درمان ترس از صداهای بلند
فونوفوبیا یا ترس از صداهای بلند چه درمانی دارد؟
28 آبان 1400
درمان وزوز گوش چیست؟
درمان وزوز گوش با سمعک
28 آبان 1400

درمان سریع گوش درد در خانه

درمان خانگی گوش درد

گوش درد از جمله بیماری‌های شایعی است که معمولا علاوه‌بر کودکان، گاهی بزرگسالان نیز به آن دچار می‌شوند. گاهی این بیماری فقط در یک گوش و یا هر دو گوش اتفاق می‌افتد. همچنین ممکن است درد گوش به صورت ثابت باشد و یا بعد از مدتی از بین برود. گوش درد جزء یکی از دردناک‌ترین دردها است. به این دلیل که اغلب اوقات تیز و سوزناک است؛ بنابراین اگر به فکر درمان گوش درد خود نباشید، ممکن است با افت شنوایی روبرو شوید.

اگر شما هم می‌خواهید اطلاعات کافی در رابطه با علل، عوامل و درمان درد گوش کسب کنید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

درمان درد گوش

گوش درد از جمله دردهای آزاردهنده‌ای است که درد آن شما را کلافه خواهد کرد. اغلب اوقات گوش درد فقط در یک گوش اتفاق می‌افتد و گاهی بعد از مدتی از بین می‌رود. درصورتی‌که این درد ادامه داشته باشد، عفونت گوش، تب و افت موقت شنوایی را به دنبال خواهد داشت؛ بنابراین بهتر است در صورت بروز درد، به فکر درمان آن باشید.

معمولا گوش درد در بزرگسالان به دلیل عفونت و یا آسیب اتفاق می‌افتاد و معمولا همراه با علائمی مانند درد گوش، کم شنوایی و ترشح مایعات از گوش است. در چنین شرایطی باید نسبت به درمان درد گوش خود اقدام کنند.

علائم گوش درد در کودکان کمی متفاوت‌تر است. از جمله علائم گوش درد در کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شنوایی خفه، احساس پر بودن گوش، دشواری در به‌خواب رفتن، سردرد، از دست دادن تعادل، از دست دادن اشتها، گریه کردن بیش از اندازه، مالش یا کشیدن گوش، تب و مشکل در واکنش به صداها.

بیشتر بخوانید:

درمان اختلال یادگیری

درمان اختلال یادگیری در کودکان

برای رزرو نوبت شنوایی سنجی، مشاوره و خرید سمعک تماس بگیرید.

شماره تماس: ٢ – ٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

علت گوش درد

گوش درد ممکن است بر اثر عوامل مختلفی رخ بدهد. به‌عنوان‌مثال آسیب‌دیدگی، التهاب، تحریک گوش، عفونت و… ممکن است از جمله علل گوش درد باشد. گوش درد گاهی به‌دلیل درد رجوعی اتفاق می‌افتد. بدین معنا که عفونت و آسیب در جایی دیگر باعث بروز درد در گوش شما می‌شود. مثلا ممکن است دندان شما دچار درد شده باشد و این درد به گوش منتقل شود.

همچنین عفونت گوش نیز می‌تواند دلیلی برای گوش درد شما باشد. گاهی عفونت گوش بیرونی، میانی و یا داخلی می‌تواند باعث درد گوش شود و باید نسبت به درمان درد گوش اقدام کنید. استفاده از سمعک، استفاده از هدفون، شنا، قرار دادن گوش پاک کن، داخل کردن انگشت به کانال گوش و… از جمله دلایل عفونت گوش بیرونی است. زمانی که پوست کانال گوش کمی تحریک شود، این عامل می‌تواند عفونت گوش را به دنبال داشته باشد.

درمان گوش درد با سمعک
درمان گوش درد

اگر بعد از شنا کردن دچار درد گوش می‌شوید مقاله

قالب ضد آب برای جلوگیری از گوش درد بعد از شنا” را از دست ندهید.

عفونت گوش میانی به دلیل عفونت دستگاه تنفسی اتفاق می‌افتد. همچنین وجود مایع در پشت پرده گوش می‌تواند محلی برای پرورش باکتری‌ها باشد. این عوامل باعث می‌شود که دردی را در یکی از گوش‌های خود احساس کنید.

از دیگر علل گوش درد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت سینوس
 • گیر کردن شامپو یا آب در گوش
 • وجود جسم خارجی در گوش
 • گلودرد میکروبی
 • تجمع جرم در گوش
 • تغییر فشار به دلیل قرار گرفتن در هواپیما
 • استفاده از گوش پاک کن در گوش

و در موارد نادرتر ممکن است درد گوش شما به دلیل یکی از عوامل زیر باشد:

 • عفونت دندان
 • اگزما در کانال گوش
 • وجود دندان آسیب‌دیده
 • آرتروز فک
 • سوراخ شدن پرده گوش
 • سندرم مفصل گیجگاهی فکی

در صورت وجود علائم گوش درد، باید نسبت به درمان آن اقدام کنید. برای درمان خانگی گوش درد و عفونت گوش پیشنهاد می‌کنیم که از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید.

درمان گوش درد با روغن زیتون
درمان گوش درد با روغن زیتون

استفاده از روغن زیتون

برای درمان درد گوش پیشنهاد می‌کنیم که از معجزه روغن زیتون بهره ببرید. استفاده از روزغن زیتون جزء یکی از موثرترین راه‌ها برای درمان خانگی گوش درد است. برای این منظور کافی است تا مقدار 3 تا 4 قطره از روغن زیتون را به آرامی درون گوش خود بچکانید. البته بهتر است که کمی روغن را گرم کنید.

اما توجه به این نکته ضروری است که استفاده از روغن خیلی داغ ممکن است پرده گوش شما را دچار آسیب کند. همچنین می‌توانید یک پنبه را به روغن زیتون آغشته کنید و درون گوش خود بزنید. روغن زیتون به عنوان یک روان‌کننده، به خوبی می‌تواند عفونت گوش را از بین ببرد.

استفاده از پیاز برای درمان درد گوش

برای درمان خانگی گوش درد استفاده از پیاز را به شما پیشنهاد می‌دهیم. خواص ضد عفونی‌کنندگی پیاز باعث می‌شود تا گوش درد شما کاملا رفع شود. برای این منظور کافی است تا یک عدد پیاز را رنده کنید. سپس آب این پیاز را درون گوش خود بچکانید. همچنین می‌توانید نیمی از پیاز را حرارت دهید. سپس آن را بر روی گوش خود قرار دهید.

از آنجایی که پیاز خاصیت ضد میکروبی دارد، به راحتی می‌تواند التهاب گوش شما را از بین ببرد. بعد از استفاده از این روش احساس آرامشی خواهید داشت.

استفاده از کمپرسور گرم و سرد

برای درمان درد گوش پیشنهاد می‌کنیم که از کمپرسور گرم و سرد استفاده کنید. برای این منظور می‌توانید از یک بطری آب داغ و یا یک پد داغ استفاده کنید و آن را بر روی گوش آسیب‌دیده خود قرار دهید. گرمای آزاد شده از این وسایل باعث می‌شود تا درد آزاردهنده شما به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. علاوه‌براین، این کار باعث می‌شود تا گردش خون بهبود یابد.

همچنین استفاده از بطری سرد به مدت 20 دقیقه، تاثیر بسیار زیادی بر روی گوش درد دارد و می‌تواند درد آن را کاهش دهد.

برای رزرو نوبت شنوایی سنجی، مشاوره و خرید سمعک تماس بگیرید.

شماره تماس: ٢ – ٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

استفاده از زنجبیل

برای درمان سریع گوش درد استفاده از آب زنجبیل تازه را به شما پیشنهاد می‌دهیم. زنجبیل به‌صورت یک مسکن طبیعی عمل می‌کند و می‌تواند درد گوش را کاهش دهد. برای این منظور کافی است تا مقدار 2 تا 3 قطره از آب زنجبیل را درون گوش خود بچکانید. همچنین می‌توانید ترکیبی از زنجبیل و روغن کنجد را به قسمت خارجی گوش بزنید و ماساژ دهید.

 

درمان گوش درد چیست؟
کمپرسور گرم و سرد برای گوش درد

استفاده از عسل

برای درمان گوش درد از خاصیت شفابخش عسل استفاده کنید. برای این منظور کافی است تا مقداری عسل را در خارج از کانال گوش بچکانید. از آنجایی که عسل خاصیت ضد التهابی دارد، در نتیجه می‌توان گوش درد شما را رفع کند.

جویدن آدامس برای درمان گوش درد

گاهی اوقات تغییر فشار هوا باعث ایجاد درد در گوش می‌شود. در چنین شرایطی پیشنهاد می‌کنیم که آدامس بجویید. به این دلیل که جویدن آدامس کمک می‌کند تا ماهیچه‌های داخل گوش فعال شوند و فشار ناشی از هوا را آزاد کنند. البته بهتر است این روش را برای کودکان خود استفاده نکنید. چرا که در صورت خوردن آدامس ممکن است کودک شما دچار خفگی شود.

عسل برای درمان گوش درد
عسل برای درمان درد گوش

استفاده از دارچین

برای درمان درد گوش سمت چپ پیشنهاد می‌کنیم که از خواص ضد التهابی دارچین استفاده کنید. برای این منظور کافی است تا مقداری از پودر دارچین را به همراه روغن زیتون گرم کنید. سپس بعد از سرد شدن، این روغن را درون گوش خود بچکانید.

روغن اکالیپتوس

چکاندن چند قطره اکالیپتوس کافی است تا تمام درد گوش شما از بین برود. به این دلیل که این روغن خاصیت ضد التهابی دارد و یک گزینه‌ی پیشنهادی مناسب برای درمان درد گوش است. برای این منظور کافی است تا مقدار چند قطره از این روغن را با مقداری آب در حال جوش ترکیب کنید. سپس بخار ناشی از آن را استنشاق کنید. این کار باعث می‌شود تا جرم موجود در گوش شما از بین برود و دردهای شما تسکین یابد.

روغن اسطوخودوس

برای درمان گوش درد و گلودرد استفاده از اسانس روغن اسطوخودوس را به شما پیشنهاد می‌دهیم. برای این منظور کافی است تا مقدار ده قطره از روغن درخت چای، روغن اسطوخودوس و یک چهارم لیوان روغن زیتون را با یکدیگر ترکیب کنید. سپس 2 تا 3 قطره از این روغن را درون گوش خود بریزید. این کار باعث می‌شود تا التهاب و عفونت گوش شما از بین برود.

استفاده از نعنا

یکی از درمان‌های خانگی برای بهبود گوش درد، استفاده از نعنا است. به این دلیل که نعنا خاصیت ضد التهابی دارد و می‌تواند درد شما را به آرامی از بین ببرد. برای این منظور کافی است تا چند برگ نعنا را له کنید و درون یک لیوان آب قرار دهید. سپس به میزان 2 تا 3 قطره از این محلول را درون گوش خود بریزید. همچنین می‌توانید برای کاهش درد گوش خود از روغن نعنا استفاده کنید.

تنها کافی است تا چند قطره از روغن نعنا را بر روی قسمت خارجی گوش خود قرار دهید. توجه به این نکته ضروری است که از ریختن روغن نعنا به داخل گوش جدا خودداری کنید.

استفاده از روغن درخت چای

برای درمان گوش درد پیشنهاد می‌کنیم که از خواص ضد التهابی روغن درخت چای استفاده کنید. برای این منظور کافی است تا مقداری روغن زیتون را بر روی تابه‌ای روی گاز قرار دهید تا به‌خوبی حرارت ببیند. سپس می‌توانید چند قطره از روغن درخت چای را به آن اضافه کنید. یک قطره از ترکیب بدست آمده را درون گوش آسیب‌دیده خود بریزید. در صورت نداشتن روغن زیتون می‌توانید از روغن گیاهی دیگری نیز استفاده کنید.

درمان خانگی گوش درد
درمان خانگی گوش درد

استفاده از برگ انبه برای درمان درد گوش

شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید به کمک برگ انبه می‌توانید درد گوش خود را کاهش دهید. برای این منظور کافی است تا چند برگ از انبه را درون آب بجوشانید. سپس چند قطره از آب آن را درون گوش آسیب دیده خود بچکانید. این کار باعث می‌شود تا درد شما به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.

سخن نهایی

ما در این مقاله در رابطه با علل گوش درد و درمان خانگی آن صحبت کردیم. اگرچه گوش درد همیشه خطرناک نیست، اما در صورت بروز عفونت و داشتن علائمی مانند سردرد، تورم، ترشح مایعات، سرگیجه و… بهتر است که حتما با یک پزشک مشورت کنید. همچنین خیس نگه داشتن گوش، فرو کردن اشیا خارجی به داخل گوش، در معرض دود سیگار قرار گرفتن و… از جمله عواملی است که باید از آن دوری کنید.

برای رزرو نوبت شنوایی سنجی، مشاوره و خرید سمعک تماس بگیرید.

شماره تماس: ٢ – ٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 9 میانگین: 3.8]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...