی بود، فیلتر را با ابزار مخصوص خارج کنید؛ در این حالت اگر مشکل از کیپ شدن فیلتر باشد، ناگهان صدای سوت سمعک می‌آید و قطع بودن صدای سمعک، به علت کیپ شدن فیلتر بوده است؛ اکنون فیلتر نو را جایگزین کرده و با خیال راحت از سمعک استفاده کنید. اما اگر سمعک از نوع پشت گوشی بود، قالب و شلنگ را از هوک جدا کرده، در آن صورت اگر صدای سمعک درامد، پس مشکل از جرم درون قالب بوده است. آن را طبق دستوالعمل دفترچه سمعک، جدا کرده، بشویید، خشک کنید و دوباره به سمعک متصل کنید.

تعمیر سمعک

پس از اینکه علت کم شدن صدای سمعک را یافتید و متوجه شدید که مشکل از خود سمعک است، باید به دنبال تعمیر آن باشید. تعمیر سمعک یکی از مواردی‌ست که مصرف کنندگان سمعک ممکن است در طول استفاده، به آن نیاز داشته باشند. نکته قابل توجه آن است که ممکن است تمامی سمعک‌ها ارزش درست کردن نداشته باشند. به عنوان نمونه اگر برای مدت طولانی‌ای است که از سمعک استفاده می‌کنید و شاهد خرابی و کم شدن صدا، یا حتی قطعی صدا هستید، باید به این نکته توجه داشته باشید که، پس از مدتی سمعک‌ها دیگر ارزش درست کردن نداشته و بهتر است تا به فکر خرید سمعک دیگری باشید.

جمع بندی

همانطور که در متن بالا گفته شد، علت کم شدن صدای سمعک باید به درستی بررسی شود تا بتوان آن را برطرف کرد. توجه داشته باشید که، به دلیل اینکه داخل گوش، جرم‌هایی وجود دارد که برای گوش مفید هستند، باید نکات بهداشتی را در نظر بگیرید و همواره تلاش کنید تا مسائل مرتبط با بهداشت گوش و حالت نرمال جرم گوش را تا حد استانداری حفظ کنید.

جهت خرید و تعمیر سمعک با طنین سمعک تماس حاصل نمایید.

شماره تماس: ٢ -٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

سوالات متداول

سمعک هوشمند چیست؟

منظور از سمعک هوشمند، تکنولوژی سمعک بوده و ارتباطی با شکل ظاهری آم ندارد. برای نمونه، سمعک نامرئی هوشمند، یعنی سک سمعک که از لحاظ تکنولوژی، هوشمند بوده و از نظر شکل شکل ظاهری نامرئی است.

قیمت سمعک چقدر است؟

قیمت سمعک‌ها باتوجه به به برند و کارایی قیمت گذاری می‌شوند؛ شما می‌توانید قیمت این ابزار را از مراکز فروش استعلام بگیرید.

علت کم شدن صدای سمعک چیست؟

اصلی‌ترین علت کم شدن صدای سمعک وجود جرم در سمعک می‌باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...