درمان کم شنوایی ناشی از سر و صدا
کم شنوایی ناشی از سر و صدا چه درمانی دارد؟ چطور پیشگیری کنیم؟
26 مهر 1400
نگهداری از کم شنواها
تجربه دانشمند بازنشسته در زمینه کاهش شنوایی و وزوز گوش
26 مهر 1400

راه های درمان اختلال یادگیری در املا

درمان اختلال یادگیری در املا چیست؟

امروزه یکی از مهم‌ترین اختلالات در کودکان که باعث نگرانی بسیاری از پدر و مادر‌های امروزه شده است و درمان آن اهمیت بسیار زیادی برای یادگیری هرچه سریع‌تر و بهتر کودکان دارد، اختلال یادگیری در املا می‌باشد. برای بسیاری این سوال وجود دارد که اختلال املا چیست؟ به چه دلیلی این اختلال برای کودک به وجود می‌آید؟ همچنین برای بسیاری مطرح است که انواع اختلالات یادگیری در املا چیست؟ درمان اختلال در املا چگونه و از چه طریقی انجام می‌شود؟

اگر با اختلال یادگیری در املا به‌خوبی آشنا شوید، می‌توانید از بروز این اختلال در کودک خود، به‌راحتی پیشگیری کنید. با درمان این اختلال، امکان یادگیری درست کلمات و نوشتن صحیح کلمات را برای کودک خود به راحتی فراهم خواهید کرد. در این جا می‌خواهیم انواع اختلالات یادگیری در املا، نشانه‌های، روش‌های درمان و علل بروز آن را بیان کنیم.

نشانه‌ها و انواع اختلال یادگیری در املا

انواع اختلال یادگیری در املا و نشانه‌های آن به شرح زیر می‌باشند:

۱- اگر کودک شما می‌تواند افکار خود را به صورت شفاهی به راحتی بیان کند و حرف بزند؛ اما نمی‌تواند افکار خود را در قالب یک نوشته کتبی بر روی کاغذ بنویسد، این می‌تواند یکی از نشانه‌های اختلال یادگیری در املا باشد. باید به دنبال جلوگیری از اختلالات یادگیری املا در دوره ابتدایی باشید تا مهارت املا نویسی در کودک شما باقی بماند.

۲- کودکان مبتلا به اختلالات در املا نویسی، دارای مشکلاتی در هجی‌ کردن و یا کلمه‌بندی جملات مورد نظر خود هستند. طبق موازین دستوری دستور زبان فارسی ضعف‌های زیادی نشان می‌دهند.

۳- کودک مبتلا به اختلال یادگیری در املا، دارای اشتباهات زیادی در نوشتار متن‌ها است. با دستخط بد و نامیزانی که دارند، غلط‌های انشایی و املایی آن‌ها بسیار زیاد خود را نشان می‌دهد؛ که از نشانه‌های بسیار مهم انواع اختلال در املا شمرده می‌شود.

۴- کودک مبتلا به اختلالات املا کلاس اول، در نوشتن املا به فاصله حروف از یکدیگر و نقطه‌گذاری بی‌توجه است. همچنین ممکن است بخشی از جمله را جا بندازد.

اختلال یادگیری در املا
اختلال یادگیری در املا

۵- از نشانه‌های مهم اختلالات در املا نویسی؛ کج‌نویسی، فشردن بیش از حد مداد، کم‌رنگ نویسی با مداد، زاویه‌دار نوشتن املا، بزرگ یا کوچک نوشتن بیش از حد حروف و فاصله‌گذاری نامتناسب بین حروف است.

۶- ضعف در حافظه نوشتاری، از نشانه‌های اختلال یادگیری در درس املا می‌باشد. کودکان مبتلا به این اختلال، معمولا نمی‌توانند یک جمله را به‌طور کامل و دقیق به‌ خاطر بسپارند. به‌عنوان‌مثال، ممکن است معلم بگوید “بابا کتاب آورد” درحالی‌که کودک مبتلا به این اختلال بنویسد: “بابا آورد”. این نشان می‌دهد که جمله را کامل نشنیده است.

اختلالات در املا نویسی
اختلالات در املا نویسی

۷- ضعف در حساسیت شنوایی: افراد مبتلا به اختلالات یادگیری در املا، به‌خوبی صداها را می‌شنوند؛ اما نمی‌توانند واج‌های کلمات را تشخیص دهند. به‌عنوان‌مثال، معلم ممکن است کلمه “شاد” را در املا بگوید و کودک کلمه “باد” را بشنود. حساسیت شنوایی کم‌ نمی‌گذارد کلمات به‌خوبی شنیده شوند.

۸- ضعف در حافظه دیداری: بچه‌های مبتلا به اختلالات در املا نویسی، گاهی صدای کلمات و واج‌های کلمات را به‌خوبی و به‌درستی می‌شنوند؛ ولی در نوشتن شکل صحیح کلمات دچار مشکلاتی هستند. به‌عنوان‌نمونه ممکن است “حسین” را به‌صورت “هسین” بنویسند که نشان از ضعف حافظه دیداری آن‌ها دارد.

۹- ضعف در توالی دیداری، یکی از نشانه‌های دیگر اختلالات یادگیری در املا نویسی است. به‌طوری‌که کودکان مبتلا به این ضعف، ممکن است حروف کلمات را پس‌و‌پیش بنویسند در‌حالی‌که جمله و کلمات را به خوبی می‌فهمند؛ اما در نوشتن ترتیب کلمات مشکل دارند. به‌عنوان‌مثال جمله “او کفش دارد” را بنویسند “اون کشف دارد”.

۱۰- قرینه نویسی: یکی از مشکلات و نشانه‌های مهم اختلال یادگیری املا در دوره ابتدایی، مشکل قرینه‌نویسی می‌باشد؛ که بیشتر برای دانش‌آموزان پایه ابتدایی و کودکانی که شروع به درس خواندن کرده‌اند، اتفاق می‌افتد. به‌عنوان‌نمونه هنگام املا، ممکن است لازم باشد دانش‌آموز کلمه‌ای مانند “باد” یا “مار” را بنویسد. اگر مشکل قرینه‌نویسی داشته باشد، این کلمات را به صورت قرینه می‌نویسد؛ مانند وقتی که رو‌به‌روی آینه قرار گرفته باشد، کلمات و جملات به صورت برعکس و قرینه دیده می‌شوند.

۱۱- وارونه‌‌نویسی از دیگر انواع اختلال در املا و یک نوع مهم از این اختلال شمرده می‌شود. مشکل وارونه‌نویسی در املا مانند این می‌باشد که کتاب را برعکس کنید و جلوی آینه بگذارید و از روی آن بنویسید. این اختلال باعث می‌شود که کلمات و جملات را برعکس بخوانید و بنویسید.

وجود هر یک از این نشانه‌های اختلال یادگیری املا، ممکن است شما را نگران کند و به دنبال درمان آن باشید. در این زمان اصلا نگران این مشکل نباشید و بدانید که حتما راه درمانی برای کودک شما وجود دارد.

برای درمان این بیماری شما می‌توانید با کمک مشاوران مجموعه طنین سمعک اختلال یادگیری و اختلالات در املانویسی را درمان و حل کنید. در نتیجه دیگر نگرانی از املانویسی فرزند خود نخواهید داشت.

انواع اختلال یادگیری در املا
انواع اختلال یادگیری در املا

برای رزرو نوبت و مشاوره جهت درمان اختلالات یادگیری تماس بگیرید.

شماره تماس: ٢ – ٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

تحقیقات و بررسی‌ها نشان می‌دهد که در کل ۳ روش مناسب برای درمان اختلالات یادگیری در املا و کاهش مشکلات املانویسی کودک شما وجود دارد که عبارت هستند از:

۱- دارودرمانی یکی از روش‌های بسیار مناسب و موثر برای جلوگیری از اختلالات در املا نویسی می‌باشد. در این روش روانپزشک مورد نظر شما، معمولا از داروی اختلال درمان استفاده می‌کند. با این کار علل جسمی و فیزیولوژیکی این اختلال را به راحتی کاهش می‌دهد. اگرچه دارودرمانی روش بسیار مناسب برای درمان اختلال یادگیری در املا است، اما این روش به تنهایی نمی‌تواند انواع اختلال در املا را درمان کند. این روش تنها علل فیزیولوژیکی و جسمی این اختلال را برطرف می‌‌کند و برای درمان این مشکل، نیاز به روش‌های دیگری نیز می‌باشد.

درمان اختلالات یادگیری املا در دوره ابتدایی
درمان اختلالات یادگیری املا در دوره ابتدایی

۲- روا‌ن‌درمانی: یکی از بهترین راه‌های درمان این اختلال، روان‌شناس کودک و کادر درمانگری و استفاده از روش‌های روان‌درمانی می‌باشد. برای این درمان می‌توانید از روانشناس کودک مجموعه طنین سمعک کمک بگیرید تا به شما در حل این مشکل کمک کند.

رواشناس کودک و روان‌درمانگر در این درمان، راهکارهای مناسبی برای درمان اختلال در نوشتن کودک انجام می‌دهد. او کمک می‌کند که اختلالات یادگیری در املا، با استفاده از روش‌های درمان روانی و مشاوره، تا حد ممکن کاهش یابد و درمان شود؛ بدون آنکه نیاز به استفاده از انواع دارو‌های پزشکی و مواجه‌ شدن با  عوارض داروهای پزشکی باشد.

 با جلسات مشاوره منظم و مناسب، شما می‌توانید برای درمان انواع اختلال یادگیری در املا اقدام کنید. به‌عنوان‌نمونه در این روش برای درمان، درمانگر برای درمان اختلال یادگیری در املا، درمان اختلال دیکته‌نویسی و اختلال نوشتن، ابتدا چند دیکته و املای اخیر دانش‌آموز خود را نگاه می‌کند و خطاهای کودک شما را با بررسی‌ سوابق املایی متوجه می‌شود.

 رواشناس از خطا و اشتباه املایی شروع می‌کند که دانش‌آموز بیشترین نمره را به‌خاطر آن خطا از دست داده است. او با بررسی خطای املایی دارای بیشترین آسیب و درمان آن، می‌تواند فرآیند روان‌درمانی اختلال یادگیری در املا را انجام دهد.

۳- استفاده از ابزارهای نوروساینس و علوم شناختی، از دیگر روش‌های بسیار مناسب برای درمان اختلالات یادگیری در املانویسی است. استفاده از نوروساینس برای درمان اختلال املای کودک شما راهکار بسیار مناسبی خواهد بود؛ زیرا علل زیربنایی و ریشه‌ای اختلال دیکته و املای کودک شما را بررسی می‌کند. سپس راهکارهایی برای درمان و برطرف کردن این علل ریشه‌ای این اختلال بیان‌ می‌کند.

ابزارهای علوم‌ شناختی و نوروساینس دارای ابزار مختلفی مانند نوروفیدبک، لورتا نوروفیدبک و ابزارهای دیگری می‌باشند. هیچ‌کدام نیاز به دارو ندارند و دیگر نگران عوارض جانبی نخواهید بود. برای این‌کار می‌توانید از کارشناسان و مشاوران مجموعه طنین سمعک کمک بگیرید.

اختلال یادگیری در درس املا
درمان اختلال یادگیری در درس املا

همچنین شما برای اینکه راحت‌تر بتوانید اختلالات املانویسی در کودک خود را درمان کنید؛ می‌توانید با کودک خود به صدای ضعیف رادیو گوش دهید و سپس از کودک بپرسید چی شنیده است و با او تمرین کنید. ‌همچنین می‌توانید حروف ناقص را مقابل کودک خود رسم کنید و از او بخواهید که حروف و شکل‌های ناقص را کامل‌تر کند.

تمرین دیگر برای کاهش اختلال یادگیری در درس املا این است که چند کارت مختلف را به کودک نشان دهید. سپس از او بخواهید که با دقت به کارت‌ها نگاه کند. بعد شما یکی از کارت‌ها را حذف کنید و از کودک خود بخواهید بگوید که کدام کارت حذف شده است. این گونه تمرین‌های بسیار مناسبی برای درمان اختلالات یادگیری در املا فرزند خود انجام خواهید داد.

به‌طور کلی استفاده از مشاوره و رواشناس، می‌تواند موثرترین و بهترین راه برای درمان اختلال یادگیری در املا باشد. برای اینکار می‌توانید با متخصصین طنین سمعک و خانم دکتر معصومه قاسمی این مرکز تماس بگیرید و با استفاده از مشاوره، اختلالات در املا نویسی فرزند خود را حل کنید.

برای رزرو نوبت و مشاوره جهت درمان اختلالات یادگیری تماس بگیرید.

شماره تماس: ٢ – ٦٦٩٦٢٩٥١ (۰۲۱)

اینفوگرافی اختلال یادگیری در املا
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...