طراحی سمعک فوق حساس و دقیق با الهام گرفتن از مگس !

تشخیص دادن کم شنوایی در کودکان
در تشخیص کم شنوایی نوزادان قبل از 6 ماهگی باید شتاب کرد !
28 آبان 1395
درمان مشکلات شنوایی
هشدار: سمعک برای هر دو گوش به صورت همزمان حتما لازم است !
28 آبان 1395

طراحی سمعک فوق حساس و دقیق با الهام گرفتن از مگس !

طراحی سمعک بسیار دقیق

همواره الهام گرفتن از حیوانات، باعث ایجاد جهش هایی در علم و فناوری بوده است. بسیاری از دانشمندان بعضا به دنبال یافتن پاسخ های سوال های علمی و پیچیده خود بوده اند. اما در بسیاری از موارد نهایتا پاسخ این سوالات را در طبیعت یافته اند. اخیرا دانشمندان توانسته اند یک دستگاه پیش ساخت کوچک طراحی کنند که ممکن است نسل جدید سمعک ها و حتی فناوری های نظامی را در پی خود داشته باشند.

همان گونه که اشاره شد، ساخت این نوع سمعک بر پایه رفتار نوعی مگس کوچک و زردرنگ به نام Ormia ochracea است. این مگس سیستم شنوایی فوق العاده ای داشته و مکانیزم پردازش صدا توسط این موجود، در مقایسه با سایر حشرات بسیار پیچیده است. این مکانیزم می تواند محل یک جیرجیرک را با دقتی بسیار بالایی شناسایی نماید.

این دستگاه که توسط پژوهشگران دانشگاه تگزاس آستین ساخته شده است، بسیار کوچک بوده و حدود 2 میلی متر طول دارد. به علاوه این دستگاه از موارد پیزوالکتریکی استفاده می کند. به صورت کلی می توان گفت که این دستگاه فشار مکانیکی را به سیگنال الکتریکی تبدیل می نماید. علاوه بر همه مزایای دقت و کوچکی این دستگاه، این دستگاه در مقایسه با سایر دستگاه ها مصرف انرژی بسیار بسیار پایین تری دارد.

بر اساس این آزمایشات پیش بینی می شود که نسل جدید سمعک ها با الهام گرفتن از این تکنولوژی اولا بسیار کوچک باشد. دوما احتیاج آن به انرژی تا حد بسیار زیادی کاهش یابد.

در کنار همه این ها، پیش بینی می شود که این دستگاه کاربردهای وسیعی در عرصه نظامی و دفاعی داشته باشد. به عنوان مثال، در یک محیط بسیار تاریک که هیچ گونه نشانه دیداری وجود ندارد، این دستگاه می تواند با استفاده از صدا اطلاعات زیادی را در اختیار استفاده کننده قرار دهد.

سمعک مگس Ormia ochracea

در حقیقت کشف مکانیزم غیرعادی مگس برای اولین بار توسط رونالد مایلز از دانشگاه بینگهامتون و همکارانش رونالد هوی و دانیل رابرت انجام شد که حدود 20 سال پیش برای اولین بار مکانیسم تقویت فاز مورد استفاده توسط این مگس را برای دستیابی به شنوایی جهت دار خود توصیف کردند.

این پژوهشگران با استفاده از این فناوری موفق به ساخت یک الاکلنگ مینیاتوری حساس به فشار از جنس سیلیکون شده اند. این الاکلنگ مینیاتوری دارای پرتو منعطف و مواد یکپارچه پیزوالکتریکی می باشد. در واقع نوآوری اصلی این دانشمندان استفاده از موارد پیزوالکتریکی است. این کار سبب شده است که این افراد بتوانند به صورت همزمان خم و چرخش الاکلنگی را اندازه گیری نمایند.

این اندازه گیری سبب شده است که دانشمندان بتوانند قابلیت ویژه این مگس را به منظور شناسایی جهت صدا در دستگاهی به اندازه فیزیولوژی این حشره بازسازی کنند.

پیش بینی می شود که این فناوری فوق العاده بتواند سبب ایجاد نسل جدید سمعک ها شود. نسلی از سمعک ها که دارای میکروفون بسیار هوشمند بوده و تنها بر روی صداهای مورد توجه کاربر تمرکز نمایند.

مرکز شنوایی سنجی طنین سمعک: ارائه انواع سمعک اینترتون و گفتاردرمانی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

2 Comments

  1. امیرعباس گفت:

    عجب سمعکی
    تو ایران بیاد واقعا چه خواهد شد
    آینده سمعک ها عالیه

  2. محمدرضا گفت:

    من مطمئنم تا صد سال دیگه سمعک هایی به بازار میان که کسی اصلا حتی فکرشم نمی تونه بکنه که آیا سمعک وجود خارجی داره یا نه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...