هشدار: سمعک برای هر دو گوش به صورت همزمان حتما لازم است !

طراحی سمعک بسیار دقیق
طراحی سمعک فوق حساس و دقیق با الهام گرفتن از مگس !
9 آذر 1395
درمان اختلال شنوایی در کودکان
هشدار: اختلال شنوایی در کودک را به شدت جدی بگیرید!
9 آذر 1395

هشدار: سمعک برای هر دو گوش به صورت همزمان حتما لازم است !

درمان مشکلات شنوایی

بسیاری از بیمارانی که به ما مراجعه می کنند، علی رغم داشتن ضعف شنوایی در هر دو گوش، تمایل به استفاده از سمعک تنها برای یک گوش دارند. از دلایل این امر می توان به مسائل اقتصادی، رفع شدن مشکل شنوایی با تقویت یک گوش و غیره اشاره نمود. اکثر افراد تصور می کنند که شنوایی یک گوش، می تواند کار دو گوش را بکند! با این حال نکته بسیار بسیار مهمی وجود دارد و آن هم «شنوایی دو گوشی» است. شنوایی دو گوشی بدین معنا است که شما حتما بایستی در هر دو گوش شنوایی خوبی داشته باشید. در این نوشتار به صورت کامل درباره شنوایی دو گوشی و این که چرا شنوایی سنجی نوزاد حتما برای هر دو گوش به صورت همزمان لازم است خواهیم پرداخت.

در حقیقت احساس شنوایی بهتر در یکی از گوش های شما، می تواند اثرات بسیار منفی در زندگی روزمره شما داشته باشد. اگر بخواهیم مثال بزنیم، می توان گفت که شنیدن با یک گوش مانند دیدن با یک چشم است. این حقیقت درست است که ما تنها با یک چشم هم قادر به دیدن هستیم، اما دید یک چشم از لحاظ میدان و دامنه دید به هیچ عنوان مانند دید دوچشمی نخواهد شد. به همین دلیل عینک ها به صورت تک چشمی وجود نداشته و توازن در دید بسیار مهم است.

بیایید نگاهی به محیط اطراف خود بیاندازیم. همه جاندارانی که در اطراف خود می بینید، اعضای جفت دارند. مثل دو چشم، دو بال، دو پا و … . حال اگر قرار بود که یک گوش بتواند کار دو گوش را انجام دهد، پس دلیل داشتن دو گوش در حیوانات چیست؟ چرا هیچ حیوانی نتوانسته است با تنها یک گوش به حیات خود ادامه دهد؟

پاسخ این سوال در این جا است که بسیاری از موجودات در زیست طبیعی خود مانند شکار، دفاع از خود، تولید مثل و … حتما به دو گوش نیاز داشته و در صورتی که شنوایی یک گوش را از دست بدهند، خطر مرگ آن ها به شدت افزایش خواهد یافت. در ادامه مهم ترین دلایل ضرورت شنوایی دوگوشی را بررسی می کنیم:

1- احساس تعادل شنیداری

احساس تعادل شنیداری با سمعک برای دو گوش

احساس تعادل شنیداری با سمعک برای دو گوش

هنگامی که صدا به گوش می رسد، در حقیقت این صدا به مغز خواهد رسید. مغز از هر دو گوش شما صدا را در قالب یک سری اطلاعات دریافت می کند. حال فرض کنیم که ما نصف اطلاعات را به خوبی در اختیار مغز قرار دهیم اما نیمه دیگر اطلاعات موجود نباشند! این باعث می شود که شما در زندگی عادی خود احساس آرامش و تعادل نداشته و حالت بی‌قراری داشته باشید. به همین دلیل در بسیاری از موارد شنوایی شناس به شما توصیه می کند که از سمعک برای هر دو گوش خود استفاده کنید. در این حالت دو سمعک برای شما تجویز خواهد شد.

2- جهت یابی

جهت یابی بهتر با سمعک برای هر دو گوش

جهت یابی بهتر با سمعک برای هر دو گوش

جهت یابی، یکی از مزایای شنوایی هر موجودی است که بسیار به هر انسانی کمک می کند. آیا تا به حال دقت کرده اید که هر گاه کسی شما را صدا می زند، شما ناخواسته به همان سو باز می گردید؟ دلیل این امر نیز در مغز شما قرار دارد. در حقیقت هنگامی که مغز اطلاعات را از هر دو گوش گرفته و به مغز می دهد، شما می توانید به صورت کامل جهت صدا را تشخیص دهید. این باعث می شود که در زندگی عادی خود مشکلی از لحاظ تشخیص جهت صدا نداشته باشید. در نتیجه پس از این که کسی شما را صدا کند، ناچار نخواهید شد که به همه جهات نگاهی بیندازید!

3- آرامش در شنوایی

آرامش در شنوایی با سمعک دو گوش

آرامش در شنوایی

افرادی که به جای دو سمعک از تنها یک سمعک استفاده می کنند، معمولا می بایست درجه ولوم همان یک سمعک را روی بیش ترین حالت خود قرار دهند تا بتوانند با همان یک سمعک خوب بشنوند. به همین دلیل در بسیاری از حالات سمعک ها در این حالت سوت می کشند و شخص اذیت خواهد شد و آرامش او سلب می شود. به علاوه این اشخاص می بایست در مکالمه با دیگران دائما همان گوشی که سمعک دارد را به سوی افراد مختلف ببرند. این ها باعث عدم آرامش و نارضایتی فرد در طول روز می گردد. علاوه بر آن، در این حالت افراد نیز در مواجهه با فرد احساس ناراحتی می کنند.

هم اکنون با طنین سمعک تماس بگیرید!

شماره تماس: ۶۶۹۶۲۹۵۱-۲ (۰۲۱)

4- تمرکز روی صدای خاص از میان اصوات زمینه

تمرکز روی صدا با داشتن دو سمعک برای گوش

تمرکز روی صدا با داشتن دو سمعک برای گوش

حتما تاکنون شده است که در جمعی باشید و صداهای مختلفی در این جمع وجود داشته باشد. حال در این جمع اگر شما بخواهید روی صدای خاصی تمرکز نمایید، در حالت شنوایی با یک گوش به احتمال زیاد با مشکل مواجه خواهید شد. چرا که مغز تنها زمانی قادر است یک صدای خاص را از میان اصوات مختلف تشخیص دهد که اطلاعات کافی را از هر دو گوش دریافت نماید. به همین دلیل سمعک دوگوشی از این لحاظ نیز توصیه می شود.

5- شنوایی استریو: کیفیت صدای صاف تر، شفاف تر و طبیعی تر

حتما تاکنون شما نام «استریو» را شنیده اید. در برخی تبلیغات سیستم های پخش صدا، گفته می شود که صدا به صورت استریو است. استریو بدین معنا است که صدا از طریق دو بلندگو پخش می‌شود. پخش صدا از طریق دو بلندگو باعث می شود که صدا به مراتب صاف تر و طبیعی تر به نظر برسد. در شنوایی نیز همین گونه است. اگر شما صدا را از طریق هر دو گوش خود دریافت نمایید، صدای دریافت شده استریو خواهد بود. در میان انواع سمعک ها، چند نوع سمعک همانند سمعک زیمنس در این زمینه بسیار قوی عمل کرده است.

6- حل مشکل وزوز گوش به صورت کامل

حل شدن مشکل وزوز گوش

حل شدن مشکل وزوز گوش

وزوز گوش عارضه ای است که در بسیاری رخ می دهد. بیش از نیمی از افراد مبتلا به وزوز گوش، پس از استفاده از سمعک گزارش بهبود شنوایی کرده اند. این در حالی است که شما در صورتی که از تنها یک سمعک استفاده کنید، مشکل وزوز گوش در گوش بدون سمعک همچنان باقی خواهد ماند و شما را آزرده می سازد.

بهترین سمعک ها برای استفاده دو گوشی

بهترین سکعک برای استفاده در هر دو گوش

بهترین سکعک برای استفاده در هر دو گوش

امروزه سمعک ها انواع مختلفی دارند. اما در این میان، بهترین سمعک ها برای دو گوش، نوع وایرلس هستند. در این نوع سمعک‌ها، هر دو سمعک از طریق بلوتوث با یکدیگر در ارتباط بوده و پردازش صدا را به شکلی حرفه ای انجام می دهد. در همان لحظه صدا به شکلی بسیار بهتر به گوش مخاطب رسیده و درک کاملی از محیط اطراف به کاربر داده خواهد شد.

هم اکنون با طنین سمعک تماس بگیرید!

شماره تماس: ۶۶۹۶۲۹۵۱-۲ (۰۲۱)

طنین سمعک: مرکز گفتاردرمانی تهران

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

6 Comments

 1. نیایش گفت:

  طنین سمعک صادق ترین سایتیه که در زمینه شنوایی سنجی دیدم
  خیلی ممنون واقعا ممنون
  خدا خیرتون بده

 2. داوود گفت:

  ممنون از اطلاع رسانیتون . خیلی خوبه که مشتری و بیمار و به چشم پول نمیبینید . خسته نباشید

 3. حسین گفت:

  به نظر من این یکی از بهترین سایتهایی است که تا به حال در زمینه شنواسی سنجی وسمعک دیده ام اطلاعات بسیار مفید و ضروری درخصوص خرید سمعک به بیمار داده اید خیلی ممنون

 4. پيمان گفت:

  سلام و خسته نباشید . تا الان کلی مطلب در مورد سمعک خوندم اما واقعا این مطالبی که نوشتین هم ارومم کرد هم کمکم کرد ممنونم از راهنماییتون

 5. نیما گفت:

  سلام. حالتون خوبه ؟ سمعک silk 3 از برند زیمنس مناسب هست یا نه ؟ ایا هوشمند وایرلس هست و اگر دوتا تهیه کنیم میتونه شنوایی دو گوشی رو شبیه سازی کنه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...