استفاده از سمعک رکستون
سمعک Rexton رکستون
22 بهمن 1398
استفاده از سمعک ریک
قوی ترین سمعک های جهان
22 بهمن 1398

سمعک ریک RIC

خرید سمعک‌های ریک

سمعک RIC (ریک): سَمعَک ، وسیله ای است که برای کمک به قدرت شنوایی طراحی گشته است . سمعک ها در اکثر کشورها به عنوان یکی از تجهیزات پزشکی طبقه بندی می گردند .  از این رو این‌ گونه تجهیزات برابر با مقررات ویژه ، مورد توجه قوانین نظارتی قرار دارند . بدین ترتیب تقویت کننده‌های صوتی کوچک شخصی و  یا دیگر سیستم ‌های تقویت صدا نمی‌ توانند به عنوان « سمعک » فروخته شوند . سمعک ها باید توسط شنوایی ‌شناس تجویز و تنظیم گردد. سمعک دارای سه بخش اصلی زیر است : میکروفون ، مدار پردازنده و بلندگو (رسیور) . اجزای دیگری همچون کنترل صدا ، کلید برنامه ، هوک و… نیز جزء ابزار جانبی سمعک به ‌شمار می آیند . از چند نظر می ‌توان سمعک‌ ها را طبقه ‌بندی نمود که مهم ‌ترین آن‌ها شکل ظاهری و نوع پردازش سمعک است .

قطعات سمعک :

 • میکروفون : کار این بخش از سمعک دریافت امواج صوتی و تبدیل نمودن آن‌ها به سیگنال‌های الکتریکی می باشد .
 • مدار پردازنده : در این بخش از سمعک تمامی سیگنال ‌های الکتریکی دریافت شده از سوی میکروفون پردازش گشته و سپس تقویت می ‌شوند .
 • بلندگو (رسیور) : این سیگنال‌ها بعد از پردازش و تقویت سیگنال‌ های الکتریکی ، به وسیلهٔ بلندگوی سمعک دوباره به امواج صوتی تبدیل شده و به گوش کاربر می رسد .

طبقه بندی سمعک ها از لحاظ فن آوری :

 • سمعک آنالوگ
 • سمعک دیجی تریم
 • سمعک دیجیتال
 • سمعک هوشمند
 • سمعک تریبیت شونده

مزایای استفاده از سمعک دو گوشی  :

 • توسط آنها توانایی جهت ‌یابی اصوات بهتر می‌ شود .
 • توسط آنها فهم گفتار در محیط‌ های پر سر و صدا بهبود می‌ یابد .
 • توسط آنها صداها بهتر و راحت ‌تر شنیده می‌ شوند .
 • توسط آنها درک گفتار در مکالمه‌ های گروهی افزایش می‌ یابد .
 • توسط آنها کیفیت صدا بهتر می‌ شود .

نکاتی کار آمد در انتخاب سمعک خوب:

لازم به توضیح است سمعک‌ها از نظر شکل ظاهری و مهم تر از آن از نظر مدارات داخلی تفاوت‌های زیادی دارند؛ بنابراین عوامل متعددی در انتخاب یک سمعک خوب و مناسب دخیل هستند از جمله این عوامل می‌ توان به مشاوره با یک شنوایی ‌شناس مجرب اشاره نمود . برای ارزیابی شنوایی و تجویز سمعک بهترین فرد متخصص شنوایی‌ شناس است که با علم بر این موضوع قادر است در انتخاب سمعک مناسب کمک نماید . در حساسیت زمینه شنوایی ‌شناسی کودکان ، بیشتر می باشد زیرا کودکان نمی ‌توانند مشکلات شنیداری خود را بیان کنند . از این جهت والدین باید در نظر داشته باشند کیفیت شنوایی کودک بخصوص در زمینه حرف زدن و توانایی ارتباط برقرار کردن وابسته به تنظیم درست سمعک و ارزیابی‌های مدام در طول سال‌های کودکی است .

سمعک های موجود در بازار ایران :

در ایران برندهای سمعک متعدد نیستند و فقط چند شرکت معتبر در حوزه شنوایی محصولات خود را به صورت غیر مستقیم به ایران ارسال می دارند. معمولاً این شرکت‌ها دارای نمایندگی غیر مستقیم در ایران می باشند . شرکت‌های تولیدکننده سمعک که در ایران نمایندگی دارند به شرح زیر هستند :

ریک (RIC) ، زیمنس ، ویدکس ، فوناک ، یونیترون ، استارکی .

سمعک ‌های RIC  :

سمعک ‌های RIC  دارای دو نوع هستند : سمعک‌ های پشت گوشی  و سمعک‌ های فیتینگ گوش باز .  اولین مزیت این دو نوع سمعک اندازه‌‌ی بسیار کوچک آنهاست به‌ طوری که اصلاً دیده نمی ‌شوند .  سمعک‌ های فیتینگ گوش باز می توانند این امکان را برای فرد ایجاد کنند که از حداکثر شنوایی طبیعی در فرکانس‌ های پایین بهره بگیرند .  رسیور (بلندگو) در سمعک ‌های RIC ، وارد مجرای گوش می شود ، به همین دلیل صدای آنها بسیار واضح است .  گفتنی است این سمعک‌ ها قابلیت انسداد ندارند .

قیمت سمعک های RIC :

به دلیل زیبایی، امروزه بیشتر مردم از سمعک های درون گوش استفاده می کنند.  با این حال اما گفتنی است که این سمعک ها در مقایسه با سمعک های پشت گوشی از کیفیت و مقاومت به نسبت پایین تری برخوردار می باشند.  اما خوشبختانه سمعک های RIC توانسته اند که این مشکل را حل کنند.  گرچه این سمعک ها از نوع پشت گوشی می باشند؛ اما آنقدر کوچک و پنهان هستند که اصلا در دید قرار نمی گیرند.  آن ها دارای کیفیت و کارایی بالایی می باشند . در مقایسه با دیگر سمعک ها ، قیمت سمعک RIC  به نسبت بوده اما کارایی بالای آن محبوبیتش را بسیار افزایش داده است.

سمعک های RIC :

RIC مخفف کلمات Receiver in the Canal  به معنای سمعک رسیور داخل کانال می باشد . این سمعک ها وسیله ای ایده آل و مناسب برای کسانی است که اولین بار می خواهند از سمعک استفاده کنند . آنها به دلیل کوچک و راحت بودن و داشتن تنظیم آسان برای تمام افراد در همه سنین مناسب است . سمعک های RIC  از جمله سمعک های پشت گوشی محسوب می شوند . در این برند ، سیم نازکی از پشت گوش به مجرای گوش وارد می گردد .  از دیگر مزایای این سمعک ها اندازه آنهاست .  این سمعک ها نسبت به سایر سمعک های پشت گوشی بسیار کوچک ساخته شده اند به طوری که اصلا به راحتی دیده نمی شوند . این سمعک ها قادرند اصوات را بسیار طبیعی جلوه دهند . آنها وضوح و رسایی صدا را هم بیش از سایر سمعک ها تضمین می کنند .  به همین جهت است که قیمت این سمعک ها بالا بوده اما در عین حال پرفروش ترین و پرمتقاضی ترین سمعک ها هستند .

مزایای سمعک RIC  :

 • اندازه سمعک  RIC: اندازه بسیار کوچک سمعک RIC باعث کارایی بیشتر آن گشته است .  با اینکه این سمعک ها از نوع پشت گوشی می باشند اما اندازه کوچک آن ها باعث تمایزشان نسبت به سایر سمعک های پشت گوشی شده است .
 • جایگاه متفاوت رسیور : لازم به ذکر است رسیور سمعک RIC  در کانال گوش قرار گرفته است که این امر برخلاف دیگر سمعک های پشت گوشی می باشد که در محفظه سمعک و پشت گوشی قرار دارد .  در اقع یک سیم بسیار ظریف ، جایگزین لوله قالب گشته است .
 • فن آوری : سمعک های RIC دارای آخرین و پیشرفته ترین فن آوری ها در سمعک های دیجیتال هوشمند می باشند .
 • کیفیت صدا :  این سمعک ها قادر هستند اصوات را بسیار واضح تر و رسا تر از انواع مشابه خود به شنونده منتقل سازند .
 • زیبایی و جذابیت ظاهری : شایان ذکر است این سمعک ها از نظر زیبایی و جذابیت توانسته اند به میزان زیادی نظر مشتری ها را جلب کنند  زیرا متخصصان زیبایی شناختی ،  نهایت علم خود را در ساخت این سمعک به کار بسته اند .
 • عدم نیاز به قالب : این محصولات Open fitting هستند  یعنی نیاز به قالب گیری ندارند .  همین امر منجربه کاهش هزینه های مشتری شده است .  علاوه بر آن رفت و آمد افراد کم شنوا با مراکز شنوایی سنجی را که قبلا به دلیل تهیه قالب انجام می شد به حداقل رسانیده است .

دلایل علمی منجر به تمایز سمعک RIC از سایز سمعک ها :

انعطاف پذیری: انعطاف پذیری در سمعک به معنای آن است که سمعک مورد نظر قادر است نیازهای مختلف فرد را در تفاوت میزان ناشنوایی برآورده کند .  اگر فردی به مرور زمان دچار افت شنوایی بیشتری گردد ،  چنانچه از سمعک RIC استفاده کند ،  می تواند با صرف هزینه اندک و ناچیزی بلند گو سمعک خود را تغییر داده و نوع قوی تر آن را جایگزین نماید .  این مساله باعث می گردد که سرمایه گذاری فرد در خرید سمعک با افت شنوایی اش نابود نگردد ، بلکه نهایت استفاده را با آرامش خیال از این محصول ببرد .

فن آوری پیشرفته: در صنعت ،مهمترین عاملی که سمعک ها را از هم متمایز می ساز امکان جای گیری آن است ،  یعنی فرد بدون محدودیت فضایی بتواند تمامی فن آوری ها را بر روی سمعک پیاده نماید .  در این مورد هم سمعک های RIC  از نمونه های مشابه خود پیشی گرفته اند .  در این سمعک ها قابلیت جای گذاری انواع فن آوری های روز ازجمله قابلیت وایرلس ،  میکروفون جهت دار ،  تله کویل و ریموت کنترل فراهم شده است .

دیده نشدن: اغلب کاربران سمعک ترجیح می دهند که از سمعک داخل گوشی استفاده کنند تا دیگران متوجه کم شنوایی آن ها نشوند .  گفتنی است این سمعک ها آنقدر کوچک و ظریف هستند که می شود آن ها را نامرئی نامید .

طراحی استاندارد:  این سمعک ها نیازمند فرایند تهیه قالب نیستند و در سایز استاندارد مناسب تمام سنین ساخته شده اند . از این رو می توان زمان بسیار کمتری را صرف خرید آن ها نمود.

کاهش اثر انسداد:  این سمعک ها قادر هستند از بلندی صدا و غیر طبیعی جلوه دادن آن جلوگیری نمایند . این مشکلی است که به طور معمول در سمعک ها وجود دارد .  سمعک های RIC می توانند به دلیل اینکه مجرای گوش فرد را مسدود نمی سازد از بروز این اتفاق جلوگیری می کنند .

راحتی در بکارگیری:  در این مدل از سمعک طبق اظهار نظر کاربران ، راحتی و سبکی بیش از دیگر سمعک هاست .  در واقع اغلب کاربران این محصول اعلام نموده اند که اصلا متوجه سمعک بر روی گوششان نمی شوند .

کم شدن فید بک: به طور متداول افراد کم شنوا از ایجاد سوت در گوششان که به دلیل استفاده از سمعک رخ می دهد رنج می کشند .  خشبختانه متخصصین ساخت سمعک توانسته اند RIC این مشکل را تا میزان قابل توجهی با ایجاد فاصله بین رسیور یا بلندگو ( که در نوک پروب و داخل مجرای گوش واقع است ) و میکروفون حل نمایند.

مقاومت در برابر آب و خاک: به دلیل استفاده از فناوری نانو سمعک های RIC ضد آب هستند .  پوشش ضدآب نانو باعث ممانعت از نفوذ آب به درون سمعک می شود و بدینگونه مقاومت این محصول افزایش می یابد .  همچنین این سمعک ها در مقابل گرد و خاک مقاوم می باشند .  این خود عامل موثری برای تفاوت قیمت این محصول با دیگر سمعک ها والبته محبوبیت زیاد آن است.

مراقبت آسان: به راحتی می توان این سمعک ها را در خانه تمیز و پاکیزه نمود .  این امر  بین این سمعک و نمونه های دیگر تفاوت شایانی ایجاد می کند ؛ زیرا در بسیاری از سمعک ها فرد لازم است باید جهت رسیدگی و تمیزی سمعک به ادیولوژیست مراجعه نماید ،  در حالی که سمعک RIC این مشکل را هم برای کاربرانش رفع نموده است.

محدودیت ها:

لازم به ذکر است که استفاده از این سمعک ها نیازمند مراقبت های بسیاری بالایی نیز می باشد؛ زیرا گیرنده این سمعک به وسیله ی سیم بسیار نازکی به بدنه ی اصلی سمعک متصل شده است. حتی ممکن است که در افرادی که دچار پارگی پرده گوش هستند، خارج شدن عفونت از گوش نیز رخ دهد. به همین جهت است که گاهی استفاده از سمعک های RIC توصیه نمی گردد. در یک نگاه کلی می توان گفت که معمولا این سمعک ها در افراد مسن و همینطور کودکان تا سن 7 سالگی تجویز نمی شود.

باطری سمعک RIC:

اندازه باطری این سمعک در مدل های مختلف ، باطری شماره 10 یا باطری شماره 312 می باشد تا بتواند افت های شنوایی متوسط را به خوبی پوشش دهد . گفتنی است معمولا در افت های شدید مقدار کوچکی اندازه سمعک بزرگتر ساخته می شود و از باطری شماره 13 استفاده می شود.

آیا این سمعک برای همه ی افراد مناسب اند ؟

تجویز این نوع سمعک ها با توجه به افت شنوایی ، سن و نوع افت شنوایی در دستور کار قرار می گیرد . معمولا برای آن دسته از افرادی که مشکل حسی عصبی داشته و درک گفتار آن ها به شدت پایین است ، اولین سمعکی که توسط متخصص شنوایی سنجی پیشنهاد می گردد سمعک های RIC می باشد .

قیمت سمعک های RIC :

به طور کلی می تواند عنوان نمود در حال حاضر قیمت سمعک های RIC در مدل ها و برند های مختلف از 2 ملیون تومان شروع می شود و مانند انواع دیگر از مدل های سمعک بسته به فن آوری و تعداد کانال و باند که شفاف بودن و وضوح صدا را کنترل می کنند تغییر می یابد .

این سمعک ها برای چه نوع از افت های شنوایی مناسب اند ؟

به طور کلی می توان عنوان نمود سمعک های RIC برای افت های شنوایی حسی عصبی و افرادی که دچار مشکلات شنوایی در فرکانس های بالا هستند بهترین گزینه محسوب می شود . در افرادی که از پیر گوشی و یا کم شنوایی رنج می برند ممکن است از طریق استفاده مکرر از دارو هایی که به شنوایی آسیب جدی وارد می کند مشکلات شدیدتری پیدا کنند . در این افراد بازهم بهترین مرجع برای انتخاب مناسب ترین سمعک متخصص شنوایی سنجی می باشد.

مشکلات جرم گوش و سمعک های RIC  :

با در نظر گرفتن طراحی خاصی که سمعک های RIC  دارند یعنی رسیور داخل کانال گوش قرار می گیرد و ارتباط بسیار نزدیکی با جرم گوش دارد ، استفاده از سمعک مشکل بسیاری از کاربرانی است . ولی چنانچه فرد در نظافت از رسیور سمعک کوشا باشد مطمعنا درصد میزان خرابی رسیور به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند . افراد باید در هنگام خرید سمعک ها RIC از متخصص شنوایی سنجی خود اطلاعات لازم برای نگهداری و تمیز کردن سمعک را کسب نمایند زیرا مراقبت از سمعک های RIC بسیار مهم و ضروری می باشد .

سخن آخر :

در پایان لازم به ذکر است سمعک های RIC طیف وسیع تری از فرکانس ها را در بر می گیرند .  این سمعک با صدای شفاف و واضح ،  قابلیت نصب بلند گوهای متفاوت ،  کوچک ، سبک و دقیق بودن آن ،  عدم فید بک و انسداد مجرای گوش ،  امکان استفاده همه افراد در سنین مختلف و میزان شنوایی متفاوت ،  قابلیت تمرکز بر گفتار در همه جهات ،  دارای رنگ بندی متنوع ،  دارای رده های فن آوری بسیار بالا و خیلی از موارد دیگر بازار این صنعت را در دست گرفته است . قیمت سمعک RIC متناسب با قابلیت های زیاد این محصول هم به نسبت بالاتر می باشد .  با این وجود در بازار ، محبوبیت سمعک RIC بیش از سایر سمعک هاست. امروزه در بسیاری از کشورها ، از جمله آمریکا و کشورهای اروپایی پرفروش ترین نوع سمعک است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 12 میانگین: 4]

2 Comments

 1. بهار گفت:

  خیلی ممنون از توضیحاتتون … از هرکدوم از دوستان که میپرسم به شدت توصیه می کنن که فقط این نوع سمعک رو تهیه کنم

 2. محمدپارسا گفت:

  خیلی محبوبیت بالایی داره این سمعک کافیه اسمش رو به خارجی هم سرچ کنی تا متوجه بشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...