خروپف و اختلالات خواب، شنوایی شما را نابود خواهد کرد !

مصرف ماهی برای بهبود شنوایی
برای بهبود قدرت شنوایی خود ماهی بخورید !
18 آبان 1395
جلوگیری از کم شنوایی
همه چیز درباره مشکلات شنوایی، علل و راه های درمان کامل آن
18 آبان 1395

خروپف و اختلالات خواب، شنوایی شما را نابود خواهد کرد !

خروپف و کاهش شنوایی

تاکنون بسیاری را دیده اید که در خواب خروپف می کنند. بعضی از آن ها آنچنان صدای خروپف بلندی دارند که همسایه ها و اهل خانه نیز از آن ها شاکی هستند. اگرچه از قدیم توجهی به این موضوعات نمی شد، با این حال تحقیقات جدید نشان می دهد که این خروپف ها می توانند باعث مشکلات جدی در آینده برای فرد شوند.

اگر شما تاکنون درباره خروپف مطالعه کرده باشید، حتما نام «آپنه خواب» به گوشتان خورده است. دکتر «آمیت چوپرا» از بزرگ ترین متخصصین مرکز پزشکی آلبانی آپنه خواب را بدین صورت تعریف می کند: «آپنه خواب، توقفی موقتی در تنفس در هنگام خواب است. این پدیده در برخی افراد به دلیل انسداد راه های هوایی فوقانی توسط لوزه های بزرگ ایجاد شده و نتیجه ی آن، صداهای بلند خروپف خواهد بود. در حقیقت این صدای خروپف نشان می دهد که بدن فرد در حال تلاش برای تنفس است.»

خروپف

حال اخیرا محققین بر روی آپنه خواب تحقیق کرده اند و به این نتیجه رسیده اند که آپنه خواب باعث ایجاد اختلال در قدرت شنوایی شخص می شود. البته پیش تر نیز آپنه خواب توسط پزشکان مورد بررسی قرار گرفته بود که ثابت شده بود که آپنه خواب مضراتی دیگر نیز دارد. به عنوان مثال آپنه خواب خطر مبتلا شدن شخص به بیماری های قلبی را بالا برده و حتی سبب دیابت نیز می شود. با این حال، رخ دادن مشکل شنوایی ناشی از آپنه خواب، یافته ای جدید است.

در این پژوهش جمعا حدود 13967 نفر مورد بررسی قرار گرفتند. نتیجه این بود که آپنه خواب به صورت مستقل با مشکلات شنوایی در فرکانس های بالا و پایین مرتبط است. در حقیقت این پژوهش نشان می دهد آپنه خواب بیش از چیزی که تصور می شده است خطرناک است.

یافته های این پژوهش این بود که آپنه خواب با 31 درصد افزایش در اختلال شنوایی فرکانس بالا، افزایش 90 درصدی در اختلالات شنوایی فرکانس پاین و افزایش 38 درصدی اختلالات در هر دو فرکانس همراه است. بنابراین اگر می خواهید هرگز به فکر خرید و تعمیر سمعک نیفتید، مواظب خروپف ها یا همان آپنه خواب خود باشید.

مرکز شنوایی سنجی کودکان
طنین سمعک: مرکز فروش سمعک بلتون و ارزان ترین قیمت سمعک دیجیتال

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

2 Comments

  1. امیرحسین گفت:

    بسیار عالی بود واقعا دنبالش بودم 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...