تاثیر مشکلات شنوایی بر حافظه
تاثیرات مشکلات شنوایی بر حافظه
8 دی 1399
روش کار سمعک ها
روش کار سمعک ها
8 دی 1399

میگرن و مشکل شنوایی

میگرن

طبق آخرین مطالعات ، مشخص شده است که میگرن بیش از آنچه فکر می کردیم می تواند بر روی شنوایی انسان تأثیر بگذارد .

طبق تحقیقات اخیر ، افرادی که دچار سردردهای شدید ، به ویژه میگرن می شوند ، در برخی موارد بیشتر دچار مشکل شنوایی می شوند .
از آنجایی که دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود فردی شنوایی خود را از دست بدهد و یا دچار نوعی از کم شنوایی باشد، همچون از متولدین شرایط خاص گرفته تا افرادی که به دلیل تصادف یا جراحت توانایی شنیدن را از دست می دهند .
برای افرادی که دچار سردردهای میگرنی مکرر یا ناتوان کننده هستند ، کنترل منظم شنوایی مهمتر از آن است که فکر می کنید . میگرن می تواند به تنهایی مشکل ساز باشد ، اما اگر با سایر شرایط ترکیب شود ، عوارض آن شدیدتر خواهد بود . اما متحمل شدن از دست دادن شنوایی همراه با میگرن به چه معناست؟ ما برای ارائه یک نمای کلی دقیقاً از چگونگی ارتباط این شرایط و معنای آن برای شنوایی شما به طور کلی به همه موارد پرداخته ایم.

میگرن چیست؟

میگرن و مشکل شنوایی

اگر در زندگی خود هرگز سردرد تجربه نکرده اید ، این غیر معمول نیست . به عنوان مثال فقط حدود 12٪ از ایرانی ها از میگرن رنج می برند . گرچه آسان است که به این شرایط عصبی فقط به عنوان یکی از انواع سردردها فکر کنیم ، سردردهای میگرنی به دلیل شب نشینی ، کم آبی بدن یا فقط احساس کمبود می تواند بسیار شدیدتر از درد معمول سر شما باشد .

برخی از علائم مهم حملات میگرن که به سردردهای ثانویه نیز معروف هستند ، درد از نوع ضربان دار است . علاوه بر این حساسیت به صدا و نور ، حالت تهوع و استفراغ و حتی تغییر در بینایی از دیگر علایم میگرن است . تغییرات بینایی می تواند از تاری دید گرفته تا دیدن هاله ها که غالباً نقاط روشن یا خطوط دید هستند ، باشد . درد در کنار سر نیز یک علامت کلاسیک است . با وجود این لیست ، هیچ راهی برای ابتلا به میگرن وجود ندارد در واقع میگرن بیشتر نتیجه یک بیماری ارثی است تا یک بیماری زمینه ای . بسیاری از افراد مبتلا به میگرن بدون هاله یا علامت میگرن هستند که تحت تأثیر صدا قرار می گیرند . برای برخی افراد ، میگرن پاسخی به استرس یا اضطراب است . از نظر دیگران ، سردرد مزمن یک قسمت منظم ناخواسته از زندگی است .

چه ارتباطی بین میگرن و کاهش شنوایی وجود دارد؟

ارتباط بین میگرن و کاهش شنوایی

در حالی که این نوع سردرد می تواند به تنهایی مشکل ساز باشد ، نگرانی واقعی در مورد این میگرن تأثیرات اضافی است که می تواند ایجاد کند . طبق مطالعه ای که توسط گروه عصب شناسی و روانشناسی دانشگاه مصر انجام شده است ، این نوع سردرد یک بیماری عصبی است که می تواند تأثیر مستقیمی بر توانایی شنیدن شما داشته باشد . از طریق آزمایش گسترده ، محققان آن ها دریافتند که میگرن می تواند به طور مستقیم بر پاسخ مغز به صدا در طول زمان تأثیر بگذارد . این ممکن است به دلیل کمبود جریان خون باشد .

میگرن همی پلژی نوعی سردرد در خانواده میگرن است که احتمال دارد منجر به برخی مشکلات شنوایی شود . به عنوان مثال یکی از عوارض میگرن های شدید ، میتواند باعث اختلالات بینایی و یا حتی فلج فرد مبتلا شود . برخلاف میگرن های معمولی ، این میگرنها از نظر جسمی به طرز باورنکردنی ناتوان کننده هستند . این عاملی است که ممکن است منجر به عوارض بعدی مانند کاهش شنوایی درفرد شود .

کدام مشکل کم شنوایی با میگرن ارتباط دارد؟

میگرن

بر اساس تحقیقات دانشگاه دانشگاه مصر و همچنین مطالعات بیمارستان عمومی جانبازان چین تایپه ، افرادی که از این مشکل رنج می برند تقریباً دو برابر احتمال ابتلا به کم شنوایی از نوع حسی عصبی وجود دارد . به دلیل افت شنوایی حسی عصبی ناگهانی ، این نوع خاص از مشکلات شنوایی خود را به عنوان کاهش سریع شنوایی نشان می دهد . که می تواند در یک گوش یا هر دو گوش رخ دهد و به تدریج در طی چند روز یا بلافاصله اتفاق می افتد .

کاهش شنوایی حسی عصبی که نتیجه درگیری حلزون شنوایی و اعصاب مرکزی شنوایی است نوع خاصی از کاهش شنوایی است و با کاهش شنوایی انتقالی که مربوط به اختلال سیستم انتقال صدا در گوش میانی و خارجی است متفاوت است . این تحقیق نشان داده است که مبتلایان به میگرن به احتمال زیاد کاهش شنوایی حسی عصبی را تجربه می کنند که نشان می دهد ارتباطی بین این دو مشکل عصبی وجود دارد که هنوز باید مورد تحقیق قرار گیرد . گرچه میگرن مطمئناً تنها دلیل کاهش شنوایی نیست ، اما خطری است که افراد کمتری در مورد آن می دانند. بنابراین اهمیت آگاهی در مورد آن باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
شما عزیزان می توانید برای ارزیابی شنوایی و خرید سمعک با کلینیک تخصصی شنوایی و سمعک ((طنین سمعک )) تماس حاصل نمایید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

✅ارزیابی شنوایی

✅ مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

✅مشاوره کودک و خانواده

✅اختلالات یادگیری

✅اختلالات گفتار و زبان

✅مشکلات وسواس و اضطراب

✅مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
✅ و ...