ویژگی های سمعک ها
مهمترین ویژگی های سمعک های مدرن
10 دی 1399
خريد فيلتز محافظ سمعک
وکس گارد یا فیلتر محافظ سمعک چیست؟ + اینفوگرافیک
10 دی 1399

راهنمای خرید سمعک

راهنمای خرید سمعک

راهنمایی خرید سمعک – اکثریت قریب به اتفاق افرادی که مشکلات شنوایی دارند مسن هستند . بر اساس موسسه ملی ناشنوایی و سایر اختلالات ارتباطی ، تقریباً یک سوم افراد 65 تا 74 ساله مشکل شنوایی را گزارش می کنند و تعداد آن ها در 75 سالگی به حدود نصف می رسد . در ادامه با ما همراه باشید با راهنمای خرید سمعک .

شواهد مستدلی وجود دارد که مشکلات شنوایی درمان نشده در افراد بزرگسال ، یکی از نگرانی های مهم بهداشت ملی است و مطالعات جدید این مسیله  را با سایر مشکلات جدی بهداشتی ، از جمله افسردگی ، کاهش حافظه و تمرکز و شاید حتی زوال عقل مرتبط میدانند.

دلایل از دست دادن شنوایی

رایج ترین نوع مشکل شنوایی ، مشکل در حلزون شنوایی است که به کم شنوایی حسی -عصبی معروف است و اغلب از آسیب سلول های ریز مویی است که در حلزون گوش داخلی وجود دارند . این سلول ها امواج صوتی ورودی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کنند که از طریق عصب شنوایی به مغز منتقل می شوند . مغز سیگنال ها را به عنوان اصوات معنی دار گفتاری تفسیر می کند .

افزایش سن و قرار گرفتن در معرض صداهای بلند از مهمترین دلایل آسیب دیدن این سلول های حساس شنوایی است ، اما برخی از داروها ، بیماری ها و سابقه مشکل شنوایی در خانواده نیز می تواند خطر کم شنوایی شما را افزایش دهد .

اگرچه مشکل شنوایی حسی-عصبی غالباً قابل برگشت نیست ، اما می توان با استفاده از سمعکی که صداها را به طور انتخابی تقویت می کند ، آن را کنترل کرد متخصصین ما در طنین سمعک شما را برای انتخاب  سمعک مناسب راهنمایی خواهند کرد. اما در مورد افرادی که  مشکل شنوایی بسیار شدید دارند و  یا کم شنوایی فقط در یک گوش باشد را با عمل جراحی کاشت حلزون میتوان کنترل کرد که با دور زدن قسمت های آسیب دیده سیستم شنوایی ، عصب شنوایی را تحریک الکتریکی می کند .

مشکل شنوایی انتقالی

این نوع مشکل شنوایی کمتر رایج است و اغلب در نتیجه انسداد فیزیکی یا بدشکلی در گوش میانی یا خارجی ایجاد می شود . جرم گوش تحت تأثیر تجمع مایعات در گوش میانی ناشی از عفونت و برخی اختلالات خاص می تواند مانع رسیدن صدا به گوش داخلی و مغز شود .

از بین بردن تجمع موم در گوش خارجی ، درمان عفونت در گوش میانی و در صورت ناهنجاری ها ، جراحی اصلاحی به طور معمول شنوایی را بازیابی می کند . در غیر این صورت ، ممکن است نیاز با استفاده از سمعک داشته باشید.

بزرگترهای مسن گاهی اوقات ترکیبی از هر دو نوع کم شنوایی (انتقالی و حسی -عصبی ) را دارند . به عنوان مثال ، کاهش شنوایی مربوط به سن به علاوه موم در گوش میانی می تواند در هدایت صدا به گوش داخلی تداخل ایجاد کند .

تنظیم انواع سمعک

 

راهنمای خرید انواع سمعک ها

هنگامی که سلول های مویی  در حلزون گوش داخلی از بین می روند ، دیگر نمی توان آن ها را بازگرداند . اما سمعک ها با بلندتر کردن  صداها می توانند توانایی شنیدن شما را به طور قابل توجهی بهبود بخشند .

سمعک ها دارای یک میکروفون برای گرفتن صدا ، یک تقویت کننده برای بلندتر شدن صدا و یک گیرنده هستند که صدا را به مجرای گوش می فرستد . در سمعک های دیجیتال مدرن ، میکروفون ها صدا را به تراشه رایانه منتقل می کنند ، که صدا را تنظیم می کند و فرکانس های صوتی مورد نیاز برای کمک به بهبود شنوایی را تقویت می کند.

یک متخصص شنوایی می تواند یک سمعک دیجیتال برای فیلتر کردن صدای باد و یا سایر سر و صداهای پس زمینه و همچنین تنظیم دقیق کمک برای مطابقت با الگوی خاص کاهش شنوایی شما را برنامه ریزی کند . مدل های پیشرفته تر می توانند به صورت بی سیم با تلفن هوشمند شما متصل شوند و این امکان را برای شما فراهم می کنند تا با استفاده از یک برنامه تماس بگیرید ، صدا را پخش کنید و حتی تنظیمات آن را انجام دهید .

راهنمای خرید سمعک مناسب ، به عوامل مختلفی، از جمله نوع و شدت کم شنوایی ، سبک زندگی و توانایی های فردی  و مهارت دستی افراد ، وضعیت مالی و میزان هزینه اختصاص داده شده برای تهیه سمعک بستگی دارد.

با این حال ، ممکن است سمعکی که یک نفر دوست دارد برای شخص دیگری اصلا کارایی خوبی نداشته باشد ، حتی اگر هر دو نفر دارای کم شنوایی تقریباً یکسان باشند .

همچنین برای مطالعه سایر مقالات در مورد راهنمای خرید سمعک می توانید به سایت طنین سمعک مراجعه نمایید و یا با شماره های 021-66962951-66962952-66952918  تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

✅ارزیابی شنوایی

✅ مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

✅مشاوره کودک و خانواده

✅اختلالات یادگیری

✅اختلالات گفتار و زبان

✅مشکلات وسواس و اضطراب

✅مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
✅ و ...