میگرن
میگرن و مشکل شنوایی
9 دی 1399
انتخاب سمعک
ویژگی های لازم برای انتخاب سمعک
9 دی 1399

روش کار سمعک ها

روش کار سمعک ها

روش کار سمعک ها موضوعی است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم به طور کلی روش کار انواع سمعک ها به دو روش امکان پذیر است که در ادامه به آن می پردازیم.

دو نوع اصلی روش برای کار سمعک ها وجود دارد

1-سمعک های آنالوگ امواج صوتی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کرده و سپس آن ها را بلندتر می کند . قیمت آن ها معمولاً کمتر است و کنترل میزان صدا ساده ای دارند . البته در حال حاضر دیگر کمتر شرکت سازنده سمعکی وجود دارد که سمعک آنالوگ تولید کند.

2-سمعک های دیجیتال امواج صوتی را به کدهای عددی مشابه کدهای رایانه تبدیل می کنند ، سپس آن ها را تقویت می کنند . این کد شامل اطلاعاتی در مورد جهت صدا و میزان صدای آن است . این امر باعث می شود تنظیم صدا متناسب با آنچه که نیاز دارید ، چه در رستوران ، چه در اتاق ساکت و چه در استادیوم ، آسان تر باشد . بیشتر به طور خودکار تنظیم می شوند . اگرچه هزینه این نوع بیشتر از سمعک آنالوگ است ، نتایج بسیار بهتر است . آن ها همچنین کوچکتر و قدرتمندتر هستند .

روش کار سمعک ها از نظر اندازه ، جایگذاری در گوش یا پشت گوش و اینکه چقدر صدا را بلندتر می کنند متفاوت هستند .

سمعک های داخل کانال (ITC )

بعضی از سمعک های درون کانال گوش شما قرار می گیرند و دیدن آن ها سخت تر است . سمعک داخل کانال (ITC) متناسب با کانال گوش خاص شما هستند . سمعک های  کاملا درون کانال (CIC) کوچکتر هستند و تقریباً در گوش شما پنهان می شوند . هر یک از این دو نوع می تواند به کاهش شنوایی خفیف تا متوسط ​​کمک کند . اما به دلیل اندازه آن ها ، تنظیم  آن ها دشوارتر است . این سبک سمعک برای کودکان یا بزرگسالانی که ممکن است با دستگاه های بسیار کوچک مشکل داشته باشند ایده آل نیست . سمعک های کانال نامرئی (IIC) بدلیل کوچکی بسیار زیاد و قدرت شنوایی کم برای برخی افردا تقریباً غیر قابل استفاده است .

سمعک های داخل گوش (ITE)

این نوع سمعک ها کاملاً در درون مجرای گوش خارجی شما قرار می گیرند . آن ها یک پوسته پلاستیکی سخت دارند که وسایل الکترونیکی را در خود جای داده است . این موارد برای افرادی که کم شنوایی خفیف تا شدید دارند بهتر است ، اما برای کودکانی که هنوز گوش های آن ها رشد می کند به خوبی کار نمی کنند .

سمعک های پشت گوش (BTE)

این نوع سمع ها در یک جلد پلاستیکی سخت در پشت گوش شما قرار می گیرند . یک قالب گوش درون گوش خارجی قرار می گیرد و صدا را به گوش هدایت می کند . یک نوع متفاوت ، به نام Mini BTE ، کاملاً در پشت گوش شما قرار می گیرد ، با یک لوله باریک که به مجرای گوش شما می رود . این به شما کمک می کند تا جرم گوش جمع نشود و اطمینان حاصل کنید که صدای خودتان شفاف به نظر می رسد . BTE می تواند در کاهش شنوایی خفیف تا شدید موثر باشد ، اما اصول این سمعک برای همه مناسب نیست .

سبک های گیرنده در کانال (RIC) و گیرنده در گوش (RITE) هر دو دارای یک جز component پشت گوش هستند که با یک سیم کوچک به گیرنده گوش یا کانال گوش متصل می شود . این نوع اجازه می دهد تا صداهای با فرکانس پایین به طور طبیعی وارد گوش شوند و صداهای با فرکانس بالا از طریق سمعک تقویت شوند . RIC و RITE ممکن است انتخاب خوبی برای افرادی با مشکل شنوایی خفیف تا عمیق باشد .

اگر از سمعک های خود به خوبی مراقبت کنید ، ماندگاری بیشتری خواهند داشت .

نکاتی که باید در مورد نگهداری و روش کار سمعک ها بخاطر بسپارید

آن ها را از گرما ، رطوبت ، محصولات مراقبت از مو ، کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید .

طبق دستورالعمل آن ها را تمیز کنید .

وقتی از دستگاه هایتان استفاده نمی کنید ، آن ها را خاموش کنید .

باتری ها را مرتبا تعویض کنید .

باتری های سمعک ممکن است از چند روز تا چند هفته دوام داشته باشند . دوام باتری به نوع باتری ، نیاز به قدرت سمعک و تعداد دفعات استفاده از آن بستگی دارد .

به طور کلی ، سمعک ها می توانند 3 تا 6 سال دوام داشته باشند . اگر کاهش شنوایی شما بدتر شود ممکن است زودتر به یک مورد جدید نیاز داشته باشید . سمعک های پشت گوش به شما انعطاف بیشتری می دهند زیرا می توانند برای طیف وسیعی از مشکل شنوایی برنامه ریزی شوند .

سمعک های دیجیتال هر چند سال یکبار با پیشرفت فناوری رایانه قوی تر و بهتر می شوند . این موضوع اغلب افراد را وادار می کند دستگاه های خود را به روز کنند .

در پایان توصیه میشود برای خرید سمعک با یک شنوایی شناس خوب و با تجربه کافی مشورت کنید تا بفهمید کدام نوع سمعک برای شما بهتر است و همچنین ویژگی های خاصی که لازم دارید و روش کار سمعک ها را نیز یاد بگیرید . دستگاه مناسب شما بستگی به موارد زیر دارد :

نوع مشکل شنوایی و شدت آن

سن شما

چقدر می توانید دستگاه های کوچک را مدیریت کنید

سبک زندگی شما

هزینه ( قیمت دستگاه ها بسیار متفاوت است )

برای تهیه سمعک و یا اطلاعات کافی در مورد قیمت سمعک از سایت طنین سمعک دیدن نمایید و با ماتماس بگیرید 021-66952918-66962951-66962595

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

✅ارزیابی شنوایی

✅ مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

✅مشاوره کودک و خانواده

✅اختلالات یادگیری

✅اختلالات گفتار و زبان

✅مشکلات وسواس و اضطراب

✅مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
✅ و ...