قالب ضد آب برای جلوگیری از گوش درد بعد از شنا چیست؟

گرومت گوش چه کاربردی دارد؟
گرومت گوش چه کاربردی دارد؟
23 فروردین 1400
سکته گوش چه درمانی دارد؟
چه عاملی باعث سکته گوش می‌شود؟راه درمان سکته گوش چیست؟
23 فروردین 1400

قالب ضد آب برای جلوگیری از گوش درد بعد از شنا چیست؟

قالب ضد آب گوش درمانی برای گوش درد بعد از شنا

ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که وقتی به استخر می‌روید و یا زیاد حمام می‌کنید، گوش شما دچار عفونت ‌شود و یا دچار گوش درد بعد از شنا شوید. علاوه بر این ممکن است برخی مواد ضد عفونی‌کننده‌ای که برای استخر استفاده می‌شود، گوش شما را دچار آسیب کند. در چنین شرایطی استفاده از قالب ضد آب گوش را به شما پیشنهاد می‌دهیم. اگر شما هم می‌خواهید با عملکرد این وسیله آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید.

قالب ضد آب گوش چیست؟

احتمالا دیده اید که که برخی افراد شناگر، هنگام شنا کردن در استخر وسیله‌ای را در گوش خود قرار می‌دهند. این وسیله که به قالب ‌های ضد آب شناخته می‌شود، یکی از وسایل کاربردی است که تمام افراد علاقه‌مند به شنا می‌بایست از آن استفاده کنند.

این قالب‌ها توسط شنوایی شناس از روی قالب گوش هر فرد ساخته می‌شود. به طوری که تمام مجرای گوش را به خوبی محافظت می‌کند و از ورود آب به گوش شما جلوگیری می‌کند.

درواقع این وسیله به عنوان مانعی است که نمی‌گذارد باکتری‌های موجود در آب، عفونت را وارد گوش شما بکند. در صورت عدم استفاده از این وسیله باید بعد از هر بار شنا و یا حمام کردن، آب را به طور کامل از گوش خود خارج کنید. از آنجایی که این کار عملا غیرممکن است؛ بنابراین به شما پیشنهاد می‌دهیم که از قالب ضد آب گوش استفاده کنید.

در غیر این صورت باکتری‌های موجود در آب به دلیل گرم و مرطوب‌بودن کانال ورودی گوش، در گوش شما تکثیر خواهند شد. این موضوع باعث می‌شود تا گوش شما دچار عفونت و التهاب شود. از آنجایی که مجرای گوش یک محیط بسیار کوچک است، هرگونه  عفونت و التهابی همراه با درد بسیاری است؛ در نتیجه باعث می‌شود این تفریح هیجان‌انگیز تبدیل به یک بیماری دردآور شود.

کاربرد قالب ضد آب گوش چیست؟

علاوه بر شناگران حرفه‌ای که ساعات زیادی از روز خود را در آب سپری می‌کنند، افراد زیادی هستند که باید از گوش خود مراقبت کنند؛ بنابراین کاربرد این وسیله بسیار زیاد است. از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یکی از کاربردهای اصلی قالب ضد آب، برای ورزشکاران و شناگران حرفه‌ای است که به مدت طولانی در معرض آب هستند. به این دلیل که بعد از مدتی گوش آنها در برابر ورود میکروب مقاومت کمتری خواهد داشت. در نتیجه میکروب‌ها و باکتری‌های موجود در آب می‌توانند راحت‌تر وارد مجرای گوش آنها شوند. در نتیجه بهتر است نسبت به خرید قالب ضد آب گوش اقدام کنند.
قالب‌های ضد آب گوش
درمان گوش درد بعد از شنا
کاربرد های قالب ضد آب گوش
کاربرد های قالب ضد آب گوش
 • افرادی که پرده گوش آنها دچار پارگی شده است، باید مراقب گوش خود باشند و نگذارند آلودگی آب وارد گوششان شود. به این دلیل که میکروب‌های موجود در آب ممکن است باعث عفونت گوش و یا تشدید آن شود. در نتیجه ترمیم گوش را به تاخیر بیندازد. در چنین شرایطی پزشکان توصیه می‌کنند تا این افراد از قالب ضد آب مخصوص گوش استفاده کنند.
 • علاوه بر شناگران حرفه‌ای، افراد معمولی، کودکان و … نیز می‌توانند از این وسیله استفاده کنند. به این دلیل که یکی از بیماری‌های شایع در بین شناگران، عفونت گوش خارجی است. استفاده از استخر به مدت طولانی باعث می‌شود تا این بیماری تشدید پیدا کند.
 • گوش درد بعد از شنا فقط مختص شناگران نیست. بلکه ممکن است عفونت خارجی گوش برای افرادی که در محیط‌های گرم و مرطوب زندگی می‌کنند نیز پیش بیاید. در چنین شرایطی استفاده از قالب ضد آب می‌تواند از گوش به خوبی محافظت کند.
 • عادت به حمام روزانه نیز می‌تواند باعث رشد باکتری‌هایی شود که عفونت گوش را به دنبال دارد. در چنین شرایطی ممکن است شما در گوش خود احساس خارش و یا درد داشته باشید.
قالب های ضد آب چه ویژگی دارند؟
قالب های ضد آب چه ویژگی دارند؟

ویژگی قالب های ضد آب

گوش درد شناگران از جمله بیماری‌هایی است که شیوع آن در فصل تابستان بیشتر از هر فصل دیگری است. با استفاده از قالب ضد آب گوش می‌توانید سلامت خودتان را تضمین کنید. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جنس سیلیکونی قالب ضد آب در کنار دوام بسیار بالا، باعث شده است تا این وسیله در برابر آب نفوذناپذیری بالایی داشته باشد.
 • اگر ترشحات گوش شما بسیار بالا است، جای هیچ نگرانی وجود ندارد. از آنجایی که ترشحات گوش ممکن است باعث انتقال بیماری شود، اما این وسیله قابل شسشتو است؛ بنابراین می‌توانید هر از چند گاهی آن را به طور کامل بشویید.
 • قرار دادن و برداشتن قالب ‌های ضد آب در گوش بسیار راحت است. چرا که این وسیله همراه با دستگیره طراحی و ساخته شده است؛ بنابراین شما می‌توانید به راحتی آن را داخل گوش خود قرار دهید.
 • طول عمر این وسیله بین 2 تا 3 سال است. البته نحوه استفاده و سن هر فرد نیز می‌تواند بر روی طول عمر آن تاثیرگذار باشد.
 • قالب ضد آب گوش در رنگ‌های مختلف و با توجه به قالب گوش شما ساخته می‌شود؛ بنابراین تمام منافذ و چین و چروک‌های مجرای گوش شما را به خوبی پر می‌کند. این ویژگی باعث شده است تا آبی به گوش شما نفوذ نکند.
 • از آنجایی که این وسیله باید درون گوش شما قرار بگیرد، درنتیجه نظافت و تمیزی آن از اهمیت بسیار بالایی برخودار است. همراه با قالب گوش شنا، یک جعبه و کیف مخصوص داده می‌شود. در نتیجه زمانی که از این قالب استفاده نمی‌کنید، می‌‌توانید آن را درون کیف قرار دهید. این ویژگی باعث می‌شود تا این وسیله دچار آلودگی نشود.
 • استفاده از این قالب هیچ‌ محدودیتی در شنیدن صدای دیگران ایجاد نمی‌کند.
 • عدم ورود آب به گوش، باعث تعادل بدن در هنگام شنا نیز می‌شود.

انواع قالب ضد آب

قالب ضد آب مخصوص گوش شناگران در مدل‌ها و جنس‌های متنوعی ساخته شده است. بهترین نوع این قالب‌ها جنس سیلیکونی آن است. به این دلیل که نفوذپذیری این قالب‌ها در مقایسه با سایر قالب‌ها کمتر است. به جز قالب‌های سیلیکونی، یک نوع قالب ضد آب وجود دارد که از مواد سخت ساخته شده است. این قالب‌ها عمر بیشتر و حساسیت کمتری دارند.

نوع دیگری از قالب ضد آب گوش وجود دارد که از نوع سخت، شیشه و نرم است. تمامی این مدل‌ها دارای یک دستگیره بوده که راحتی در استفاده را برای شما به ارمغان می‌آورد.

تهیه قالب ضد آب برای شناگران

برخی داروخانه‌ها و مراکز مخصوص فروش وسایل شنا، قالب‌های ضد آب پیش ساخته‌ای دارند. اما این قالب‌ها از ورود آب به گوش جلوگیری نمی‌کند. درنتیجه بعد از مدتی استفاده، باعث گوش درد بعد از شنا می شود و گوش عفونت می‌کند؛ بنابراین اگر قصد خرید قالب ضد آب را دارید، بهتر است این قالب‌ها را از مراکز شنوایی شناسی خریداری کنید.

انواع قالب های ضد آب گوش را بهتر بشناسیم.
انواع قالب های ضد آب گوش را بهتر بشناسیم.

درواقع متخصص شنوایی شناسی با توجه به قالب گوش شما اقدام به ساخت این وسیله می‌کند. از آن‌جایی که این وسیله به صورت اختصاصی و با توجه به قالب گوش شما ساخته می‌شود، تمام قسمت‌های گوش شما را به خوبی در بر می‌گیرد. در نتیجه نفوذپذیری آب را به صفر می‌رساند.

از آنجایی که این قالب براساس گوش هر فرد قالب‌گیری می‌شود، قیمت آن می‌تواند با توجه به نوع و جنس آن بسیار متنوع باشد. علاوه بر این برخی از این قالب‌ها دارای یک فیلتر مخصوص هستند که می‌تواند بر روی قیمت آن تاثیرگذار باشد.

ما در این مقاله به معرفی قالب ضد آب گوش پرداختیم. ورود آب به گوش بسیار خطرناک است؛ این موضوع به خصوص در شناگران و افرادی که دارای مشکلات گوش هستند از حساسیت بسیار زیادی برخودار است.

در چنین شرایطی این قالب‌ها کمک می‌کنند تا جلوی ورود آب به گوش گرفته شود. به این دلیل است که آنها براساس قالب گوش هر فرد طراحی و ساخته می‌شوند. با استفاده از این قالب‌ها، دیگر نگرانی بابت نفوذ آب به گوش نخواهید داشت و در نتیجه از بیماری‌های مخصوص گوش مانند عفونت گوش میانی و … پیشگیری می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...