سمعک عینکی نام نوعی سمعک است که در دهۀ 50 میلادی تولید شده است .  گفتنی است این نوع سمعک بر روی دسته عینک طراحی شده است تا برای بیمارانی که هم مشکل بینایی دارند و هم مشکل شنوایی ، کاربرد داشته باشد .  از آنجایی که با پنهان کردن سمعک بر روی دستۀ عینک ، ظاهر خوشایندی ایجاد می شود ، این سمعک توانسته است طرفداران خاص خود را داشته باشد .  سمعک عینکی برای کودکان کم‌ شنوا که گذاشتن سمعک ‌های داخل ‌گوشی و بیرون‌ گوشی بسیار دشوار است انتخاب مناسبی محسوب می شود .   لازم به توضیح است در سمعک عینکی همۀ قطعات سمعک بر روی دستۀ عینک جا سازی شده اند .  میکروفن در انتهای سمعک قرار گرفته است و دریافت‌ کنندۀ صدا ( یا به ‌اصطلاح رسیور ) بر روی بخش مسطح دستۀ عینک تعبیه شده است .  امروزه در بازار ،  انواع سمعک‌های عینکی پیشرفتۀ دیجیتال و هوشمند وجود دارد مانند سمعک ‌های عادی که قابلیت تنظیم و دریافت هوشمندانۀ صداها را در فرکانس‌های بالا و پایین دارند . آنها می ‌توانند در محیط‌ های مختلف خلوت یا شلوغ صوت را شناسایی کنند .  این نوع سمعک مدل عینک همچنین قابلیت شناسایی گفتار را در یک محیط شلوغ دارا می باشند .  برای افرادی که مشکلات شنیداری خیلی حادّ دارند نیز این سمعک‌ها مناسب ‌اند .  امروزه انواع سمعک‌ های عینکی بلوتوث ‌دار در بازار عرضه شده اند که می ‌توانند به سیستم‌ های مختلفی همچون انواع تلفن همراه ، تبلت، لپ ‌تاپ و کامپیوترمتصل گردند. سمعک‌های عینکی دارای دو نوع هوایی و استخوانی می باشند اما نوع استخوانی آن‌ها مرسوم تر است . در ادامه به تشریح بیشتر این نوع سمعک و قیمت سمعک های عینکی خواهیم پرداخت:

سمعک عینکی

سمعک عینکی

معرفی انواع سمعک عینکی :

1-  سمعک عینکی هوایی: یکی از انواع سمعک عینکی می باشند. سمعک های عینکی هوایی دقیقا همچون سمعک ‌های مرسوم پشت ‌گوشی کار می ‌کنند .  این سمعک‌ها قادر هستند از راه هوایی ، حلزون داخل گوش را تحریک نمایند .  در این سمعک ‌ها لولۀ باریکی از کنار عینک و بالای دستۀ آن خارج می ‌شود تا صوت را به داخل گوش هدایت نماید . این نوع از سمعک ها همچون سمعک های پشت گوشی بوده  و از نظر فن آوری و عملکرد همانند سمعک پشت گوشی کار می کنند .

2 – سمعک های عینکی جهت دار: سمعک های عینکی جهت دار از انواع سمعک عینکی می باشند و هیچ تفاوتی با سمعک جیبی و هوایی ندارد فقط تنها تفاوت این است که در دو طرف دسته ی عینک قرار می گیرند . گفتنی است به دلیل دو نوع ارتعاش از دو سمت سر و هم چنین نبود مانعی برای تفکیک این دو نوع صدا ؛ معمولا افراد دارای ضایعه کم شنوایی رضایت خوبی از این سمعک ها ندارند . اما در مورد مدل سمعک عینکی هوایی از آنجایی که نسبت سیگنال به نویز در این نوع سمعک کاملا زیاد است ،  رضایت بیماران برای استفاده از آن بیشتر است چون دو میکروفن در دو سمت سر قرار می گیرد و جهت یابی و کیفیت و وضوح صدا به مراتب بیشتر از سمعک های یک طرفه می باشد.

انواع سمعک عینکی - قیمت سمعک عینکی

انواع سمعک عینکی – قیمت سمعک عینکی

3- سمعک های جیبی: از انواع سمعک عینکی هستند. لازم به توضیح است سمعک های جیبی ، اولین سمعک های قابل حمل الکترونیکی هستند که توسط Harvey fletcher در لابراتوار بل اختراع شدند . این سمعک ها دارای جعبه و قالب گوش می باشند که توسط یک سیم به هم وصل می شوند . در جعبه سمعک اجزای تقویت کننده الکترونیکی ، باتری و کنترل قرار دارد . اندازه این سمعک ها تقریبا اندازه کیف پول بوده و می تواند در جیب یا کمربند قرار داده شود . این سمعک ها بدون در نظر گرفتن محدودیت اندازه سمعک جیبی ، دارای طول عمر بالای باتری با هزینه کمتر هستند . به دلیل قیمت پایین شان ، امروزه سمعک های جیبی نیز فروش دارند  .

4- سمعک عینکی استخوانی: به طور ویژه سمعک عینکی استخوانی برای بیمارانی طراحی شده است که راه هوایی‌ گوش شان بسته شده ‌است ، یا به صورت مادرزادی گوش آن‌ ها گرفته است و راه ورود به داخل گوش وجود ندارد  .  همچنین این نوع سمعک برای کسانی انتخاب خوبی محسوب می شود که گوش شان بیش از اندازه جرم گرفته است و نمی ‌توانند از سمعک‌ های داخل ‌گوشی استفاده کنند ، اما دوست ندارند دیگران از وجود سمعک بر روی گوش شان مطلع گردند . سمعک عینکی استخوانی برای افرادی که دچار پارگی پردۀ گوش شده ‌اند نیز قابل تجویز است .  در سمعک عینکی استخوانی امواج صوتی از راه چسبیدن دستۀ عینک به استخوان پشت گوش ( ماستوئید ) انتقال صورت می یابد و دلیل نام‌ گذاری شدن آن به عنوان سمعک استخوانی نیز همین امر می باشد .  صدا پس از دریافت شدن از طریق رسیور و پردازش شدن از راه استخوان ، به حلزون گوش برخورد می کند .  در تحلیل و انتقال صدا لالۀ گوش هم کاربرد و تاثیر فراوانی دارد .

سمعک عینکی استخوانی - قیمت سمعک های عینکی

سمعک عینکی استخوانی – قیمت سمعک های عینکی

سمعک هاي عينکي براي ۳ دسته از بيماران مطلوب تر هستند :

 • بيماران با عفونت هاي شديد در گوش مياني و گوش خارجي که با درمان دارويي به نتيجه ايي نرسيده اند و به علت وجود ترشحات زياد در گوش دچار افت شنوايي شده اند .  در اين بيماران استفاده از سمعک هاي مرسوم باعث ورود ترشحات به سمعک و در نتیجه سوختن سمعک مي شود .  به همين جهت لازم است از سمعک استخواني استفاده گردد .
 • بيماران با کري کامل يک طرف از گوش عمدتا از مشکل جهت يابي و عدم درک گفتار از سمت گوش ناشنوای خود شاکی هستند . در اين حالت مي توان به کمک سمعک استخواني مشکلات بيماران را رفع نمود .  سمعک در اين بيماران می تواند صدا را از سمت گوش ناشنوا دريافت نماید و مستقيما از سمت گوش ناشنوا و از طريق استخوان ، صدا را به حلزون گوش سالم انتقال دهد .
 • بيماراني که دوست ندارند سمعک در داخل گوش يا بر روي گوش شان ديده شود علاقه ايي به گذاشتن سمعک ندارند .  اين بيماران هيچ کدام از دو مشکل توضيح داده شده در بالا مشاهده نمي شود و فقط بحث زيبايي سمعک مطرح می باشد .  با کمک سمعک استخواني عينکي در اين بيماران مي توان مشکل بيماران را رفع نمود .
قیمت سمعک های عینکی

قیمت سمعک های عینکی

قیمت سمعک عینکی:

بسیاری عزیزان در مورد قیمت سمعک عینکی سوال پرسیده بودند. بایستی توجه داشت که سمعک عينکی از دسته سمعک هاي استخواني قلمداد مي شود . در سال هاي اخیر با پيشرفت فن آوری و کاهش سايز سمعک هاي مرسوم ، استفاده از اين سمعک ها به شدت کاهش يافته است . در مورد قیمت سمعک عینکی باید توجه داشت که به طور کلي می توان گفت در سال حدود ۵۰ از اين مدل سمعک های قدیمی تجويز می گردد؛ در حالي که تعداد تجويز سمعک هاي نوین بيش از ۳۰۰ هزار عدد است. در ايران ، قیمت سمعک عینکی معمولا قيمتي بين ۶ تا ۸ ميليون تومان می باشد. البته این رقمی که برای قیمت سمعک های عینکی ارائه شد یک عدد حدودی است.

انواع سمعک استخواني :

سمعک هاي استخواني به چهار دسته تقسيم بندی شده اند :  سمعک استخواني تلي ، سمعک استخواني هد باندي ، سمعک استخواني عينکی ، سمعک استخواني قابل کاشت با جراحي.

لازم به توضیح است که اين سمعک ها از جنبه فن آوری ساخت و قدرت يکسان هستند ، اما شکل آنها متفاوت می باشد.

مزایای استفاده از سمعک عینکی عبارتند از  :

 • استفادۀ کردن آسان  و بدون دردسر از سمعک عینکی .
 • مطلوب بودن آن برای بیمارانی که کاهش دید دارند و استفادۀ هم زمان از عینک و سمعک .
 • داشتن ظاهری مناسب برای کسانی که دوست دارند کم ‌شنوایی شان را پنهان کنند .
 • دارا بودن انواع فرم ‌های مردانه و زنانه در شکل ها و رنگ های مختلف  .
 • مطلوب بودن این نوع سمعک برای کودکان به دلیل جای ‌گیری خوب .
 • جلوگیری نمودن از بروز عفونت‌ های گوشی در این نوع سمعک ها .
 • جلوگیری کردن  از ایجاد قارچ ‌هایی که ممکن است به دلیل استفاده از سمعک‌ های داخل گوشی ایجاد گردند .
 • وسیله ای است کم هزینه برای افرادی که گرفتگی گوش دارند اما توانایی مالی برای کاشت سمعک را ندارند .
سمعک عینک قیمت - عینک سمعک دار

سمعک عینک قیمت – عینک سمعک دار

نکات کلیدی پیش از اقدام به خرید عینک سمعک دار :

پس از آنکه مراحل ارزیابی شنوایی طی شد ، چنانچه متخصص شنوایی سنجی یا ادیولوژیست  به فرد استفاده از سمعک را توصیه نماید ، لازم است قبل از خرید سمعک حتما به این موارد توجه شود  :

 • اندازه سمعک با میزان کم شنوایی فرد ارتباط مستقیمی دارد . به گفته دیگر، در افرادی که دارای کم شنوایی شدید و عمیق می باشند نباید از سمعک های کوچک داخل گوشی استفاده کرد . اما با این اوصاف ، در بازار  کوچک ترین سمعک ها با قدرت شنوایی بالا وجود دارند.
 • چنانچه فردی بیش از حد مستعد ابتلا به عفونت گوش است ، به علت ورود مایع و عفونت گوش سمعک های کوچک داخل گوشی می توانند در معرض آسیب قرار بگیرند . بنابراین این نوع از سمعک ها نمی توانند بهترین انتخاب فرد باشند . البته فیلترهای خاصی در برخی از سمعک ها  برای این شرایط در نظر گرفته شده است .
 • ممکن است فردی تمایل داشته باشد برخی از انواع سر و صداهای پس زمینه را کاهش داده و یا برخی از فرکانس های صوتی که در شنیدن آن مشکل دارد را افزایش دهد . اما لازم به توضیح است همه سمعک ها قادر به انجام این قابلیت ها نیستند . بنابراین ضروری است فرد به نظر متخصص شنوایی سنجی خود اعتماد نماید و تجویز سمعک مناسب را بر عهده ی وی قرار دهد .
 • همچنین گفتنی است با استفاده از سیگنال وایرلس ، برخی از انواع سمعک می توانند به  لپ تاپ ، پخش کننده های موزیک و موبایل متصل شوند ، چنانچه این موضوع برای فرد کم شنوا اهمیت زیادی دارد آنها می تواند قبل از خرید سمعک از این مسئله مطمئن گردند .
 • چنانچه فرد کم شنوا از نظر ظاهری نگران استفاده از سمعک می باشد ، می تواند در این مورد با مشاوران صحبت کند تا با توجه به مشکل شنوایی و زیبایی ظاهری بهترین گزینه را تهیه نماید.
عینک سمعک دار

عینک سمعک دار

چه نوع سمعکی را باید خریداری کرد ؟

برای خرید سمعک ، در این زمینه دو نکته مهم وجود دارد  :

 • اول ، باید افراد از سمعک ‌هایی استفاده نمایند که قدرت آن ‌ها متناسب با میزان ضعف شنوایی آن ‌ها باشد . چنانچه فردی دارای ضعف شدید شنوایی باشد ، به دستگاه سمعکی در سطح متوسط و ممتاز نیازمند خواهد بود . از سوی دیگر، اگر فردی به  بهره مندی از همه‌ی امکانات یک سمعک ممتاز تمایل داشته باشد ، یک مدل متوسط نیز می ‌تواند نیاز های وی را برآورده سازد .
 • دوم ، یک متخصص شنوایی سنجی ، بر اساس سبک زندگی بیمار می تواند نوع سمعک را شناسایی‌ کند . به عنوان مثال ، چنانچه فردی در محلی شلوغ و پرسر و صدا مشغول به کار است ، از این حیث به سمعکی نیاز دارد که مجهز به برترین فن آوری ‌ها در زمینه‌ کاهش نویز باشد و در صورت بروز صداهای بلند  حتی الإمکان دارای یک میکروفون جهت دار برای خاموش کردن بلند گوی دستگاه باشد .

ارائه این گونه اطلاعات می تواند به فرد در تصمیم ‌گیری برای انتخاب سمعک کمک شایانی نماید . شایان توجه است که سطح ضعف شنوایی فرد مهم‌ ترین نکته در انتخاب یک سمعک است . پس از طی یک سری آزمایشات ادیولوژیست یا متخصص شنوایی سنجی  قادر به تشخیص است که چه نوع سمعکی برای بیمار مناسب ‌تر است . مرحله‌ی آخر ، مربوط به مقایسه‌ی قیمت مجموعه ‌ای از سمعک ‌ها است که با توجه به آزمایشات شنوایی و معاینه ی گوش مناسب تشخیص داده شده‌ اند.

سمعک عینک

سمعک عینک

قیمت سمعک های عینکی:

در تعیین قیمت سمعک عینکی ،  ویژگی هایی نظیر هوایی یا استخوانی بودن آن و فن آوری هایی که بر روی آن کار گذاشته شده است اثر دارد .  همچنین این نوع از سمعک‌ ها با توجه به میزان کم‌ شنوایی ،  سن افراد ،  شکل و طرح ،  اندازه‌ و اعتبار برند خود دارای قیمت‌های متفاوتی می باشند .  لازم به توضیح است عینک ‌های  استخوانی از عینک ‌های  هوایی گران ‌تر هستند و هر اندازه سمعک های عینکی هوشمند تر باشند و از طریق وایرلس قابلیت اتصال به دستگاه ‌های مختلف را داشته باشند ،  قیمت بیشتری دارند .  این نوع سمعک‌ ها ،  سمعک ‌های بادوامی محسوب می گردند و قابل استفاده برای مدت زمان طولانی هستند .  بنابراین آن ها هر قدر هم که گران باشند خرید شان برای مشتری‌ها بسیار به‌ صرفه است زیرا یک محصول با کیفیت را به مدت طولانی در اختیار آن ‌ها قرار می ‌دهد و به صورت مؤثری شرایط زندگی ‌شان را بهبود داده و باعث نشاط ذهنی آن ‌ها می گردد.

نکات مهم در زمینه سمعک های عینکی:

همه ما می دانیم که افراد کم‌ شنوا در زندگی ‌شان با مشکلات گوناگونی مواجه هستند .  انتخاب نمودن یک سمعک متناسب با شرایط افراد تا حدّ زیادی می‌ تواند کیفیت زندگی ‌شان را بهبود بخشد.  سمعک عینکی از آن دسته از سمعک ‌ها می باشد که سهولت در استفاده از آن و ظاهر خوشایندش به ویژه برای کسانی که مایل به آشکار شدن سمعک‌ شان نیستند بسیار حیاتی است. این نوع از سمعک دارای دو نوع هوایی و استخوانی بوده که هر کدام کاربری خاص خود را دارند .  بهره گرفتن از سمعک عینکی با فن آوری  نوین ؛ مزایای قابل توجهی دارد که در مقابل هزینه ‌ای که برای خرید آن پرداخت می شود بسیار مقرون به صرفه است .  شرکت هلندی، Varibel به تازگی سمعک های عینکی BLU را طراحی کرده و به بازار عرضه نموده است. گفتنی است  این نوع سمعک ها دارای قابلیت ارتباط و کنترل از طریق بلوتوث می باشند.  این سمعک به عنوان بهترین سمعک عینکی دنیا معروف شده است و دارای فن آوری  آرایش میکروفونی همراه بی سیم می باشد  .  کاربر این سمعک قادر خواهند بود بلوتوث سمعک را به تلفن همراه  ،  تبلت و کامپیوتر متصل نموده و از امکانات منحصر به فرد آن استفاده نماید  . همچنین این سمعک دارای اپلیکیشنی می باشد که بر روی تلفن همراه و یا تبلت نصب می گردد و توسط آن کاربر سمعک می تواند سمعکش را تنظیم نماید  . خوب است بدانید می توان از این سمعک به عنوان هندزفری تلفن همراه نیز استفاده نمود و مکالمه ای آسان و واضح برقرار کرد.  سمعک عینکی BLU دارای سیستم تطبیقی حذف فیدبک و کاهش نویز نیز می باشد.

سمعک مدل عینک

سمعک مدل عینک

جهت مشاوره و خرید سمعک عینکی شما میتوانید با کارشناسان ما در کلینیک طنین سمعک تماس حاصل نمایید

02166962951-66962952-66952918

2 Comments

 1. Avatar پرنیا گفت:

  چه جالب … فکر نمی کردم که استفاده ازین سمعک های عینکی هنوزم رایج باشه

 2. Avatar امیرمهدی عسگری گفت:

  اونی که اینقدر خلاقیت داشته که سمعک رو داخل عینک جاساز کنه قطعا نابغه بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *