دلیل استفاده از سمعک چیست؟ چرا باید از سمعک استفاده کرد؟

درمان اختلالات تلفظی در کودکان
4 خرداد 1401
درمان خشکی گوش چیست؟
روش های درمان و پیشگیری از خشکی گوش
4 خرداد 1401

دلیل استفاده از سمعک چیست؟ چرا باید از سمعک استفاده کرد؟

دلیل استفاده از سمعک

آیا متوجه شده‌اید که اخیرا از مردم می‌خواهید که حرف‌های خود را بیشتر تکرار کنند؟ آیا اطرافیان شما از صدای زیاد تلویزیون شکایت دارند؟ ممکن است این احتمال وجود داشته باشد که شما دچار کم شنوایی شده‌اید. دلایل زیادی وجود دارد که باعث از دست دادن شنوایی افراد می‌شود و ممکن است این کم‌شنوایی همیشه دائمی نباشد. کم شنوایی موقت می‌تواند ناشی از عفونت گوش یا تجمع موم باشد. اگر به یک متخصص شنوایی‌شناس مراجعه کنید، می‌تواند به شما بگوید که آیا کم‌شنوایی شما دائمی است یا خیر.

در برخی موارد، ممکن است متخصص تشخیص دهد کم‌شنوایی شما دائمی است و سمعک را توصیه کنند. بسیاری از افراد جوان‌تر از استفاده از سمعک احساس خجالت یا شرم می‌کنند زیرا سمعک را ابزاری برای افراد مسن می‌دانند. اما واقعیت این است که 65 درصد از افرادی که کم‌شنوایی را تجربه می‌کنند زیر 65 سال سن دارند و از هر پنج آمریکایی بالای 12 سال یک نفر مشکل شنوایی دارد، بنابراین این مشکل فقط مربوط به افراد مسن نیست. اگر شنوایی شناس تشخیص داد که شما دچار کم شنوایی هستید، مهم است که به توصیه‌های او توجه کنید و از سمعک استفاده کنید.

کاربرد سمعک
کاربرد سمعک

کم‌شنوایی می‌تواند تأثیر زیادی بر زندگی شما داشته باشد، از کار گرفته تا روابط و رفاه عاطفی شما. استفاده از سمعک می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کنند، به‌ویژه اگر سمعک‌های مناسب را انتخاب کنید و برای منطبق شدن با آن کمک بگیرید. در این مقاله سعی کردیم دلیل استفاده از سمعک و کاربرد آن را توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

کاربرد سمعک برای کم شنوایان
کاربرد سمعک برای کم شنوایان

سمعک چگونه کمک می‌کند؟

سمعک یک وسیله الکترونیکی با باتری است که برای بهبود شنوایی طراحی شده است. سمعک‌ها به اندازه‌ای کوچک هستند که بتوان آنها را داخل گوش یا پشت گوش گذاشت. برخی از سمعک‌ها صداها را بلندتر می‌کنند. سمعک‌ها ممکن است به شما کمک کنند وقتی محیط ساکت است و وقتی که پر سر و صدا است بهتر بشنوید. نحوه کار سمعک به این شکل است:

  • یک میکروفون صدای اطراف شما را می‌گیرد.
  • تقویت کننده صدا را بلندتر می‌کند.
  • یک گیرنده این صداهای تقویت شده را به گوش شما می‌فرستد.
کاربرد سمعک برای ناشنوایان
کاربرد سمعک برای ناشنوایان

همه افراد مبتلا به کم‌شنوایی نمی‌توانند از سمعک بهره‌مند شوند. تنها 1 نفر از هر 5 نفری که می‌تواند بهبود یابد سمعک را استفاده می‌کند. بیشتر اوقات، سمعک‌ها برای افرادی هستند که دچار آسیب در گوش داخلی خود یا عصبی که گوش را به مغز متصل می‌کند شده‌اند. این آسیب می‌تواند ناشی از بیماری، سالخوردگی، سرو صداهای بلند و داروها باشد.

کم‌شنوایی که به دلیل مشکلات کانال گوش، پرده گوش یا گوش میانی ایجاد می‌شود، کم‌شنوایی رسانایی نامیده می‌شود. اغلب اوقات، جراحی یا سایر کمک‌های پزشکی می‌تواند این نوع کم‌شنوایی را بهتر کند. اما این گزینه‌ها برای همه مناسب نیست. اگر مجرای گوش باز و گوش خارجی نسبتاً طبیعی دارید، سمعک ممکن است به بهتر شنیدن شما کمک کند.

برخی از افراد بدون گوش خارجی یا مجرای گوش متولد می‌شوند، به این معنی که نمی‌توانند از سمعک معمولی استفاده کنند. در عوض، آنها می‌توانند از وسیله‌ای استفاده کنند که صدا را از طریق استخوان جمجمه به گوش داخلی می‌فرستد.

دلیل استفاده از سمعک

سمعک فشار شنوایی را تسکین می‌دهد. با پیشرفت فناوری دیجیتال، سمعک‌ها همچنین می‌توانند وضوح بیشتری را ارائه دهند (فشار کمتر و شنوایی واضح تر).

با این حال، هنگامی که سمعک دریافت می‌کنید، احتمالا موارد زیر را تجربه کنید:

بعد از استفاده از سمعک صداهای محیط بیشتر می‌شوند و می‌توانید صدای تلویزیون و مکالمات دو نفره را با سهولت بشنوید. صداهایی مانند تیک تاک ساعت، یخچال، سر و صدای کامپیوتر و قدم برداشتن در اولین روزهای استفاده از سمعک به طور غیر عادی بلند به نظر می‌رسند. این موضوع طبیعی است. توانایی شما در تنظیم این صداهای بی‌اهمیت با تطبیق مغز با شنیدن این صداهای ملایم بهبود می‌یابد.

علت استفاده از سمعک
علت استفاده از سمعک

سمعک‌ها می‌توانند کمک زیادی در برقراری ارتباط داشته باشند، اما این فرآیند مستلزم گذراندن یک دوره تنظیم از جانب کاربر است. دانستن اینکه چه چیزی باید انتظار داشته باشید می‌تواند به روند سازگاری شما کمک زیادی کند.

کاربرد سمعک برای کم شنوایان چیست؟ چه کسانی باید از سمعک استفاده کنند؟

یک سوم یا کمی بیشتر از یک سوم بزرگسالان 65 ساله به بالا درجاتی از کاهش شنوایی مرتبط با سن دارند. این نوع کم‌شنوایی به قدری تدریجی اتفاق می‌افتد که بسیاری تا زمانی که به یک مشکل جدی تبدیل نشود متوجه آن نمی‌شوند. خانواده و دوستان برای برقراری ارتباط مجبورند کلمات خود را اغلب با صدای بلند تکرار کنند، که این موضوع باعث ناامیدی همه می‌شود. بسیاری از بیماران ما این مشکل را بیان می‌کنند که فکر می‌کنند همه “زمزمه می‌کنند” یا “روشن صحبت نمی‌کنند”. اغلب اوقات، از دست دادن شنوایی منشا این مشکل است و نه گوینده.

سمعک شنوایی را به حالت عادی باز نمی‌گرداند یا پیشرفت ناشنوایی عصبی یا ناشنوایی مرتبط با سن را کاهش نمی‌دهد. بلکه سبب بهبود شنیدن می‌شود.

10 دلیل برای استفاده از سمعک

 1. تقریباً در همه شرایط بسیار بهتر خواهید شنید
 2. با شریک یا همسرتان ارتباط نزدیک‌تری خواهید داشت
 3. در برقراری ارتباط با فرزندان و نوه‌های خود بهتر خواهید بود
 4. در انجام و پیگیری مکالمات بسیار بهتر خواهید بود
 5. بهتر می‌توانید در مجالس و مهمانی‌های اجتماعی شرکت کنید
 6. در دنبال کردن اخبار، فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیون و همچنین گوش دادن به رادیو و موسیقی بهتر خواهید بود
 7. مغز خود را متناسب نگه می‌دارید و خطر زوال شناختی را کاهش می‌دهید
 8. کمتر در معرض خطر انزوای اجتماعی، تنهایی و افسردگی خواهید بود
 9. به طور کلی از سلامت روحی و جسمی بهتری برخوردار خواهید بود
 10. کمتر به دیگران وابسته خواهید شد

علاوه بر این، کاربرد سمعک برای شنیدن صداهایی مانند آواز پرندگان، پیچیدن باد در بین درختان، امواج در دریا، تیک تاک ساعت، جاری شدن آب و کامپیوتر و… جذاب است. صداهایی که ممکن است سال‌ها نشنیده باشید.

دلایل استفاده از سمعک

کم‌شنوایی تاثیر زیادی در تمام زمینه‌های زندگی شما دارد و می‌تواند بر سلامت و شادی کلی شما تاثیر بگذارد. اما سمعک مناسب می‌تواند مشکلات ناشی از کم‌شنوایی را کاهش دهد. علت استفاده از سمعک در 5 دلیل مشخص در زیر توضیح داده شده است.

روابط بهبود یافته

کاهش شنوایی می‌تواند حفظ روابط خوب را دشوار کند. عدم تفاهم بین شما و شریک زندگیتان ممکن است به مشاجره‌های غیرضروری منجر شود و هنگامی که شنوایی شما ضعیف است برقراری ارتباط موثر دشوارتر می‌شود. کم‌شنوایی همچنین پیگیری مکالمات را در موقعیت‌های اجتماعی دشوار می‌کند، به خصوص اگر در محیطی پر سر و صدا باشید. این موضوع منجر به اجتناب افراد از موقعیت‌های اجتماعی می‌شود و روابط با دوستان نیز ممکن است دچار مشکلاتی شود. در برخی موارد، منزوی شدن می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات روانی مانند افسردگی را افزایش دهد. اما اگر به شنوایی شناس مراجعه کنید و سمعک نصب کنید، توانایی شما در برقراری ارتباط اجتماعی با افراد را افزایش می‌یابد و روابط شما دچار آسیب نمی‌گردد.

دلایل استفاده از سمعک
دلایل استفاده از سمعک

استقلال بیشتر

زندگی مستقل برای افرادی که کم‌شنوایی پیشرفته دارند دشوار است. چیزهایی مانند رانندگی خطرناک هستند اگر نتوانید به خوبی بشنوید. این بدان معناست که برای جابه جا شدن به دیگران متکی خواهید بود. برخی افراد همچنین متوجه می‌شوند که قرار گرفتن در موقعیت‌های شلوغ آنها را عصبی می‌کند زیرا نمی‌توانند به درستی بشنوند. این بدان معنی است که کارهای ساده مانند خرید مواد غذایی می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد. با این حال، اگر از سمعک استفاده کنید، می‌توانید دوباره کارها را به تنهایی انجام دهید و اعتماد به نفس شما بهبود می‌یابد.

درآمد بالاتر

کاهش شنوایی اغلب منجر به کاهش عملکرد در محل کار می‌شود. ناتوانی در شنیدن دستورالعمل‌ها به درستی به این معنی است که احتمال اشتباه شما بیشتر است و اگر عملکرد شما بسیار تحت تأثیر قرار گیرد، ممکن است برای کار نامناسب تلقی شوید. هر شغلی که مستلزم صحبت با تلفن به طور منظم باشد، مخصوصاً برای افرادی که کم‌شنوایی دارند دشوار است. مطالعات نشان می‌دهد که افراد کم‌شنوا به احتمال زیاد در نهایت کاهش درآمد را تجربه می‌کنند. با این حال، اگر از سمعک استفاده کنید، این کاهش درآمد تا 90٪ کاهش می‌یابد.

کاهش علائم وزوز گوش

وزوز گوش یک مشکل بسیار رایج است که باعث ایجاد صدای زنگ یا صدای کلیک در گوش می‌شود. خوابیدن را سخت می‌کند و باعث مشکلات زیادی در تمرکز می‌شود. هر دوی این مسائل به عملکرد شما در محل کار کمک می‌کند، بنابراین اگر وزوز گوش و همچنین کاهش شنوایی را تجربه می‌کنید، مهم است که با آن مقابله کنید. حتی اگر کم‌شنوایی شما هنوز برایتان مشکلی ایجاد نکرده است، شنوایی شناس می‌تواند سمعک‌هایی را برای شما در نظر بگیرد که به مبارزه با علائم وزوز گوش شما کمک می‌کند.

خرید سمعک
خرید سمعک

کاهش خطر زوال شناختی

هنگامی که فردی با کم‌شنوایی درمان نشده زندگی می‌کند، مناطقی از مغز که با تشخیص گفتار سر و کار دارند، می‌توانند تخریب شوند. با گذشت زمان، این به افزایش خطر زوال شناختی کمک می‌کند و توانایی شما برای درک اطرافیان بدتر می‌شود. حتی اگر نسبتاً جوان هستید، کم‌شنوایی همچنان می‌تواند خطر زوال شناختی را با افزایش سن افزایش دهد. با این حال، می‌توانید با استفاده از سمعک این روند را کاهش دهید.

سخن آخر

در این مقاله در مورد کاربرد سمعک برای ناشنوایان توضیحاتی را بیان کردیم. مهم نیست در چه سنی هستید، مشکل کم شنوایی باید فوراً درمان شود. اگر اینطور نباشد، به طور جدی بر کیفیت زندگی شما تأثیر می‌گذارد و خطر ابتلا به مشکلات بیشتر در رابطه با سلامتی شما را افزایش می‌دهد. نیازی نیست از استفاده از سمعک خجالت بکشید، بنابراین اگر فکر می‌کنید ممکن است به سمعک نیاز داشته باشید، همین حالا برای خرید سمعک، اطلاع از قیمت سمعک و تعمیر سمعک با ما تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...