روش نشنیدن صدا
بهترین راه برای نشنیدن صدا
9 دی 1398
تاثیر طب سوزنی بر کم شنوایی
تأثیر طب سوزنی در درمان کم شنوایی
9 دی 1398

علت کیپ شدن و گرفتگی گوش؛ بارتروما گوش

علت گرفتگی گوش

علت کیپ شدن و گرفتگی گوش

برای بسیاری از افراد ، مشکل کیپ شدن یا سنگین شدن گوش پس از شنا کردن در استخر و یا سرماخوردگی پیش می آید . با این وجود بسیاری از گرفتگی گوش ها دارای دلایل کاملا متفاوتی با این موارد هستند . گاهی از اوقات کیپ شدن گوش می تواند آنقدر اعصاب را مختل سازد که ممکن است فرد دست به کارهای نادرستی نیز بزنید ؛ به عنوان مثال فرد مجبور شود با گوش پاک کن به جان گوش خود بیفتد و یا حتی خودسرانه در داخل گوش خود روغن بریزید! گاهی ممکن است برخی از افراد در جهت مخالف به گوش خود ضربه وارد سازند! در مطالب مربوط به طنین سمعک سعی خواهیم نمود که همه چیز موارد مربوط به گرفتگی گوش، عوامل کیپ شدن گوش و در نهایت شیوه رفع و درمان کیپ شدن گوش آموزش داده شود . در ادامه خواهیم گفت :

 کیپ شدن گوش می تواند نشانه چه مشکلی باشد ؟ لازم به توضیح است امروزه این مشکل بسیار متداول بوده و می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد گردد . خوشبختانه در اکثر اوقات می توان به شیوه های ذکر شده خود را درمان نمود .

خوب است بدانید گرفتگی گوش را می توان از طریق مراجعه به متخصص به راحتی رفع کرد . البته باید توجه داشت که گرفتگی گوش چه با درد و چه بدون درد ،نیاز به معاینه و مراجعه به پزشک متخصص دارد تا رفع گردد .

ممکن است بدون اینکه متوجه شوید ضربه شدید گوش را تجربه کرده باشید. باروترومای گوش شایع‌ترین آسیب مرتبط با غواصی تفریحی است، اما با تکنیک‌های مناسب، کاملا قابل پیشگیری است. در این مقاله در مورد انواع علل و علائم باروتروما گوش، نحوه تشخیص آنها و مهمتر از همه، نحوه جلوگیری از گرفتگی گوش مطالبی را گردآوری کرده‌ایم با ما همراه باشید.

برای رزرو نوبت شنوایی سنجی، مشاوره و خرید سمعک تماس بگیرید.

علل مختلف کیپ شدن گوش :

در مورد علل کیپ شدن گوش لازم است خاطرنشان گردد که کیپ شدن گوش می تواند دلایل بسیار متنوعی داشته باشد . در ذیل آن ها را به صورت فهرست وار ذکر می کنیم :

 • علت اول: تجمع یافتن  جرم و ترشحات طبیعی گوش در مجرای گوش خارجی و مسدود شدن کانال گوش خارجی .
 • علت دوم: انسداد یافتن مجرای شیپور استاش .
 • علت سوم: شنا کردن در استخر .
 • علت چهارم: بروز عفونت در گوش (مثلا سرماخوردگی) .
 • علت پنجم: پرواز با هواپیما و یا صعود به ارتفاعات .
 • علت ششم: بروز مشکلات در گوش میانی .
 • علت هفتم: وجود اختلال در پرده گوش .

در ذیل نیز این دلایل تشریح خواهند شد :

1- تجمع نمودن جرم طبیعی گوش :

جمع شدن جرم و ترشحات طبیعی گوش در مجرای گوش خارجی ، یکی از دلایل متداول گرفتگی و کیپ شدن گوش می باشد که منجر به مسدود شدن کانال گوش خارجی می شود . بهترین روش رفع این مشکل ، شستشوی گوش توسط پزشک می باشد .

آیا شست‌ و شوی گوش توسط پزشک می تواند آسیب رسان باشد ؟

لازم به ذکر است گاهی برخی از افراد به اشتباه بر این باور هستند که جرم‌گیری و شست‌ و شوی داخلی گوش توسط پزشک می تواند بتدریج به سیستم شنوایی آسیب وارد سازد . اما این اعتقاد کاملا اشتباه بوده و ضروری است جرم گوش در صورت تجمع در گوش یا در صورت کهنه بودن ، باید توسط متخصص از طریق شستشو بیرون آورده شود .

وجود سیستم طبیعی بدن برای مقابله با جرم گوش :

می دانیم که خود بدن می تواند به طور طبیعی جرم گوش را دفع کند ؛ اما گاهی اوقات و در بعضی افراد دلایلی هم چون وجود ذرات جسم خارجی در مجرای گوش ، تجمع جرم گوش در اطراف آن ، ورود آب به مجرا یا به دلیل شکل مجرا و رویش موی زیاد در درون مجرای گوش،خارج شدن جرم گوش به طور طبیعی رخ نمی دهد . در چنین مواردی خارج کردن ترشحات و یا شست‌ و شوی گوش بسیار ضروری خواهد بود .

با جرم گرفتگی گوش چه باید کرد ؟

در شرایط جرم گرفتگی گوش ، افراد بدون داشتن درد یا سابقه خاصی از بیماری احساس گرفتگی در گوش خود دارند . گفتنی است حتی در این موارد ، استفاده نمودن از گوش‌ پاک‌ کن اصلا توصیه نمی‌ شود ، مگر آن که افراد  قبلا با کاربرد گوش‌ پاک‌ کن ، تحت نظر متخصص آشنا شده باشند .

لازم به توضیح است انتخاب کردن اندازه یا سایز گوش‌ پاک‌ کن باید با توجه به قطر کانال گوش باشد . همچنین پس از انتخاب گوش‌ پاک‌کن ، لازم است وارد کردن گوش‌ پاک‌ کن به درون گوش خارجی از سمت دیواره فوقانی مجرا انجام شود . بسیار اهمیت دارد که پس از ورود 1 تا 1.5 سانتی‌متر از گوش‌ پاک‌ کن به درون مجرا ، فقط با یک بار چرخش در داخل گوش انجام شود و پس از تمیز شدن دیواره‌های جلویی، کف و دیواره پشتی باید گوش‌ پاک‌کن از گوش خارج شود .

 هرچند وقت یکبار شستشوی گوش باید انجام گردد ؟

در برخی از موارد از شست‌ و شوی گوش برای خروج اجسام خارجی در گوش استفاده می شود . گفتنی است در بعضی مشاغل نیز  تجمع جرم در گوش افراد نیز دیده می‌شود . گاهی اوقات نیز در برخی از افراد شکل مجرا به گونه‌ ای می باشد که جرم گوش به سمت خارج هدایت نمی گردد ، بنابراین شست‌ و شوی دوره‌ای بسیار ضروری خواهد بود .

آیا این گفته درست است که گوش برخی افراد مستعد جرم‌گیری می باشد ؟

متاسفانه این گفته درست است ! گوش برخی افراد، مستعد تجمع جرم گوش بوده و لازم است این افراد از ورود اجسام خارجی به گوش خود ممانعت نمایند یا از ورود آب به گوش خود جلوگیری کنند . البته گفتنی است باوجود مراقبت‌های لازم ؛ باز هم این امکان وجود دارد که جرم گوش در مجرا تجمع نماید . در چنین مواردی، مراجعه نمودن به متخصص به صورت دوره‌ای ، بهترین و اصولی‌ترین کار می باشد .

آیا این مطلب درست است که باید در داخل گوش‌ گلیسیرین ریخته شود ؟

بسیار ضروری است که توجه شود ریختن روغن بچه در گوش باید با تجویز پزشک صورت گیرد و از همین رو ، ریختن گلیسیرین نیز نیاز به مجوز پزشک دارد. زمانی ریختن گلیسیرین در گوش باید انجام گیرد که پزشک متخصص پس از معاینه گوش ، تجمع جرم قدیمی در مجرای گوش را تشخیص دهد . برای بیرون آوردن جرم ابتدا پزشک با تجویز نمودن گلیسیرین برای نرم کردن جرم نموده و بعد اقدام به شست و شو و استخراج جرم گوش می‌ نماید .

چه باید کرد که گوش ها جرم نگیرند ؟

جرم گوش یا « سرومن » تقریبا در تمام افراد ترشح می‌شود . این کار اولا موجب چرب ماندن پوست مجرا شده و همچنین اثر محافظتی برای گوش دارد . با وجود جرم گوش ، حتی حشرات در برخورد با این ماده از بین می روند . چنانچه جرم طبیعی در گوش وجود نداشته باشد ، موجب ایجاد خارش و اگزما در گوش خارجی خواهد شد . گفتنی است در برخی از افراد ، ترشح نمودن بیش از حد جرم به دلیل نوع تغذیه و مصرف زیاد چربی و قند می باشد که با اصلاح عادات غذایی می‌توان میزان ترشح جرم گوش را کاهش داد . روش دیگر ، جلوگیری از ورود ذرات گرد و غبار و مخصوصا اجسام خارجی در گوش می باشد که توصیه می شود رعایت گردد . همچنین روش مناسب دیگر ، مراقبت‌های دوره‌ای برای افراد مستعد است که باید آن را مدنظر داشته باشند.

اگر به مطالعه این موضوع علاقمند هستید، روی لینک جرم گوش کلیک نمایید .

2- انسداد یافتن مجرای شیپور استاش :

انسداد یافتن مجرای شیپور استاش ، دلیل دیگری برای گرفتگی گوش می باشد . این مجرا ارتباط هوایی گوش میانی با فضای حلق را برقرار می‌ نماید که چنانچه این مجرا انسداد یابد ، منجر به کاهش فشار هوای درون گوش میانی شده و بتدریج پرده صماخ به سمت گوش میانی کشیده می‌شود و در این صورت انتقال اصوات به درستی انجام نمی‌ گیرد و در این شرایط فرد احساس کیپ‌شدگی گوش می کند . البته شایان ذکر است در هنگام کاهش شنوایی ناگهانی نیز بیماران احساس کیپ شدن گوش را گزارش می‌کنند که وقوع این مساله به دلیل کاهش شنوایی می باشد . احتمالا بسیاری از افراد فشار زیاد و کم هوا را هنگام مسافرت با هواپیما و قطار را تجربه کرده اند . مثال زیر را در این باره مفید است :

مثال: کیپ شدن و گرفتگی گوش به علت پرواز با هواپیما :

هنگام فرود هواپیما ، از جمله مواردی است که سبب کیپ شدن و گرفتگی گوش و در نتیجه سنگین شدن گوش می گردد .  علت پزشکی این موارد نیز مشخص شده است . در واقع علت این نوع کیپ شدن گوش ، مربوط به شیپور استاش می باشد که رابط میان گوش میانی و بینی است . گفتیم که کار اصلی و وظیفه شیپور استاش ، تنظیم فشار گوش میانی در اثر تغییر فشار هوا می باشد . چنانچه برخی از افراد دچار آلرژی و یا سرماخوردگی باشند ، شیپور استاش به دلیل وجود بیماری و التهاب ناشی از آن قادر به تنظیم فشار  هوا نخواهد بو د. نتیجه آن خواهد شد که در این دسته از افراد، فشار منفی در گوش ایجاد می گردد و در نهایت گوش آن ها کیپ و گرفته می شود . البته لازم به توضیح است که این فشار منفی به مواردی همچون اندازه تغییرات فشار هوا و نیز میزان التهاب و اختلال در عملکرد شیپور استاش نیز بستگی دارد . گفتنی است در موارد حادی که شیپور استاش عملکردی بسیار ضعیف دارد، افراد ممکن است علاوه بر کیپ شدن گوش ، دچار درد بسیار شدید در گوش نیز گردند.

سنگین شدن گرفتگی گوش پرواز هواپیما دلیل کیپ شدن گوش

سنگین شدن گرفتگی گوش پرواز هواپیما دلیل کیپ شدن گوش

دیده شده است در این موارد ، تجمع مایع و خون نیز در گوش اتفاق می افتد و در نتیجه بیمار به صورت همزمان، در گوش خود احساس درد و گرفتگی شدیدی دارد . به همین علت است که همواره توصیه می شود  افرادی که دچار سرماخوردگی و آلرژی می باشند ، حتی الامکان سعی نمایند تا زمانی که بیماری آن ها بهبود نیافته است ، از سفر با هواپیما خودداری کنند . در هنگامی که این افراد مجبور به سفر با هواپیما می باشند نیز توصیه می گردد در هنگام فرود هواپیما، آب نبات بمکند و یا آدامس بجوند . این امر باعث خواهد شد که شیپوراستاش گوش در این افراد مدام باز و بسته شده و دچار فشار منفی و کیپی شدن گوش نگردند .

همان طور که قبلا ذکر نمودیم وجود اختلال و مشکل در شیپور استاش همیشه در هنگام اختلال فشار خود را نشان می دهد . به صورت دقیق تر و علمی تر ، فشار هوایی که داخل گوش و پشت پرده میانی گوش است، همواره باید با فشار هوای خارج از گوش یعنی هوای محیط برابر باشد . در صورت عدم برابر یفشار ، ممکن است هوا به مرور جذب گردیده و مایع در گوش میانی تجمع گردد. در نهایت در این حالت در فرد می تواند  «اوتوسروز» ایجاد شود .

از این رو جهت همواره به افرادی که شیپور استاش آن ها دچار اختلال و مشکل می باشد توصیه می شود که در هنگام سفر با قطار ، هواپیما و یا کشتی، از آدامس و یا آبنبات استفاده کنند. زیرا جویدن آدامس و یا خوردن آبنبات همراه با حرکات کام بوده و مانع از کیپ شدن گوش و رفع و تعادل یافتن هوا می شود .

استفاده از آدامس برای رفع گرفتگی گوش

استفاده از آدامس برای رفع گرفتگی گوش

هشدار: اختلال در عملکرد شیپور استاش باید جدی گرفته شود :

پزشکان همواره توصیه می کنند که اختلال در عملکرد شیپور استاش به شدت جدی گرفته شود . شاید استفاده از چند آدامس و آبنبات به ظاهر کاری کاملا سطحی باشد، اما عدم استفاده از آن می تواند زیان های جبران ناپذیری به بار آورد . چون ممکن است کیپ شدن گوش به حدی رخ دهد که حتی پرده گوش پاره گردد ! به همین علت توصیه می گردد افرادی که به ارتفاعات صعود می کنند نیز آدامس و آبنبات همراه خود داشته باشند.

3- شنا نمودن در استخر :

گاهی افراد پس از شنا نمودن در استخر و تماس با آب ، احساس سنگینی گوش را گزارش می نمایند . در واقع می تواند گفت سنگین شدن گوش پس از شنا نمودن در استخر، می تواند به طور کلی دو علت زیر را داشته باشد :

علت اول: علت اول که بسیار شایع است ، جرم گوش می باشد. از آنجایی که در گوش بسیاری از افراد، جرم وجود دارد ،  وقتی آنها وارد آب می شوند، این جرم ها مقادیر زیادی آب را به خود جذب می کنند. گفتنی است این جرم پس از جذب آب می توانند دچار تورم و افزایش حجم شده و سبب می شوند که کانال گوش بسته شود. به دلیل است که افراد پس از شنا احساس سنگینی در گوش را حس خواهد می کنند .

شنا از مهم ترین علت کیپ شدن ناگهانی گوش

شنا از مهم ترین علت کیپ شدن ناگهانی گوش

در این حالت و برای پیشگری از کیپ شدن و گرفتگی گوش  لازم است افراد پس از استخر حتما گوش خود را خشک نمایند و سعی کنند که از وارد کردن اجسام خارجی مثل گوش پاک کن ، دستمال کاغذی و یا سایر اجسام خارجی را برای تمیز کردن گوش خود خودداری کنند . عموما جرم هایی که باعث کیپ شدن گوش می شوند ، به کمک ساکشن از گوش خارج می گردند .

علت دوم: علت دوم کیپ شدن گوش در شناگران که به مراتب مهم تر از مشکل اولی است تورم کانال گوش خارجی است . گفتنی است این تورم در مراحل پیشرفته تر، می تواند حتی باعث صرع و یا کیپ شدن گوش گردد . لازم به توضیح است این نوع تورم ها، نیاز به درمان دارند و با آب استخر هایی که دارای مواد شیمیایی بیش از حد مجاز می باشند ، تشدید می شوند. بنابراین این دسته از افراد باید از رفتن مرتب به استخر، خودداری نموده و از داروهای موضعی تجویز شده توسط پزشک، برای رفع کیپ شدن گوش خود بهره ببرند. باید توجه داشت که این نوع تورم هیچ گونه ارتباطی به عفونت های گوشی ندارد.

4- وجود التهاب و عفونت گوش ( مانند سرماخوردگی) :

علت کیپ شدن ناگهانی گوش تحت اثر سرماخوردگی

علت کیپ شدن ناگهانی گوش تحت اثر سرماخوردگی

گاهی اوقات ، افراد از کیپ شدن و سنگین شدن قوه شنوایی خود پس از سرماخوردگی شکایت دارند . علت اصلی کیپ شدن گوش ها پس از ابتلا به سرماخوردگی ، عفونت گوش میانی است. لازم به توضیح است الزاما هر کسی که به بیماری سرماخوردگی مبتلا شود، دچار این نوع گرفتگی گوش نمی گردد . برای درمان این نوع عفونت نیز می توان به پزشک مراجعه کرد و از داروهای تجویز شده استفاده نمود .

همیشه وجود التهاب ها و عفونت در گوش خارجی، یکی از مهم ترین دلایل کیپ شدن گوش بوده است. در چنین مواردی ، می توان گفت علاوه بر کیپ شدن و گرفتگی گوش ، کانال گوش خارجی به قدری ملتهب و متورم می شود که این کانال به کلی مسدود می گردد . علاوه بر آنها ، وجود ترشحات عفونی هم باعث می گردد که گرفتگی گوش به مراتب شدیدتر شود . از این رو  همواره بر این نکته تاکید می گردد که چنانچه علت گرفتگی گوش، وجود عفونت گوش خارجی است، بایستی پس از تمیز و ساکشن شدن گوش، حتما عفونت و التهاب آن یا قارچ درمان شود .

درکل باید عنوان نمود که علت التهاب گوش ، یا  میکروب است و یا قارچ . شایان توجه است علائم این دو نیز با هم متفاوت هستند . در مواردی که التهاب گوش به علت قارچ می باشد ، افراد علاوه بر کیپ شدن و گرفتگی گوش، دچار خارش گوش نیز می گردند . از سویی دیگر زمانی که میکروب عامل آن باشد ، گوش درد خواهد داشت .

5- وجود مشکلات گوش میانی :

گاهی می توان علت اصلی این مشکل را در گوش میانی یافت . چنانچه در گوش میانی ترشح مایع وجود داشته باشد، آنگاه مایعی در پشت پرده گوش جمع می گردد و احساس سنگینی و گرفتگی گوش به سراغ بیمار خواهد آمد . در برخی اوقات ، به صورت کلی گوش دچار عفونت است .

عفونت گرفتگی گوش می تواند علت سنگینی گوش باشد

عفونت گرفتگی گوش می تواند علت سنگینی گوش باشد

گفتنی است در فرادی که مشکلی در گوش میانی آنها وجود دارد ، به غیر از مسئله گرفتگی و کیپ شدن گوش، مشکل سنگینی و کاهش شنوایی نیز وجود دارد . در این افراد توصیه می شود علاوه بر تمیز کردن گوش خود، حتما نسبت به درمان عفونت و تجمع مایع نیز اقدام نمایند. در کودکان ، مشکل تجمع مایع در پشت پرده گوش، بیشتر مشاهده می گردد که علت آن نیز معمولا بزرگی لوزه سوم است. از آنجایی که این لوزه بر روی شیپور استاش فشار زیادی را  وارد می سازد ، می تواند عملکرد گوش را به طور کلی مختل سازد. برای درمان این مشکل در ابتدا  لازم است به سراغ درمان عفونت لوزه رفته و در مراحل بعد نسبت به رفع هر مشکلی که سبب کیپ شدن و گرفتگی گوش شده است، اقدام شود .

6- وجود مشکلات در پرده گوش :

گاهی علت سنگینی و گرفتگی گوش، مربوط به پرده گوش است . چنانچه پرده گوش به علت التهاب ، ضخامت بیش تری پیدا نماید و یا به هر دلیلی حالت ارتجاعی خود را  از دست دهد، شخص احساس کیپ شدن و یا گرفتگی در گوش خود خواهد داشت . در چنین مواردی ، مراجعه به شنوایی سنجی مهم ترین کاری است که می بایست انجام داد .

مفتخریم اعلام داریم که کلینیک شنوایی سنجی طنین سمعک با بیش از 25 سال سابقه در مرکز تهران، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. برای مشاهده اطلاعات تماس، روی لینک زیر کلیک فرمایید:

تماس با ما

گاهی تشخیص این مورد نیز اندکی دشوار می باشد تا حدی که برخی از پزشکان که تجربه نسبتا کم تری دارند، با مشکل مواجه خواهند شد. چرا که در بسیاری از موارد ، بیمارانی که دچار سنگینی گوش یا کاهش شنوایی هستند  آن را به صورت کیپ شدن و گرفتگی گوش توصیف می نماید. گفتنی است در این موارد استفاده از سمعک می تواند مشکل فرد را حل کند . خوب است بدانید امروزه انواع مدل های سمعک نامرئی در بازار موجود می باشد که می توان بدون دیده شدن، ضعف شنوایی را جبران نماید. برای مشاهده قیمت ها بر روی لینک قیمت سمعک کلیک نمایید.

طولانی شدن کیپی و گرفتگی گوش :

شایان ذکر است گاهی کیپ شدن و گرفتگی گوش طولانی مدت می شود. یک راه بسیار موثر در هنگام طولانی شدن کیپ شدن و گرفتگی گوش، این است که فرد شروع به خمیازه کشیدن کند. هم چنین فرد می تواند با استفاده از یک حوله ، بخار آب گرم را تنفس کند . بدین ترتیب با انجام این کارها هوا از داخل سینوس ها آزاد گشته و در نهایت از راه گوش خارج خواهد شد.

سنگین شدن گوش (گرفتگی گوش چپ)

سنگین شدن گوش (گرفتگی گوش چپ)

در پایان لازم به توضیح است چنانچه مشکل کیپ شدن گوش از طریق تنفس عمیق از راه بینی و یا تکان دادن ماهیچه های فک رفع نشود ، لازم است حتما به پزشک مراجعه نمود . اما در کل تجربه نشان داده است که در بسیاری از موارد می توان به استفاده از بخور، تمام مجاری تنفسی را باز نموده و به رفع کیپ شدن و گرفتگی گوش کمک فراوانی کرد .

باروتروما چیست؟

باروتروما نوعی آسیب بافتی است و زمانی رخ می‌دهد که گاز موجود در حفره‌های مختلف بدن به دلیل تغییر در فشار محیط، فشرده یا منبسط شود. است (“بارو” به فشار و “تروما” به آسیب اشاره دارد).

علل  و دلایل باروتروما

باروتروما معمولا در اثر فشار مخرب، از جمله، هنگام غواصی، در طول سفر هوایی، تغییرات سریع ارتفاع یا در نتیجه انفجار رخ می‌دهد. این بیماری می‌تواند گوش‌ها، ریه‌ها، دستگاه گوارش، قسمتی از صورت که با ماسک غواصی پوشانده شده است یا سینوس‌های شما را تحت تاثیر قرار دهد.

شدیدترین باروتروما یا گرفتگی گوش در ابتدای شیرجه و هنگام فرود آمدن در آبهای عمیق رخ می‌دهد. سپس فشار محیط افزایش می‌یابد و از فشاری که در حفره‌های پر از هوا وجود دارد منحرف می‌شود. بدن شما باید این تفاوت را جبران کند. اگر به دلیل تورم غشای مخاطی، مثلاً به دلیل سرماخوردگی، بینی بسته شود، جبران آن مشکل یا غیرممکن است. اگر فشار محیط در اعماق بیشتر آب افزایش یابد، فشار منفی نسبی در بدن ایجاد می‌شود. این مورد می‌تواند باعث ترکیدن پرده گوش شما شود.

از دیگر علل شایع باروتروما مسافرت هوایی است. اینکه آیا باروتروما واقعا اتفاق بیفتد بستگی به ارتفاع، نوع پرواز و مسافر دارد. مطالعه‌ای بر روی مسافران خطوط هوایی نشان داد که 20 درصد از بزرگسالان و 40 درصد از کودکان پس از فرود، فشار منفی گوش میانی را تجربه کرده‌اند و 10 درصد از بزرگسالان و 22 درصد از کودکان علائم قابل مشاهده آسیب پرده گوش را داشتند.

باروتروما گوش در چه عمقی احتمال دارد؟

باروتروما در گوش می‌تواند در هر عمقی رخ دهد، اما در اعماق کم، جایی که تغییر فشار در هر پا بیشترین میزان را دارد، شایع‌تر اسشت.

هنگامی که اختلاف فشار بین گوش میانی و گوش خارجی بیشتر از حدود 2 psi (پوند بر اینچ مربع) باشد، پرده گوش غواص به قدری منحرف می شود که می تواند احساس درد و ناراحتی کند.این اختلاف فشار را می توان با پایین آوردن 4-5 فوت بدون یکسان سازی ایجاد کرد.

برای رزرو نوبت شنوایی سنجی، مشاوره و خرید سمعک تماس بگیرید.

باروتروما گوش میانی

گرفتگی یا باروتروما گوش میانی با سرگیجه، درد، زنگ زدن در گوش و خونریزی از گوش مشخص می‌شود. این مشکل می‌تواند منجر به عفونت و عفونت گوش میانی شود.

باروتروما گوش داخلی

علائم باروتروما گوش داخلی عبارتند از:

گوش درد

مشکلات شنوایی

اختلالات تعادل

سرگیجه چرخشی

سوت های گوش

ناشنوایی

تهوع و استفراغ

اگر علائم بعد از غواصی ادامه پیدا کرد، باید فوراً برای تشخیص باروتروما گوش به پزشک گوش، حلق و بینی مراجعه کنید. پزشک برای شما درمان باروتروما گوش و درمان قطعی باروتروما گوش را تجویز خواهد کرد.

چگونه یک غواص می‌تواند از باروترومای گوش جلوگیری کند؟

 • اگر مریض هستید شیرجه نزنید. شیپورهای استاش ممکن است در زمان بیماری مسدود یا متورم شوند و اجازه یکسان سازی کارآمد را ندهند.
 • تعادل درست را یاد بگیرید.
 • هرگز به زور سعی نکنید یکسان سازی را انجام دهید.
 • اگر مشکلات مکرر در برقراری تعادل دارید، برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که این تعادل را روزانه در خشکی انجام دهید. با تمرین، تعادل آسان‌تر می‌شود، البته گر بدن خود را برای متعادل شدن درست تمرین دهید.
 • از گوش گیر، کلاه محکم یا سایر وسایلی که می‌توانند هوا را در گوش خارجی حبس کنند استفاده نکنید.
 • در صورت داشتن علائم باروتروما خفیف شیرجه نزنید. غواصی کردن بیشتر فقط میزان آسیب را بیشتر می‌کند.

درمان‌های خانگی گرفتگی گوش

 1. حمام بخار برای گرفتگی گوش

یک داروی خانگی ملایم و دلپذیر برای پاکسازی گوش‌های گرفته، حمام بخار با بابونه به مدت حداقل ده دقیقه است. برای این کار، یک قاشق غذاخوری بابونه را درون دو لیتر آب داغ بریزید. اگر آب کمتر باشد سریعتر خنک می‌شود. سر خود را با حوله بپوشانید و گوش گرفته شده را روی بخار بگیرید.

بابونه جرم گوش خشک را حل می‌کند، مجرای گوش را تمیز می‌کند و باکتری‌ها را از بین می‌برد. بعد از حمام بخار می‌توانید گوش خود را با آب ولرم بشویید. اگر دو گوش انسدادی دارید، باید آنها را یکی پس از دیگری بخار بدهید و سپس بشویید. در غیر این صورت جرم گوش ممکن است در این مدت دوباره خشک شود.

   2.تمیز کردن گوش‌های گرفته شده با آب نمک

یکی دیگر از راه های ملایم برای رفع گرفتگی گوش، تمیز کردن آن با آب نمک است. همچنین می‌توانید از آب نمک برای پاک کردن جرم گوش برای نوزادان و کودکان نوپا استفاده کنید.

برای این کار یک قاشق چایخوری نمک را در 100 میلی لیتر آب ولرم حل کنید. مقداری را در گوش گرفته قرار دهید و بگذارید 10 تا 15 دقیقه روی آن بماند ، در این حین می‌توانید گوش را با پنبه ببندید. سپس آن را با آب ولرم کاملا بشویید.

     3. گوش‌های دچار گرفتگی را با روغن باز کنید

روغن می‌تواند در برابر گرفتگی گوش کمک کند زیرا چربی‌ها را حل می‌کند. روغن بادام برای این کار بهترین است، اما استفاده از روغن زیتون نیز موثر است. از با‌کیفیت ترین روغن‌های گیاهی ارگانیک موجود در بازار استفاده کنید تا هیچ گونه مواد مضری وارد گوش شما نشود. برای درمان گرفتگی گوش در این روش فقط به چند قطره روغن نیاز دارید.

برای این روش مقداری روغن گرم کرده و چند قطره در گوش آسیب دیده بریزید. اجازه دهید روغن حداقل به مدت پنج دقیقه روی آن بماند. اگر گوش را با پنبه ببندید، می توانید اجازه دهید یک شب روغن درون گوش بماند. سپس گوش را با آب ولرم به خوبی شستشو دهید.

سخن آخر

برای جلوگیری از تشکیل پلاک, جرم گوش، بهتر است به طور مرتب گوش ها را با یک محصول مناسب تمیز کنید. روش تمیز کردن ترجیحی محلولی از آب و نمک دریاست. همچنین بهداشت منظم گوش می‌تواند از تجمع جرم گوش در مجرای گوش و گرفتگی گوش پیشگیری کند. برای پیشگیری از باروترومای گوش نیز کافیست به نکات گفته شده در بالا عمل کنید. اگر از مشکلات کم شنوایی رنج می‌برید و به دنبال خرید سمعک هستید، می‌توانید از طریق همین سایت اقدام کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 27 میانگین: 3.7]

17 Comments

 1. عسل گفت:

  خیلی خیلی ممنون که به صورت کامل و شامل همه چیز رو بی دریغ توضیح میدین .
  امیدوارم که موفق و پیروز باشین.

 2. صبا گفت:

  سلام مرسی از اینکه اطلاعات رو به طور دقیق دراختیارمون قرار دادیدبا آرزوی موفقیت برای شما

 3. حسن گفت:

  سلام من چند ساله پیش پرده گوشه چپم پاره شد رفتم دکتر گفت خودش خوب میشه الان فکر میکنم گوشم داره شنوایی شو از دست میده چیکار کنم؟

 4. عیسی گفت:

  باسلام من دوبارجراحی پرده گوش انجام دادم
  شنوای من خوب نشده الان شش ماه پیش جراحی شدم امادکترمیگه شیپورگوشت گرفته شده نمیزاه پرده
  کاملاخوب بشه هرکاری کردم شیپوربازنمیشه چندبارپیش دکتررفتم اسپری خارجی داده بازنمیشه
  آخرین ره چیست …

 5. منصوره گفت:

  با تشکر از مطالب مفید شما

 6. مهدی گفت:

  با عرض سلام من مدت۴ سال است که از گرفتی گوش رنج میبرم وگوش هایم سنگین میشود به پزشک هم مراجعه کردم و گفتن از انحراف بینی است ولی بعد از عمل باز هم همان مشکل را دارم بطوری که وقتی که فعالیتی میکنم وراه میروم دچار مشکل هستم ووقتی سرم را پایین می اندازم به کلی رفع میشود ولی دوباره وقتی سرمو بالا میارم میگیرد دکتر ها تا حدودی جوابم کردن مشکل من کجاست ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • هم وطن گفت:

   پیشنهاد می کنم از طب معجزه گر اسلامی که توسط آیه الله تبریزیان ارایه شده استفاده کنید
   در این طب بکمک نسخه های معجزه گر اهل البیت علیهم السلام تاکنون خیلی از مریضی های عجیب و غریب را درمان کرده اند مثل سرطان خون در حدود ده روز و …
   آدرسشون در اینترنت هست.

  • فاطمه گفت:

   سلام من هم مشکل شمارو دادم انحراف بینی و سینوس فکی چون نمیتونستم خوب نفس بکشم گوشم دقیقا مثل شما میشد الان از دارو و اسپر بینی استفاده کردم خیلی بهتر شده
   دندون عقلتون رو هم بکشین اگه نکشیدین من عکس که گرفتم از دندونام دندون عقلم تو لثه بود با جراحی کشیدم گوشم بهتر شد
   حتما برا سینوس هاتون دکتر برین ممکن چرکی میشن راه دماغ رو میبندن و گوشتون اینجوری میشه
   من مسواک که میزنم هم ب تنفسم کمک میکنه

 7. ألكس گفت:

  بد نبود ولي نتيجه نگرفتم

 8. یاسر گفت:

  درود
  من یه دستمال کاغذیه خیس رو موقع خواب تو گوشم کردم بعدا ک درشون اوردم گوش چپم سنگین شده و ازین گوشم خیلی کم میشنوم امکان اینکه آب دستمال کاغذی مونده باشه یا یه تیکه از دستمال مانده باشه هست؟

 9. Golgoon گفت:

  سلام ممنون بابت تو ضیحات کامل و جامع شما …استفاده کردم …روز و شب بر شما خوش 🌹🌹🌹

 10. مهدیه گفت:

  خیلی جامع و کامل توضیح داده بودین واقعا یکی از مشکلات خود منم همین کیپ شدن گوش بود که امروز رفتم و گوشم رو شستشو دادم درست شد… با امید موفقیت برای شما

 11. فرشته گفت:

  سلام خسته نباشید من گوشم موقع خواب یه هفتس دو طرفش کیپ میشه با خمیازه ام اصلا باز نمیشه خیلی اذیت میشم چیکار کنم

 12. Mirzaie گفت:

  سلام باید برای ویزیت و معاینه به صورت حضوری مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...