مرکز شنوایی سنجی تهران: شنوایی سنجی کودکان، نوزادان و بزرگسالان

بسیاری از شنوایی به عنوان مهم ترین حس ارتباطی انسان نام می برند. حسی که بدون آن شاید تا حد قابل توجهی قادر به ارتباط با محیط اطرافتان نباشید. با این حال متاسفانه بسیاری از بیماری ها با ایجاد اختلال در سیستم شنوایی انسان سبب محدودیت در این توانایی خدادادی می گردد. بنابراین باید در مورد شنوایی سنجی و یا همان ارزیابی شنوایی خود وسواس بیشتری به خرج دهید. در این نوشتار می کوشیم تا درباره شنوایی سنجی، شنوایی سنجی کودکان، نوزادان و بزرگسالان و اهمیت آن برای شما نکات مهمی را یادآور شویم. پس با ما همراه باشید:

شنوایی سنجی چیست؟

شنوایی سنجی یا اُدیومتری (به انگلیسی: Audiometry) در حقیقت اندازه گیری میزان شنوایی با استفاده از دستگاه شنوایی سنج است. نتیجه این عمل، در قالب شنوایی نگاره یا همان «اودیوگرام» ثبت می شود.

شنوایی سنجی کودکان

شنوایی سنجی کودکان چیست؟

شنوایی سنجی با صدای خالص چیست؟

شنوایی سنجی، روش های متعدد و کاملا مختلفی دارد. در این میان «شنوایی سنجی با تُن خالص» و یا به انگلیسی (Pure-Tone Audiometry (PTA به عنوان متداول ترین روش شنوایی سنجی بالینی محسوب می گردد. در این روش صداهایی با فرکانس های مختلف به فرد داده و آستانه های شنوایی تعیین شده برای انتقال هوایی و استخواهی به صورت جداگانه اندازه گیری می گردد. نتیجه ی این امر خطوط ممتد و نقطه چینی است که روی کاغذ نشان داده می شود که به آن ادیوگرام می گویند.

شنوایی سنجی با صدای خالص

شنوایی سنجی با صدای خالص

ایراد این روش این است که اگرچه با این روش می توان نوع، میزان، شکل، یک طرفه و یا دوطرفه بودن و نیز قرینگی کم شنوایی را مشخص نمود، اما این روش نمی تواند علت بروز کم شنوایی را تشخیص دهد.

برای رزرو نوبت شنوایی سنجی، هم اکنون با کلینیک طنین سمعک تماس بگیرید!

شماره تماس: ٢-٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

ادیوگرام چیست؟

همان گونه که اشاره کردیم، نتیجه آزمایش شنوایی در قالب ادیوگرام ثبت می شود. اگر به ادیوگرام نگاهی بیندازید شاید در نگاه اول از آن سردرنیاورید. اما ادیوگرام بسیار ساده است. ادیوگرام دارای دو ستون است که ستون عمودی، شدت صوت را بر حسب دسی بل (dB) نشان می دهد. نیازی به گفتن این نکته نیست که هرچه شخص بتواند با شدت صوت کمتر صدا را بشنود، قدرت شنوایی قوی تری دارد.

شنوایی سنجی کودکان چگونه است؟

شنوایی سنجی کودکان و بزرگسالان

در این ستون، عدد صفر نشان دهنده حداقل شدت صوتی است که بیش از نیمی از افراد نرمال می توانند بشنوند. بدین معنا که اگر کسی بتواند یک فرکانس مفروض را در 10 دسی بل بشوند، یعنی این شخص می تواند آن فرکانس را بهتر از یک فرد میانگین بشنود. با توجه به موارد ذکر شده، باید اظهار داریم که اگر آستانه شنوایی شما زیر 25 دسی بل باشد، شنوایی شما نرمال است.

ستون های افقی نیز فرکانس های به کار رفته را نشان می دهد. معمولا 7 فرکانس در میان 250 تا 8000 هرتز که بیشتر با آن سروکار داریم، در این تست مورد ارزیابی قرار می گیرد.

شنوایی سنجی با محرک گفتاری چگونه است؟

روش دیگری که بسیار به کار می رود، شنوایی سنجی با محرکات گفتاری است. با این روش شنوایی شناس می تواند تشخیص بدهد که فرد از لحاظ توانایی در برقراری ارتباطات کلامی در چه سطحی قرار دارد.

نکته مهم دیگر که درباره شنوایی انسان قابل اهمیت است، فرکانس یا بسامد می باشد. اکثر شنوایی سنجی ها در فرکانس بین 250 تا 8000 هرتز که محدوده اصلی شنوایی انسان است، انجام می‌‍گردد. شنوایی شناسان نتایج آزمون فرکانس را در کنار سایر آزمون ها گذاشته و بدین صورت برآورد دقیقی از علت کم شنوایی فرد و نیز نحوه درمان آن حاصل خواهد گردید.

شنوایی سنجی کودکان - شنوایی سنجی با محرک گفتاری

شنوایی سنجی با محرک گفتاری

لازم به ذکر است که آزمون شنوایی سنجی با محرک گفتاری (به انگلیسی: Speech audiometry) شامل دو بخش زیر است:

بخش اول) آستانه درک گفتار: آستانه درک گفتار (به انگلیسی: Speech reception threshold) که به طور مخفف آن را SRT می خوانند، سطحی است که در آن یک فرد شنونده می بایست بتواند 50 درصد کلمات یک لیست از کلمه های دوسیلابی مشخص را تکرار نماید.

بخش دوم) توانایی تفکیک گفتار: تشخیص توانایی تفکیک گفتار (به انگلیسی: Speech Discrimination Score) یا به صورت مخفف SDS با استفاده از یک لیست متشکل از کلمه های تک سیلابی و با شدت معادل 40 هرتز و یا بیشتر صورت می پذیرد. افراد طبیعی در این تست، می توانند 95 تا 100 درصد این کلمات را به درستی تکرار نمایند. اما بیماران مبتلا به کاهش شنوایی عصبی و یا مرکب، ممکن است که در تکرار اکثر این کلمات دچار مشکل گردند.

برای رزرو نوبت شنوایی سنجی، هم اکنون با کلینیک طنین سمعک تماس بگیرید!

شماره تماس: ٢-٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

میزان کاهش شنوایی چگونه محاسبه می گردد؟ چگونه باید ادیوگرام را بخوانیم؟

برای این که میزان کاهش شنوایی محاسبه گردد، باید میانگین شنوایی را برای فرکانس های 500، 1000 و نیز 2000 هرتز را محاسبه نمود. در حد آستانه شنوایی، انتقال هوایی و استخوانی را اندازه گیری نموده و انتقال هوایی را به صورت خط ممتد و انتقال استخوانی را به شکل نقطه چین و اندکی بالاتر از انتقال هوایی ترسیم می نمایند. هم چنین یادتان نرود که گوش راست را با رنگ قرمز و گوش چپ را با رنگ آبی نمایش می دهند. وقتی شنوایی نرمال باشد، دو خط بر هم منطبق بوده و در نمودار هر دو بالای 20 هرتز هستند.

اگر هردو زیر 20 هرتز باشند. کاهش شنوایی از نوع عصبی است. اما اگر دو خط بیش از 10 هرتز با هم فاصله داشته باشند، کاهش شنوایی از نوع انتقالی است. در تصویر زیر می توانید یک نمونه ادیوگرام را مشاهده فرمایید:

کلینیک شنوایی سنجی تهران

کلینیک شنوایی سنجی کودکان و بزرگسالان

شنوایی سنجی کودکان و نوزادان به چه صورت انجام می گردد؟

موضوع شنوایی سنجی کودکان و نوزادان مسئله ای خطیر و بسیار حیاتی به شمار می آید؛ چرا که شیرخوارگان و کودکان در سن یادگیری هستند و بایستی قادر باشند تا کلمات را به خوبی یاد بگیرند. حال اگر کودکی نتواند کلمات را صحیح بشنود، نخواهد توانست که آن ها را صحیح تلفظ کند و این مشکل تا آخر عمر با وی همراه خواهد بود.

در زمینه شنوایی سنجی نوزادان، دقیق‌ترین و نیز قابل اعتمادترین روش، بررسی آستانه شنوایی با ارزیابی پاسخ به تحریک ساقه مغز (به انگلیسی: Brain Stem evoked response) می باشد.

برای رزرو نوبت شنوایی سنجی، هم اکنون با مرکز شنوایی سنجی تهران (طنین سمعک) تماس بگیرید!

شماره تماس: ٢-٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

 

خرید سمعک و تعمیرات سمعک را تنها از ما بخواهید: ارائه دهنده بهترین قیمت سمعک و گفتاردرمانی

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...