سمعک ریک و سمعک رایت چیست؟
سمعک رایت و ریک چه خصوصیاتی دارند؟
10 مهر 1400
درمان کم شنوایی ناشی از سر و صدا
کم شنوایی ناشی از سر و صدا چه درمانی دارد؟ چطور پیشگیری کنیم؟
10 مهر 1400

هر آن چه که در مورد سمعک فوناک باید بدانیم.

انواع و قیمت سمعک فوناک در تهران

یکی از راه‌های مناسب برای بهبود شنوایی افراد کم‌شنوا، استفاده از سمعک است. به کمک این وسیله‌ی الکترونیکی، می‌توانید صدا را تقویت کنید؛ تا از این طریق بتوانید صدای مطلوبی را بشنوید. برندهای مختلفی در زمینه‌ی تولید سمعک فعالیت می‌کنند. سمعک فوناک، یکی از برندهای مطرح در زمینه‌ی تولید سمعک است؛ که همواره به نیاز افراد کم شنوا به خوبی پاسخ داده است. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با سمعک فوناک تهران آشنا کنیم.

سمعک چیست؟

سمعک در واقع به عنوان یک دستگاه الکترونیک شناخته می‌شود. این دستگاه الکترونیک، همانند یک کامپیوتر کوچک عمل می‌کند. با این تفاوت که جایگاه این کامپیوتر کوچک، این بار در داخل مجرای گوش و یا پشت گوش است. سمعک‌های امروزی، تکنولوژی‌های بسیاری را درون خود دارند. تمام عملکرد سمعک با سه قطعه اصلی خود یعنی میکروفون، تقویت‌کننده و رسیور (بلندگو) اتفاق می‌افتد.

به کمک میکروفون، امواج صوتی تبدیل به سیگنال الکتریکی می‌شود. سپس تقویت‌ کننده این دستگاه، سیگنال‌های الکتریکی دریافت شده را تقویت می‌کند. در نهایت رسیور سیگنال‌های تقویت‌ شده‌ی الکتریکی را به امواج صوتی تبدیل می‌کند. سپس شما می‌توانید این امواج را از طریق گوش خود دریافت کنید و صداها را با اندازه‌ی بالایی بشنویید.

بیشتر بخوانید،

 بهترین مارک های سمعک کدام‌اند 

سمعک‌ها انواع مختلفی دارند. بسته به نوع شکل ظاهری و تکنولوژی به‌کار رفته در آن، تنوع برندها نیز بسیار متفاوت است. برای انتخاب بهترین نوع سمعک، میزان کم‌شنوایی و سبک زندگی شما تاثیر بسیاری در آن دارد. یکی از بهترین برندها، سمعک فوناک است. اگر می‌خواهید که با این نوع برند آشنا شوید و از قیمت سمعک فوناک سوئیس مطلع شوید، خواندن ادامه‌ی این مقاله را از دست ندهید.

سمعک فوناک سوئیس
سمعک فوناک سوئیس

سمعک فوناک چیست؟

یکی از تولید‌کنندگان مطرح در زمینه‌ی سمعک و وسایل شنوایی، کمپانی محبوب فوناک است. این شرکت سوئیسی T فعالیت خود را از سال 1974 به عنوان یکی از مطرح‌ترین برندها در زمینه‌ی تولید سمعک آغاز کرده است.

در حال حاضر برند فوناک زیرمجموعه‌ی گروهی به نام سونووا (Sonova) قرار دارد. که در کنار مالکیت برند فوناک، مالکیت کمپانی‌های دیگری از جمله یونیترون(Unitron)، هانساتون (Hansaton) و دستگاه کاشت حلزون (Advanced Bionics) را برعهده دارد.

بسیاری از افراد این برند محبوب را با تولید سمعک مناسب کودکان می‌شناسند. چرا که این کمپانی در زمینه‌ی تولید این مدل از سمعک‌ها توانسته است عملکرد راضی‌کننده‌ای از خود نشان دهد. همچنین این برند همواره سعی کرده است تا به نیازهای افراد کم‌شنوا به خصوص کودکان، توجه ویژه‌ای داشته باشد.

کمپانی سمعک فوناک در سال 1978 توانست سمعکی با عنوان SuperFront را تولید کند؛ که از بالاترین میزان تقویت برخوردار بود. همچنین این کمپانی در سال 1999 سمعکی به نام سمعک Claro را تولید کرد؛ که به عنوان اولین سمعک دیجیتال شناخته شده است. بعد از این سال‌ها، این کمپانی محصول جدید خود را با سیستم پردازش مارول (Marvel) تولید کرد. این مدل از سمعک‌ در اواخر سال 2018 به بازار ارائه شد.

برای رزرو نوبت شنوایی شناسی، مشاوره و خرید سمعک تماس بگیرید.

شماره تماس: ٢ – ٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

انواع سمعک فوناک
انواع سمعک فوناک

با استفاده از  این مدل سمعک‌ها، افراد قادر خواهند بود که به صورت تلفنی نیز با آن ارتباط برقرار کنند. مدل RIC یا سمعک رسیور در کانال، جزو ابتدایی‌ترین مدل‌های این نوع از سمعک‌ بود. سپس سایر مدل‌ها شامل پشت گوشی، داخل گوشی و سمعک خیلی قوی نایدا مارول وارد بازار جهانی شد.

بعد از این مدل‌ها، تکنولوژی Belong به عنوان آخرین سیستم پردازشی از کمپانی فوناک شناخته شده است؛ که طیف وسیعی از سمعک‌ها را به خود اختصاص داده است. این پلتفرم سمعک فوناک اگرچه قدیمی‌تر از مارول است، اما هنوز یکی از بهترین سمعک‌ ها است.

دسته‌بندی انواع سمعک‌های برند فوناک

سمعک‌های کمپانی فوناک، تنوع بسیار زیادی دارد. این تنوع براساس تکنولوژی، نوع ظاهر، سیستم پردازشی و یا پلتفرم طبقه‌بندی شده است.

محصولات کمپانی فوناک براساس نوع تکنولوژی به چهار سطح مختلف شامل: Advanced ،Standard ،Essential، Premium دسته بندی می‌شود. برخی اعداد نشان دهنده‌ی سطح تکنولوژی محصولات این برند است. به عنوان مثال این دسته بندی به صورت زیر نمایش داده می‌شود:

 • از شماره 90 سمعک دارای تکنولوژی عالی (Premium)؛
 • از شماره 70 سمعک دارای تکنولوژی پیشرفته (Advanced)؛
 • از شماره 50 سمعک دارای تکنولوژی استاندارد (Standard)؛
 • از شماره 30 سمعک دارای تکنولوژی پایه (Essential).

همچنین از نظر ظاهری، سمعک‌ها با یکدیگر متفاوت هستند؛ که بر روی قیمت سمعک فوناک تاثیرگذار است. برای نشان‌ دادن این تفاوت، کمپانی فوناک از نام‌های مختلفی استفاده کرده است. از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سمعک پشت گوشی (Bolero)؛
  • سمعک داخل گوشی (Virto)؛
  • سمعک رسیور در کانال (Audeo (RIC/RITE) )؛
  • سمعک پشت گوشی خیلی قوی نایدا (Naida).

اگر قصد خرید سمعک را دارید مقاله،

 راهنمای نکات لازم هنگام خرید سمعکرا از دست ندهید.

سمعک فوناک براساس سیستم پردازشی و یا پلتفرم دسته‌بندی‌های متفاوتی دارد. این دسته‌بندی براساس حرف اول هر سیستم پردازشی و یا پلتفرم گرفته شده است. از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پلتفرم Marvel که با حرف “M” نمایش داده می‌شود؛
 • پلتفرم Belong که با حرف “B” نمایش داده می‌شود؛
 • پلتفرم Venture که با حرف “V” نمایش داده می‌شود؛
 • پلتفرم Quest که با حرف “Q” نمایش داده می‌شود.
سمعک فوناک در تهران
سمعک فوناک در تهران

علاوه بر این دسته‌بندی‌ها، کمپانی فوناک از سایز باتری سمعک نیز برای نام‌گذاری محصولات خود استفاده می‌کند. به عنوان مثال شماره‌های 10، 312، 13، 675 به عنوان نام‌گذاری‌های این مدل از سمعک‌ها است. همچنین حرف مخفف  “R” برای سمعک‌ های قابل شارژ و حرف “T” برای مدل‌هایی که دارای مدار تله کویل هستند، استفاده می‌شود.

اگر قصد خرید سمعک‌های برند فوناک را دارید، برای مدل‌های پشت گوشی، داخل گوشی و نامرئی، مدل‌های Bolero و Virto یک انتخاب مناسب است.

جدیدترین نوع سمعک‌های کمپانی فوناک

همانطور که در بالا اشاره کردیم، آخرین مدل سمعک فوناک مربوط به سیستم پردازشی مارول (Marvel) است. این نوع از سمعک‌ها که در رده نوع هوشمند قرار دارد، به نام سمعک هوشمند شناخته می‌شود. اولین محصولی که از پلتفرم مارول تولید شده است، با نام سمعک Audeo شناخته شده است و یک سمعک رسیور در کانال یا “Ric” است.

سمعک Audeo Marvel شامل 5 سمعک مختلف است؛ که دو نوع از آنها قابلیت شارژ دارند. برای سمعک‌های غیر قابل شارژ این مدل، باتری با سایز 312 استفاده می‌شود. این مدل از سمعک‌ جزو اولین برندی است که در 4 سطح تکنولوژی تولید سمعک شامل عالی، پیشرفته، استاندارد و پایه تولید شده است. همچنین این مدل از سمعک به عنوان اولین برندی است که سمعک شارژی را در تمام سطوح تکنولوژی ارائه کرده است.

بعد از تولید این مدل سمعک، کمپانی سمعک فوناک مدل دیگری از آن به نام سمعک نایدا مارول را تولید کرده است. از جمله ویژگی‌های این مدل از سمعک‌ها می‌توان به سمعک پشت گوشی و باتری با سایز 13 اشاره کرد. از طرف دیگر این مدل از سمعک‌ها برخلاف سایر مدل‌ها که فقط با گوشی‌های سیستم‌عامل IOS ارتباط برقرار می‌کند، قابلیت اتصال با هر نوع وسیله دارای بلوتوث را دارد.

در نتیجه شما می‌توانید صدا را از طریق انواع مختلف وسایل مانند: تلفن همراه، کامپیوتر، لپ‌تاپ و سایر تلفن‌های مدرن دریافت کنید.

ویژگی‌ سمعک Marvel

سمعک فوناک در تهران نمایندگی دارد. این مدل از سمعک‌ها به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود مورد استقبال بسیاری از کاربران قرار گرفته است. از جمله ویژگی‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتقال صدا از تلویزیون: شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید این مدل از سمعک فوناک قابلیت اتصال مستقیم به تلویزیون‌های دارای بلوتوث را دارد. همچنین این برند یک رابط جدید به نام “phonak TV” را معرفی کرده است که قادر است صدا را با انرژی کم اما با کیفیت بالا انتقال دهد. این ویژگی باعث می‌شود تا مصرف باتری به میزان زیادی کاهش یابد.
 • قابلیت اتصال مستقیم: در صورت استفاده از این نوع سمعک، برخلاف سایر مدل‌ها دیگر نیازی به دستگاه‌های رابط دارای بلوتوث مانند: آیپد، کامپیوتر، لپتاپ، آیفون، آیپاد و سایر دستگاه‌های دارای سیستم‌عامل اندروید ندارید. چرا که صدا به صورت مستقیم به سمعک منتقل می‌شود. در واقع سمعک شما نقش یک هندزفری را دارد.
 • قابلیت شارژ: یکی از ویژگی‌های مثبت این محصول، قابلیت نگهداری شارژ است. بدین معنا که با یک بار شارژ در روز دیگر نیاز به تمدید شارژ ندارید.
 • قابلیت تنظیم از راه دور: در صورتی که مراجعه به کلینیک شنوایی برای شما امکان‌پذیر نیست، شنوایی‌شناس می‌تواند از طریق اینترنت و از راه دور، تنظیمات سمعک شما را انجام دهد. این ویژگی برای افراد سالخورده که امکان بیرون آمدن از خانه را ندارند، یک گزینه‌ی پیشنهادی مناسب است.
 • قابلیت Roger Direct: به کمک این قابلیت سمعک فوناک قادر خواهید بود که صدا را از طریق دستگاه Roger به سمعک ارسال کنید. این قابلیت به عنوان اولین بار در اختیار کاربران سمعک گذاشته شده است.
اینفوگرافیک سمعک فوناک
اینفوگرافیک سمعک فوناک
قیمت سمعک فوناک
قیمت سمعک فوناک

قیمت سمعک فوناک

یکی از مهم‌ترین موضوعات هنگام خرید سمعک، توجه به قیمت این محصول است. همانند سایر محصولات، برندهای درجه اول این سمعک از قیمت بالایی برخوردار است. همچنین سمعک‌های سطح پایه جزو سمعک‌های اقتصادی و ارزان قیمت آن شناخته می‌شود. به‌طور کلی حداقل قیمت یک سمعک پایه در حدود 2 میلیون تومان و حداکثر قیمت فروش این محصول به 15 میلیون می‌رسد.

شایان ذکر است که سمعک فوناک در ایران دارای نمایندگی است؛ بنابراین شما می‌توانید برای خرید سمعک در تهران اقدام کنید.

وسایل جانبی سمعک کمپانی فوناک

افراد ناشنوا و یا کم‌شنوا به دلیل مشکل ایجاد شده برای آنها قادر نخواهند بود که از موبایل، تلویزیون و یا سایر وسایل الکترونیکی جدید استفاده کنند. برای این منظور این کمپانی با اضافه کردن برخی لوازم جانبی به سمعک فوناک توانسته است، کمی از این مشکل را به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم برطرف کند. از جمله این وسایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کام پایلوت: شدت صدا، تغییر برنامه و… از جمله مواردی است که می‌توانید سمعک خود را با ریموت کنترل و یا همان کام پایلوت کنترل کنید.
 • کام پایلوت 2: این ابزار جانبی امکان برقراری سمعک با وسایلی که دارای بلوتوث هستند را امکان‌پذیر می‌کند.
 • ریموت میکروفون: از طریق یک میکروفون، صدا به سمعک منتقل می‌شود. این ویژگی برای مکان‌های شلوغ بسیار مناسب است تا بتوانید صدا را به‌طور واضح بشنوید.
 • کام پایلوت وایرلس: به کمک این ویژگی می‌توانید ارتباط بلوتوثی با سایر دستگاه‌ها برقرار کنید. استفاده راحت‌تر و سبک‌تر بودن، از جمله ویژگی‌های آن است.
  اگر می‌خواهید بیشتر با سمعک‌های وایرلس آشنا شوید مقاله، مزایای استفاده از سمعک‌های هوشمند وایرلس یا بلوتوث‌دار را مطالعه کنید.
 • اتصال تلویزیون: این ابزار جانبی قابلیت اتصال به تلویزیون و انتقال صدا به سمعک را برای شما فراهم می‌کند.
 • دکت: این دستگاه باعث انتقال مستقیم صدا به سمعک می‌شود. در نتیجه کمک می‌کند تا افراد کم‌شنوا صدا را با وضوح بیشتری بشنوند.
 • سیستم راجر در سمعک فوناک: گاهی ممکن است برخی از محیط‌ها پر سروصدا و دارای نویز باشد. حتی اگر شنوایی شما به صورت طبیعی باشد، قرارگیری مداوم در این محیط‌ها باعث آسیب گوش شما می‌شود. استفاده از سیستم راجر در این مدل از سمعک‌ها باعث می‌شود تا صدا بدون نویز به گوش شما برسد.

کم شنوایی تاثیر بسیار بدی بر روی روح‌و‌روان فرد می‌گذارد. برای این منظور به افراد کم‌شنوا توصیه می‌شود که نسبت به خرید سمعک به خصوص خرید سمعک فوناک اقدام کنند. برای مشاوره رایگان در مورد خرید سمعک با ما در تماس باشید.

وسایل جانبی سمعک فوناک
وسایل جانبی سمعک فوناک

جهت تعمیر سمعک با کلینیک طنین سمعک تماس حاصل نمایید.

شماره تماس: ٢ -٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...