آشنایی با مفهوم صدا، ساختمان گوش و اهمیت توجه به حس شنوایی

آسیب افت شنوایی
آشنایی با آسیب افت شنوایی و انواع آن
18 مرداد 1395
مشکلات اختلال یادگیری
آشنایی با مشکل اختلال یادگیری و عوامل ایجاد آن
18 مرداد 1395

آشنایی با مفهوم صدا، ساختمان گوش و اهمیت توجه به حس شنوایی

صدا و ساختمان گوش

آشنایی با مفهوم صدا

برای شما یک دسی بل از صدا به چه مفهومی است؟ آیا نجوای گفتار است؟ آیا کلام پر مهر همسرتان است؟ و یا شوخی های قدیمی و همچنان خنده دار دوستانتان؟ شاید نخستین کلمات دوست داشتنی کودک تان باشد و یا سوالات بی پایان و خستگی ناپذیر او دربازه جهان هستی؟ به هر مفهوم که باشد، اهمیت حس شنوایی انکار ناشدنی است. همه ما مایلیم که از شنیدن و درک اصوات لذت ببریم حتی اگر از افت شنوایی برخوردار باشیم. هر گاه توانستیم مفهوم صدا را به صورت دقیق درک کنیم، آن وقت متوجه خواهیم شد که سمعک چیست.
در حقیقت، عده زیادی از افرادی که به عارضه افت شنوایی دچار هستند، نباید از شنیدن اصوات زندگی بی بهره بمانند. فناوری نوین با ارائه انواعی از سیستم های شنوایی هوشمند، غیرقابل مشاهده و زیبا، اعتماد به نفس را به افراد کم شنوا باز می گرداند. اولین گام درجهت حل مشکلات شنوایی پذیرش این مساله است. البته، گام بعدی آگاهی از وجود راهکارهای ممکن و انتخاب مناسب ترین راهکار برای شما است.

ساختمان گوش

ساختار گوش

گوش انسان از سه قسمت تشکیل شده است

گوش خارجی

شامل بخش قابل مشاهده گوش (لاله گوش) و مجرای گوش می باشد. اصوات به صورت امواج در هوا جریان می یابند. به وسیله لاله گوش  جمع آوری و از طریق مجرای گوش به سمت پرده گوش هدایت می شوند. امواج صوتی موجب ارتعاش پرده گوش می گردند.

گوش میانی

حفره ای پر از هوا می باشد که به وسیله ی پرده ی گوش از گوش خارجی جدا شده است. گوش میانی شامل سه استخوانچه است که این استخوانچه ها کوچکترین استخوان های بدن  هستند. این استخوانچه ها همراه با پرده ی گوش ارتعاش می یابند و امواج صوتی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند.

گوش داخلی

شامل حلزون گوش است. اندامی شبیه به حلزون، پر از مایع، که هزاران تار عصبی نازک درآن  وجود دارد. عملکرد مکانیکی استخوانچه ها موجب حرکت مایع و تحریک این تارهای عصبی می گردد. سپس تارهای عصبی، تکانه های الکتریکی را از طریق عصب شنوایی به مغز می فرستند تا در آنجا این تکانه ها به صوت تبدیل شوند.

سمعک برای حل مشکل شنوایی

اهمیت توجه به وضعیت شنوایی

از بین حواس پنج گانه  ما ، حس شنوایی از اهمیت بالاتری برخوردار بوده ودر صورت محرومیت از آن ،ارتباط ما باکسانی که دوستشان داریم وبه طور کلی با جهان پیرامون قطع می گردد.

تمام صداهای را که می شنوید به خاطر بیاورید، صحبت کردن با دوستان ،خنده کودکان،آهنگ مورد علاقه تان و… اگردقت کنید می بینید که اصوات به زندگی شما معنا بخشیده و برای شما نیروبخش خواهند بود .

حس شنوایی علاوه براین که به ما کمک میکند تابا دیگران ارتباط برقرار کنیم ، باعث ایجاد امنیت نیز می شود . صدای آژیر خطر ،صدای بوق ممتد یک ماشین ،صدای کمک خواستن یک کودک و…تنها مثالهای هستند که نشان می دهند این توانایی تا چه میزان پر اهمیت است .

مادر تمام امور زندگی برحس شنوایی خود تکیه می کنیم بنابراین باید از آن به خوبی مراقبت کنیم . کم شنوایی به اندازه ای  تدریجی افزایش می یابد که فرد کم شنوا ممکن است آخرین نفری باشد که از مشکل شنوایی خود باخبر می شود .

در واقع ، گاهی بستگان ، دوستان و یا همکاران شما زودتر از خودتان متوجه مشکل شما می شوند .آنها ممکن است از شما سوال کنند که چرا به حرف های آنها خوب گوش نمی دهید ویا از این که به صدای زنگ تلفن ویا زنگ در توجهی نشان نمی دهید ،تعجب کنند . معمولا مشکل اصلی ، کم شنوایی نیست ، بلکه اقدامات دیر هنگام برای جبران آن است . برای جلوگیری از این موارد ، شما باید شنوایی خود را در یک کلینیک شنوایی معتبر بررسی نموده واز وضعیت شنوایی خود آگاهی یابید .

آیا می دانید بیش از 500 میلیون نفردر سراسر دنیا مبتلا به کم شنوایی هستند ونیمی از آن ها در سنین میانسالی قراردارند ؟

طنین سمعک – مرکز فروش انواع سمعک ویدکس

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]

2 Comments

  1. علی رضا گفت:

    خیلی خوب بود.
    شنوایی نعمیتیه که تا از دست ندیش قدرش رو نخواهی دونست.

  2. محسن گفت:

    این متن رو که درباره ساختمان گوش خوندم قشنگ به قدرت خدا پی بردم واقعا ادم توی همین اعضای بدن خودمونم دقت میکنه میبینه عجب ساختمان شگرف و پیچیده ای واقعا داره که یه عظمتی رو اون لحظه حس میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طنین سمعک

خدمتی دیگر از کلینیک تخصصی شنوایی و گفتار طنین سمعک در دوران پاندمی کرونا:

ارزیابی شنوایی

مشاوره و تجویز سمعک توسط متخصص شنوایی در منزل

 

در تعطیلات سال جدید می‌توانید مشاوره آنلاین و تلفنی با خانم دکتر قاسمی داشته باشید. جهت هماهنگی به شماره واتس آپ ۰۹۳۳۰۴۸۱۶۳۹ پیام ارسال نمایید.

 

مشاوره تلفنی با خانم دکتر معصومه قاسمی متخصص روانشناسی کودک و آسیب شناس گفتار و زبان در زمینه:

مشاوره کودک و خانواده

اختلالات یادگیری

اختلالات گفتار و زبان

مشکلات وسواس و اضطراب

مشاوره آنلاین با شهرستانها و خارج از کشور
و ...