هشدار: اختلال شنوایی در کودکان را به شدت جدی بگیرید!

هشدار: سمعک برای هر دو گوش به صورت همزمان حتما لازم است !
15 آذر 1395
مشکل خارش گوش، علل و درمان آن
15 آذر 1395

هشدار: اختلال شنوایی در کودکان را به شدت جدی بگیرید!

شاید باورتان نشود اما اختلال شنوایی آن قدر مهم است که می توان گفت درک کودکان با اختلال شنوایی از محیط 70 درصد کم تر از سایر کودکان است! لحظه ای به این عدد فکر کنید! یک کودک دچار اختلال شنوایی 70 درصد کم تر از یک کودک دیگر می تواند محیط را درک کند! باورتان می شود؟

علی رغم این که رسانه های مختلف همواره درباره تشخیص اختلالات شنوایی کودکان هشدار داده اند، اما هنوز هم بسیاری آن را جدی نمی گیرند. اختلال شنوایی مادرزادی حتی هنوز برای قشر زیادی از مردم کشور شناخته شده نیست! در این نوشتار این مسئله را بررسی می کنیم.

آیا می دانید اختلال شنوایی دقیقا چیست؟ اختلال شنوایی در حقیقت یک نوع معلولیت پنهان است. معلولیتی که بسیاری از کودکان از بدو تولد با آن مواجه هستند. نکته بسیار مهم درباره اختلال شنوایی، تشخیص سریع و اقدام برای درمان است. اگر اقدام برای درمان زود انجام نشود، ممکن است به علت افت تکلم و همچنین اختلال شناختی کودک از محیط اطراف، ارتباطات اجتماعی کودک به شدت افت پیدا کند. بدین صورت که کودک دیگر به حالت عادی قادر به ایجاد ارتباط با دیگران نخواهد بود. این صدمه و آسیب به سبک زندگی آینده کودک، تنها در اثر یک سهل انگاری و تعلل والدین ایجاد خواهد شد.

%d9%85%d8%b4%da%a9%d9%84-%d8%b4%d9%86%d9%88%d8%a7%db%8c%db%8c-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9

در حقیقت اختلال شنوایی در برخی نوزادان، نسبت به سایر اختلالات امری کاملا شناخته شده است. این اختلال به عنوان شایع ترین نقیصه مادرزادی رده بندی می شود. به همین علت سازمان بهزیستی در این جهت گام برداشته و سعی در ایجاد مراکز و انجام مشاوره ژنتیک قبل از بارداری برای خانواده هایی که سابقه اختلالات شنوایی دارند نموده است. علاوه بر همه این ها، در موارد ازدواج های فامیلی، بایستی غربالگری به شکلی پیشرفته انجام شده و تشخیص و مداخله پس از تولد به سرعت انجام پذیرد. چرا که اختلالات شنوایی نیز یک نوع معلولیت بوده و به طور کلی معلولیت ها در ازدواج های فامیلی به مراتب بیش تر هستند.

نباید از این نکته فراموش کرد که در صورتی که غربالگری شنوایی در سن زیر یک ماهگی صورت پذیرفته و تا 6 ماهگی اولین مداخله برای درمان انجام شود، کودک می تواند همانند سایر کودکان به خوبی تکلم پیدا نموده و عوارض افت و مهارت های زبانی و یا اجتماعی و شناختی اش به حداقل یا صفر کاهش یابد. به همین دلیل همواره بر این نکته تاکید می شود که والدین در صورت مشکوک شدن به وجود اختلال شنوایی در کودک، هر چه سریع تر به یک کلینیک شنوایی شناسی مراجعه نمایند.

%d8%b4%d9%86%d9%88%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%b3%d9%86%d8%ac%db%8c-%da%a9%d9%88%d8%af%da%a9

در مجموع در مورد کودکان همواره توصیه می شود که خانواده ها در اسرع وقت برای معاینه شنوایی به کلینیک شنوایی شناسی حرفه ای و متخصص مراجعه نمایند. کلینیک شنوایی شناسی، در وهله اول مشکلات شنوایی را تشخیص داده و در مرحله دوم سعی در تامین وسایل توانبخشی به افراد دارد. تشخیص به موقع و استفاده سریع از وسایل توانبخشی برای کودکان سبب می شود که کودک در آینده در کنار بچه های عادی به دانشگاه برود. در حال حاضر، حدود 2500 دانشجوی کم شنوا و ناشنوا در کشور داریم که به سادگی همانند دیگران به ادامه تحصیل مشغولند. اما این امر نیازمند تشخیص و اقدام فوری است.

طنین سمعک: مرکز خرید سمعک با ارائه ارزان ترین قیمت سمعک و گفتاردرمانی تهران

2 Comments

  1. Avatar مبین گفت:

    پسرخاله من یه مدت بود مشکل شنوایی داشت ولی توجه نکردن بدتر شد
    خیلی خوب بود مطلبتون سپاس

  2. Avatar آرین گفت:

    خیلی مطلب خوب و مهمی بود واقعا درود بر شما کمکم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *