قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

تأثیر طب سوزنی در درمان بیماری‌های مرتبط با شنوایی

نظرات ابوعلى سينا درباره ى گوش
۱۲ شهریور ۱۳۹۶
سهم ۶۶ درصدی کم شنوایی در بروز بیماری آلزایمر و فراموشی
۱۹ مهر ۱۳۹۶

تأثیر طب سوزنی در درمان بیماری‌های مرتبط با شنوایی

طب سوزنی در درمان بیماری‌های شنوایی مؤثر است، به‌طوری که کیفیت شنوایی را در بیماران دارای اختلال شنوایی و وزوز گوش بهبود می‌بخشد. بر اساس مقاله انتشار یافته در مجله علمی تحقیقاتی International Journal of Clinical and Experimental Medicine، طب سوزنی جهت درمان اختلالات شنوایی ناشی از سیستم عصبی مؤثر است. اختلال شنوایی حسی، در نتیجه آسیب به اعصاب شنوایی ایجاد می‌شود.

طب-سوزنی-شنوایی-2

روش‌های مرسوم درمانی پزشکی برای درمان شنوایی، استفاده از ایمپلنت حلزون گوش، استروئید، داروهای اتساع دهنده عروق، داروهای ضد ویروس، ویتامین درمانی، استفاده از اکسیژن درمانی با فشار بالا و ابزارهای کمک پزشکی می‌باشند. اگرچه بر مبنای مطالعات سامانمند علمی، سند و مدرک قطعی برای اثرات درمانی استروئیدها، داروهای ضد ویروس و داروهای اتساع عروق گزارش نشده است. در طب سنتی چینی؛ طب سوزنی و گیاهان دارویی به‌منظور درمان اختلالات شنوایی استفاده می‌شود. نتایج تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که طب سوزنی از نظر کارایی نسبت به دارو درمانی مؤثرتر است. چنین تأثیری طی تحقیقی در مجله علمی Journal of Clinical Acupuncture and Moxibustion گزارش شده است. در این تحقق نشان داده شده است که طب سوزنی نسبت به دارو درمانی برای درمان ناشنوایی حسی از درصد موفقیت بالاتری برخوردار است. با این حال استفاده ترکیبی از طب سوزنی و دارویی می‌تواند درصد موفقیت درمان را بالا ببرد.

طب-سوزنی-شنوایی-4

ناشنوایی‌های حسی (SSHL) معمولاً در اثر حادثه و تصادف ایجاد می‌شوند و به‌صورت از دست رفتن فوری و سریع شنوایی، طی یک یا چند روز بروز می‌کند. در ۹۰ درصد موارد، ناشنوایی فقط در یکی از گوش‌ها ایجاد می‌شود. SSHL اغلب همراه با وزوز گوش و سردرد همراه است و در موارد شدیدتر می‌تواند بر کیفیت زندگی و برقراری ارتباطات اجتماعی اثر بگذارد و باعث تشدید اضطراب و هراس در افراد مبتلا گردد. علت ایجاد SSHL در اکثر بیماران به‌طور قطعی مشخص نشده است. ممکن است این اتفاق در اثر اختلالات در عروق، عفونت‌های ویروسی، پارگی غشای درونی حلزون گوش یا بیماری‌های گوش داخلی ایجاد شود. با این حال برای بسیاری از افراد فاکتورهای صدمه رسان قابل شناسایی و تشخیص نیستند. لذا، درمان SSHL به‌طور معمول به‌صورت تجربی و با آزمایش حاصل می‌شود.

طب-سوزنی-شنوایی-3

بر اساس طب سنتی چینی، SSHL در اثر کمبود Yin و افزایش Yang، باد – سرد، باد – گرم، سکون و گرفتگی خون، افزایش بیش از حد فعالیت آتش – کبد، رکود انرژی چی، گرفتگی آتش – بلغم ایجاد می‌شود. به نظر می‌رسد در درمان SSHL، مکانیسم اثر طب سوزنی از طریق تحریک و تقویت گردش خون و افزایش جریان خون در گوش‌ها رخ دهد، لذا اکسیژن رسانی به گوش‌ها و فرآیند بازیابی شنوایی را تقویت می‌نماید. همچنین این‌گونه به نظر می‌آید که طب سوزنی با کاهش ویسکوزیته خون در نواحی گوش باعث درمان SSHL می‌شود.

طب-سوزنی-شنوایی-1

از جمله دلایل اثرگذاری طب سوزنی در درمان وزوز گوش می‌توان به بهبود گردش لنف، تنظیم و تعدیل واکنش‌های التهابی و تقویت و تحریک اعصاب شنوایی اشاره نمود. به‌طور کلی بر اساس شواهد آزمایشی و تجربی، طب سوزنی و به‌خصوص روش طب سوزنی الکتریکی به همراه سایر راهکارهای درمانی مدرن می‌توانند در بهبود ناشنوایی تأثیرگذار باشند.

طب-سوزنی-شنوایی-1-1

طنین سمعکقیمت سمعک و در کل قیمت سمعک نامرئی + شنوایی سنجی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *