اختلال یادگیری کودکان دبستانی
اختلالات یادگیری در کودکان دبستانی چیست و چه درمانی دارد؟
23 تیر 1400
سمعک هانساتون
سمعک هانساتون چیست؟
23 تیر 1400

سمعک آنالوگ چیست؟

سمعک آنالوگ چیست؟

سمعک یک وسیله‌ی الکترونیکی است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید صداهای محیط اطراف را به خوبی بشنوید. سمعک‌ها انواع مختلفی دارند. هنگام خرید سمعک توجه به برخی نکات مانند انواع پردازش، شکل ظاهری، نوع باتری سمعک و … از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اگر برای شما نیز سوال پیش آمده است که سمعک آنالوگ چیست، در ادامه با ما باشید. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با سمعک آنالوگ آشنا کنیم.

آشنایی با سمعک آنالوگ

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که با افزایش سن، دچار کاهش شنوایی شده‌اید و یا بر اثر بیماری، ضربه، حادثه و … دچار اختلالات شنوایی شده‌اید و یا نوزاد شما از بدو تولد با کاهش شنوایی رو به رو است، بهتر است از سمعک استفاده کنید.

بنابراین هر وقت که مکالمه بین دو نفر را به سختی متوجه می‌شوید و یا مجبور هستید که برای شنیدن صدای تلویزیون ولوم آن را بالا ببرید، خرید سمعک یک گزینه‌ی پیشنهادی مناسب برای شما است. چرا که به کمک این وسیله‌ی کاربردی می‌توانید تمامی صداهای اطراف خودتان را به خوبی دریافت کنید.

سمعک‌ها انواع مختلفی دارند. به طوری‌که با پیشرفت تکنولوژی به کارایی این دستگاه روز به روز افزوده شده است. با این وجود بسیاری از افراد هنگام خرید سمعک فقط به وجه ظاهری آن توجه می‌کنند؛ بنابراین هنگام مراجعه به ادیولوژیست (متخصص شنوایی)، سمعکی می‌خواهند که به صورت نامرئی در داخل گوششان قرار بگیرد. در واقع این افراد هیچ اطلاعات کافی در رابطه با سمعک‌ها مانند سمعک آنالوگ و ویژگی‌های آن ندارند. همین موضوع باعث می‌شود تا خرید صحیح و مطابق نیازشان نداشته باشند.

تقسیم‌بندی سمعک‌ها بسیار متنوع است. برخی از سمعک‌ها از نظر ظاهری تفاوت بسیاری با یکدیگر دارند. به عنوان مثال برخی از آن‌ها پشت گوشی، داخل گوشی، نامرئی و ریک هستند. دسته بندی دیگر مربوط به نوع کارکرد سمعک از نظر باتری و شارژ آن است. دسته‌بندی دیگر براساس نوع پردازش سیگنال‌های آن است که به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم می‌شود.

ساختار سمعک آنالوگ
ساختار سمعک آنالوگ

امروزه با پیشرفت تکنولوژی سمعک‌های آنالوگ نسبت به سمعک‌های دیجیتال از محبوبیت کمتری برخوردار هستند. به این دلیل که پیشرفت تکنولوژی در این نوع از سمعک‌ها بسیار بالا است. در نتیجه بیشتر مردم ترجیح می‌دهند که بر روی سمعک دیجیتال هزینه کنند. از همین رو انتخاب آخر بسیاری از مردم سمعک آنالوگ است.

تفاوت سمعک آنالوگ با دیجیتال در چیست؟

سه بخش اصلی سمعک آنالوگ، قسمت میکروفن، پردازشگر و رسیور یا بلندگوی آن است. در واقع عملکرد این نوع سمعک بدین صورت است که بخش میکروفون آن، وظیفه‌ی جمع‌آوری صداهای محیط اطراف را برعهده دارد. سپس صوت جمع‌آوری شده توسط این بخش، تبدیل به سیگنال الکترونیکی می‌شود.

در نهایت تقویت‌کننده سمعک با ایجاد تغییراتی بر روی سیگنال الکترونیکی، آن را تبدیل به سیگنال صوتی می‌کند. در نهایت صدا تقویت شده و به بیرون منتقل می‌شود. قسمت رسیور سمعک وظیفه‌ی این بخش را برعهده دارد. به زبان ساده این سمعک‌ فقط صوت محیط را تقویت و افزایش می‌دهد. شما می‌توانید در بخش زیر عکس سمعک آنالوگ را ببینید.

تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال در چیست؟
تفاوت سمعک آنالوگ و دیجیتال در چیست؟

در واقع به کمک این نوع از سمعک‌ها، صدای تلویزیون و صحبت افراد را به یک شکل خواهید شنید. به این دلیل که تمام صداها را به یک شکل تقویت می‌کند و دسترسی زیادی برای کنترل و تنظیم بر روی کیفیت صدای سمعک در اختیار ندارید؛ بنابراین کیفیت صدای سمعک آنالوگ در مقایسه با سایر سمعک‌ها بسیار عالی نیست. همین ویژگی باعث شده است تا بسیاری از افراد نسبت به خرید این محصول اشتیاق کافی نداشته باشند.

اما با پیشرفت تکنولوژی، سمعک‌های دیجیتال به عنوان نسل جدید سمعک‌ها توانسته است انتظارات بسیاری از افراد را به خوبی برآورده کند. در این تکنولوژی برخلاف سمعک‌های قدیمی قابلیت تنظیم سمعک در شرایط مختلف شنیداری نیز وجود دارد. علاوه بر این صدا در این نوع از سمعک‌ها در مقایسه با نوع قدیمی آن با وضوح بهتری شنیده می‌شود.

به عنوان مثال اگر صدای وارده به سمعک آهسته باشد، سمعک دیجیتال به گونه‌ای این صدا را تقویت می‌کند که به راحتی قابل شنیدن برایتان باشد. در غیر این صورت اگر صدا بلند باشد، برای اینکه برای گوش آزاردهنده نباشد، مقدار صدای وارده به گوش را کم می‌کند. همچنین در برخی از شرایط صداهای شبیه به نویز را حذف می‌کند و صدایی صاف و یکدست را برای شما به ارمغان می‌آورد.

برای رزرو نوبت شنوایی سنجی، مشاوره و خرید سمعک تماس بگیرید.

شماره تماس: ٢ – ٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

به عنوان مثال اگر صدای وارده به سمعک آهسته باشد، سمعک دیجیتال به گونه‌ای این صدا را تقویت می‌کند که به راحتی قابل شنیدن برایتان باشد. در غیر این صورت اگر صدا بلند باشد، برای اینکه برای گوش آزاردهنده نباشد، مقدار صدای وارده به گوش را کم می‌کند. همچنین در برخی از شرایط صداهای شبیه به نویز را حذف می‌کند و صدایی صاف و یکدست را برای شما به ارمغان می‌آورد.

ویژگی سمعک آنالوگ چیست؟

قدیمی‌ترین نوع سمعک، مدل آنالوگ آن است که نسبت به سمعک‌های نسل جدید از امکانات کمتری برخوردار است. از جمله این ویژگی‌های این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سمعک آنالوگ قادر نیست صداهای مزاحم و نویز را از بین ببرد. این ویژگی باعث می‌شود تا تمامی صداها به صورت واضح و رسا به گوش شما نرسد.
 • این نوع از سمعک‌ها قادر نیستند تا بر روی صدای وارد شده، پردازش یا تغییرات بسیار زیادی را ایجاد کنند.
 • کنترل و تنظیم بر روی این مدل از سمعک‌ها امکان‌پذیر نیست.
 • سمعک‌های نوع آنالوگ صدا را از حالت آکوستیکی خارج نمی‌کند؛ بنابراین تغییرات اندکی بر روی آن صورت می‌گیرد.

بهترین سمعک آنالوگ در بازار کدام است؟

بسیاری از افراد درباره‌ی انواع سمعک آنالوگ و بهترین برند موجود در بازار پرس و جو می‌کنند. تمامی برندهای بزرگ تولید‌کننده سمعک، دستگاه‌های بسیار خوبی را تولید می‌کنند که از استاندارد قابل قبولی نیز برخوردار است. از جمله برندهای موجود در بازار می‌توان به برندهای زیر اشاره کرد:

 • سمعک زیمنس: زیمنس یک برند آلمانی است. این شرکت محبوب و پر آوازه فعالیت‌های خودش را در زمینه‌ی تولید انواع سمعک‌ها از سال 1913 آغاز کرده است. در حال حاضر سمعک‌های پیشرفته این شرکت با برترین کمپانی‌های روز دنیا در حال رقابت است لازم به ذکر است که کمپانی سمعک زیمنس از سال 2015 به طور کامل به سمعک سیگنیا واگذار شده است و از این تاریخ به بعد سمعک های زیمنس با نام سیگنیا به بازار عرضه می‌شوند.
 • سمعک اتیکن: یکی از بزرگترین و معروف‌ترین تولیدکننده دستگاه‌های کم شنوایی در دنیا، کمپانی بزرگ آتیکن است. این کمپانی در زمینه تولید انواع سمعک‌ها از سمعک آنالوگ گرفته تا سمعک‌های هوشمند دیجیتال فعالیت می‌کند.
 • سمعک ریساند: اگر به دنبال یک برند معروف می‌گردید که محصولات آن نوآور باشد، سمعک‌های کمپانی ریساند را به شما پیشنهاد می‌دهیم. این کمپانی مشهور با تولید سمعک‌های دیجیتالی و پیشرفته، تحولی بزرگ را در زمینه‌ی تولید سمعک ایجاد کرده است.
 • سمعک فوناک: این کمپانی مشهور به دلیل تولید سمعک‌های مخصوص کودکان کم‌شنوا بسیار معروف است. این کمپانی با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا توانسته است به یکی از بهترین کمپانی‌های روز دنیا تبدیل شود.
 • سمعک سیگنیا: پایه و اساس این کمپانی از شرکت مشهور زیمنس گرفته شده است. این شرکت که هم‌ اکنون در سنگاپور قرار دارد، توانسته است بهترین سمعک‌های دیجتالی و آنالوگی را تولید کند.
 • سمعک استارکی: این کمپانی به دلیل اهدا چندین میلیون سمعک به افراد کم شنوا در دنیا معروف شده است. در حال حاضر این شرکت تولیدکننده سمعک‌های داخل گوشی و سمعک نامرئی دیجیتال نیز است.
بهترین برند سمعک آنالوگ کدام است؟
 • سمعک ویدکس: کیفیت عالی صدا از جمله ویژگی‌های سمعک‌های برند ویدکس است. این کمپانی نوآور تولیدکننده انواع مختلفی از دستگاه‌ها از جمله سمعک آنالوگ و سمعک دیجیتال داخل گوشی است.

راهنمای خرید سمعک آنالوگ

به صورت کلی قیمت سمعک‌ها با توجه به قابلیت‌های منحصر به فردشان متفاوت است. از جمله مواردی که در قیمت یک سمعک تاثیرگذار است، تکنولوژی، ظاهر، برند و گارانتی است.

سمعک با تکنولوژی آنالوگ، جزو ارزان‌ترین نوع سمعک‌های موجود در بازار است. به طوری که در بین تمام سمعک‌ها و ارزان‌ترین نوع سمعک‌های موجود در بازار، این نوع سمعک جزو رده پایین مدل‌ها قرار دارد؛ بنابراین قیمت آن در مقایسه با نوع سمعک دیجیتال بسیار کمتر است. اگرچه این محصول به صورت محدود همچنان توسط برخی از برندهای سمعک در حال تولید است، اما تا چند سال آینده به طور کامل از رده خارج میشود.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که برای اولین بار قصد خرید سمعک آنالوگ را دارید، شاید تصور می‌کنید که قیمت آن ممکن است زیاد باشد. اما خرید سمعک در واقع برای سلامت گوش شما و بهتر شنیده شدن است. در واقع با خرید سمعک عملکرد مغز شما بهتر می‌شود. انتخاب بهترین نوع سمعک بستگی به میزان و نوع شنوایی، سلیقه، سبک زندگی، بودجه و شکل و اندازه مجرای گوش شما دارد.

بنابراین باید در انتخاب سمعک دقت کافی به خرج دهید. برخلاف تصور عموم، همیشه گران‌ترین سمعک، بهترین سمعک نخواهد بود. چرا که افراد گاهی با توجه به قیمت سمعک اقدام به خرید آن می‌کنند. این در حالی است که اگر میزان و نوع کم‌شنوایی شما زیاد نباشد، سمعک با تکنولوژی پایین‌تر یک انتخاب مناسب برای شما است.

امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی، دسترسی به سمعک‌ آنالوگ بسیار محدود است. استفاده از تکنولوژی پایین‌تر در این دستگاه گاهی باعث می‌شود که به شنوایی شما آسیب وارد شود. در نتیجه توصیه می‌کنیم که کمتر از این نوع سمعک استفاده شود. در نهایت اگر قصد خرید این مدل از سمعک را دارید، بهتر است نوع نیمه دیجیتال آن را استفاده کنید. چرا که به کمک نرم‌افزار می‌توانید برخی تنظیمات را بر روی آن انجام دهید.

ما در این مقاله به بررسی سمعک آنالوگ پرداختیم. این نوع از سمعک‌ها به دلیل استفاده از تکنولوژی پایین‌تر جهت تنظیم صدا، نسبت به سمعک‌های دیجیتال از قیمت مناسب‌تری برخوردار هستند. بسیاری از افراد که سال‌ها از این مدل سمعک استفاده می‌کنند، کمتر حاضر هستند که از سایر مدل‌های سمعک با تکنولوژی بالاتر استفاده کنند.

اگر قصد خرید سمعک  و یا تعمیر سمعک دارید و یا برای اولین بار قصد استفاده از سمعک را دارید، خرید سمعک در تهران را به شما پیشنهاد می‌دهیم. همکاران ما در کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار (( طنین سمعک )) با بیش از نیم قرن تجربه در زمینه مشاوره و خرید سمعک با انجام تست‌های مختلف و ارزیابی شنوایی به شما کمک می‌کنند تا بتوانید بهترین خرید را داشته باشید.

برای رزرو نوبت شنوایی سنجی، مشاوره و خرید سمعک تماس بگیرید.

شماره تماس: ٢ – ٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

✅ارزیابی شنوایی

✅ مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

✅مشاوره کودک و خانواده

✅اختلالات یادگیری

✅اختلالات گفتار و زبان

✅مشکلات وسواس و اضطراب

✅مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
✅ و ...