اختلال عملکرد شیپور استاش چیست؟ + علائم و درمان

انواع اختلالات روانی در کودکان + راه درمان اختلال روانی کودک
8 مهر 1401
درمان و علائم پارگی پرده گوش
دلایل و علائم پارگی پرده گوش + درمان
8 مهر 1401

اختلال عملکرد شیپور استاش چیست؟ + علائم و درمان

اگر با درد انسداد مجرای گوش دست و پنجه نرم کرده‌اید، این احتمال وجود دارد که به اختلال عملکرد شیپور استاش (ETD) مبتلا باشید. خوشبختانه، درمان‌های متعددی از جمله داروها و درمان‌های خانگی برای کمک به افراد در تسکین درد ناشی از اختلال عملکرد شیپور استاش وجود دارد. علاوه بر این، درمان‌های پزشکی و روش‌های مؤثر پزشکی نیز برای درمان اختلال شدید و مزمن شیپور استاش (ETD) در دسترس هستند. با این حال، در این مقاله به صورت مفصل در مورد اختلال شیپور استاش و نحوه درمان اختلال شیپور استاش صحبت می‌کنیم.

شیپور استاش یک لوله کوچک است که گلو را به گوش میانی متصل می‌کند. هنگام عطسه، قورت دادن یا خمیازه کشیدن، شیپور استاش باز می‌شود. با این کار شیپور استاش از ایجاد فشار هوا و مایع در داخل گوش جلوگیری می‌کند. با این حال، گاهی اوقات شیپور استاش مسدود می‌شود. این موضوع اختلال عملکرد شیپور استاش نامیده می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، صداها خفه می‌شوند و فشار در داخل گوش احساس می‌شود. در این مواقع درد نیز اتفاق می‌افتد.

از علائم اختلال شیپور استاش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ممکن است احساس فشار یا گرفتگی در گوش خود داشته باشید.
 • صداها ممکن است خفه به نظر برسند.
 • ممکن است احساس خارش یا سوزش داشته باشید.
 • ممکن است در یک یا هر دو گوش درد احساس کنید.
 • ممکن است صدای زنگ در گوش داشته باشید (یا همان وزوز گوش)
 • گاهی اوقات ممکن است در حفظ تعادل خود دچار مشکل شوید.
 • علائم شما ممکن است با تجربه تغییرات در ارتفاع بدتر شود، مانند هنگام پرواز، سوار شدن بر آسانسور، بالا رفتن از کوه یا غواصی.

طول، شدت و درد در گوش بسته به علت به وجود آمدن اختلال شیپور استاش دارد. به عنوان مثال، اگر علائم ETD در اثر تغییر ارتفاع یا تغییر فشار مانند برخاستن هواپیما یا پیاده روی در ارتفاع شروع شده باشد، این علائم اغلب زمانی که بدن به حالت اولیه خود می‌رسد از بین می‌روند.

برعکس، علائم به وجود آمده در اثر عفونت یا عوامل ارثی، نسبتاً طولانی‌تر از بین می‌روند. بیماری که علائم ETD را برای بیش از 14 روز تجربه می‌کند باید با مراجعه به پزشک به دنبال راهنمایی پزشکی باشد.

 

با این حال، هنگامی که کودکان علائم ETD را تجربه می کنند، نباید برای مدت طولانی منتظر بمانند. آنها باید در اسرع وقت تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گیرند. به علاوه، هر زمان که افراد به هر دلیل غیر ویروسی یا به هر دلیل دیگری اختلال عملکرد شیپور استاش را تجربه کنند، ممکن است علائمی را تجربه کنند که مدت طولانی‌تری نسبت به معمول باقی می‌مانند. در این صورت این افراد باید به پزشک مراجعه کنند.

شیپور استاش
شیپور استاش

علت اختلال عملکرد شیپور استاش چیست؟

شایع‌ترین علت اختلال عملکرد شیپور استاش زمانی است که شیپور استاش ملتهب می‌شود و مخاط یا مایع ایجاد می‌شود. این موضوع می‌تواند در اثر سرماخوردگی، آنفولانزا، سینوزیت یا آلرژی اتفاق بیفتد.

همانطور که گفته شد، اختلال شیپور استاش علائم مختلفی دارد و می‌تواند به دلایل مختلفی در فرد ظاهر شود. این مشکل بر اثر ابتلا به بیماری‌های فصلی و آلرژی‌هایی که سبب ایجاد التهاب در کانال‌های بالای گلو می‌شوند، به وجود می‌آید. سرماخوردگی و آنفولانزا نیز برخی دیگر از علل شایع ETD هستند.

اختلال عملکرد شیپور استاش همچنین به دلیل برخی از انواع عفونت‌های سینوسی ایجاد می‌شود. مشکلات سینوسی باعث التهاب در شیپورهای استاش می‌شود و آنها را با مخاط پر می‌کند و باعث انسداد کانال‌ها می‌شود. اگر سینوس در مراحل اولیه درمان نشود، مشکل می‌تواند منجر به ETD شود. علاوه‌براین، افراد از برخی تغییرات ساده در فشار و ارتفاع هوا دچار اختلال عملکرد شیپور استاش می‌شوند. فرض کنید برخاستن هواپیما و رانندگی در کوهستان می تواند یکی از دلایل ETD باشد.در برخی موارد، افرادی که پرده گوش حساس یا شیپور استاش دارند، می‌توانند علائم ETD را هنگام ورود به آسانسور یک ساختمان بلند احساس کنند.

اختلال شیپور استاش
اختلال شیپور استاش

در برخی از افراد احتمال ابتلا به اختلال عملکرد شیپور استاش بیشتر است که در ادامه می‌بینید:

·        لوله‌های شیپور استاش در بچه‌ها کوتاه‌تر و باریک‌تر از لوله‌های شیپور استاش در افراد بالغ است. این موضوع باعث می‌شود که میکروب‌ها به گوش میانی راحت‌تر راه یابند و مایعات در آنجا به دام بیفتند. علاوه بر این، سیستم ایمنی کودکان به طور کامل توسعه نیافته است. این امر مبارزه با عفونت‌ها را برای آنها دشوارتر می‌کند.

·        افرادی که سیگار می‌کشند. سیگار به مژک‌ها (موهای ریز که مخاط را از گوش میانی به پشت بینی می رسانند) آسیب می‌رساند. این موضوع می‌تواند باعث ایجاد مخاط در لوله‌ها شود.

·        رسوبات چربی در اطراف لوله‌های شیپور استاش در افراد چاق می‌تواند منجر به اختلال عملکرد شیپور استاش شود.

خطرات سبک زندگی در ابتلا به اختلال عملکرد شیپور استاش

همان طور که دیدید چاقی و سیگار کشیدن با سرعت بیشتری سبب ابتلا به اختلال عملکرد شیپور استاش می‌شود. از طریق سیگار کشیدن، هوای لطیف گلو و گوش میانی اغلب آسیب می بیند. از سوی دیگر، اضافه وزن می‌تواند به رسوب بافت‌های چربی در اطراف شیپور استاش کمک کند که باعث انسداد به دلیل تجمع مایع در داخل گوش می‌شود.

نه تنها چربی اضافی، بلکه کاهش وزن تدریجی نیز می‌تواند به انسداد لوله به دلیل کاهش سریع چربی در بافت‌های چربی اطراف لوله منجر شود. درگیر شدن در فعالیت‌های زیر نیز می‌تواند مشکلات ETD را برای فرد ایجاد کند که باعث نوسان فشار هوا می‌شود. نمونه‌هایی از این فعالیت‌ها عبارتند از:

 • صخره نوردی
 • پیاده روی در ارتفاعات
 • غواصی
 • اسنوبورد و اسکی

خطرات پزشکی مرتبط با اختلال عملکرد شیپور استاش

افرادی که با انواع مختلف آلرژی زندگی می‌کنند، در معرض خطر بالای ابتلا به ETD به صورت شدیدتر هستند. بسیاری از آلرژی‌های فصلی یا غیرفصلی باعث افزایش تولید مخاط و احتقان می‌شود که منجر به انسداد شیپور استاش می‌شود.

به خصوص در کودکان احتمال ابتلا به ETD بالا می‌رود. زیرا در فصول مختلف احتمال ابتلا به آلرژی در آنها بیشتر است. به علاوه، لوله‌های شیپور استاش آنها کوچک هستند و بیشتر به صورت افقی قرار دارند تا عمودی.

جهت گیری لوله‌ها دلیل احتمالی انسداد لوله به دلیل مخاط و احتقان می شود. علاوه بر این، سیستم ایمنی کودک تا زمانی که بالغ شود در مرحله رشد باقی می‌ماند، بنابراین ایمنی کمتری برای مبارزه با باکتری‌ها و چنین عوارضی دارد. این دلیل اصلی ابتلای کودکان به عفونت است. علاوه بر این، اگر عفونت‌ها شدید شوند، منجر به ETD می‌شوند.

آدنوئیدهای تقویت شده و بزرگ شده نیز سبب انسداد شیپور استاش و رشد باکتری می‌شوند که منجر به عفونت گوش می‌شود .به غیر از بزرگ شدن آدنوئیدها، شرایط پزشکی دیگری نیز وجود دارند که عوامل خطر را تحریک می‌کنند..

شکاف کام: این وضعیت پزشکی اغلب در هنگام تولد در کودکان دیده می‌شود که منجر به ETD می‌شود.

هیپوتونی عمومی: اصطلاح پزشکی است که برای تعریف سلامت ضعیف عضلات استفاده می‌شود. وضعیت بد عضلانی به دلیل هر گونه مشکل پزشکی رخ می‌دهد. این اختلال می‌تواند بر عملکرد ماهیچه‌های دهان تأثیر بگذارد که اغلب منجر به برخورد شیپور استاش می‌شود.

تریزومی: این وضعیت پزشکی ناشی از سندرم داون است. به دلیل تریزومی، فرد می‌تواند لوله هایی با شکل غیر طبیعی، کاهش تراکم غضروف و تون عضلانی ضعیف را تجربه کند.

رفلاکس حنجره: در این وضعیت پزشکی، شیپور استاش مسدود شده است.

درمان شیپور استاش
درمان شیپور استاش

اختلال عملکرد شیپور استاش چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک در مورد علائم شما می‌پرسد و علائم شما را بررسی می کند. پزشک معمولا کانال‌های گوش و پرده گوش، سوراخ‌های بینی و پشت گلو را معاینه می‌کند.

آیا می‌توان از اختلال عملکرد شیپور استاش پیشگیری کرد یا از آن جلوگیری کرد؟

خطر اختلال عملکرد شیپور استاش را می‌توان با درمان علت زمینه ای انسداد کاهش داد. این موضوع معمولا بر اثر آلرژی، سرماخوردگی یا آنفولانزا اتفاق می‌افتد.

درمان اختلال عملکرد شیپور استاش

اختلال عملکرد شیپور استاش معمولاً بدون درمان از بین می رود. می توانید تمریناتی را برای باز کردن مجاری انجام دهید، مانند قورت دادن، خمیازه کشیدن یا جویدن آدامس. با کشیدن نفس عمیق، نگه داشتن بینی و دمیدن با دهان بسته می‌توانید احساس فشار در گوش را از بین ببرید.

اگر فکر می کنید کودک شما اختلال عملکرد شیپور استاش دارد، به او شیر بدهید. همچنین می‌توانید به او پستانک بدهید که رفلکس بلع را تحریک می‌کند.

اگر این استراتژی‌ها جواب نداد، پزشک ممکن است گزینه‌های دیگری را برای درمان شیپور استاش پیشنهاد کند. این گزينه‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • برای کاهش التهاب لوله‌های شیپور استاش از یک ضد احتقان استفاده کنید.
 • یک آنتی هیستامین مصرف کنید یا از اسپری بینی استروئیدی برای کاهش هر گونه واکنش آلرژیک استفاده کنید.
 • یک برش کوچک در غشای تمپان ایجاد کنید و مایع را از گوش میانی خارج کنید.
 • کاشت لوله‌های کوچک در پرده گوش. این لوله‌ها به تجمع مایع در گوش میانی اجازه تخلیه می‌دهند. در کودکان مبتلا به عفونت‌های گوش اغلب لوله‌هایی کاشته می‌شود که تا 18 ماه دوام می آورند و سپس خود به خود از بین می‌روند.
 • از سیستم اتساع بالونی استفاده کنید. پزشک از یک کاتتر (یک لوله بلند و انعطاف پذیر) برای وارد کردن یک بالون کوچک از طریق بینی به داخل شیپور استاش استفاده می‌کند. هنگامی که بادکنک باد می شود، مسیری برای خروج مخاط و هوا از لوله شیپور استاش باز می‌شود. این درمان می‌تواند به عملکرد صحیح لوله‌های شیپور استاش کمک کند.
علائم اختلال شیپور استاش
علائم اختلال شیپور استاش

اگرچه، هنگامی که علائم اولیه ظاهر می شود، فرد می‌تواند به راحتی ETD را با درمان‌های خانگی مدیریت کند. اما در صورت بروز علائم شدید و مداوم مراجعه به پزشک توصیه می‌شود.

علاوه بر این، برخی از افراد اغلب دچار مشکل پاتولوز شیپور استاش می‌شوند. این وضعیت مشکلی است که در زمانی که این لوله ها باید بسته شوند باز می‌مانند. این وضعیت شیپور استاش باعث می‌شود که فرد صداهای تنفسی خود و صداهای داخل سر خود را بشنود.

علاوه بر این، کانال‌های شیپور استاش به قدری کوچک هستند که حتی یک دلیل جزئی می‌تواند عامل انسداد آنها شود. هنگامی که انسداد اتفاق می‌افتد، می‌تواند ناراحتی و مشکلات شنوایی ایجاد کند.

اختلال عملکرد شیپور استاش یک تجربه تا حدودی رایج است که اغلب افراد به راحتی آن را در خانه درمان می‌کنند، اما برای برخی، این مشکل درد غیرقابل تحملی است که شدیدتر از هر درد دیگری است.

سخن آخر

اگر از اختلال عملکرد شیپور استاش رنج می‌برید یا اگر کودک شما در مراحل اولیه آنفولانزا یا سرماخوردگی است، قبل از بدتر شدن وضعیت، به پزشک مراجعه کنید و یا از متخصصان در این زمینه مشاوره بگیرید. درمان به موقع برای مقابله با این بیماری بهتر است. زیرا اختلال عملکرد شیپور استاش سبب کاهش شنوایی و دیگر مشکلات می‌شود. برای مشاوره و درمان اختلال شیپور استاش و خرید سمعک می‌توانید همین الان با مشاوران ما تماس بگیرید. همچنین خرید سمعک تهران و یا شهرستان‌ها از طریق فروشگاه ما امکان پذیر است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...