قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
عوارض سرطان در بروز اختلالات شنوایی کودکان مبتلا
۱۸ آبان ۱۳۹۶
چرا سمعك ها گران هستند ؟ دلیل آن را اینجا ببینید + عکس
۲۰ دی ۱۳۹۶

دلایل کمتر شناخته شده افت شنوایی

اکثر مردم از رابطه سن و افت شنوایی آگاه هستند. در واقع سن از عوامل اصلی افت شنوایی در بزرگسالان در بین سنین چهل تا هفتاد سال می باشد. همچنین برخی از مردم می دانند که قرار گرفتن در محیط های پر سر و صدا نیز میتواند باعث افت شنوایی شود و تحقیقات نیز نشان داده است سر و صدای زیاد نیز عامل افت شنوایی در بین انسان هاست.
علاوه بر این آسیب های ناگهاني مثل ضربات شديد به سر و گوش نیز سومین عامل بزرگ افت شنوایی در انسان است.
با این حال دلایل دیگری نیز برای افت شنوایی وجود دارد که کمتر شناخته شده، و یا در بعضی موارد عجیب، هستند. این دلایل بعضاً همچنان در مراحل اولیه تحقیقات هستند و بر سر بعضی از آنها اختلاف نظر هایی وجود دارد. در این مقاله این دلایل را برای شما علاقه مندان به قیمت سمعک تشریح خواهیم نمود:

۱- سیگار کشیدن و یا در معرض دود سیگار بودن:

بر اساس تحقیق صورت گرفته بر روی ۳۵۰۰ نفر، افراد سیگاری هفتاد درصد شانس بیشتری برای افت شنوایی دارند. این نسبت با میزان سیگاری که افراد می کشند رابطه مستقیم دارد.
در معرض دود سیگار قرار گرفتن نیز میتواند ریسک افت شنوایی را تا سی و سه درصد افزایش دهد. محققان دلیل این امر را وجود مواد فرمالوئيد، آرسنیک، و هیدروژن سیانید در دود سیگار میدانند که باعث آسیب به سلولهاي شنوایی شده و افت شنوایی را به وجود می آورد .
هر چند این تحقیقات همچنان در مراحل اولیه هستند و محققانی از دانشگاه ویسکانتستین ارتباط سیگار با افت شنوایی را قویا رد کرده اند. با این حال با توجه به زیان های اثبات شده سیگار برای سلامتی، می توانید افت شنوایی را هم کنار سایر دلایل برای دور بودن از دخانیات بگذارید.

۲- فشار خون بالا می تواند بر افت شنوایی تاثیرگذار باشد.

تحقیقات جدید نشان داده است که فشار خون بر افت شنوایی افراد بین چهل و پنج تا شصت و پنج سال تاثیرگذار بوده است. فشار خون بر شنوایی افراد در سنین بالا تاثیرگذار بوده زیرا خود فسار خون عامل افت شنوایی نیست بلکه به افت شنوایی طبیعی انسان سرعت و یا شدت می بخشدط

۳- عوارض جانبی کمتر شناخته شده دیابت

بر اساس تحقیقات جدید، افت شنوایی در بین افراد دچار دیابت دو برابر افراد عادی است.

۴- ایربگ

هرچند ایربگ ها کمکی شایانی به نجات جان انسانها در سالهای اخیر کرده اند، اما تحقیقات نشان داده است بین هفده تا بیست درصد افرادی که در تصادفات رانندگی ایربگ خودرویشان باز شده است، دچار آسیب های کوتاه مدت یا بلند مدت شنوایی شده اند. هرچند این دلیل مناسبی براي غير فعال كردن ايربگ خودرو نمی باشد .

۵- زونا

زونا بیماری ایست که عموما به سراغ افراد بالای شصت سال می آید ولی در برخی مواقع گریبان جوانتر ها را هم میگیرد. زونا در مواردی خاص میتواند آسیب هایی جدی به شنوایی وارد کند. (سندروم رمزی هانت) درمان سریع و به موقع زونا میتواند تا حد زیادی از آسیب های وارده جلوگیری کند.

۶- سرخک

عفونت گوش ناشی از سرخک میتواند به شنوایی آسیب برساند. از هر ده نفري كه مبتلا به سرخک ميشوند یک نفر به عفونت گوش مبتلا میشود. در نتیجه اگر هر یک از شش شرایط بالا را دارید و تاکنون تست شنوایی انجام نداده اید، ایده خوبی ایست هر چه سریعتر برای ارزيابي و بررسي شنوايي به متخصص شنوايي مراجعه کرده و از سلامت شنوایی خود اطمینان حاصل كنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *