درمان وزوز گوش چیست؟
درمان وزوز گوش با سمعک
10 آذر 1400
اینفوگرافیک نکات لازم هنگام خرید سمعک
10 آذر 1400

مراقبت از کسانی که کم شنوایی دارند.

مرقبت از افراد کم شنوا

با افزایش سن، زندگی متفاوتی را تجربه می‌کنیم. ما مسئوليت‌های بیشتر و تعهدات بیشتری خواهیم داشت. حتی ممکن است که متوجه شویم افراد زندگی ما و کسانی که به آن‌ها اهمیت می‌دهیم، نیاز به کمک و مراقبت بیشتری دارند. اگر این برای شما آشنا به نظر می‌رسد، شما ممکن است مراقب خانواده خود باشید. یکی از مهم‌ترین کارهایی که ممکن است باید آن را انجام دهید مراقبت از افراد کم شنوا است. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که برای کمک موثرتر به عزیزان خود چه اقداماتی می‌توانید انجام دهید. احتمالا شما در نحوه برخورد خود یا نقش خود تا حالا فکر کرده‌اید. اگر مدیریت کم شنوایی در سنین بالا بخشی از این نگرانی‌ها است، طنین سمعک در این‌جا به شما کمک می‌کند تا نشانه‌های کم‌شنوایی را مشاهده کنید.

آیا شما مراقب هستید؟

هر کسی می‌تواند مراقبت از افراد کم شنوا را بر عهده بگیرد. اگر مراقب والدین بیمار یا سال‌خورده هستید، یا مراقب دوستان و نزدیکان خود هستید، یا اگر از جمله افرادی هستید که برای دیگران اهمیت دارید، نقش مهمی خواهید داشت. ممکن است با افراد دیگر زندگی بکنید یا خیر، با آن افراد رابطه داشته باشید یا خیر، اگر به مدیریت زندگی روزمره دیگران به غیر از خودتان کمک می‌کنید، شما یک مراقب هستید.

این یک مسئوليت بزرگ است و مهم‌است بدانيد كه تنها نيستيد. به گفته اتحاديه مراقبين خانواده حدود 44 ميليون آمريكایی سالانه ۳۷ میلیارد ساعت مراقبت بدون حقوق و غیر رسمی برای اعضای بزرگسال خانواده و دوستان مبتلا به بیماری‌ها یا شرایط مزمن ارائه می‌دهند. بسیاری از مردم با کمک جزیی یا بدون کمک حرفه‌ای با این چالش‌ها و مشکلات کنار می‌آیند. از این تعداد افراد، درصد قابل توجهی به دلیل کم‌شنوایی ناشی از آسیب و یا سن نیاز به کمک خواهند داشت. پس امروزه مراقبت از افراد کم‌شنوا یک مسئله عادی است. 

کاهش شنوایی مرتبط با سن

وقتی که افراد به مراقبین فکر می‌کنند، کمک به مدیریت نشانه‌های کم‌شنوایی اولین چیزی نیست که به ذهن می‌آید، به ویژه وقتی به عنوان یک نقطه اصلی مراقبت مطرح می‌شود. اما بخش بزرگی از دوران پیری، مربوط به مشکلات شنوایی یا مراقبت از شنوایی است. و اگر در موقعیت مراقبت قرار داشته باشید، ممکن است مراقبت از افراد کم شنوا بخش مهمی از مسئولیت های شما باشد.

مراقبت از افراد دارای کم شنوایی
مراقبل از افراد ناشنوا

کاهش شنوایی شرایطی است که هرگز به مدت طولانی به صورت خودبه‌خود وجود ندارد. بیماری کاهش شنوایی درمان نشده، در طولانی مدت می‌تواند منجر به بد شدن حال روانی و خروج از اجتماع و انزوا شود. اگر نشانه‌هایی از مشکلات مربوط به کم‌شنوایی در شما دیده می‌شود، بهتر است فورا و در مدت زمان کوتاه به متخصص شنوایی مراجعه کنید، زیرا مداخله و درمان زودهنگام این بیماری می‌تواند به جلوگیری از بسیاری از عوارض جانبی کمک کند. حتی در صورت انجام این‌ کارها، کم‌شنوایی نیاز به توجه و مراقبت مداوم دارد. یعنی مراقبت از افراد کم شنوا نکته بسیار مهمی است که حتما باید به آن توجه کرد. یعنی مراقبت توانایی شنیدن، درک صدا و درک گفتار در برابر سر و صدای پس‌زمینه بخش مهم و قابل توجهی از زندگی فرد است. از دست دادن ناگهانی یا تدریجی شنوایی، تغییرات قابل توجهی را در زندگی فرد به دنبال خواهد داشت.

کنترل کم‌شنوایی در خانه

درمان کم‌شنوایی در خانه همراه با کمک حرفه‌ای متخصص شنوایی بسیار مهم است.یک مراقب از افراد کم‌شنوا می‌خواهد که به اطمینان از عملکرد خوب همه سمعک‌ها و دستگاه‌ها کمک کند. باید اطمینان داشته باشید که به طور مرتب باتری‌ها را تعویض می‌کنید و محافظ‌های مومی را تمیز می‌کنید. از شخصی که مسئولیت مراقبت از افراد کم شنوا را بر عهده دارد، بپرسید که آیا متوجه سوت زدن یا هر چیز غیر عادی در سمعک شده است. ( در این صورت ممکن است دستگاه او نیاز به تنظیم داشته باشد.) هم‌چنین می‌توانید با اطمینان از خشک شدن و خالی از گرد و غبار بودن سمعک از آن‌ها کمک بگیرید. اطمینان حاصل کنید که همیشه مقدار زیادی دستمال مرطوب یا پارچه‌های نرم مخصوص دستگاه را در نزدیکی خود قرار دهید.

راه برخورد با ناشنوا
راه برخورد با افراد ناشنوا

کمک به تغییر مکان زندگی خود را نیز در نظر بگیرید. افرادی که کم شنوایی دارند، اغلب شکایتی ندارند. بنابراین ممکن است به شما بستگی داشته باشد که از آن‌ها بپرسید آیا صدای تلویزیون را می‌شنوند و آیا هنگام زنگ زدن تلفن،صدای آن را می‌شنوند یا خیر. اگر آن‌ها با مشکل زیادی برای شنیدن صدا  رو‌به‌رو هستند، ممکن است لازم باشد برخی از مبلمان منزل را برای برقراری جریان بهینه صدا تغییر دهید یا هر گونه سمعک موجود را با استفاده از بلوتوث و اتصالات کمکی دستگاه به گوش خود متصل کنید. بخش بزرگی از مراقبت از افراد کم شنوا، با هم کار می‌کنند تا بهترین راه‌حل را متناسب با نیاز‌های شیوه زندگی شنوایی خود پیدا کنند.

 

مراقبت از افراد کم شنوا و خود

فرسودگی و خستگی کاری مراقبت کننده، اتفاقی بسیار واقعی و طبیعی است و چیزی نیست که از آن خجالت بکشید. کلینیک مایو دارای نشانه‌های رایج استرس مراقبتی است که شامل خستگی، نگرانی مداوم  و افسردگی می‌شود. در صورت مشاهده هر یک از این نشانه‌ها، بهتر است به صورت مستقیم با آن‌ها برخورد کنید. نیازهای خود را هرگز فراموش نکنید.

شما همچنین می‌خواهید اطمینان پیدا کنید که محیط این افراد در صورت امکان راحت و آرام باشد. سعی کنید میزان استرس شنوایی را که در خانه تجربه می‌کنند، محدود کنید. شما می‌توانید فضای زندگی آن‌ها را تا جایی که ممکن است بدون فشار ایجاد کنید.

پیوستن به گروه پشتیبانی را در نظر بگیرید یا از متخصص مراقبت از افراد کم شنوا یا پزشک مراقبت‌های اولیه راهنمایی بخواهید. حتما با کسانی که از آن‌ها مراقبت می‌کنید صحبت کنید. باید اطمینان حاصل کنید که همه شما انتظارات منطقی دارید. مکالمات زیاد و باز می‌تواند در پذیرش حرف بسیار موثر باشد و به کاهش هرگونه فشار احتمالی در آینده برای هر دو طرف کمک کند.

پیوستن به گروه پشتیبانی را در نظر بگیرید یا از متخصص مراقبت از افراد کم شنوا یا پزشک مراقبت‌های اولیه راهنمایی بخواهید. حتما با کسانی که از آن‌ها مراقبت می‌کنید صحبت کنید. باید اطمینان حاصل کنید که همه شما انتظارات منطقی دارید. مکالمات زیاد و باز می‌تواند در پذیرش حرف بسیار موثر باشد و به کاهش هرگونه فشار احتمالی در آینده برای هر دو طرف کمک کند.

بیشتر بخوانید»

اصول سمعک ها

قرار ملاقات با متخصصان

برقراری قرار ملاقات با متخصصین شنوایی، جز اصلی مراقبت از افراد کم شنوا است. همچنین اطمینان از نگهداری سمعک، تعمیر سمعک در صورت لزوم و عملکرد مناسب سمعک از نکات بسیار مهم دیگر در رفع مشکل کم‌شنوایی است. همیشه اطلاعات گارانتی را در نزدیکی خود داشته باشید، و در جست‌و‌جوی فناوری‌های جدید مراقبت‌های بهداشتی شنوایی باشید. این می‌تواند در آینده به سهولت زندگی شما و آرامش در زندگی کمک زیادی بکند.

اگر به وقت ملاقات برای شنوایی سنجی نیاز دارید یا هنوز متخصص مراقبت از شنوایی ندارید، طنین سمعک می‌تواند مرکز شنوایی بسیار مناسبی برای شما باشد و به مراقبت از گوش شما کمک زیادی کند.

همچنین برای خرید سمعک، خرید سمعک در تهران، اطلاع از قیمت سمعک و تعمیر سمک و… می‌توانید از سایت طنین سمعک کمک بگیرید.

مراقبت از افراد ناشنوا
مراقبت از افراد کم شنوا
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...