کاشت حلزون شنوایی مزایا و معایب

کاشت حلزون شنوایی مزایا و معایب 

در مورد حلزون شنوایی چه می دانید؟
اصولا آیا کاشت حلزون شنوایی خوب است یا بد است ؟
دستگاه کاشت حلزون شنوايي يک دستگاه الکترونيکی می باشد که می تواند بخشي از شنوايي را به افراد ناشنوا باز گرداند. پروتز كاشت حلزون شنوایی قادر است سلول هاي مژکدار شنوایی آسيب ديده را ميان بر زده، اصوات محيط را به سيگنال هاي الكتريكي تبديل نموده و اين سيگنال ها را به عصب شنوائي منتقل سازند.

کاشت حلزون یا پروتز حلزون شنوایی در افراد با کم شنوایی شدید تا عمیق ، نوعی درمان تلقی شده و می تواند به شکل موثری برای کودکان و بزرگسالان کم شنوای سخت  قابل استفاده باشد.
حلزون شنوایی، می تواند اصوات را به پالس های الکتریکی رمزگردانی شده تبدیل نماید. عصب شنوایی توسط این پالس های الکتریکی تحریک شده و مغز آنها را به صورت سیگنال گفتاری تفسیر می کند .
براین مبنا و با توجه به این مساله که مغز اطلاعات صوتی را بسیار سریع دریافت می کند می توان عنوان نمود که اصوات در همان لحظه تولید، شنیده می شوند.

ایا کاشت حلزون خوب است - پروتز حلزون شنوایی

ایا کاشت حلزون خوب است – پروتز حلزون شنوایی

اختلال شنوايي و کاشت حلزون شنوايي :

آیا کاشت حلزون خوب است

 کاشت حلزون شنوایی مزایا و معایب آن :
گوش انسان سه بخش مهم دارد که نقش حياتي در شنيدن ایفا مي کنند :
1-گوش خارجي
2-  گوش مياني
3- گوش داخلي

ابتدا از طریق مجراي گوش خارجي ، صوت وارد شده و سبب لرزش پرده گوش مي شود. در گوش مياني سه استخوان کوچک وجود دارد که اين لرزش را از طریق پرده گوش به بخش حلزوني گوش داخلي هدايت مي کنند.
بروز هر نوع اشکال در مراحل انتقال صوت سبب نقصان شنوايي مي شود.
هنگامی که سه استخوان کوچک حرکت مي کنند، امواجي در مايع مجراي حلزوني پدید مي آورند و اين امواج می توانند بيش از 16 هزار سلول ظريف شنوايي ( سلول هاي مويي ) را تحريک کنند.
حرکت کردن اين سلول هاي مويي می تواند باعث توليد يک جريان الکتريکي در عصب شنوايي شود. اين جريان از طريق سيستم عصبي به مناطق بالایی شنوايي در مغز وارد گشته و در آنجا به شکل اصوات شناخته مي شوند. ( شنوايي حسي – عصبي )
اگر فردی دارای بيماري يا انسدادي در گوش خارجي يا گوش مياني خود باشد ممکن است شنوايي انتقالی وی آسيب دیده باشد که مي توان آن را از طریق درمان هاي دارويي و يا جراحي مرتفع ساخت.
اما بروز مشکل در گوش داخلي مي تواند منجر به آسيب شنوايي حسي – عصبي شده و ناشنوايي عصبي ايجاد نماید.  در بيشتر اوقات در چنین حالتی سلول هاي مويي آسيب مي بينند و عملکردي نخواهند داشت.

پروتز کاشت حلزون - تصاویر حلزون شنوایی

پروتز کاشت حلزون – تصاویر حلزون شنوایی

اگر چه این امکان وجود دارد که بسياري از رشته هاي اعصاب شنوايي سالم باشند و امواج الکتريکي را به مغز انتقال دهند اما به دلیل آسيب سلول هاي مويي حلزون شنوایی، بدون پاسخ می باشند.
از آنجایی که امکان بهبودي با دارو در ضايعات شنوايي حسي – عصبي شديد  وجود ندارد ، اين ضايعات فقط با کاشت حلزون شنوايي قابل درمان هستند .

پروتز کاشت حلزون شنوایی - تصاویر حلزون شنوایی

پروتز کاشت حلزون شنوایی – تصاویر حلزون شنوایی

 کاشت حلزون شنوایی مزایا و معایب

اين دستگاه توسط عمل جراحي بسیار پیچیده ای در گوش داخلي تعبیه شده و توسط دستگاهي که در خارج از گوش قرار مي گيرد فعال مي گردد.
اين دستگاه برخلاف سمعک صدا را بلند تر و آشکارتر نمي کند اما در عوض بدون نياز به قسمت هاي آسيب ديده سيستم شنوايي ، ‌ مستقيما عصب شنوايي را تحريک مي سازد .
این وسیله به اشخاصي که ناشنوايي شديد دارند اجازه مي دهد که اصوات را به راحتی دريافت نمایند
بدون استفاده از سلول هاي مويي آسيب ديده اين دستگاه قادر است صحبت ها و صداهاي محيطي را به سيگنال هاي الکتريکي تبديل نموده و اين امواج را به عصب شنوايي بفرستد .
معمولاً يک پردازشگر گويايي بکار برده می شود که در خارج از گوش و بر روي کمربند يا داخل جيب گذاشته مي شود.  يک ميکروفن نیز اغلب براي دريافت اصوات در خارج از بدن و پشت گوش نصب مي گردد.

حلزون شنوایی چیست - کاشت حلزون چیست

حلزون شنوایی چیست – کاشت حلزون چیست

کاشت حلزون پردازشگر گويايي است که قادر است اصوات را به سيگنال هاي الکتريکي مشخصی تبديل کند. از طريق سيم نازکي، اين کد ها به سمت بالا و به وسيله هاي نصب شده در پشت گوش انتقال مي يابد و به شکل امواج راديويي از پوست گذشته و به الکترود هاي کاشته شده در حلزون شنوايي مي رسد.
توسط الکترودها  ، سيگنال هاي دريافتي می توانند رشته هاي عصبي شنوايي را تحريک کنند تا اطلاعات را به مغز فرستاده و در آنجا به صورت اصوات معني دار تفسير و معني گردند  .

 

حلزون شنوایی چیست - طریقه کاشت حلزون در گوش

حلزون شنوایی چیست – طریقه کاشت حلزون در گوش

نحوه عملکرد حلزون شنوایی :

آيا همه افراد مي توانند از کاشت حلزون و مزایای آن بهره مند گردند ؟
برای پاسخ به این پرسش باید گفت کاشت حلزون شنوايي فقط براي اشخاصي طراحي شده است که از سمعک نتيجه خوبي نمي گيرند و يا دچار ناشنوايي مادرزادي می باشند.
اين افراد بايد بیش از ۲ سال سن داشته باشند ( مگر اينکه در دوران کودکي به دلیل مننژيت دچار ناشنوايي شده باشد )‌.
عمل جراحي کاشت حلزون باید توسط متخصصين گوش و گلو و بيني انجام گیرد ،بدين منظور براي ارزيابي فرد ناشنوا ، پزشک مي تواند وی را به يک کلينيک مخصوص کاشت حلزون ارجاع نمايد.
در آنجا تيم کاشت حلزون به ارزيابي فرد خواهد پرداخت، اين تيم متشکل از متخصص گوش و حلق و بيني ،شنوايي شناس،  گفتار درمان  ،  روانپزشک  ،  پرستار و ديگر افراد مرتبط با جراحی مورد نظر است .
آنها تمامی بررسي هاي مورد نياز را از فرد به عمل خواهند آورد .
این بررسی ها عبارتند از :

 • معاینه گوش که توسط متخصص گوش  ،  گلو و بيني انجام می گیرد تا ضمن بررسي علل دخيل  ،  آمادگي فرد را براي جراحي اعلام نمايد  .
 • ارزيابي شنوايي ( شنوايي سنجي ) گه توسط شنوايي شناس انجام می شود تا مشخص گردد که با سمعک  و يا بدون سمعک تا چه اندازه فرد قادر به شنيدن است  .
 • ارزيابي راديوگرافي ( اشعه X يا MRS ) و ارزيابي روانشناسي  انجام خواهد شد تا مطمئن شوند فرد از نظر رواني با فرآيند جراحي کاشت حلزون شنوايي سازگاري مي يابد يا نه  .
 • معاینات جسماني صورت می گیرد تا هر گونه مشکلات بالقوه اي را که می تواند در هنگام بيهوشي عمومي پيش آيد مورد شناسايي قرار گیرد .
عمل جراحی و کاشت حلزون,عمل کاشت حلزون چگونه است

عمل جراحی و کاشت حلزون,عمل کاشت حلزون چگونه است

عمل کاشت حلزون چگونه است ؟

عمل کاشت حلزون شنوایی تحت بیهوشی عمومی انجام گرفته و حدود 2 تا 3 ساعت طول می انجامد. در این روش جراحی، لازم است که بیمار یک یا چند روز در بیمارستان بستری گردد که این مدت بستگی به دستگاه مورد استفاده و ساختار گوش داخلی دارد.

بعد از عمل جراحی و کاشت حلزون چه باید کرد؟

فارغ از هر گونه نتیجه عمل کاشت حلزون شنوایی،به مراقبت ها و آموزش های بعد از عمل که حدودا یک ماه تا 45 روز بعد از عمل جراحی انجام می شود نیاز دارد. پزشکان به شما یاد می دهند که چگونه از این دستگاه ها مراقبت کنید و چگونه از این طریق به صداها گوش دهید.

بعضی از کاشت ها به زمان طولانی تری برای تنظیم شدن و آموزش مربوطه نیاز دارند. همچنین ممکن است تیم توانبخشی از شما بخواهند تا برای انجام معاینات دوره ای و در صورت لزوم تنظیم دوباره پردازنده گویایی، به کلینیک مراجعه کنید.

قیمت سمعک حلزونی (قیمت کاشت حلزون در گوش)

این سوال را نیز بسیار پرسیده اند که کاشت حلزون چقدر هزینه دارد ؟
در پاسخ بایستی خاطرنشان کنیم که هزینه کاشت حلزون شنوایی (قیمت کاشت حلزون گوش) ،بدلیل تکنولوژی بسیار بالای دستگاه کاشت حلزون و وارد شدن آن از خارج کشور بسیار گران است .
اما خوشبختانه بیش از ۹۰ درصد این هزینه از سوی هیئت امنای صرفه جویی ارزی وزارت بهداشت پرداخت می شود.
شرط کمک هزینه کاشت حلزون شنوایی ، داشتن شرایط عمل کاشت حلزون است.

توصیه ها در مورد عمل کاشت حلزون

 • دستگاه کاشت حلزون شنوایی نمی تواند شنوایی کاملا طبیعی را به شما بازگرداند و میزان مفید بودن آن از فردی به فرد دیگر فرق می کند.
 • این دستگاه برای تعداد معدودی از بیماران مفید نیست.
 • بیشتر استفاده کنندگان به این نتیجه رسیده اند که این دستگاه به آنها کمک می کند،تا با کمک لب خوانی ارتباط بهتری برقرار سازند. البته بیش از نیمی از آنها قادرند که بدون نیاز به نشانه های بینایی، صحبت ها را تشخیص دهند.
 • بچه هایی که حدود سن 2 سالگی عمل کاشت حلزون شنوایی را انجام می دهند، شنوایی بهتر و نزدیک تری به حالت طبیعی دارند.

مراقبت ها و آموزش هاي پس از عمل جراحی :

پس از عمل جراحي و در حدود يک ماه تا ۴۵ روز ،پردازنده سيگنال ها، ميکروفون و دستگاه تفسير و معني کننده اصوات در خارج از گوش فرد قرار داده و تنظيم مي گردد.
به فرد ياد داده خواهد شد که چگونه از اين دستگاه ها مراقبت نموده و چگونه از اين طريق به صداها گوش فرا دهد. گفتنی است بعضي از کاشت ها زمان طولاني تري براي تنظيم شدن و آموزش مربوطه نياز دارند .
همچنين نیاز است که تيم توانبخشي از فرد بخواهد تا براي انجام معاينات دوره اي و در صورت لزوم تنظيم دوباره پردازنده گويايي به کلينيک مراجعه کند .

  نتیجه عمل کاشت حلزون به عوامل زیر بستگی دارد.

 • طول مدتي که فرد ناشنوا بوده است.
 • تعداد رشته هاي عصب شنوايي موجود در فرد .
 • انگيزه های فرد بيمار براي يادگيري شنيدن .

تيم جراحي باید برای فرد توضيح دهد که چه انتظارات معقول و منطقي مي تواند از اين دستگاه داشته باشد  . لازم است قبل از اينکه فرد بداند آيا دستگاه خوب کار مي کند يا نه،  به روشني بداند که چقدر باید وقت صرف کند تا به نتيجه برسد  .
از نکات مهم دیگر این است که کاندیداتوری کاشت حلزون در کودکان نسبت به بزرگسالان بسیار پیچیده تر است و به عوامل متعددی همچون سن ،  پردازش شنوایی با سمعک ، آستانه شنوایی دراُدیوگرام  و عملکرد بازشناسی گفتار ( در کودکان بزرگتر ) بستگی دارد .
معیار فعلی کاشت برای کودکان 12 تا 24 ماهه از جنبه آستانه شنوایی ، کم شنوایی حسی و عصبی دو طرفه در حد عمیق است .

حلزون شنوایی کاشت

حلزون شنوایی کاشت

بخش های تشکیل دهنده حلزون شنوایی :

 • بخش خارجی حلزون شنوایی که پشت گوش قرار می گیرد .
 • بخش داخلی حلزون شنوایی که زیر پوست در پشت گوش قرار می گیرد .

این دستگاه حاوی اجزای زیر می باشد :

 • میکروفون که صداهای محیطی را جمع آوری می کند .
 • پردازشگر که قادر است اصوات گرفته شده توسط میکروفون را پردازش می کند .
 • گیرنده و محرک که می تواند سیگنال های صوتی را از پردازشگر صداها بگیرد و آنها را به پالس های الکتریکی تبدیل کند .
 • الکترودها که می توانند پالس های الکتریکی را به مناطق مختلف عصب شنوایی بفرستند .
کاشت حلزون برای نوزادان

کاشت حلزون برای نوزادان

افراد مناسب برای کاشت حلزون شنوایی :

 1.  یکی از شرایط کاشت حلزون در کودکان کم شنوایی شدید در هر دو گوش می باشد ،  حتی اگر یک گوش شنوا و یا کم شنوایی متوسط داشته باشد و گوش دیگر کاملا نا شنوا و یا کم شنوایی عمیق داشته باشد نمی توانند کاشت حلزون انجام دهد .
 2. کودکانی که استفاده از سمعک برای آنها مفید نیست .
 3. کودکانی که در گفتار خود هیچ گونه پیشرفتی نداشته باشند .
 4. کودکانی که دچار هیچگونه بیماری خاصی نیستند زیرا برخی بیماری ها خطر پس زدن کاشت حلزون را افزایش می دهند .
 5. کودکانی که والدینی دارند که پس از کاشت حلزون در تمام مراحل به او کمک کنند .
فواید کاشت حلزون برای ناشنوایان - کاشت حلزون در سمعک

فواید کاشت حلزون برای ناشنوایان – کاشت حلزون در سمعک

زمان کاشت حلزون گوش (سن مناسب کاشت حلزون)

سن طلایی کاشت حلزون چقدر است؟ در مورد زمان کاشت حلزون گوش سوالات بسیاری از ما پرسیده شد و بایستی خاطرنشان کنیم که زمان کاشت حلزون محدودیت سنی ندارد .
محدودیت کاشت به این بازمی‌گردد که وضعیت شنوایی بیمار قبل از آن به چه صورت باشد،
یعنی مثلا اگر کسی به صورت مادرزادی ناشنوا باشد بهترین جواب را وقتی می‌گیرد که در یک تا دو سال اول زندگی کاشت را انجام دهد.
همچنین دقت داشته باشید که کسانی که به صورت تاخیری، به طور مثال در حدود سن 30 سالگی بیماری عفونی گرفته و ناشنوا می‌شوند، در این صورت می‌توانیم با یک فاصله زمانی کوتاه بعد از آن اتفاق، برای آنان کاشت حلزون انجام دهیم که نتایج آن نیز بسیار خوب است، اما اگر کسی مادرزادی ناشنوا باشد و در سن 10 یا 20 سالگی که مدت زمان آن طولانی می‌شود، عمل کند، معمولا پاسخ خوبی نمی‌گیرد.
پس حتما به سن عمل کاشت حلزون دقت داشته باشید.

نکته مهم درباره سن کاشت حلزون این است که در مجموع نتایج کاشت حلزون به مدت زمان ناشنوایی فرد بستگی داشته و اگر مدت زمان ناشنوایی کوتاه باشد، نتایج کاشت خوب و اگر طولانی باشد معمولا نتایج ایده‌آل نیست. پس برای برآورد سن مناسب برای کاشت حلزون حتما باید به این نکته دقت داشته باشید.

شرایط بزرگسالان برای کاشت حلزون :

 1. فرد  در هر دو گوش ناشنوایی و یا کم شنوایی شدید داشته باشند .
 2. استفاده از سمعک کمک چندانی به فرد نکند .
 3. فرد بیماری خاصی نداشته باشد .
 4. فرد دارای تمایل بسیار قوی برای برقرارکردن ارتباط با محیط اطراف داشته باشند .
کاشت حلزون برای بزرگسالان - ضرورت کاشت حلزون شنوایی

کاشت حلزون برای بزرگسالان – ضرورت کاشت حلزون شنوایی

اقدامات قبل از کاشت حلزون برای جراحی کاشت حلزون :

لازم است در ابتدای کار فرد توجیه شود که پس از عمل جراحی کاشت حلزون ،  انتظارات بیش از حد و غیر واقعی نداشته باشد .  فرد باید این آگاهی را کسب کند که پس از عمل جراحی ،  لازم است پروسه بهبودی ( توانبخشی ) پس از کاشت را نیز طی کند تا بتواند انتظارات خود را تحقق بخشد .
در مفهومی دیگر مرحله جراحی و مرحله توانبخشی در فرایند کاشت حلزون مکمل یکدیگر هستند .
متخصصان شنوایی سنجی و آسیب شناس گفتار و زبان در فرآیند توانبخشی نیز مشارکت فعال دارند .  زمانی که فردی برای کاشت حلزون به مراکز مربوطه مراجعه می کند باید آزمایش های متعددی بر روی او انجام شود تا معلوم گردد که فرد گزینه مناسبی برای کاشت حلزون هست یا نه ؟

روش کاشت حلزون گوش - سمعک و کاشت حلزون

روش کاشت حلزون گوش – سمعک و کاشت حلزون

این آزمایشات عبارتند از :

 • اجرای تست شنوایی ( بررسی کامل شنوایی فرد ) .
 • انجام معاینات مخصوص جراحی کاشت حلزون گوش .
 • اجرای تست های روانشناسی .
 • اجرای معاینات پزشکی .
 • انجام مشاوره برای جهت توجیه کامل فرد .
 • انجام معاینات با استفاده از اشعهx  و MRI و سی تی اسکن .
 • گرفتن تعهد از فرد که مراحل بعد از جراحی را حتما پیگیری کند .
حلزون شنوایی گوش - سمعک کاشت حلزون

حلزون شنوایی گوش – سمعک کاشت حلزون

اقدامات بعد از کاشت حلزون :

شخص باید بعد از 4 تا 6 هفته بعد از عمل کاشت ،  به مرکز مربوطه مراجعه کند تا میکروفون و پردازشگر صداها و برنامه های کاشت برای او تنظیم گردند . این تنظیمات به صورت آزمایشی انجام می گیرند و ممکن است فرد پس از چند روز دوباره برای تنظیم مجدد مراجعه کند .
لازم است برای کودکان کم شنوای عمیق زیر دو سال نیز عملکرد استفاده از سمعک حداقل به صورت ماهیانه بررسی گردد و پیشرفت مهارت های زبانی و گفتاری کودک پیگیری شود .  اگر امکان استفاده مفید از سمعک و دریافت مداخله درمانی مناسب حداقل به مدت 3 ماه وجود نداشته باشد ،  در این صورت می توان نسبت به بررسی کاندیداتوری کاشت حلزون در این کودکان اقدام نمود  .

جراحی کاشت حلزون شنوایی - کاشت حلزون برای شنوایی

جراحی کاشت حلزون شنوایی – کاشت حلزون برای شنوایی

مزایای کاشت حلزون :

 • صحبت نمودن با صدای معمولی ،  زیرا افراد کم شنوا معمولا بلندتر از افراد سالم صحبت می کنند .
 • پیشرفت گفتار و زبان فرد در سطحی متناسب با سن خود .
 • ایجاد  اعتماد به نفس بیشتر در موقعیت های اجتماعی .
 • برقراری ارتباط بهتر با خانواده ،  دوستان و … .
 • توانایی واضح شنیدن اصوات در محیط های پر سروصدا .
 • ایجاد احساس امنیت در جامعه .
 • توانایی  صحبت کردن از طریق تلفن .
 • داشتن پیشرفت تحصیلی به دلیل بهتر شنیدن دروس در سر کلاس درس .
سمعک حلزون - سمعک کاشت حلزونی - کاشت حلزون برای کم شنوایان

سمعک حلزون – سمعک کاشت حلزونی – کاشت حلزون برای کم شنوایان

عوارض جانبی کاشت حلزون :

یکی از نکات مهمی که باید حتما به آن توجه داشته باشید، عوارض کاشت حلزون می باشد.
عوارض جانبی کاشت حلزون عبارتند از : بروز تهوع ،  سردرد ،  سرگیجه ، احساس درد و فشار در اطراف گوش ، گلودرد ، احساس طعم فلز در دهان ،  ایجاد وزوز گوش برای کسانی که سابقه وزوز ندارند ،  اختلال در اعصاب صورت در طرفی که دستگاه کار گذاشته می شود ،  نشت مایع مغزی نخاعی در اطراف مغز که می تواند سبب التهاب و عفونت شود .

باید دقت شود که پس از انجام جراحی، در مجموع یک پروتز مصنوعی زیر پوست جمجمه قرار دارد که به طور مثال به ضربه حساس است و اگر ضربه شدیدی به آن وارد شود می‌تواند برای پروتز مشکل ایجاد کند .
بنابراین توصیه می‌شود که ورزش‌هایی مانند بوکس‌که مستلزم ضربه است را انجام ندهند.

خطرات کاشت حلزون

بسیاری می پرسند که کاشت حلزون چه خطراتی دارد ؟
دقت داشته باشید که کاشت حلزون شنوایی نیز مانند جراحی‌های دیگر خطراتی نظیر خطرات مربوط به خود عمل جراحی یا بیهوشی دارد. زیرا جراحی حساسی است و روی گوش انجام می‌شود و با عناصر مهم آنجا مانند عروق، عصب حرکتی  صورت و … مجاورت دارد.
بنابراین درصد خیلی کمی عوارض دارد که در مقایسه با فایده و نتیجه‌ای که از لحاظ شنوایی برای بیمار دارد قابل اغماض است.

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر هم اکنون با طنین سمعک تماس بگیرید کارشناسان ما پاسخگویی سوالات شما عزیزان خوامند بود.

2 Comments

 1. Avatar محمدرضا افشار گفت:

  من بارها این حلزون های شنوایی رو در عکس و فیلما دیده بودم ولی اسمش رو نمیدونستم مرسی از مطلب مفیدتون

 2. Avatar کیانا اسدی گفت:

  خیلی خوبه ها ولی خب کاش متخصصین میشد یه کاری کنن که این حلزون های شنوایی کمتر دیده بشه یعنی تابلو نباشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *