سمعک از زوال عقل سالمندان جلوگیری می‌کند
16 مرداد 1396
سمعک زدن عیب نیست، نشنیدن عیب است
16 مرداد 1396

هیچ کودکی ناشنوا نمی‌ماند

«هیچ کودکی نباید با اختلال ناشنوایی به بزرگسالی برسد.» این جمله اصلا اغراق نیست، چون با پیشرفت‌هایی که طی سال‌های اخیر در زمینه غربالگری نوزادان و تشخیص اختلالات شنوایی و نیز درمان کم‌شنوایی و ناشنوایی صورت گرفته، امروزه تقریبا تمامی موارد کم‌شنوایی و ناشنوایی درمان می‌شوند.

نکته مهم در درمان اختلالات ناشنوایی، توجه به زمان طلایی تشخیص و درمان کم‌شنوایی است که قبل از شش ماهگی است. البته از آنجا که عوامل خطر بروز کم‌شنوایی بسیار متنوع است، بهتر است تمامی نوزادان، مراحل غربالگری شنوایی را کامل بگذرانند تا به این وسیله، هر گونه خطر کم‌شنوایی از بین برود. البته سوالات بسیاری در ارتباط با دلایل بروز کم‌شنوایی و ناشنوایی در برخی کودکان برای بسیاری از والدین مطرح می‌شود.

در این خصوص دکتر حمید جلیلوند، استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دبیر انجمن علمی شنوایی‌شناسی ایران درباره تاثیر ژنتیک در بروز این نوع اختلالات به جام‌جم می‌گوید: کم‌شنوایی ژنتیک در قالب‌های متنوع به ارث می‌رسد و توصیه می‌شود در والدینی که کم‌شنوا هستند یا در بین اقوام (اقوام کنونی یا اقوام گذشته خود) افراد کم‌شنوا یا ناشنوایی دارند، قبل از اقدام به بارداری، حتما مشاوره ژنتیک انجام دهند.

%d9%85%d8%b9%d8%a7%db%8c%d9%86%d9%87-%d8%b4%d9%86%d9%88%d8%a7%db%8c%db%8c-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9

این متخصص تاکید می‌کند: بخصوص والدینی که با هم نسبت فامیلی دارند، حتی در صورتی که فرد کم‌شنوایی در اقوام خود نداشته باشند باید از این نظر تحت مشاوره و بررسی‌های لازم قرار بگیرند.

سبک زندگی مادران و بروز ناشنوایی فرزندان

برخی از مشکلات و اختلالات شنوایی نوزادان مربوط به مسائل دوران بارداری است که مادران باید به توجه لازم را داشته باشند. در واقع ثابت شده مصرف دارو، سیگار و قلیان، مشروبات الکلی، تشعشعات، استرس‌های شدید، ضربه و پاره شدن کیسه آب می‌تواند روی سیستم شنوایی جنین تاثیر منفی بگذارد و منجر به کم‌شنوایی شود.

به گفته دکتر جلیلوند، معمولا اگر مادر در دوران بارداری، بویژه در سه ماهه اول بارداری که اندام‌های نوزاد شکل می‌گیرد، در معرض هر گونه مواد شیمیایی باشد (از مواد شیمیایی بسیار آسیب‌رسان گرفته تا مواد شیمیایی معمولی همچون اسپری مو و مواد آرایشی) احتمال خطر وجود دارد. البته در این خصوص تغذیه مادر و دریافت مواد معدنی و ویتامین‌ها نیز طی بارداری خیلی مهم است.

%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84-%d8%b4%d9%86%d9%88%d8%a7%db%8c%db%8c-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9

زمان طلایی تشخیص کم‌شنوایی

بهترین زمان تشخیص اختلالات کم‌شنوایی از بدو تولد تا شش ماهگی است. به همین دلیل نوزاد در بدو تولد آزمایش شنوایی می‌شود و در زیر سه ماهگی، سالم یا ناسالم بودن او از لحاظ شنوایی بررسی و معلوم می‌شود.

دبیر انجمن علمی شنوایی‌شناسی ایران با بیان مطالب فوق می‌افزاید: چنانچه نوزادی مشکل شنوایی داشته باشد تا شش ماهگی، علت و میزان و شدت آن به طور دقیق تعیین و در شش ماهگی برای درمان اقدام می‌شود. زمان تولد تا سه ماهگی جزو زمان حیاتی و اساسی برای تشخیص کم‌شنوایی است. به همین دلیل، ضروری است والدین آزمایشات غربالگری شنوایی را بدقت پیگیری کنند و انجام دهند. برای انجام تست شنوایی، می توانید به کلینیک شنوایی سنجی طنین سمعک مراجعه فرمایید.

دیر زبان باز کردن؛ طبیعی یا غیرطبیعی؟

متاسفانه برخی والدین، دیر زبان باز کردن کودکان خود را عادی می‌دانند و آن را روندی طبیعی قلمداد می‌کنند و به همین دلیل زمان طلایی درمان کودک را از دست می‌دهند.

به گفته دکتر جلیلوند، دیر زبان باز کردن دلایل مختلفی دارد و معمولا به خاطر مشکلات شنوایی، مشکلات تولید گفتار یا مغز و اعصاب و نیز مشکلات توجهی و رفتاری است و وقتی کودکی حرف نمی‌زند، حتما باید به صورت همه‌جانبه بررسی شود و اولین مورد برای بررسی، وضعیت شنوایی
کودک است.

وی تاکید می‌کند: کودک از بدو تولد تا سنین بالاتر باید متناسب با مراحل رشدی‌اش، گفتار داشته باشد مثلا در دو و نیم سالگی باید یک جمله دو تا سه کلمه‌ای را بگوید و به همین ترتیب در سنین پایین‌تر، تعدادی کلمه را بلد باشد و بیان کند.

درمان عفونت‌های گوش را جدی بگیرید

عفونت‌های گوش را باید خیلی جدی گرفت و حتما باید به دنبال بررسی علت و درمان آن بود. بیشتر افراد فکر می‌کنند چون عفونت موقتی است، پس تاثیری بر سیستم شنوایی کودک و شیوه برقراری ارتباط او ایجاد نمی‌کند، در حالی که مطالعات نشان می‌دهد عفونت‌های مکرر و درمان نشده موجب اختلالات پردازشی مغز و اختلالات زبانی و تحصیلی کودک در آینده می‌شود.

این متخصص شنوایی‌شناسی با اشاره به مطالب فوق اظهار می‌کند: به همین علت عفونت‌های موقتی گوش را مانند قضیه کم‌شنوایی باید جدی گرفت و آن را درمان کرد. یعنی مواردی همچون عفونت لوزه‌ها، گوش درد بر اثر سرماخوردگی و عفونت‌های گوش میانی باید کاملا درمان شود.

9519952_l

کم‌شنوایی درمان می‌شود

به خاطر داشته باشید حق هیچ کودکی نیست که با ناشنوایی زندگی کند؛ چراکه اختلالات شنوایی درمان می‌شوند. در واقع، دو نوع درمان برای مشکلات شنوایی وجود دارد که شامل درمان پزشکی یعنی دارو درمانی و جراحی و نیز درمان‌های ادیولوژیک و توانبخشی است. درمان‌های موثر توانبخشی شامل تجویز سمعک، انجام عمل کاشت حلزون و توانبخشی شنوایی است.

نشانه‌های کودک کم‌شنوا

 • به صداها واکنش نشان نمی‌دهد.
 • صداها او را از خواب بیدار نمی‌کند.
 • با دیگران وارد تعامل نمی‌شود.
 • کمتر حرف می‌زند.
 • بعضی از صداهای گفتاری را بیان نمی‌کند یا ناقص بیان می‌کند.
 • البته برای تشخیص قطعی کم‌شنوایی، تمام نوزادان باید تحت آزمایشات غربالگری شنوایی قرار بگیرند.

چه نوزادانی در معرض کم‌شنوایی هستند؟

نوزادانی که والدین آنها فامیل هستند و با هم نسبت خانوادگی دارند.

 • نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می‌آیند.
 • نوزادانی که در بدو تولد، وزن کمی دارند.
 • نوزادانی که دچار زردی و تحت درمان هستند.
 • نوزادانی که در بخش آی سی یو بنا به هر دلیلی بستری هستند.
 • نوزادانی که مشکل کبد و کلیه دارند.
 • نوزادانی که هنگام تولد دچار هایپواکسی (اکسیژن کم) شده‌اند.
 • نوزادانی که در چهره و جمجمه آنها اختلالات ظاهری وجود دارد.
 • نوزادانی که داروهای خاصی دریافت می کنند که برای گوش مضر است.
 • نوزادانی که شیمی‌درمانی می‌شوند.
 • نوزادانی که اختلالات عصب‌شناختی دارند.

 عرضه سمعک نامرئی با نازل ترین قیمت سمعک + تخصصی ترین خدمات تعمیرات سمعک

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

✅ارزیابی شنوایی

✅ مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

✅مشاوره کودک و خانواده

✅اختلالات یادگیری

✅اختلالات گفتار و زبان

✅مشکلات وسواس و اضطراب

✅مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
✅ و ...