جدیدترین روش درمان ناشنوایی با حسگر مویی و سلول های بنیادی روده

بازی درمانی و تاثیر آن در درمان اختلال یادگیری
تاثیرات بازی درمانی در اختلال یادگیری + فواید و تکنیک ها
31 فروردین 1401
درمان اختلالات تلفظی در کودکان
31 فروردین 1401

جدیدترین روش درمان ناشنوایی با حسگر مویی و سلول های بنیادی روده

درمان ناشنوایی با حسگرهای مویی

محققان آمریکایی توانسته اند یکی از جدیدترین روش های درمان ناشنوایی با حسگر مویی و سلول های بنیادی روده را ابداع کنند. این روش براساس تحریک رشد سلول های مویی درون گوش داخلی با به کار گیری سلول های بنیادی روده انجام می شود. بعد از تولد درون هر حلزون گوش در هر شخص حدود پانزده هزار سلول مویی وجود دارد. ولی به مرور با افزایش سن این سلول ها از بین می روند و هیچ گاه بازسازی نمی گردند. 

از دست رفتن شنوایی یا کم شنوایی سبب ایجاد مشکلاتی مانند گوشه گیری و افسردگی می گردد. در نهایت نیز کم شنوایی و ناشنوایی سبب زوال عقل می گردد. 

مشکلات ناشنوایی
مشکلات متداول در ناشنوایی

یک شرکت بیوتکنولوژی در آمریکا با همکاری محققان مؤسسه فناوری ماساچوست توانسته است یک درمان ابداع کند که به درمان ناشنوایی کمک می کند. این محققان کشف کرده اند که مولکول های کنترل کننده سلول های بنیادی روده، به وسیله نسل نزدیک سلول های بنیادی که به آن سلول های پیش ساز گفته می شود، استفاده می شوند.

این شرکت جهت به وجود آوردن سلول های مویی ریز شنوایی از مولکول های ریز جهت برنامه ریزی دوباره سلول های پیش ساز، سلول های بنیادی گوش داخلی و تزریق آن به گوش استفاده کرده است. بعد از انجام آزمایشات بالینی روی 200 نفر، محققان روند بهبودی در شنوایی را مشاهده کردند. به نحوی که برخی از بیمارها تنها پس از یک بار تزریق شاهد بهبود شنوایی بودند. که نام این روش درمان ناشنوایی با حسگر مویی و سلول های ینیادی روده است. 

محققان امیدوار هستند که بتوانند با منابع موجود در طی 10 الی 15 سال آینده درمان کم شنوایی را شبیه به جراحی لیزیک انجام دهند. همچنین محققان تأکید نموده اند روش تزریق ذرات کوچک به گوش داخلی جهت تبدیل به سلول های پیش ساز دارای فواید و مزایای بیشتری نسبت به ژن درمانی و برنامه ریزی مجدد سلول های بیمار در آزمایشگاه دارد. 

برای رزرو نوبت شنوایی سنجی، مشاوره و خرید سمعک تماس بگیرید.

درمان کم شنوایی و ناشنوایی
درمان ناشنوایی و کم شنوایی

درمان ناشنوایی با حسگر مویی و سلول بنیادی

محققان فعال در دانشگاه روچستر انگلیس نیز توانسته اند با رشد سلول های حسگر مویی درون بخش حلزونی گوش داخلی، در بهبود و درمان ناشنوایی قدم بزرگی بردارند. این حسگرهای مویی امواج صوتی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کرده که در اثر پیری یا آسیب صوتی از بین رفته اند که در ادامه منجر به درمان ناشنوایی با حسگر مویی خواهد شد. 

قبل از این محققان به شناسایی مجموعه ای از گیرنده ها که به فاکتور رشد اپیدرمی موسوم هستند، پرداخته اند که این گیرنده ها مسئول فعال کردن سلول های پشتیبان اندام شنوایی هستند. بعد از تحریک شدن این سلول ها، به شکل گیری و رشد سلول های حسگر مویی جدید منجر می شوند. لازم به ذکر است که در بدن پستانداران نیز فاکتور رشد اپیدرمی وجود دارد ولی سبب رشد سلول های حسگر مویی نمی گردد.

محققان با فرض اینکه تحریک گیرنده های فاکتور رشد اپیدرمی می تواند به رشد دوباره سلول های حسگر مویی در پستانداران کمک کند، کار خود را آغاز کردند. 

جهت بررسی این فرضیه محققان از راه های مختلفی استفاده کردند و در نهایت آشکار شد که تحریک گیرنده های موسوم به ERBB2 می تواند سبب رخدادهایی شود که در آن سلول های پشتیبانی حلزون تولید مثل کنند و به تحریک سلول های بنیادی مجاور جهت تبدیل شدن به سلول های حسگر مویی را آغاز نمایند. این فرآیند در کنار رشد و تولید سلول های حسگر مویی تازه، سبب یکپارچه و یکنواخت شدن این سلول ها با سلول های عصبی جدید می گردد.

درمان ناشنوایی فرآیندی بسیار پیچیده بوده و برای انجام آن لازم است مجموعه ای از تغییرات سلولی انجام شود. جهت درمان باید سلول های حسگر مویی جدید رشد نمایند و عملکرد درستی داشته باشند تا بتوانند به شبکه نورون های مناسب اتصال یابند. بنابراین درمان ناشنوایی با حسگر مویی فرآیندی پیچیده و طولانی بوده و رشد مجدد سلول های حسگر مویی اولین گام در این موضوع به شمار می روند.

ساختار درونی گوش
ساختار درونی گوش

درمان ناشنوایی با سلول های بنیادی 

جدیدترین روش درمان ناشنوایی  و جدیدترین روش درمان کم شنوایی  درمان با سلول های بنیادی است که قادر است تعدادی از بیماری ها از جمله ناشنوایی و کم شنوایی را درمان کند. 

سمعک و کاشت حلزون به بسیاری از افراد کمک می کند تا کم شنوایی را مدیریت کرده و با آن کنار بیایند. به گفته کتابخانه ملی پزشکی، درمان با سلول های بنیادی می تواند به زودی درمان دیگری برای کاهش شنوایی باشد. درمان با سلول های بنیادی به بازسازی قسمت های آسیب دیده گوش بدون نیاز به دستگاه های سمعک کمک می کند. اما هنوز راه زیادی وجود دارد تا درمان کم شنوایی با سلول های بنیادی در دسترس عموم قرار گیرد.

چه زمانی درمان با سلول های بنیادی برای کاهش شنوایی وجود خواهد داشت؟

طبق گفته های Stanford Medicine، درمان با سلول های بنیادی شامل پیوند سلول های بنیادی جدید به گوش داخلی است. موهای ظریف داخل حلزون گوش یا گوش داخلی به ما کمک می کنند که بشنویم. آسیب به این موها می تواند منجر به کاهش شنوایی دائمی شود.

سلول های بنیادی این توانایی را دارند که مانند سلول های دیگر عمل کنند و همچنین سلول های جدید بسازند. سلول های بنیادی پیوندی می توانند دقیقاً مانند موهای گوش داخلی رفتار کنند و به بازیابی شنوایی کمک کنند. مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی می گوید که دانشمندان در رشد موهای گوش داخلی انسان در آزمایشگاه موفق بوده اند. اما آنها همچنان روی پیوند این سلول های مو به گوش انسان و بازیابی شنوایی به وسیله آن ها مشغول به کار هستند. 

متأسفانه، تا به امروز، تنها مطالعاتی که انجام شده است، مطالعات پیش بالینی حیوانی است. Sreek Cherukuri، MD، استادیار بالینی در دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا، به WebMD Connect to Care می گوید: هیچ مطالعه انسانی تاکنون انجام نشده است. به گفته Cherukuri، این بدان معناست که ما احتمالاً 5 تا 10 سال یا بیشتر از داشتن یک گزینه درمانی با سلول‌های بنیادی برای درمان کاهش شنوایی انسان فاصله داریم.

راه های مهم برای درمان ناشنوایی
درمان ناشنوایی

درمان های فعلی برای ناشنوایی و کم شنوایی

بسته به اینکه چرا شنوایی خود را از دست داده اید، پزشک چندین گزینه درمانی را پیشنهاد می کند که ممکن است برای شما مفید باشد.

سمعک: سمعک ها با کمک به شنیدن بهتر کیفیت زندگی شما را تا حد زیادی بهبود می بخشند. اکثر سمعک ها دیجیتال هستند و سیگنال های صوتی را بر اساس میزان ناشنوایی شما تنظیم می کنند و مدیریت کم شنوایی بهتری را ارائه می دهند که در کنار درمان ناشنوایی با حسگر مویی، یکی از روش های موثر است. 

کاشت حلزون شنوایی: طبق گفته کلینیک مایو، دستگاه‌های الکترونیکی وارد شده در حلزون گوش می‌توانند به بازیابی بخشی از شنوایی کمک کنند. اگر دیگر قادر به گوش دادن با کمک سمعک نیستید، پزشک به شما پیشنهاد کاشت حلزون می دهد.

استاپدکتومی: اگر کم شنوایی شما به دلیل آسیب به استخوانی به نام رکابی در گوش میانی باشد، پزشک ممکن است جراحی استاپدکتومی را پیشنهاد کند. در این جراحی رکاب برداشته شده و با یک پروتز جایگزین می شود. پس از بهبودی گوش، شنوایی شما در عرض چند هفته به حالت عادی باز می گردد.

درمان ناشنوایی با حسگرهای مویی
درمان ناشنوایی با حسگرهای مویی

تمپانوپلاستی: به گزارش مرکز اطلاع رسانی جراحی گوش، تمپانوپلاستی شامل تعویض یا ترمیم پرده گوش آسیب دیده است. جراح شما بافت هایی را از قسمت های سالم گوش شما می گیرد و آنها را در بالای پرده گوش آسیب دیده پیوند می زند. با گذشت زمان بافت پیوند شده به داخل پرده گوش رشد می کند و شنوایی شما بازیابی می شود.

سخن آخر

کاهش شنوایی و مشکلات شنوایی قابل درمان و مدیریت است. در بسیاری از موارد، کم شنوایی یک بیماری قابل درمان است. بنابراین لازم است برای درمان و مشاوره اقدام کنید. برای خرید سمعک و تغییر سمعک می توانید از طریق همین وب سایت اقدام نمایید.

برای رزرو نوبت شنوایی سنجی، مشاوره و خرید سمعک تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...